GESLOTEN Strijders schenden vredesverdrag Congo Stork heeft „redelijk" jaar achter de rug Eis: celstraf voor geldtransporteur Zes jaar cel geëist tegen beeldenrovers Een eigentijds interieur voor de nieuwe collectie! NMP hldbrnrl'ijle, papier kdrtW/ ©0 i LICENSED TO CLIP Reformatorisch Dagblad Binnenland Buitenland dinsdag 29 januari 2008 PAGINA 8 DPIJNEN - Bij het huis van Marga Rijsterborgh in Opijnen verrijst een hooiberg. Het bouwsel aan de Waaldijk trekt de aandacht van veel voorbijgangers. Rijsterborgh gaat de hooiberg vanaf het voorjaar als atelier gebruiken. Foto William Hoogteyling Van onze correspondent GOMA - In de provincie Noord- Kivu van de Democratische Re publiek Congo hadden gisteren opnieuw schermutselingen plaats tussen enkele strijdgroe pen. Het was de eerste schen ding van een moeizaam en pe perduur vredesakkoord dat vo rige week werd gesloten. Rebellen onder leiding van gene raal Laurent Nkunda vochten met strijders van een van de ze ven zogenoemde Mai Maimili- ties. Volgens een woordvoerder van Nkunda vielen de Mai Mai hun posities aan om terrein te winnen voordat soldaten van de internationale vredesmacht Mo- nuc een bufferzone vormden tus sen de strijdende partijen. Een woordvoerder van de Mai Mai be schuldigde Nkunda's mannen er van dat zij begonnen met schie ten. Het vredesakkoord waarbij 25 milities en legertjes beloofden te stoppen met het bestrijden van elkaar en van de landelijke over heid, kwam tot stand onder gro- Gevechten Vredesakkoord Congo ge schonden door gevechten Noord-Kivu. Rebellen generaal Nkunda slaags met een Mai Maimïlitie. Schermutselingen tonen zwakte vredesverdrag aan. AMSTERDAM (ANP) - Officier van justitie F. Bijlsma heeft gis teren voor de rechtbank in Am sterdam zes jaar gevangenis straf geëist tegen twee mannen die er onder meer van worden verdacht dat zij vorig jaar janu ari zeven bronzen beelden heb ben gestolen uit de tuin van het Singer Museum in Laren. Onder de beelden bevond zich een afgietsel van de beroemde Denker van Auguste Rodin. De roof uit de Singertuin vormde het sluitstuk van een hele reeks soortgeüjke feiten, naast een aantal ordinaire inbraken in wo ningen en bedrijfspanden en diefstallen van auto's en boten. De twee mannen, de 41-jarige Reinier ter B. en Marco van den B., waren eind 2006 begin 2007 bijna dagelijks op het boeven- pad. Medeplichtige Melle S. hoor de maandag twaalf maanden cel tegen zich eisen, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Toen de rovers in de nacht van 16 op 17 januari vorig jaar in Laren hadden toegeslagen door het hekwerk met een auto uit zijn voegen te rukken en de beelden met grof geweld van hun sokkels te werken, lieten zij een verscheurde print van éen routebeschrijving op de plaats delict achter. De recherche hoef de slechts de snippers van de routeplanner aan elkaar te plak ken - daarop stond ook het vertrekpunt, te weten het woon- te internationale druk. Maar liefst 1300 belanghebbenden on derhandelden gedurende twee weken tegen een ruime dag vergoeding over het vredes akkoord dat volgens waarnemers uiterst precair is. De Europese Unie, de Verenig de Staten en de Verenigde Naties hebben de afgelopen jaren han denvol geld besteed aan het be werkstelligen van vrede in Con go. Niet alleen financiert het Westen al vanaf 2002 Monuc, met zo'n 20.000 man de grootste vredesmacht van de VN ter wereld op dit moment, ook de eerste democratische verkiezin gen van 2006 in Congo sinds veertig jaar werden mede moge lijk gemaakt door dollars en eu ro's. Het is dan ook een niet onver wachte, maar wel grote teleur stelling dat schermutselingen gisteren de zwakte aantoonden van het met veel westers geld doorgedrukte vredesverdrag dat vorige week onder grote interna tionale belangstelling in de pro vinciehoofdstad Goma werd ge tekend. In de twee oostelijke provincies Noord- en Zuid-Kivu bleef het on rustig na de verkiezingen van 2006. Het is belangrijk dat in de ze provincies vrede vaste voet aan de grond krijgt, omdat de twee oorlogen die van 1996 tot 2002 het grote en potentieel zeer rijke Congo teisterden, juist daar begonnen. NAARDEN (ANP) - Industrieel concern Storlc heeft een „rede lijk" jaar achter de rug. De acti viteiten op het gebied van tech nische dienstverlening draaiden „uitstekend", terwijl de lucht vaartdivisie en de productie van kippenslachtmachines onder druk stonden. Dat heeft Storlc vandaag bekendgemaakt. De nettowinst over geheel 2007 bedroeg 67 miljoen euro, minder dan de helft van de 150 miljoen euro in 2006. In dat jaar bestond Stork echter nog uit vijf divisies, nu zijn dat er drie. Stork ver wacht dat de resultaten verder zullen verbeteren, zowel opei gen kracht als door middel van acquisities. Hierbij gaat de on derneming er wel van uit dat een economische recessie uitblijft. De omzet steeg vorig jaar met 8 procent tot ruim 2,1 miljard euro en de waarde van de order portefeuille nam met 10 procent toe tot 1,2 miljard euro. „Over het gehele jaar gezien hebben onze activiteiten in het alge meen redelijk gepresteerd", al dus bestuursvoorzitter Sjoerd Vollebregt in een verklaring. De luchtvaartdivisie zuchtte vrijwel het gehele jaar onder ver tragingen bij de grote projecten waaraan Storlc onderdelen levert, de Airbus A380 en de NH90-heli- lcopter. Voor de problemen bij het laatstgenoemde project nam Storlc in het tweede kwartaal een last van 35 miljoen euro. Food Systems, dat kippenslacht machines maakt, presteerde goed, maar wist het resultaat van 2006 niet te evenaren. Storlc nam in het vierde kwartaal van 2007 een last van 7,5 miljoen eu ro om een reorganisatie door te voeren bij het onderdeel. Op het gebied van technische dienstverlening profiteerde Storlc opnieuw van gunstige marktomstandigheden en een aantal overnames. De omzet van de divisie steeg met 39 procent. Stork presenteerde de cijfers voor de laatste keer als beurs genoteerde onderneming. Het bedrijf wordt overgenomen door de Britse investeringsmaatschap pij Candover en verdwijnt naar verwachting op 19 februari van de beurs. De Britten betalen on geveer 1,5 miljard euro voor Storlc en verkopen na afronding van de overname het onderdeel Food Systems door aan de IJs landse groep LME. Enschede verwacht run op paspoort ENSCHEDE (ANP) - De gemeente Enschede verwacht 4000 tot 5000 paspoorten en ID-lcaarten af te geven aan Nederlanders die in het Duitse grensgebied wonen. Dat maalde de gemeen te gisteren tijdens een presenta tie bekend. Enschede is de eerste gemeente in Nederland die bij wijze van proef sinds 1 januari reisdocu menten verschaft aan in Duits land woonachtige Nederlanders. Voorheen moesten de zogeheten Nederduitsers voor een paspoort of ID-kaart naar het consulaat in Hamburg, Düsseldorf of Den Haag. Vooral voor Nederlanders die wonen in Noord-Rijnland-Westfa- len en Nedersalcsen betelcent het afgiftepunt in Enschede een aan zienlijke besparing op hun reis tijd. Staatssecretaris Bijleveld- Schouten (Binnenlandse Zalcen en Koninkrijksrelaties) nam gis teren het eerste reisdocument in ontvangst. Het ministerie van Binnenland se Zalcen evalueert in augustus hoe de proef verloopt. Het minis terie let daarbij op de dienstver lening en cle ervaringen van de aanvragers en de gemeente. Politici springen in de bres voor Gelders paard DEN HAAG (ANP) - Politici zijn gisteren in de bres gesprongen voor het Gelders paard. Ver schillende partijen in de Twee de Kamer willen dat minister Verburg (Landbouw) een ras standaard vaststelt om het Gel ders paard te behouden. Het folcbeleid voor paarden is volgens onder meer CDA, WD en D66 te eenzijdig gericht op top sport, waardoor het Gelders paard in de verdrukking lcomt. „Het Gelders paard is rustig en betrouwbaar, dus geschikt voor recreanten en politie. Dat moe ten we koesteren. Het is toch treurig dat de politie nu geschik te paarden uit Hongarije moet halen. We willen een moe derstamboek van het Gelders paard", aldus het CDA. Minister Verburg (Landbouw) bekijkt of ze iets lean doen, maar vindt een stamboek vaststellen geen overheidstaak. Grote beleggers minder vaak in vastgoedbeheer VOORBURG (ANP) - Institutione le beleggers zoals pensioen fondsen beleggen relatief steeds minder in kantoren of winkels. In plaats daarvan kopen ze zidi vaker in bij gespecialiseerde vastgoedbedrijven. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd onderzoek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Uit de cijfers blijkt dat de grote beleggers eind 2006 dik 124 mil jard euro hadden uitstaan in vastgoed. Bijna de helft van deze portefeuille betrof aandelen in vastgoedbedrijven. In 1980 was maar 3 procent van de aandelen- portefeuille belegd in vastgoed bedrijven. Het eigen beheer was toen veel groter. Grote beleggers zijn erachter gekomen dat vastgoed onder ei gen beheer pas goed rendeert als de portefeuille een voldoende omvang heeft. Velen bestempel den hun portfolio de laatste ja ren als te klein en deden deze van de hand. adres van Reinier ter B. Ook in de andere zaken waarbij her en der in het land beelden uit tuinen werden gestolen, do ken routebeschrijvingen op, on der andere in de computer van Ter B. Daarnaast konden de ver blijfplaatsen van de mobiele tele foons van de verdachten worden achterhaald ten tijde van de dief stallen. Deze bleken herhaalde malen aanwezig op de plekken waar de beelden werden gesto- len. De totale schade van de roof tocht loopt in de miljoenen. Offi cier Bijlsma vroeg de rechtbank niettemin de schadeclaim van het Singer Museum niet ontvan kelijk te verklaren, omdat deze te onduidelijk was. Na de diefstallen gingen de die ven al even knullig te werk. Zo huurden zij meerdere keren slijptollen. Het kwam voor dat de kleding van de verdachten onder het slijpsel zat wanneer zij de ap paraten weer bij de verhuurder inleverden. De geroofde beelden werden vernield, het was de die ven niet om de kunst maar om het edelmetaal te doen. Rodins Denker werd, zwaar verminkt, teruggevonden in de tuin van Ter B., waar hij het beeld had be graven. Ter B. werd ettelijke ma len eerder veroordeeld, onder meer voor inbraken. Hij was in oktober 2006 vrijgekomen, twee dagen na de Singerroof zat hij weer vast. De rechtbank doet uitspraak op 12 februari. ROTTERDAM (ANP) - Het open baar ministerie heeft gisteren in de rechtbank in Rotterdam achttien maanden cel geëist tegen een geldtransporteur die voor circa 150.000 euro van banken zou hebben gesto len. De verdachte, Martin K. uit Ca- pelle aan den IJssel, zou in 2003, 2006 en 2007 misbruik hebben gemaakt van zijn positie bij waardetransportbedrijf Brinks. K. werkte sinds 2001 voor Brinks en was onder meer ver antwoordelijk voor het vullen van pinautomaten. Hij wordt er van verdacht driemaal geld te hebben verduisterd tijdens geld transporten van filialen van For- tis en ABN AMRO in de regio. Daarbij zou hij een sleutel van een bankkluis en een code heb ben gebruikt. Verder zou de werknemer administratieve foef jes hebben uitgehaald om de diefstal te verhullen. Volgens de officier van justitie had de politie veel luxe spullen aangetroffen in het huis van K„ die onmogelijk van zijn salaris betaald zouden kunnen zijn. Ook zou hij van het gestolen geld een dure auto en vakantie contant hebben betaald. Volgens de verdachte zijn die uitgaven bekostigd met spaar geld, maar de officier zei daar geen bewijs voor gevonden te hebben. Bovendien had de moe dér van de verdachte verklaard niets te weten van spaargeld en verklaarde de echtgenote van de verdachte dat zij „de kop in het zand had gestoken" toen zij grote bedra gen op haar rekening zag ver schijnen. De advocaat van de verdachte voerde aan dat K. niet de enige werknemer was die dienst had toen er geld verdween. Hij vond dat het OM de mogelijkheden dat iemand anders de diefstallen zou hebben gepleegd onvol doende heeft onderzocht. Bovendien zou er volgens de raadsheer van alles mis zijn met de manier waarop Brinks controle uitoefent op zijn geld transporten. De rechtbank doet 11 februari uitspraak. SYDNEY - Rechters baden gisteren in de St. Marykathedraal in Sydney (Australië) om leiding bij hun bezigheden. De zogenaamde Rode Mis, verwijzend naar de kleur van de toga's van de magistraten, markeert de opening van het nieuwe gerechtsjaar en werd voor de 78e keer gehouden. Foto epa I.v.m. interieurvernieuwing zijn wij van maandag 4 l/m dinsdag 12 februari De Voorposten 19 - Scherpenzeel Vanaf woensdaq 13 februari bent u van harte welkom voor een 1 r r 1 In de kindvriendelijke wijk 'De Hogekamp' gelegen neljes afgewerkte, ruim uitgebouwde middenwoning. De woonkamer en open keuken zijn geheel voorzien van een rustiek Frans eiken laminaatvloer. Door de extra gecreëerde kamer op de 2e verdieping (met dakkapel aan zowel de voor- als achterzijde) is de woning met in totaal 5 slaapkamers dé ideale gezinswoning. Er bevinden zich bovendien diverse speeltuintjes op loopafstand van de woning. In 2005 is de CV-kelel vervangen door een nieuwe HR-ketel (Nefit Smartline). Doordal de achtertuin geheel bestraal is, is deze zeer onderhoudsvriendelijk. Zeker de moeite van een bezichtiging waardl Vraagprijs 255.000 k.k. •wmampy fgmir schoenmode DORPSSTRAAT 100 KRABBENDIJKE (0113)501589 www.papierenkarton.org Bezichtiging, informatie? Bel: 033-277 0666 www.tekeienburgenadvocaat.nl Journalisten en uitgevers hebben het auteursrecht op de artikelen in kranten en tijdschriften. U mag die artikelen gebruiken voor een papieren of digitale knipselkrant, maar dan moet u er wel iets voor betalen. Via CLIP (Copyright Licentie- erl Incassobureau Pro) kunt u een licentie krijgen voor het gebruik van artikelen. Op onze site kunt u ondermeer snel berekenen wat legaal knippen u kost met behulp van onze Clip Calculator. Dus graag tot ziens op www.dip.nl.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 5