Grote kansen gemist in Bali Onderwijs lijdt onder ideologische terreur Introductie solar cooker lost armoede- en milieuproblemen op BEELDE ISTORM GEfÏÏïmST Reformatorisch Dagblad Opinie dinsdag 29 januari 2008 PAGINA 9 De opiniepagina biedt mensen die daaraan vanwege hun specifieke deskundigheid of persoonlijke betrokkenheid behoefte hebben, gelegenheid in te gaan op (semi-)actuele onderwerpen. De redactie behoudt zich het recht voor bijdragen (zonder overleg) te redigeren en/of in te korten, of zonder opgave van reden te weigeren. De aanbevolen lengte van een bijdrage bedraagt 750 woorden Het zenden van een bijdrage impliceert dat de auteur aan de BV Reformatorisch Dagblad toestemming geeft tot het vastleggen, verveelvoudigen en verspreiden daarvan in gedrukte, elektronische of andere vorm, zoals cd-roms. databank, internet of op geluidsdragers. Coördinator: drs. W. van Klinken. E-mailadres: opinie@refdag.nl. GEMERKT Qg Teken van hoop RD 18-1 bracht een grote foto van het Palast der Republik, vuil en verroest overblijfsel van wat nog maar 25 jaar geleden de trots van de DDR was. Dit status symbool van de vooruitgang van het communisme zou al ge sloopt zijn ware het niet dat het volzat met asbest. Over een jaar zal het verdwenen zijn. Geluk kig. Het staat er nog even, als een teken van ondergang voor een systeem van leugen en be drog. Op dezelfde foto is echter op de achtergrond ook de Berli ner Dom te zien. In deze grootste protestantse kerk van Berlijn, aan de buitenkant helaas nog wat stoffig, komt de Oost- en West-Berlijnse gemeente sedert 1993 weer samen om in de in drukwekkende ruimte Gods Woord te horen. Indrukwekkend vooral om de gouden letters op de kansel: "Des Hernn Wort Blei bet Ewiglich". Een teken van hoop. Nu nog een prediking over eenkomstig hun Heidelbergse Catechismus, ook elders in Ber lijn! Een groot teken van hoop zou het ook zijn als er in de toe komst een project kwam, ge steund door jeugdverenigingen van verscheidene reformatori sche kerken uit ons land. om er gezamenlijk aan mee te helpen dat er in Duitsland weer gemeen ten komen waarin het Woord Gods in al z'n ernst en waarheid gepredikt werd, en in de avond dienst uit de Heidelbergse Cate chismus. Omdat de kerkelijke sa menwerking van allen die na het Woord ook de Formulieren van Enigheid liefhebben, in ons land nog niet zo goed gaat. Misschien lukt samen optrekken voor het buitenland beter? Een klein stuk je samenwerking aan het front, met steun van hun eigen jonge mensen, hoewel onze verwach ting slechts is van de Heere God. De plannen voor grondvesting van een reformatorische ge meente in Heidelberg zijn verge vorderd. Berlijn en Brandenburg moeten nog wachten. Een nieu we of tweede Reformatie nodig in Duitsland? Ja, maar ook bij hen: onverdiend. Geve de Heere bij de tekens van hoop echt ge loof en vooral de liefde, opdat Hij alleen straks geëerd worde door Zijn eigen werk. M. Timmermans SWHED Maasdijk 347 4264 AN Veen tenen totaal onbekend. Een sim plistische aanhaling van een Bij beltekst staaft hen in hun over tuiging. Zij willen met geweld het Koninkrijk van God realise ren. Datjezus zondaren ont vangt en met hen eet, betekent nog niet dat dit ook in familie kring gebeurt. Een poging tot be middeling vanuit kerkelijke lering is een illusie. Men wil rust. ..Ben ik mijns broeders hoeder." Ook vroegere vrienden verdwij nen als sneeuw voor de zon. De melaatsen moesten immers in afzondering leven. Sommige van deze reformatorische christenen bekleden een gewichtig kerkelijk ambt. Ze handhaven de wet. Zelfs de gevangenen krijgen nog bezoek. Maar de overtreders van het zevende gebod krijgen le venslang. Een overleden domi nee uit reformatorisch Neder land zei ooit: „De kerk zit vol met farizeeërs." W. C. Flikweert Dorrestijn Plantsoen 7 6866 EB Heelsum Ouders Graag wil ik reageren op het arti kel "Bevindelijk Nederland waar deert "u"" in RD 21-1. Als aan G. T. de Pater de vraag gesteld wordt, „Hoe verklaar je de uit komst dat bevindelijk gerefor meerden een voorkeur hebben voor u?" enz. dan bevredigt mij dat niet. Lezen wij de Heidelber- ger Catechismus Zondag 39 dan lezen wij: „Dat ik mijn vader en mijn moeder en allen die over je gesteld zijn, alle eer, liefde en trouw bewijze." Dus als eerste je ouders, overheid, politie enz. Balkenende spreekt over normen en waarden! Ouders eren! God heeft ze over je gesteld. Als je geen eerbied en respect meer voor die mensen hebt, valt veel eerbied weg. Vandaar de norm loosheid. Hield Nederland zich maar meer aan de geboden uit Gods Woord, daar begint het! Dat "ge-jou" en "ge-jij", daar spreekt geen waardering en res pect uit voor je ouders, 't zijn geen vriendjes van je, 't zijn je ouders die'God over je gesteld heeft! De dominee bij de voor naam noemen, ik walg daarvan, het is je Herder en Leraar door God aangesteld! Mevr. G. Venhuizen-Kroeze Jacob Catsstraat 347 8265 XT Kampen Op de milieutop in december in Bali hebben de deelnemers een grote kans laten liggen, stelt Arie de Ruiter. Koken op zonne- energie kan veel armoede- en milieuproblemen oplossen, stelt De Ruiter in reactie op het vorige week gepresenteerde Eu ropese klimaatplan. Klimaatonderhandelaars van de industrielanden hadden de ont wikkelingslanden op de confe rentie in Bali een heel aantrek kelijk voorstel kunnen doen. Met relatief weinig geld had het Westen de ontwikkelingslan den tegemoet kunnen komen met het overbodig maken van de honderden miljoenen dage lijks brandende kookvuurtjes. Met de enorme hoeveelheden hout die daarmee bespaard kunnen worden, is op termijn een behoorlijke inhaalslag met bebossing te behalen. Alhoewel hout besparen (nog) niet onder CO,-emissieregelingen valt. kunnen de ontwikkelingslan den wel profiteren van het ver minderen van hun CO,-uitstoot. Daarnaast zal koken op zonne- energie de woestijnvorming te gengaan en is er kans dat de kwaliteit van de grond verbe tert, omdat er meer kans is op compos tvorming. De meerwaarde van het mas saal introduceren van koken op zonnestralen door middel van een "solar cooker" of "box co oker" komt met name vrouwen en kinderen ten goede. Zij zijn het die het hout moeten sprok kelen en dagelijks in de rook van de kookvuurtjes werken, waardoor veel caraklachten voorkomen. Volgens de WHO sterven jaarlijks 1,5 miljoen mensen door het regelmatig in ademen van rook van kookvu- ren. Het is een paradox dat in Nederland op zonnige dagen door hobbyisten eten wordt ge kookt in een box cooker, Van half maart tot half oktober kan dat gewoon! In ontwikkelingslanden, waar de mogelijkheden en de nood zaak vele malen groter zijn, ge beurt het slechts bij uitzonde ring. Grote organisaties zeggen dat het buiten de doelstellingen valt. Culturele gewoonten bemoei lijken vaak de introductie. De mensen die koken op zonne stralen het hardst nodig heb ben, hebben meestal ook de minste centen. Verder zijn het in veel cultu ren de mannen die bepalen wat er wordt aangeschaft. Bekend is het probleem van de organisa tie die aan de dorpshoofden voorstelde een waterput te slaan. Daar hadden zij geen be langstelling voor. Er is geen wa terprobleem in het dorp, want dat halen de vrouwen. Hoeveel uur zij daarvoor moesten lopen, was niet van belang. Die situaties doen zich ook voor bij projecten met solar co- okers. Er zijn projecten gestopt omdat de plaatselijke chief in de houthandel zat en de solar cooker een gevaar was voor zijn handel. Als de overheden in ontwikkelingslanden het nut van koken op zonnestralen gaan inzien of als het door het Westen aantrekkelijk gemaakt wordt, openen zich veel moge lijkheden die de introductie vergemakkelijken. Te denken valt aan introductie op scholen, de media, sprokkelverboden en zovoort. Voordeel van de box cooker is dat hij uit eenvoudige materia len bestaat en in elk land of streek gemaakt kan worden. Het maakt de mensen voor hun brandstof minder afhankelijk van plaatselijke of internationa le energieleveranciers. Doordat ze op alle plaatsen gemaakt kunnen worden, is een cooker- project ook minder corruptiege- voellig. De Duitse ir. Horst Rettberg, voor Trans World Radio mana ger van. een boxcookerfabrielcje in Nairobi (Kenia) rekende in 1999 al uit hoeveel CO, er dank zij een box cooker minder de lucht in gaat. Horst Retberg deed een onder zoek naar de hoeveelheid hout die per persoon per jaar wordt gebruikt. Hij ging uit van 1 kilo gram hout per persoon per dag. Hij wilde realistisch zijn, en stelde dat slechts de helft van de tijd met de box cooker ge kookt werd. Een rekensom leert dan dat per persoon 360 kilo gram hout nodig is. Wordt de box cooker slechts voor de helft van de dagen gebruikt, dan is dat per persoon 180 kilogram hout. Volgens cijfers van het minis terie van Ontwikkelingssamen werking hebben 800 miljoen mensen gebrek aan brandhout. Als die het eerst aan een box co- oker geholpen zouden worden, zou dat 144 miljoen ton hout (800 miljoen mensen maal 180 „Het massaal introduceren van koken op zonnestralen komt met name vrouwen en kinderen ten goede." kilo hout) uitsparen bij gebruik van slechts 180 dagen per jaar. Omdat er vaak ook 's morgens vroeg, als de zon nog niet schijnt, wat warm gemaakt moet worden, en omdat er daar nog geen thermoskannen zijn, wordt er voor dat ochtendge- bruilc nog eens 20 procent extra afgetrokken. Er blijft dan nog 116.000.000.000 kilo hout over dat niet verbrand gaat worden. Om uit te rekenen hoeveel CO, dat bespaart wordt dit ver menigvuldigd met 1,167. Het zou betekenen dat 135 miljoen ton CO, per jaar bespaard zou worden als de mensen die ge brek hebben aan brandstof aan een box cooker werdeii gehol pen. Volgens het verhaal van het ministerie koken 2 miljard mensen op hout. Stel dat de overige 1,2 miljard mensen de helft van het jaar ook de box co- oker gingen gebruiken, dan zou dat 350 miljoen ton CO, per jaar besparen. Is er een rekenfout gemaakt? Is het de moeite waard om box cookers, die vijftien jaar mee kunnen, te introduceren? De kosten van een cooker voor vijf personen bedragen 50,00 euro. Een cooker voor tien tot vijftien personen (BC122) kost 110 euro. Foto ANP Finland gaat een groot solar- cookerproject opzetten in Chi na. Jammer dat er voor kleinere projecten nog geen CO,-emissie- compensatie te krijgen is. Zou de box cooker een te eenvoudig apparaat zijn voor hoge ambte naren en geleerde heren die kli maatconferenties bezoeken? De auteur is lid van de werkgroep Solar Cookers Sliedrecht. Het onderwijs is ontspoord als gevolg van een doorgeslagen ideologie. Dr. Bert Engelfriet pleit voor een terugkeer naar het echte lesgeven en meer in vesteringen in de kwaliteit van docenten. De fixatie van het ministerie van Onderwijs op het getal 1040 verraadt de onmacht en de onwil van de overheid om de kwaliteit van het onderwijs te verbeteren. De overheid denkt sinds de Contourennota van Jos van Kemenade (1975) nog steeds in grote ideologische lij nen, maar bekommert zich nauwelijks om de vakinhoud, hoewel universiteiten en hbo's herhaaldelijk zware kritiek le veren op het ontbreken van ele mentaire kennis bij aankomen de studenten. Tientallen jaren heeft de soci aaldemocratische ideologie, ge steund door alle grote politieke partijen, in de didactiek van het onderwijs de boventoon ge voerd. Het doel was meer men sen mondig maken. Dat doel is afgaande op het aantal gediplo meerden bereikt, maar aan de mondigheid is de kwaliteit van de vakinhoud opgeofferd. De gevolgen van de nivelle ring in het onderwijs, die ten onrechte als democratisering verkocht is, komen de laatste ja ren schrijnend aan het licht. Een groot deel van de gediplo meerde leerlingen blijkt de Ne derlandse taal niet voldoende te beheersen en slechts gebrekkig te kunnen rekenen. Omdat vaardigheden belang rijker gevonden werden dan vakkennis, werd de positie van de docent ondermijnd. Via al lerlei dure workshops zijn ou derwetse. vakbekwame docen ten tot moderne didactici om geschoold. De slogan dat niet de docent maar de leerling cen traal diende te staan, fungeerde daarbij als dooddoener. Gelukkig blijkt nu uit de roep van leergierige leerlingen naar vakbekwame docenten dat zij begrijpen waar het hart van ge slaagd onderwijs klopt: het staat of valt met leermeesters, die con amore hun vak doceren. Jarenlang hebben georgani seerde vakdocenten geprotes teerd tegen het uitkleden van hun vak en aangedrongen op de bewaking van de vakinhoud, in het bijzonder bij centrale examens. Als speerpunt dien den de beoordeling en de ver werking van de samenvatting, een wezenlijk onderdeel van het eindexamen, omdat kennen en kunnen hierin samenko men. Wie goed kan samenvat ten. kan goed lezen, nadenken en schrijven en is dus geschikt voor hoger onderwijs. Maar bij de examens werd juist bij dit onderdeel gesjoemeld. Helaas waren de voorstellen van 'lesboeren' bij de ministers van Onderwijs Wallage en Nete lenbos en de inspectie voor do vemansoren gesproken: zij had den geen boodschap aan con structieve bijdragen van de zij de van schoolmeesters. De terreur van de middel maat, waarvan staatssecretaris Van Bijsterveldt spreekt, bestaat inderdaad. Maar deze terreur heeft een andere inhoud dan de staatssecretaris doet voorko men. Goed opgeleide docenten in het middelbaar onderwijs wor den schaarser. Nieuwe leraren zijn volgens Plasterk anders ge schoold, zij hebben minder vak kennis en zijn meer begeleiders van het leerproces. In de tijd dat minister Plasterk columns schreef, hadden hooggeschool de docenten zijn voorkeur. Van hen had hij het meeste geleerd. Nu hij zelf aan het roer staat, is zijn koers minder vast. Hij wil af van het lerarentekort, maar wil hoogopgeleide docen ten niet beter belonen en oude re docenten moeten wel langer werken. Wie naast zijn werk een universitaire opleiding gaat volgen, wordt beloond. Gezien de werkdruk zal de nieuwe do cent daar niet snel voor kiezen. Door hooggeschoolden onvol doende naar waarde te schat ten, bereikt Plasterk mijns in ziens geen kwaliteitsverbete ring. Waar de schoen wringt, grijpt Plasterk niet in. Het onderwijs heeft echter dringend behoefte aan een minister die scholen op de vingers tikt als een docent met klassen van 37 leerlingen wordt opgezadeld. Iemand die afrekent met het suffe imago van de lesboer die werkt in een leerfabriek. Iemand die kwali teit centraal stelt en die leraren hun respectabele status van leermeesters teruggeeft. Dan komen ook de leerlingen op tijd tot hun recht. De auteur is docent Nederlands en filosofie aan CSG Het Streek te Ede. Scheiding van kunst en staat Het had heel wat voeten in de aarde. Maar in september 2005 werd het 6 meter hoge kunstwerk "Santa Claus" van de Amerikaanse beeldhouwer McCarthy verbannen naar de binnenplaats van Museum Boijmans Van Beuningen. De megakabouter met zijn aan stootgevende attribuut zou te zeer de weerzin wekken van het winkelend publiek in de Rotterdamse koopgoot. Dit najaar ontstond in Tilburg ophef over een kunstwerk dat een eigentijdse en zeer profa ne bewerking was van de lij densweg van de Heere Jezus. In Apeldoorn moeten buurt bewoners met lede ogen toe zien dat dit voorjaar in het Sprengenpark een kunstwerk komt te hangen dat bestaat uit een net met daarin bor sten, billen en mannelijke ge slachtsdelen van roestvrij staal. Kunst in de openbare ruimte is zelden een onverdeeld ge- EEN KRITISCHE KIJK OP CULTUUR Mag de burger die voor de kosten opdraait misschien zelf bepa len wat voor kunstwerk er voor zijn deur komt te staan? Foto RD, Henk Visscher noegen. En dat is niet vreemd. Als het anders was, zou kunst geen kunst meer zijn. Maar daarmee is nog niet gezegd dat kunst in de publieke ruim te thuishoort. Ten tijde van de renaissance probeerden kunstenaars zich te onttrekken aan de kerkelij ke kluisters. Later, met name ten tijde van de verlichting en de romantiek, eigende de kun stenaar zich volledige artistie ke vrijheid toe; hij zag zich als autonome schepper die aan niemand verantwoording ver schuldigd is. Dat proces heeft zich doorge zet tot in de 21e eeuw, nog versterkt door het feit dat de beeldtaal ingrijpend verander de. Mede dank zij de opkomst van de fotografie wilden kun stenaars niet langer de zicht bare werkelijkheid weergeven en begonnen zij steeds ab stracter te werken. Dat leidde ertoe dat de kun stenaar zichzelf isoleerde van het eenvoudige volk dat van kunst geen verstand heeft. Kunst werd elitair, voor inge wijden. Wie kritiek levert, heeft er niets van begrepen. Vandaar dat de Nederlandse overheid sinds jaar en dag het Thorbeckeprincipe hanteert: de overheid bemoeit zich niet met de inhoud van kunst. Van daar ook de hysterische op merking van PvdA'er Van Trier tijdens het debat in de Tilburg- se gemeenteraad over het stel len van grenzen aan kunst - hij trok de vergelijking met de praktijken van al-Qaida. Het tegenstrijdige is dat de overheid zich wél geroepen voelt kunst met financiële mid delen te bevorderen. Bijvoor beeld via de regeling dat bij de bouw van een overheidsge bouw 1 procent van het bud get aan kunst moet worden besteed. Daarnaast zijn Rijk, provincies en gemeenten ook zelf actief op de kunstmarkt, daartoe bijgestaan en geadvi seerd door commissies waarin deskundigen zitting hebben. Kunstenaars hebben het trouwens ook altijd heel lo gisch gevonden dat de over heid via de Beeldende Kunst regeling optrad als gulle mece nas, die geen moeilijke vragen stelde maar hen in staat stelde hun artistieke gaven onbelem merd te ontplooien. Maar zo lang een kunstenaar zijn autonome positie wenst te behouden, is er voor hem geen plaats in de openbare ruimte. Want voor de publieke ruimte gelden nu eenmaal regels en beperkingen. Daar heeft de burger zich aan te houden, maar ook de kunstenaar. Als moderne kunst zichzelf dus tot taak gesteld heeft te prikke len, te ontregelen en op zoek te gaan naar nieuwe grenzen, is het publieke domein per de finitie ongeschikt als podium. Trouwens, mag de burger die voor de -vaak aanzienlijke- kosten opdraait misschien zelf bepalen wat er voor zijn deur komt te staan? Het is heel erg jaren '50 om mensen iets op te dringen. Het zou goed zijn om in na volging van de scheiding tus sen kerk en staat ook een scheiding tussen kunst en staat aan te brengen. De overheid oordeelt niet over kunst, pri ma. Maar dan steekt ze ook geen geld in kunst. En de rotonde dan die schreeuwt om verfraaiing? Daar is geen kunst met een grote "K" voor nodig. Alleen iets moois. Uit te zoeken door een schoonheidscommissie die van kunst geen verstand heeft. Rudy Ligtenberg Reageren aan scribent? Beeldenstorm@refdag.nl. Alleenstaanden In RD 25-1 zegt mr. drs. S. O. Voogt in een interview dat in christelijk Nederland alleen staanden er een beetje bij lijken te hangen. Dat lijkt niet een beetje. Dit is een keihard gege ven. Vooral na een echtschei ding. Er zijn reformatorische christenen die er niet voor terug deinzen zulke 'zondaren' met het dreigen van geweld uit de fa miliekring te weren. De opvattin gen van de reformator Martin Bucer over echtscheiding en her trouwen. die op de Schrift ge grond zijn, blijken bij deze chris- Opgemerkt - rubriek "Uit de kerkelijke pers"; - meditatie(ve bijdragen), - boek- en cd-recensies; - andere brieven onder Opgemerkt Alle inzendingen (maximaal 300 woorden) moeten voorzien zijn van naam en adres van de schrijver en de titel van deze rubriek De redactie behoudt zich het recht van bekorting of weigering voor Plaatsing van ingezonden stukken betekent niet dat de hoofdredactie met de inhoud instemt Brieven die niet worden opgenomen, worden niet teruggestuurd. Hierover kan niet worden gecorrespon deerd. Het zenden van een ingezonden brief houdt in dat de schrijver aan de BV Reformatorisch Dagblad toestem ming geeft tot het vastleggen, verveelvoudigen en verspreiden daarvan in gedrukte, elektronische of andere vorm, zoals cd-rom, databank, internet of op geluidsdrager! E-mailadres: hoofdredactie@refdag.nl. De Amerikaanse senator Edward Kennedy steunt presidentskandidaat Obama, en oud-president Clinton zijn vrouw Hillary. (Oud-)politici vertroebelen de verkiezingsstrijd in Amerika, zo luidde de stelling. De 257 stemmers op refdag.nl denken er zo over: Eens. PEIANJIIJMVAN Reacties op refdag.nl: Gerrit (36). Zuid-Holland: „Laat de presidentskandida ten het maar zelf opknappen. Als er een van de kandidaten is gekozen, staat hij of zij toch ook alleen. Via een an dermans rug kan iedereen be ter worden. Dus wees stoer en ga daarom alleen campagne voeren." Rick Boele (15). Alblasserdam: „Het is jammer dat de cam pagne niet meer over inhoud gaat maar over wie de meeste aanhang van ouderen heeft. Kijk naar de Democraten, die roepen alleen maar "change" en meer niet." Wijnand (39). Elburg: „Een stem op Hillaiy is ook een stem voor een derde termijn van Bill." NIEUWEf Uit onderzoek blijkt dat veel Europeanen zich zorgen maken over de bescherming van hun persoonlijke gegevens op inter net. Overheden doen te weinig om de privacy op internet te waar borgen. Eens. Oneens. Stem nu op refdag.nl.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 5