PS Utrecht: Onderzoek naar fusie in Vallei WVTERSIIIO Weer tiener gewond bij steekpartij Slachtoffers ramp later met houten huis Kort 55jaarna de Rotterdam veilt inboedel van wanbetalers Drugsboot Arnhem naar omstreden locatie Taakstraf na dronkenmansrit Reformatorisch Dagblad Regio dinsdag 29 januari 2008 PAGINA 7 Regioredactie UTRECHT - Een meerderheid van Provinciale Staten van Utrecht lijkt in te stemmen met een onderzoek naar een fusie van Renswoude, Scherpenzeel en Woudenberg. Ook wil ze dat Gedeputeerde Staten een voor stel van Renswoude onderzoe ken om deze gemeente te laten samenwerken met Veenendaal of Bameveld. Dat bleek gisteravond tijdens de Statencommissie bestuur. Euro pa en middelen van de provincie Utrecht. Gedeputeerde Staten van de provincies Utrecht en Gel derland hadden het onderzoek voorgesteld. WD, PvdA. Groen- Links, Christenunie en D66 kon den zich in het plan vinden. Daarmee tekent zich een meer derheid af voor de vergadering van Provinciale Staten op 18 fe bruari, wanneer het voorstel in stemming komt. Het is nog niet helemaal duide lijk wat het CDA doet. De groot ste fractie in de Staten van Utrecht zou het liefst een uitge breide toekomstvisie voor het ge hele Valleigebied zien. De SP keerde zich tegen het voorstel van GS. De partij vindt dat er te weinig wordt geluisterd naar het Utrechtse Renswoude, dat zich scherp verzet tegen een fusie met Woudenberg (Utrecht) en Scherpenzeel (Gelderland). Ook de SGP zal op 18 februari niet instemmen. Statenlid Bis schop zei dat GS serieus moeten kijken naar het voorstel van Renswoude om met Veenendaal of Barneveld samen te werken. Provincie Utrecht Meerderheid Statencommissie Utrecht voor onderzoek naar fusie in Valleigebied. CDA twijfelt, SGP wil serieus onderzoek naar voorstel Rens woude. Statencommissie Gelderland bespreekt onderzoek morgen, ROTTERDAM (ANP) - Na een suc cesvolle eerste internetveiling van auto's van wanbetalers, be gint Rotterdam binnenkort met het veilen van inboedels van mensen die na meerdere waar schuwingen nog steeds hun be lastingschuld niet hebben afge lost. „De opbrengst van de eerste au toveiling is ver boven verwach ting", zei een woordvoerder van gemeentebelastingen gisteren. Op het internet meldden zich 20.000 belangstellenden voor vijf oude auto's. Uiteindelijk brach ten ze bijna 4000 euro op. Dat is tweemaal zo veel als bij een ge bruikelijke openbare verkoop, legde de zegsman uit. De eige naar van een zesde wagen betaal de nog net op tijd zijn schuld. De gemeente Rotterdam nam vorig jaar 1875 voertuigen in be slag. Daarvan verkocht ze er 425. In totaal werd hierdoor voor mil joenen euro's aan openstaande boetes, ozb en andere niet be taalde belastingen geïnd. Rotter dam is de eerste gemeente die via internet in beslag genomen auto's van wanbetalers gedwon gen verkoopt. Hier is al een heel traject aan GILZE-RIJEN (ANP) - De van oor sprong Turkse wethouder Can-Engin (PvdA) van Gilze-Rijen heeft twee weken geleden een petitie ondertekend van de om streden organisatie Hizb ut- Tahrir. Dat blijkt uit een verklaring die de wethouder gisteravond heeft laten rondsturen. Nadat haar duidelijk werd dat Hizb ut-Tahrir volgens de Algemene Inlichtin gen- en Veiligheidsdienst (AIVD) bestaat uit moslimradicalen, heeft ze afstand genomen van de groepering en haar steun voor de petitie tegen het lasteren van de islam ingetrokken. Nu gaan GS wat hem betreft al te veel uit van een onderzoek naar een fusie met Woudenberg en Scherpenzeel en wordt de sa- menwerkingsvariant zoals Rens woude die voorstelt niet voldoen de serieus belicht. Burgemeester Schorer van Renswoude toonde zich gister avond na afloop van het debat te leurgesteld. „Er wordt te weinig gehoor gegeven aan het feit dat de inwoners van Renswoude vo rig jaar massaal tegen een fusie hebben gestemd." Destijds kwam tijdens een referendum zo'n 84 procent van de kiesgerechtigden naar de stembus. Van hen stem de 98,4 procent tegen een fusie. Schorer vindt het prima als Woudenberg en Scherpenzeel sa men zouden gaan zonder Rens woude: Daar zien de twee ge meenten echter niets in. Burge meester Van Bergen van Wou denberg pleitte voor een sterke plattelandsgemeente met de drie partners. Momenteel kunnen de drie gemeenten nog op eigen be nen staan. Scherpenzeel en Wou denberg willen fuseren omdat onder andere de digitale dienst verlening in de toekomst voor een kleine gemeente niet meer haalbaar is. Behalve de drie beoogde fusie- partners mengde ook buurge meente Leusden zich gister avond in het debat. Deze ge meente wil als buurgemeente be trokken worden bij de besprekin gen over een fusie. Dat viel niet bij iedereen goed. Men vroeg zich af wat Leusden bij het over leg te zoeken had, omdat Rens woude, Scherpenzeel en Wou denberg geen van drieën zitten te wachten op Leusden als part ner. Die gemeente wilde zich dan ook niet mengen in de fusie, maar vond dat ze moest kunnen meepraten wanneer buurge meenten een fusie bespreken. Morgen bespreekt een Staten commissie van Gelderland de fu sieplannen. Provinciale Staten van Gelderland stemmen op 13 februari over het voorstel. voorafgegaan. Als gemeente belastingen samen met een team deurwaarders een wanbetaler met een flinke boete hebben ge vonden, leggen ze beslag op het voertuig en plaatsen een wiel klem. Om te voorkomen dat de auto wordt verkocht, dienen de schuldenaren meteen de open staande rekening te betalen. De inbeslagname gebeurt niet zomaar. De schulden van de Rot terdammers zijn doorgaans to renhoog opgelopen nadat ze niet hebben gereageerd op aanma ningen, dwangbevelen en bezoe ken aan de deur. Vaak stapelen de boetes zich op. Rotterdam koos voor het we reldwijde web om een groot pu bliek te kunnen bereiken. „Op in ternet kan iedereen bieden. Op de traditionele executieverkopen kwam vaak een handjevol men sen op af, onder wie veel hande laren." Een zo hoog mogelijke opbrengst werkt ook in het voor deel van de belastingschuldige, vervolgt hij. „Zo is hij eerder van zijn schuld af." Rotterdam wil nu naast de au to's andere waardevolle spullen als computers en televisies via internet veilen. Dit alles gaat via de website executieveiling.nl. „Ik heb deze boodschap onder schreven omdat ik veel waarde hecht aan dialoog en harmonie in de Nederlandse samenleving. Omdat ik zo hecht aan democra tie, dialoog en harmonie neem ik nu ten stelligste afstand van deze organisatie. Ik betreur even tuele misverstanden die kunnen zijn ontstaan", aldus de verkla ring. Al eerder kwam een PvdA-poli- tica in opspraak door de petitie. De PvdA-fractie in de Rotterdam se deelgemeente Charlois vroeg raadslid Ismaili haar zetel af te staan nadat bekend werd dat zij de petitie had onderte kend. J. Visscher RAAMSDONKSVEER - Gulle ge vers van ver over de grenzen schonken kort na de waters nood honderden noodwonin gen aan burgers die have en goed verloren. Janny Lock uit Raamsdonksveer, zelf woonach tig in zo'n huis. deed speurwerk naar de houten onderkomens. „Mensen plakten meteen een behangetje op de wand." Moeder die met klompen door het water in Giessen-Oudekerk sopte. Vrachtwagens met zand zakken die door de straten re den. De striemende regen die met bakken uit de lucht kwam. De tocht met haar twee jaar jon ge broertje naar de hoger gele gen pastorie. Jeugdherinnerin gen aan de watersnood staan Janny Lock, destijds een kind van nog geen vier jaar. in het geheu gen gegrift. •Sri LOCK ...behangetje... Regioredactie ROTTERDAM - Bij een steek partij in Rotterdam is gister avond een 16-jarig meisje ge wond geraakt. Haar toestand is intussen stabiel. De 16-jarige jongen uit Breda die gisteroch tend verwondingen opliep bij een steekpartij op zijn school kon na behandeling in het zie kenhuis weer naar huis. De steekpartij in Rotterdam deed zich gisteravond tegen 19.00 uur voor op het metrostation Slinge onder de metrobaan, die daar 10 meter hoog ligt. De vermoede lijke dader is een meisje van 15 jaar, aldus de politie gister avond. Volgens getuigen maakte het meisje deel uit van een groepje van ongeveer vijf meis- ARNHEM (ANP) - De Arnhemse drugsboot verhuist naar een ha ven bij een industrieterrein aan de oostzijde van de stad. Dat heeft de gemeenteraad gister avond besloten. Ondernemers gaan het besluit aanvechten bij de rechter. Met de verplaatsing van De Boei, zoals de drugsboot officieel heet, breekt de gemeente een belofte die in 1997 is gedaan aan het On- Toen Lock in 1999 in Raams donksveer een houten huis be trok, kwam de herinnering aan de watersnood weer volop tot le ven. De Noorse woning is name lijk een van de honderden nood- huizen die kort na 1953 vanuit het buitenland aan de getroffe nen werden geschonken. In plaatsen als Stavenisse. Nieu- werkerk en Ouwerkerk wordt het straatbeeld op sommige plek ken bepaald door karakteristieke houten woningen van onder meer Scandinavische makelij. Wat is het verhaal achter de on derkomens. die met scheepsla dingen tegelijk naar Nederland kwamen? Geboeid door die vraag zette Janny Lock, die zich in haar vrije tijd in cultuurhisto rie verdiept, een speurtocht op touw. Slachtoffers van de watersnood stonden kort na de ramp bepaald niet te juichen bij de houten noodwoningen, concludeert Lock na tientallen gesprekken met vroegere bewoners. „De mensen hadden het fdee dat ze werden weggestopt in een houten schuur. De meesten sloegen met een hardboard tegen de houten wanden, om daar een behangetje op te plakken. Men hechtte aan een Hollands interieur." Lastig voor de bewoners van de houten woningen was dat ze te maken kregen met allerlei lokale regelgeving. „De huizen staan vaak op een royale lap grond. Om te voorkomen dat er overal varkens- en geitenhokken wer den gebouwd, vaardigden be stuurders regels uit die ertoe moesten leiden dat de openbare ruimte ordelijk bleef." Ondanks de wat stroeve begin tijd ontdekten bewoners van de noodwoningen gaandeweg dat ze het nog helemaal niet zo slecht hadden getroffen. „De vroegere arbeiderswoningen die niet bestand waren tegen de wa tersnood hadden veel minder jes. De verdachte is aangehou den. De politie hoopt meer zeker heid over de verdachte te krijgen door bestudering van beelden van de camera's die op het sta tion hangen. Het 16-jarige slachtoffer werd in de buik getroffen en is met spoed geopereerd. De even oude scholier uit Oos terhout die gisterochtend ge wond raakte op een school in Breda was in zijn gezicht en rug gestoken, vermoedelijk door een 18-jarige medescholier, zo heeft het ROC West-Brabant gisteren laten weten. De gewonde jongen en de ver moedelijke dader zitten beiden op het Florijn College in Breda, een school voor economisch mid delbaar beroepsonderwijs, onder deel van het ROC. De school had dernemers Kontakt Arnhem (OKA). Het stadsbestuur beloofde destijds dat de opvang van ver slaafden niet naar het industrie terrein zou verhuizen. De drugs boot, die nu nog vlak bij het stadscentrum ligt, biedt 24 uurs- opvang aan drugsverslaafden. De oppositie in de Arnhemse gemeenteraad verzette zich gis teravond tegen de verhuizing van de boot. Diverse partijen sprake schande van het breken comfort dan de houten huizen. In de noodwoningen hadden mensen ineens beschikking over een douche, een toilet en een keuken." Speurwerk naar de herkomst van de houten bouwsels bracht Janny Lock in Noorwegen. Met behulp van de Noorse krant Af- tenposten ontdekte de inwoon ster van Raamsdonksveer dat in het noorden van Noorwegen exact dezelfde huizen staan. Hoogtepunt van Locks zoek tocht was een gesprek in 2001 met de architect van de houten woningen. Kurt Jorgensen. De 90- jarige Noor was blij verrast dat er vanuit Nederland belangstelling was voor zijn creatie. Van de man hoorde Lock waarom na de deze week een gesprek willen aangaan met de 18-jarige ver dachte, omdat hij donderdag be trokken was bij een vechtpartij op school. De school hadhem willen schorsen of naar een an dere school willen begeleiden. De steekpartij deed zich gister ochtend om tien voor tien voor op een binnenplein van de school aan de Wilhelminasingel. Volgens de politie kregen de twee leerlingen op het school plein ruzie, waarna de dader een mes trok en het slachtoffer in ge zicht en mg stak. Twee mede scholieren die tussenbeide kwa men, liepen lichte verwondingen op. De vermeende dader nam na de steekpartij de benen, om zich la ter te melden op het politiebu reau aan de Vlaanderenstraat, van de belofte aan de onderne mers. Ook zijn raadsleden bang dat verslaafden wegblijven als de boot te ver van het centrum komt te liggen. Volgens het college van B W is „voortschrijdend inzicht" de reden om de boot toch naar het industrieterrein te verhuizen. Daar is ook al de Arnhemse tip pelzone te vinden. Bovendien komt er mogelijk nog raampros- titutie naar het gebied. ramp juist 'zijn' houten wonin gen hun weg vonden naar Neder land. „De woningen die hij ont wierp waren eigenlijk bestemd voor het hoge noorden van Noor wegen. Maar de huizen waren net iets te weinig geïsoleerd voor het barre klimaat in die streken. Daardoor belandden de bouw pakketten, een huis bestond uit 216 pakketjes, in een voorraad- hal van een fabriek. Voor de ge troffenen van de ramp in Neder land waren deze woningen wel geschikt." In totaal kwamen 971 noodwo ningen vanuit het buitenland naar de getroffen regio. Noorwe gen schonk er 326, Zweden 222, Denen 200, Oostenrijk 155 en Finland 68. aan de andere kant van de stad. Hij is daar aangehouden en in verzekering gesteld. Na het incident zijn alle leerlin gen en docenten van het Florijn College kort bij elkaar gekomen in de aula om geïnformeerd te worden over het incident. „Er is slachtofferhulp aangeboden aan degenen die daar behoefte aan hebben", aldus de school. De schoolleiding is „bedroefd en geschokt." Volgens de leiding van de school is het Florijn Colle ge „een veilige school waar al ja renlang geen noemenswaardige incidenten hebben plaatsgevon den." Volgens de school is er geen „aantoonbare aanwijzing" voor het incident. Het politieonder zoek zal daar uitsluitsel over moeten geven. Van onze correspondent MIDDELBURG - De politierech ter in Middelburg heeft gisteren de 42-jarige P. B. uit het Noord- Hollandse Westerblokker con form de eis veroordeeld tot een taakstraf van vijftig urn- en een rijontzegging van achttien maanden. De man bezocht midden novem ber zijn internetdate in Koude- kerke. Hij goot zich vol met wijn De meelevendheid van over de grenzen verbaast Lock niet. „De watersnood was wereldnieuws. Beelden van amfïbivoertuigen in het ondergelopen land en man nen in het water die hun vrouw op de rug namen gingen de hele wereld over." Heden ten dage merkt Lock dat bewoners „trots" zijn op hun houten woning, een tastbare her innering aan 1953. Zelf heeft ze haar eigen Noorse huurwoning zo veel mogelijk in de oorspron kelijke staat hersteld. „Die mooie grenen planken vind ik prach tig-" Dit is het derde deel in een serie over de doorwerking van de wa tersnood na 55 jaar. Morgen deel 4. Arnhemmer wil agent in de boeien slaan Van onze correspondent ARNHEM - Een 38-jarige Arnhemmer is gistermor gen in zijn woonplaats aangehouden nadat hij een agent in de boeien wilde slaan. De man viel eerder perso neel van de 1-1-2-centrale lastig. Dat meldde de poli tie gisteren. De man bedreigde per te lefoon het personeel van de alarmcentrale. Eerder al was de man in beschon ken toestand op het poli tiebureau geweest en maakte daar amok. Toen agenten de man uiteinde lijk probeerden aan te houden, bleek hij hand boeien bij zich te hebben. De man probeerde een van de agenten te boeien. Strukton: Garages onder grachten in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - Bouw bedrijf Strukton wil flink gaan bouwen onder Amsterdam. Zo wil het bedrijf onder de grach ten zes lagen realiseren met ruimte voor parkeren, afvalinza meling en wegen. Het bedrijf presenteerde vandaag tijdens een congres een ambiti eus plan om de stad zo onder meer van zijn grote parkeerpro bleem af te helpen. Via de in- en uitritten van de AIO kan het centrum worden be reikt. Het ondergrondse plan voorziet niet alleen in parkeer garages, er moeten ook sport zalen, bioscopen en laad- en los plaatsen voor goederen komen. Met het plan. dat uit meerdere ondergrondse lagen bestaat, wil de bouwer als het ware een nieu we stad onder Amsterdam bou wen. Strukton zegt dat het gaat om een duurzaam en realiseer baar plan. „Een stad uitbreiden de diepte in is niet futuristisch, maar noodzaak van deze tijd." en cognac. Toen hij de volgende ochtend in zijn auto stapte om Koudekerke weer te verlaten, eindigde zijn thuisreis al snel te gen de bloembakken in de Kerk hoflaan. De inmiddels gewaar schuwde politie trof de man sla pend aan in het wrak van zijn auto. De man had een veel te hoog alcoholpromillage in zijn bloed. De man is al drie keer eer der voor rijden onder invloed veroordeeld. Zijn rijbewijs is in getrokken. Chauffeuse ambulance in Arnhem belaagd ARNHEM - Een chauffeuse van de ambulancedienst is zondag avond belaagd tijdens haar werk. Dat gebeurde op de Willems straat in Arnhem. De chauffeuse zou tot twee keer toe door een jongen zijn geschopt. De politie heeft de zaak in onderzoek. Meisjes gepakt na winkeldiefstal Dordt DORDRECHT - De politie heeft zondag twee meisjes van 15 en 16 jaar uit Dordrecht en Strijen- sas aangehouden bij de Drie- vriendenhof in Dordrecht. Het tweetal had een strooptocht ach ter de rug in meerdere winkels. De meiden knipten van de kle ding de labels af voor ze de win kels verlieten. Jongen (13) met geweld beroofd in Driel DR1EL - Een 13-jarige jongen uit Driel is zondagavond in zijn woonplaats het slachtoffer ge worden van een gewelddadige straatroof. De jongen werd be roofd van zijn mobiele telefoon. De daders zijn voortvluchtig. Dood Helmonder waarschijnlijk misdrijf HELMOND - De politie heeft het vermoeden dat de 54-jarige man uit Helmond die begin dit jaar dood werd gevonden in de Zuid- Willemsvaart, door een misdrijf om het leven is gekomen. Een woordvoerder van de politie heeft dat gisteravond gezegd. De politie is op zoek naar getuigen. Onderzoek naar fraude Hoogeveen HOOGEVEEN - Er komt een on derzoek door de rekenkamer naar mogelijke grondffaude in Hoogeveen. In de afgelopen ze ven jaar zou er bijna 5 hectare meer aan bedrijfsgrond zijn ver kocht dan in de boeken is opge geven. Uit een onderzoek door de fractie Gemeentebelangen blijken bij meer dan honderd transacties grote afwijkingen. Zeeuws planetarium in Kamperland KAMPERLAND - Zeeland krijgt zijn eigen planetarium. Op 1 mei opent ondernemer A. de Zwart in Kamperland in een van de hallen van zijn voormalige bedrijf een zaal waarin hij de sterrenhemel kan projecteren op een koepel vormig doek. De Zwart verwacht dat het planetarium een pu bliekstrekker wordt. Eis: zes jaar cel voor dieven beelden Laren LAREN - De koperdieven die on der andere het beeld "De Den ker" van Rodin uit de tuin van het Singermuseum in Laren had den gestolen, hoorden gisteren zes jaar cel eisen. De twee ver dachten, een 41-jarige Muider- berger en een 36-jarige Muider hadden, op zoek naar brons, beeldentuinen van musea en particulieren in het hele land af gestruind. De politie kwam de dieven op het spoor doordat een uitdraai van een routeplannerpa gina versnipperd in de auto werd aangetroffen. Politie palet Bulgaarse mensenhandelaren LEEUWARDEN - De Friese politie heeft gisteren twee Bulgaren aangehouden op verdenking van mensenhandel. De 31-jarige hoofdverdachte zou zeker vijf vrouwen met geweld hebben ge dwongen om als prostituee te werken. Mishandeling Nijkerks meisje (12) door groep NIJKERK - De politie is op zoek naar getuigen van een mishande ling van een twaalfjarig meisje uit Nijkerk. De mishandeling vond vorige week woensdag plaats op de Amersfoortseweg. Het meisje werd van haar fiets getrokken en geslagen door vijf jongens en twee meisjes in de leeftijd van 15 a 16 jaar. Geen asbest bij Sliedrechtse brand SLIEDRECHT - Bij de zeer grote brand die zaterdagavond woedde in een loods aan de Rivierdijk in Sliedrecht zijn geen asbestdeel- tjes verspreid. Er werd alleen as best gevonden op de plek van de brand. Dat meldde de Milieu dienst gisteren. Vier auto's uitgebrand in Waddinxveen WADDINXVEEN - In de wijk Zuidpias zijn in de nacht van zondag op maandag vier auto's uitgebrand. Dat heeft de politie gistermorgen bekendgemaakt nadat de eigenaren aangifte had den gedaan. Wethouder tekende moslimpetitie ROTTERDAM - Op het Rotterdamse metrostation Slinge werd gisteravond een 16-jarig meisje op een brancard verzorgd door hulpverleners. Het meisje werd neergestoken door vermoedelijk een meisje van 15 jaar. Volgens getuigen maakte de laatste deel uit van een groepje van ongeveer vijf meisjes. De politie hoopt meer zekerheid over de dader te krijgen door bestudering van beelden van camera's die op het station hangen. Foto anp RAAMSDONKSVEER - Janny Lock voor haar houten woning, kort na de ramp geschonken door Noorwegen. „In dit soort woningen hadden mensen ineens beschikking over een douche, een toilet en een keuken." Foto's Frank Trommelen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 4