Voorverkiezingen Florida van weinig belang Hamas Egypte sluiten helpt bij- grens Medewerkers AzG in Somalië gedood Parlementslid Kenia Geweld Kenia ontaardt in zuiveringen thuis doodgeschoten Reformatorisch Dagblad Buitenland dinsdag 29 januari 2008 PAGINA 6 Van onze correspondent Analyse NEW YORK - De Republikeinse en Democratische kiezers van de Amerikaanse staat Florida spreken zich vandaag uit over hun presidentiële voorkeuren. Het zou een interessante ge beurtenis hebben kunnen zijn, ware het niet dat het parlement van Florida vorig jaar besloot de voorverkiezingen te vervroe gen. De staat plande de verkiezingen vóór de datum waartoe de Demo cratische en Republikeinse par tijbesturen hadden besloten. Dat viel bij de partijbesturen niet in goede aarde. Er volgden sancties. Het Democratisch partijbestuur besloot dat Florida geen enkele stemgerechtigde afgevaardigde zou mogen sturen naar het par- Buitenlandredactie RAFAH - De Egyptische grens politie heeft gisteren in samen werking met veiligheidstroepen van Harnas opnieuw pogingen ondernomen om de grens tus sen de Gazastroolc en Egypte te sluiten. Arabische ministers van Buitenlandse Zaken zeiden ech ter niets te zien in een perma nente samenwerking met Ha mas bij de grens. De ministers, die zich gisteren in Cairo over de crisis aan de grens tussen Egypte en de Gazastroolc bogen, spraken zich uit voor de handhaving van een akkoord uit 2005 voor de grensovergang, waarin Harnas geen rol is toebe deeld. Volgens de BBC is overigens niet bevestigd dat Harnas en de Egyptische autoriteiten nu offici eel samenwerken om de grens te sluiten en de chaos van de afge lopen weken op te lossen. De ijzeren afscheidingsmuur tussen Egypte en de Gazastroolc werd vorige week woensdag tot opluchting van de Palestijnse in woners door terroristen neerge haald, daags nadat Israël de leve ring van hulpgoederen aan het gebied stopzette. Sindsdien zijn honderdduizenden Palestijnen de grens overgestoken om inko pen te doen in de grensplaats Ra- fah. Israël, dat de meeste grens overgangen met de Gazastroolc bewaakt, opent ze slechts spora disch voor de toevoer van de meest basale producten, als mid del om druk uit te oefenen op Harnas vanwege de aanhouden de ralcetaanvallen op Zuid-Israël. Ook Egypte heeft aangegeven dat het terug wil naar de oor spronkelijke afspraken voor de grensovergang bij Rafah, die in Gazastrook Hulp voor Egypte van veilig heidstroepen Harnas bij slui ten grens Gazastrook. Arabische ministers willen geen officiële rol voor Harnas in grensbewaking. Harnas pleegt morgen in Cai ro overleg met Egypte. Buitenlandredactie NAIROBI - Een Keniaans parle mentslid van de oppositie is gis teren in zijn huis doodgescho ten door gewapende mannen. Dat maakten politiebronnen vanmorgen bekend. Het geweld lijkt volgens de politie gerela teerd te zijn aan de betwiste herverkiezing eind december van president Mwai Kibaki. „Alle vingers zullen wijzen in de richting van de regering en die moet laten zien dat zij er niets mee te maken heeft", aldus een woordvoerder van de oppositie partij ODM van oppositieleider Raila Odinga. Mugabe Were is de eerste poli ticus die in het door geweld ge teisterde Kenia is gesneuveld. Ruim 900 mensen zijn sinds de presidentsverkiezingen omgeko men bij de etnische onlusten tus sen aanhangers van Kibaki en Odinga. Zeker een kwart miljoen Kenianen zijn op de vlucht. Ook gisteren ging het geweld onverminderd door. Minstens 49 tij congres waar komende zomer formeel wordt beslist over de presidentiële partijkandidatuur. Bij de Republikeinen viel de straf iets milder uit. Republikeinen uit Florida mogen dit jaar maar de helft van het aantal afgevaar digden sturen waarop zij nor maal recht zouden hebben. „Het is dezelfde straf als Michi gan kreeg, omdat de staat de voorverkiezingen vroeger plande dan de hoofdbesturen van de twee grote partijen wenselijk achtten. Dat betekent in feite dat deze voorverkiezingen maar een beperkte betekenis hebben", meent politiek analist John Samples van het Cato Re search Instituut in Washington. De Democratische kandidaten beloofden vorig jaar Florida ge heel linies te laten liggen. Zij heb ben daar dus geen campagne ge voerd, hoewel hun vertegen woordigers wel „beperkte cam- 2005 na de Israëlische terugtrek king uit de Gazastroolc en na be middeling door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Condoleezza Rice, tot stand kwamen. In het akkoord kwa men Israël, Egypte en de Pales tijnse Autoriteit overeen dat de overgang alleen onder toezicht van Europese waarnemers open mag zijn. Hamas nam in juni de macht in de Gazastrook over, maar de Arabische ministers wei gerden die organisatie gisteren een officiële rol toe te bedelen in de controle van de grens met Egypte. Hiermee blijft het isole ment van de Gazastrook in stand. „We zullen de grensovergangen bewaken alsof Harnas niet be staat", zei de Palestijnse minister van Buitenlandse Zaken, Riad Mallei, na zijn terugkomst uit Cairo. Hamaswoordvoerder Ta- her Nunu zei in reactie daarop dat Harnas niet gepasseerd kan worden bij het malcen van af spraken over de grensovergang. Een delegatie van Harnas zal vol gens plan morgen in Cairo over leg hebben met Egyptische func tionarissen. Ook de Palestijnse president Mahmud Abbas van de rivaliserende Fatahpartij is op die dag in de Egyptische hoofd stad voor overleg met zijn ambt genoot Hosni Mubaralc. Een ont moeting tussen Hamasleden en Abbas is echter onwaarschijnlijk, omdat Abbas elk contact met Ha rnas heeft afgezworen zolang de ze de macht in de Gazastrook niet opgeeft. Karen Koning AbuZayd, hoofd van de VN-hulporganisatie UNR- WA, pleitte gisteren in Den Haag voor het openstellen van meer grensovergangen van de Gaza strook. Koning AbuZayd is uit de Gazastrook overgekomen naar Den Haag om onder anderen met parlementariërs en de mi nisters Verhagen (Buitenlandse Zaken) en Koenders (Ontwikke lingssamenwerking) te praten over de situatie in de Gazastrook. AbuZayd verwees naar minister Verhagen die Israël in december zover kreeg om bloemen door te laten voor de export. „Wij roepen andere landen op de methode van de Nederlanders te volgen." Kenianen kwamen om bij nieu we onlusten. Zij werden met kap messen gedood tijdens etnische onlusten of doodgeschoten door de politie, meldde een politie- commandant gisteren. Honder den mensen raakten gewond. De doden vielen vooral bij ge vechten tussen rivaliserende jeugdbendes en bij politie-inval- len in de sloppenwijken van de westelijke stad Nalcuru. Volgens de woordvoerder waren de mees te slachtoffers brandstichters. Oolc in andere stadjes en dorpen in de vruchtbare Riftvallei kwa men mensen om het leven, waar onder in Naivasha, tot voor lcort een populaire toeristenplaats. Hier en daar wordt de politie zo gehinderd, dat agenten licha men kunnen bergen. Ten zuiden van de kustplaats Mombasa doodde een bende zon dag twee Duitsers. Die moord zou niets te maken hebben ge had met de jongste onlusten. Intussen dreigen de ministers van Buitenlandse Zaken van de EU-landen Kenia ontwikkelings geld te onthouden. pagnes" organiseerden. Op basis daarvan 'won' senator Hillary Clinton in Michigan en zij staat in de Democratische opi niepeilingen in Florida oolc ruim voor. De afgelopen dagen heeft zij ervoor gepleit om Florida en Michigan tijdens de partijcon ventie toch hun stem te laten ho ren. ..Geen wonder dat haar con currenten Barack Obama en John Edwards daar weinig voor voelen. Men houdt zich aan de afspraken of niet, maar je kunt die afspraken niet negeren als dat gunstig voor je uitkomt, is hun standpunt. Het wordt inte ressant om te zien hoe deze dis cussie binnen de Democratische Partij afloopt", meent Samples. Bij de Republikeinen werd ge woon campagne gevoerd, omdat er -zij het minder dan normaal- toch afgevaardigden te winnen zijn. Het wordt hier interessant om te zien hoe de koplopers Van onze correspondent Analyse KAMPALA - Het geweld in Kenia lijkt een nieuwe vorm aan te ne men: van een ongeorganiseerde geweldsexplosie naar aanlei ding van verkiezingsfraude naar meer georganiseerde etni sche zuivering door verschillen de stammen van 'hun' gebied. Afgelopen weekend verschoof het epicentrum van geweld van de hoofdstad Nairobi naar de westelijker gelegen steden Nai vasha en Nalcuru. Nakuru is de op drie na grootste stad van Ke nia en Naivasha is het centrum van de in Kenia florerende tuin bouw. Beide steden liggen langs de snelweg van de havenstad Mombasa naar de grensplaats Busia, de economische slagader van Kenia en buurlanden, als Uganda, Rwanda. In Naivasha waren het vooral jeiigdige leden van de Ki- kuyustam die bij provisorische wegblokkades voertuigen op de snelweg tegenhielden, de inzit tenden om hun identiteitspapie ren vroegen en leden van "ver- John McCain en Mitt Romney vandaag eindigen. In Florida is het onafhankelijke kiezers na melijk niet toegestaan aan voor- verkiezingen mee te doen. „Hier moet dus duidelijk worden hoe groot met name de steun voor John McCain is binnen de Repu blikeinse Partij, nadat hij zijn overwinningen in New Hampshi re en South Carolina mede dank zij z'n populariteit onder onaf hankelijke kiezers wist te realise ren", zegt Samples. Volgens nationale opiniepeilin gen zou John McCain de meeste leans maken om bij de presi dentsverkiezingen in november de Democratische koplopers Hil- laiy Clinton of Barack Obama te verslaan. „Zijn verkiesbaarheid wordt daarmee een belangrijke factor in z'n campagnestrategie. Dat leverde hem afgelopen week einde de steun op van Florida's gouverneur Charlie Crist, en er keerde stammen" vermoordden, vooral mensen van de Luostam. In Nakuru vielen dit weekend naar schatting zestig doden en honderd gewonden. Oolc in die stad waren de daders voorname lijk leden van de Kikuyustam. Getuigen meldden dat zij niet al leen gewapend waren met tradi tionele wapens als pijl en boog en machetes (tot een meter lan ge landbouwmessen), maar oolc met geweren. Sommigen zouden politie-uniformen dragen. Volgens analisten heeft de kolo niale Britse verdeel-en-heerspoli- tielc tussen verschillende ge meenschappen wonden geslagen die nog steeds niet geheeld zijn. Die tegenstellingen zouden zijn versterkt door oneerlijke verde ling van land en rijkdommen na de onafhankelijkheid van Kenia. Direct nadat eind december be kend werd gemaakt dat Kibaki de presidentsverkiezingen zou hebben gewonnen, braken onlus ten uit waarbij leden van de Ki kuyustam uit gebieden werden verjaagd waar voornamelijk le den van de Luostam woonden. Nu, enkele weken later, zouden leden van de Kikuyustam zich georganiseerd hebben met de be- zijn meer prominente Republi keinen die meer in McCain zien dan in zijn rivalen. Electoraal dan welteverstaan, want McCain is altijd een buitenbeentje ge weest in de Republikeinse Par tij", meent politiek analist James Carafano van de conservatieve denktank Heritage Foundation in Washington. McCain heeft president Bush gesteund in diens Irakbeleid, maar deze oud-militair heeft de manier waarop de oorlog werd gevoerd vanaf een vroeg stadium gekritiseerd. McCain is voor een scherpere wetgeving op partij- en campagnefinanciering en hij pleit voor een soepele oplossing van het probleem van illegale immigranten in Amerika. „Dat zijn zaken die vooral veel conser vatieve Republikeinen na aan het hart liggen en ilc ben bang dat, als John McCain de Republi keinse partijkandidaat wordt. doeling wraak te nemen. Het persbureau Reuters citeer de Kikuyu-inwoner David Giton- ga die had deelgenomen aan wegblokkades met dodelijke af loop. „Die mensen die schreeu wen dat Raila Odinga president moet worden, willen helemaal geen vrede. Ze hebben onze men sen vermoord en onze huizen verbrand. Nu is het onze beurt." In haar functie als parlements lid was de Keniaanse milieuacti viste Wangari Maathai, die in 2004 de Nobelprijs voor de vrede kreeg, betrokken bij het her schrijven van de Keniaanse grondwet. „Wij hadden in de commissie voor die herschrijving een discussie over de betekenis van het begrip gemeenschap", vertelde zij enkele weken gele den tijdens een interview op de Keniaanse televisie. „Sommige le den van de commissie vonden dat het woord gemeenschap uit sluitend betrekking had op de oorspronkelijke bewoners van een gebied. Ik verdedigde dat ge meenschap sloeg op alle inwo ners van een gebied, onafhanke lijk dus of zij daarheen waren verhuisd of dat zij daar al vanaf hun geboorte woonden. Het is dat een scheuring in de partij te weeg zou kunnen brengen", zegt Carafano. Het wordt in Florida onder de Republikeinen volgens de laatste peilingen een nelc-aan-nekrace tussen McCain en Mitt Romney. De laatste vertrouwen veel Repu blikeinen niet, omdat hij veel van zijn standpunten de laatste maanden heeft aangepast. „Rom ney is een opportunistische draaier", zegt Nancy McBurn uit Orlando die niets van de oud gouverneur van Massachusetts moet hebben. Blijven over bij de Republikei nen oud-burgemeester van New York Rudolph Giuliani op de der de plaats gevolgd door de voor malige predikant Mike Huclca- bee. Scoren deze laatste twee vandaag niet verrassend goed in Florida, dan is er voor geen van beiden nog veel hoop op de Re publikeinse partijkandidatuur. me helaas niet gelukt de meer derheid van mijn mening te overtuigen." Deze discussie die Maathai eni ge jaren geleden voerde met an dere parlementsleden van de grondwetscommissie, raakt het hart van het huidige conflict, of beter van de tientallen huidige conflicten in Kenia. De meeste mensen gaat het er in eerste in stantie niet om wie de baas wordt van het land, maar om de zeggenschap in hun eigen ge bied. Dat verklaart waarom de conflicten vooral op lokaal ge bied worden uitgevochten. Men sen willen 'hun' gebied van vreemde smetten vrijmaken. Zolang landelijke politici de ei gen macht belangrijker vinden dan het lot van de gewone bur ger, krijgen deze sentimenten steeds meer ruimte en zal de si tuatie in Kenia verder verslechte ren. Voorlopig lijken Kibaki en Odinga geen duimbreed toe te willen geven op hun standpun ten. Waarnemers vrezen dan ook dat Kenia afstevent op een bur geroorlog waarbij lokale conflic ten nog veel grootschaliger en bloediger worden uitgevochten dan nu al gebeurt. Buitenlandredactie MOGADISHU - Een Franse logis tiek medewerker en een Keni aanse arts van de Nederlandse afdeling van Artsen zonder Grenzen zijn gisteren in het zui den van Somalië om het leven gekomen toen hun voertuig op een landmijn reed en explo deerde. Hun Somalische chauffeur en een toevallig passerende Somali sche journalist kwamen ook om. Een tweede buitenlandse arts en drie Somaliërs raakten gewond. Dat heeft de politie gemeld en werd later door de hulporganisa tie bevestigd. Er zijn inmiddels twee arrestaties verricht. Artsen zonder Grenzen (AzG) BRUSSEL (AP) - De Europese Unie is gisteren akkoord gegaan met een 3700 man sterke vre desmacht voor Tsjaad en de Centraal Afrikaanse Republiek (CAR). Het korps wordt gelegerd aan de grenzen van de West-Suda nese regio Darfur, waar sinds 2003 minstens 200.000 men sen zijn omgekomen en zo'n 2,5 miljoen mensen op de kondigde na het incident aan dat alle buitenlandse medewerkers uit de streek Kismayo, waar de explosie plaatshad, zouden wor den geëvacueerd naar de Keni aanse hoofdstad Nairobi. De omgekomen 51-jarige Keni aanse arts werkte eerder als chi rurg voor AzG in Sierra Leone en de Sudanese provincie Darfur. De 27-jarige logistiek medewer ker uit Frankrijk was bezig met zijn tweede missie voor de hulp organisatie. Het Nederlandse team van AzG in Kismayo verrichtte spoedei sende operaties, zoals lceizersne- des, als onderdeel van het chirur gisch programma van de organi satie. Artsen zonder Grenzen werkt al zestien jaar in Somalië in elf verschillende regio's. vlucht zijn geslagen. De ÈU-ministers besloten tot de vredesmissie om burgers in ge vaar, met name vluchtelingen, te helpen beschermen. Het bleek echter moeilijk om troepen en materieel voor de missie bij el kaar te krijgen, omdat veel lid staten al verplichtingen elders hebben, zoals in Afghanistan en Kosovo. De eerste soldaten zullen er binnen enkele weken arriveren. Vredesmacht EU reist af naar Tsjaad Rond de 4000 soldaten, afkomstig A „|uchte|ingenkaljp.n uit de Europese Unie, staan klaar - om te vertrekken naar "i Libië :- Tsjaad en de Centraal- Afrikaanse Republiek. Zij gaan vluchtelingen en hulpverleners beschermen in het naburige Darfur, Troepenleveranciers Fraqkrijk 1500 Oostenrijk Ierland 450 Roemenië Polen 400 België 100 Kameroen-. Zweden 200 Spanje 80 Overige deelnemers: Finland. Griekenland, Italië, Nederland, Portugal, Slovenië Céntraa I-Af rlkaa nse Republiek sookm Uganda Huidige EU-mTssïes, met aantallen personeel Militairen O Burgers Moldavië/Oekraïne; 200 t Bosnië: 2682mCp q[Q 'Qj—Afghanistan: 1 Tsjaad/CAR: 4000I Palestijnse Gebieden: 96 ©RD - bron: Graphic News ■;ih Mail Aan: Van: Buiten@refdag.nl Koen Corver (New York) Autobezitters in New York klagen vaak over de lasten van hun eigendom. Geen wegenbelasting hier. maar wel ho ge verzekeringspremies. En in stadsdelen zoals Manhat tan is betaalbare overdekte parkeerruimte nauwelijks te vinden. Voeg daaraan toe de enorme drukte en de slechte wegen en bruggen en je vraagt je af waarom mensen hier nog een auto willen hebben. Vooral in de winter kan het problematisch zijn. Soms omdat winters hier bitterkoud zijn en verder omdat au tobezitters hun eigendom vaak onbewust delen met an dere levende wezens. Ratten bijvoorbeeld, die vooral in de winter bescherming tegen de kou zoeken onder mo torkappen, waar zij vaak een „comfortabel verwarmd on derkomen aantreffen", aldus garagehouder Ermel Leon in Greenwich Village op Manhattan. Bleef het daar maar bij. Maar ratten moeten knagen om hun snijtanden kort te houden. En de bedrading van plastic en rubber die ze onder de motorkap vinden, is daartoe uitermate geschikt, verklaart professor Paul Cur tis van Cornell University in Ithaca (New York). „Ratten moeten knagen. Anders worden hun snijtanden te lang, kunnen ze niet meer eten en gaan ze dood." Curtis bena drukt dat New York niet uniek is. „Als havenstad heeft New York natuurlijk veel last van ratten, maar het pro bleem doet zich wereldwijd voor." Dat is een schrale troost voor autobezitters die door rat ten worden uitverkoren. Zoals Sally Schermerhorn, die onlangs haar Buiclc niet aan de praat kreeg. „Ik keek on der de motorkap en zag daar een kapotte warboel. Om dat ik van die warboel al niets begrijp als hij heel is, bel de ik een garage. Diagnose: ratten. Ik dacht eerst: Kom jongens, bedenk iets beters. Maar sindsdien hoor ik dat dit probleem veel vaker optreedt dan je denkt", aldus Sal- iy- Dat beaamt garagehouder Leon. „Ik krijg in de winter zeker twee auto's per maand waarin ratten hebben huis gehouden. Veel mensen geloven er geen snars van. totdat je hen wijst op stukgebeten kabels, soms etensrestjes en de rattenkeutels die de diagnose onvermijdelijk bevesti gen." Wat doe je om je auto minder aantrekkelijk te ma ken voor ratten? „Sommige mensen hangen zakjes met mottenballen op plaatsen waar dat geen kwaad kan - dus niet in de buurt van drijfriemen alstublieft. Het na deel is datje hele auto op den duur naar mottenballen gaat stinken", zegt Leon. „Rode peper wil ook wel helpen. Ratten mijden auto's waaromheen rode peper is gestrooid. Maar zoiets helpt natuurlijk niet buiten, tenzij je bereid bent om elke keer als je je auto ergens voor de nacht parkeert daar een cir kel van rode peper omheen te strooien", zegt Leon. Ande re methoden zijn de motorkap open laten, zodat ratten geen bescherming vinden, maar op straat is dat natuur lijk niet aan te raden. „Sommige mensen nemen een kat. Maar ik had een klant van wie de poes zich, in plaats van de ratten, onder de warme motorkap nestelde. Met alle fatale gevolgen van dien toen het beest op een kwade dag in de drijfriem bekneld raakte. Het blijft een moeilijk probleem", verzucht Leon. EU akkoord met vredesmacht Tsjaad beiroet - Libanese sjiieten hebben gisteren de zeven doden begraven die zondag omkwamen bij rellen tussen ordetroepen en betogers in de hoofdstad Beiroet. Het kwam op de begrafenissen tot emotionele taferelen, maar het bleef daarbuiten rustig. Het aantal van zeven doden is het hoogste bij straatgeweld sinds Libanon drie jaar geleden na de moord op oud-premier Rafiq Hariri in een crisis belandde. Wat zondag begon als een protest tegen stroomrantsoenering ontaardde in hevige botsingen tussen sjiitische actievoerders en ordetroepen. Demonstranten blokkeerden autowegen met bran dende autobanden. Foto epa

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 4