Nederland blokkeert EU-verdrag met Servië Uitspraak in zaak-Munir test voor Indonesische rechtsstaat Winterweer bedreigt familiefeest in China Europeanen bezorgd over internetprivacy Reformatorisch Dagblad Buitenland dinsdag 29 januari 2008 PAGINA 5 Van o e correspondent Buitenlandredactie BRUSSEL - Nederland heeft gis teren verhinderd dat de EU een verdrag ondertekent met Servië over verregaande samenwer king. Wel krijgt het land alvast een opstapje aangeboden op weg naar zo'n situatie van nau we betrekkingen. Ondanks zware druk aan zijn adres handhaafde minister van Buitenlandse Zaken Verhagen tij dens overleg in Brussel met zijn Europese ambtgenoten de eis dat de regering in Belgrado eerst vol ledig meewerkt aan het Joegosla- viëtribunaal in Den Haag alvo rens er sprake kan zijn van wat heet een stabilisatie- en associa tieakkoord. Hij had voor zijn standpunt alleen steun van Bel gië, maar het sluiten van een dergelijke overeenkomst vereist unanimiteit. De overige lidstaten wilden te genover Servië met een krachtig signaal bevestigen dat zij zich in zetten voor het op termijn toe treden van de Balkannatie tot de EU. Zij hopen daarmee de bevol king ginds ertoe te kunnen be wegen zondag bij de presidents verkiezingen de pro-Europese kandidaat Boris Tadic in het za del te helpen. Die behaalde twee weken geleden in de eerste ron de minder stemmen dan zijn na tionalistische, op Rusland geori- Relatie EU-Servië Nederland verhindert onder tekening samenwerkings verdrag. EU biedt regering in Belgrado wel een minder omvattende regeling aan. Gebaar bedoeld als steun voor pro-Europese presidents kandidaat Tadic. enteerde rivaal Tomislav Nikolic. Er werd een compromis gevon den door toch een gebaar te ma ken, en wel in de vorm van een verklaring die onder andere voorziet in een intensieve onder linge politieke dialoog, een vrije re handel, een soepel visabeleid en meer uitwisselingen van stu denten. Minister Rupel uit Slove nië, het land dat momenteel het voorzitterschap van de Unie be kleedt, benadrukte hierbij: „Dit is een tekst die de deuren naar de EU opent." De Servische regering liet we ten zeer tevreden te zijn met het resultaat van het beraad. Minis ter van Buitenlandse Zaken Vuk Jeremic, een partijgenoot van Ta dic, sprak in Brussel van een „doorbraak" en van een „belang rijke stap op weg naar het volle dige lidmaatschap." Verhagen hamerde erop dat de nu voorgelegde regeling, die waarschijnlijk volgende week donderdag wordt bekrachtigd, duidelijk verschilt van het uit eindelijk beoogde stabilisatie- en associatieakkoord. Dat omvat een veel breder terrein. De afronding ervan dient wat hem betreft te wachten totdat ex-generaal Ratko Mladic achter slot en grendel zit. Deze voor malige legerleider is een ver dachte van oorlogsmisdaden. Hij droeg verantwoordelijkheid voor de moord op bijna 8000 mannen in de moslimenclave Srebrenica in 1995. De verkiezingen in Servië zijn erg belangrijk met het oog op de ontwikkelingen rond Kosovo. Die provincie zal naar verwachting spoedig de onafhankelijkheid uitroepen. Vriendschappelijke betrekkingen met Belgrado ver gemakkelijken het voor de EU om dat proces in goede banen te leiden en conflicten te vermij den. PEKING - Zeker 67 miljoen Chi nezen zijn getroffen door aan houdende extreme kou en uit zonderlijke sneeuwval in het zuiden van China. De regering hoopt met grootschalige acties de schade door het bizarre weer te beperken. Miljoenen migrantenarbeiders bivakkeren op de treinstations van steden als Peking, Sjanghai en Guangzhou, hopend op een trein naar hun thuisprovincies waar hun families wachten voor de viering van het Chinese nieuwjaarsfeest, dat op de avond van 6 februari begint. Maar juist de centrale provincies waar veel migranten vandaan komen, zo als Anhui. Henan, Hunan en Hu- bei, zijn zwaar getroffen door het winterweer dat zuidelijk Chi na al twee weken in zijn greep houdt. Hagel, sneeuwstormen en ijzel veroorzaakten gebroken boven leidingen en onbegaanbare spoorlijnen. Binnen de eerste twee dagen kwamen meer dan 130 treinen vast te staan. De situ atie op het station van Guangz hou, de belangrijkste stad van het immense industriegebied rond de Parelrivier, is nijpend vanwege de honderdduizenden gestrande reizigers die in tenten zijn ondergebracht. Onder hen de bruid Xu Hui Min, uit Henan, die eigenlijk onderweg zou moe ten zijn naar haar bruiloft. Ook in Peking heerst lichte wanhoop. „Het is altijd moeilijk om een treinkaartje te kopen voor Chinees Nieuwjaar, maar dit jaar is het bijna onmogelijk", zegt Zhao Ping Jia. een 32-jarige vrouw uit Anhui die in Peking werkt als schoonmaakster. „En van vrienden die wel een kaartje konden bemachtigen, hoor ik nu dat ze nog steeds onderweg zijn. Ze zitten al dertig uur of meer in de trein." Zhao zal hoe dan ook met een omweg naar haar fami lie op het platteland moeten. „Ik wilde reizen via de stad Hefei in Anhui, maar die wegen zijn nu onbegaanbaar. Ik zal via een an dere provincie moeten reizen, omdat de normale route is inge sneeuwd." Maar ook stedelingen met geld genoeg voor vliegtickets zijn ge troffen door het noodweer. Sop hia Wang. een jonge studente aan een topuniversiteit in Pe king, kan niet terug naar haar fa milie in Changsha, de provincie hoofdstad van Hunan. „Mijn vlucht is al twee keer ge annuleerd. Eerst zou ik zondag gaan. Toen ik hoorde dat die vlucht vervallen was, heb ik het ticket omgewisseld. Maar die vlucht is ook vervallen, en nu hoop ik dat ik woensdag mee kan, maar ik denk het eerlijk ge zegd niet. Nu probeer ik ook aan treinkaartjes te komen, om de kans te vergroten." De situatie is de afgelopen twee weken alleen maar verslechterd. Snelwegen in centraal China zijn onbegaanbaar geworden. De Het Jaar van de Rat lijkt te beginnen met treurnis spoorwegen hebben 10.000 extra technici ingezet voor reparatie- werk. Het officiële verkeersdo- dental ten gevolge van het nood weer ligt op 49, maar de teller loopt door. De economische schade laat zich nog niet bereke nen, maar loopt hoe dan ook in de miljarden euro's. Door de transportproblemen krijgen elek triciteitscentrales geen kolen meer en daardoor is de stroom voorziening bedreigd. Niet alleen fabrieken lijden daaronder, maar vooral de huishoudens. Twee van de getroffen provincies liggen ten zuiden van de rivier de Jangt- se en verwarming is daar niet ge bruikelijk. Volgens de staatsme dia zijn er nog geen mensen in hun huizen doodgevroren, maar als het winterse noodweer aan houdt, is dat niet uitgesloten. Ook de voedselvoorziening be gint op sommige plaatsen nij pend te worden. Er wordt ge hamsterd, markten krijgen geen voorraden en de prijzen voor rijst, groenten en eieren nemen toe. Peking vreest directe gevol gen voor de inflatie die momen teel toch al hoger is dan de rege ring graag ziet. Afgelopen vrij dag gaf de regering daarom de provincies orders om de bevoor rading hoe dan ook op peil te houden. Stijgende voedselprijzen en problemen met stroom en verwarming kunnen leiden tot sociale onrust. „Mijn vrienden uit Hunan en Hubei zeggen me dat ik beter in Peking kan blijven", zegt Sophie Wang die in Peking wacht op vervoer. „Ze vertellen dat er geen wateraanvoer meer is en ook geen elektriciteit. „We hebben het koud en niet genoeg te eten, we moeten ergens anders naar toe om warm te worden. Je kunt beter niet terug komen" zeiden ze tegen me." Het Chinees Nieuwjaar lijkt in 2008 op een grote teleurstelling uit te lopen. Traditioneel is dit het belangrijkste familiefeest, waarbij ieder lid van de familie aanschuift. Voor migrantenarbei ders en studenten is het zo onge veer de enige keer in het jaar dat ze hun familie zien. Maar in plaats van een feestmaal aan een vol bezette tafel lijkt het Jaar van de Rat te beginnen met treurnis. BRUSSEL (AP) - Drie van de vier Europeanen zijn bezorgd over het invullen van persoonsgege vens op het internet. Dat maak te Franco Frattini, Eurocommis saris van Justitie, Veiligheid en Vrijheid gisteren bekend. Een Europese peiling wijst uit dat mensen bezorgd zijn over de veiligheid van de geplaatste in formatie en nauwelijks weten wat ze zelf kunnen doen om die te beschermen. „We gaan analyseren en probe ren te begrijpen wat de Europea nen hebben bedoeld met hun antwoorden", zei Frattini. De re sultaten zijn een „nuttige les" voor iedereen die persoonsgege vens op het internet behandelt.' Organisaties die de privacy van inwoners van EU-landen bewa ken zijn momenteel bezig met een onderzoek naar bedrijven als Google, Yahoo en Microsoft. Ge keken wordt in hoeverre de be drijven zich houden aan Europe se privacywetgeving. Bijna 75 procent van de respon denten gaf aan zich zorgen te maken over de veiligheid van zijn persoonsgegevens op het in ternet. Meer dan de helft gaf aan vertrouwen te hebben in de wij ze waarop medische en financië le instanties, werkgevers, politie, socialezorgins tellingen en lokale overheden met hun gegevens omgaan. Minder dan de helft zei markt- en opinieonderzoekers te vertrouwen. Canada dreigt NAVO met aftocht uit Afghanistan Einde gewraakte verhoormethode VS OTTAWA (ANP/RTR) - Canada heeft gisteren gedreigd zijn 2500 militairen begin volgend jaar terug te trekken uit Afgha nistan. Alleen als het NAVO-bondgenoot- schap de ISAF-missie versterkt, blijft Canada ook na februari 2009 nog in het gewelddadige zuiden van het land, liet premier Stephen Harper weten. Harper eist dat andere NAVO- landen duizend extra militairen naar de stad Kandahar sturen. Die moeten worden aangevuld met helikopters en radiografisch bestuurbare verkenningsvliegtui gen. „We geloven dat dit essenti eel is voor ons succes", aldus de premier op een persconferentie. De missie van de Canadese mi litairen, die moeten zorgen voor stabiliteit en wederopbouw in Kandahar, ligt erg gevoelig in Ca nada. In Afghanistan zijn de laat ste zes jaar 78 Canadese militai ren gesneuveld. Ook kwam een diplomaat om. Het parlement moet uiteindelijk nog instem men met het besluit. Canada is gefrustreerd omdat de meeste NAVO-landen er niet aan denken om grote aantallen militairen naar het opstandige zuiden van Afghanistan te stu ren. Daar zijn behalve de Neder landers vooral Britten, Austra liërs en Amerikanen actief. De VS besloten twee weken geleden wel om ruim 3000 extra militairen naar het land te sturen. Van onze correspondent NEW YORK - De omstreden "Waterboarding"-verhoorme- thode wordt niet meer toege past door de Amerikanen. Dat heeft John Negroponte, de Amerikaanse plaatsvervangend minister van Buitenlandse Za ken, in het blad National Journal laten weten. Negroponte was van 2005 tot 2007 de eerste nationaal directeur inlichtingen na de her vorming van het Amerikaanse inlichtingensysteem. „In de periode waarin ik verant woordelijk was voor de inlichtin gendiensten, werd waterboar- ding (waarbij gevangenen de in druk krijgen dat zij worden ver dronken, red.) niet meer toege past", aldus Negroponte in een interview met National Journal. Vicepresident Cheney noemde de methode enkele jaren geleden „een belangrijk instrument in de strijd tegen het terrorisme." Jan Lepeltak JAKARTA - Het Indonesische hooggerechtshof heeft Pollycar- pus Budihari Priyanto vrijdag veroordeeld tot twintig jaar ge vangenisstraf wegens moord met voorbedachten rade, nadat het hof een gerechtelijke herzie ning had geaccepteerd. Het be sluit is een cruciale overwin ning in de strijd om gerechtig heid omtrent de moord op Mu- nir Thalib, leider van een Indo nesische mensenrechtenbewe ging- Het tij lijkt gekeerd in het onder zoek naar de giftnoord op Munir in 2004. Nieuwe bewijzen tonen nauwe betrokkenheid aan van topfunctionarissen van de Indo nesische geheime dienst. De druk op de Indonesische rege ring om het moordcomplot te ontrafelen, groeit met de dag. De politie wil zo snel mogelijk ver dachte geheim agenten van de Indonesische inlichtingendienst BIN ondervragen. BlN-directeur Syamsir Siregar verklaarde zijn agenten niet te beschermen als er bewijs is voor hun deelname aan de samenzwering. In Jakarta vragen veel mensen zich nu af wanneer de volgende arrestatie plaatsheeft. Munirs weduwe Suciwati had vrijdag aanvankelijk een dag vol tegenslagen. In een snikhete rechtszaal in het centrum van Ja karta legde de arrondissements rechtbank gevangenisstraffen van achttien en zestien maanden op aan de algemeen directeur van Garuda Indonesia, Indra Se- tiawan, en een collega voor me deplichtigheid aan het moord complot. „Hun gevangenisstraf fen zijn extreem laag. Indra Se tiawan gaf toestemming om Pol- lycarpus in te zetten voor de ge heime operatie op 7 september 2004. Hierna vermoordden ze mijn man", sprak Munirs wedu we Suciwati woedend. De afgelo pen drie jaar voerde ze een ver beten strijd om alle daders van de moord in de gevangenis te krijgen. Vorig jaar schokte het hoogge rechtshof de internationale ge meenschap door Pollycarpus Priyanto, die eerder tot veertien jaar gevangenisstraf was veroor deeld wegens moord met voorbe dachten rade en vervalsing van documenten, vrij te spreken. De verontwaardiging groeide in au gustus na het afspelen van een geheime bandopname tijdens de gerechtelijke herziening. Garu- dapiloot Pollycarpus Priyanto zei daarop tegen de nu veroordeelde Indra Setiawan-: „Maak je niet druk, het hooggerechtshof - dat zijn onze mensen." Het hooggerechtshof lijkt met de uitspraak vrijdag echter een nieuwe toon te hebben aangesla gen. Een sleutelrol hierin speelt de getuigenis van geheim agent Budi Santoso, die het bestaan van een schriftelijk verzoek van BIN aan de algemeen directeur van Garuda bevestigde. Belangrij ker nog is het onomstotelijke be wijs uit zijn getuigenis dat Polly carpus en Muchdi Purwo Pranjo- no, ten tijde van de moord een belangrijk afdelingshoofd van de Indonesische inlichtingendienst BIN, daadwerkelijk contact met elkaar hadden. „De nieuwe veroordeling van Pollycarpus is niet genoeg. Ik wil dat alle betrokkenen de gevange nis in gaan", vertelt Suciwati, die de wereld over vloog op zoek naar internationale steun aan het vastgelopen moordonder- zoek. In Indonesië leidt ze met haar twee zoons een eenvoudig bestaan in een buitenwijk van Oost-Jakarta. Munir had rechten gestudeerd in Malang en stond Suciwati bij in de felle juridische gevechten. Hun leven veranderde toen ze besloten naar Jakarta te verhui zen, waar Munir de drijvende kracht werd achter Kontras. Deze mensenrechtenorganisatie hielp familieleden en nabestaanden in hun zoektocht naar het lot van duizenden vermisten. Met zijn onderzoeken verza melde Munir een schat aan be wijzen over de rol van hoge offi cieren en overheidsfunctionaris sen in ernstige mensenrechten schendingen. Hiermee maakte hij veel vijanden onder de havi ken van de Indonesische veilig heidsdiensten. „Munir had geen lijfwachten en ging alleen met de fiets of de taxi. De betrokke nen in de moord konden hem overal te grazen nemen", vertelt Usman Hamid, die Munirs plaats innam als voorzitter van Kontras. Munir deed grote onthullingen in het onderzoek naar de ontvoe ring van tientallen studentenlei ders in 1998. Commando's van speciale eenheden (Kopassus) martelden en vermoordden ver schillende studenten in een on dergronds cellencomplex in Oost-Jakarta. Sommige van hen overleefden de martelingen en hielpen Munir aan bewijsmateri aal. Majoor-generaal Muchdi Purwo Pranjono was in hetzelfde jaar commandant van Kopassus, maar moest na het ontvoerings schandaal op Suharto's bevel zijn post voortijdig verlaten. Hierna kreeg hij al snél een in vloedrijke positie bij de s taatsin lichtingendienst BIN. In de zaak- Munir bekende geheim agent Bu di Santoso afgelopen maand dat hij 10 miljoen roepie (780 euro), afkomstig van Muchdi Purwo Pranjono, in juni 2004 heeft overhandigd aan Pollycarpus. Ve ler ogen zijn nu gericht op de ge pensioneerde majoor-generaal. Zijn advocaat bevestigde begin deze week dat hij geen bezwaar heeft tegen politieondervraging. Pollycarpus lijkt hiermee slechts een radertje in het ge heel. Kort na de uitspraak van het hooggerechtshof arresteerde de politie de piloot in zijn huis. Zo vierde Pollycarpus zaterdag zijn 47e verjaardag achter slot en grendel. Zijn advocaat heeft di rect bekendgemaakt dat hij een gerechtelijke herziening zal aan spannen tegen het nieuwe von nis, een unicum in de Indonesi sche rechtsgeschiedenis. Maar langzamerhand rijst de vraag of Pollycarpus zijn volledi ge stilzwijgen zal volhouden. Voor Usman Hamid en Suciwati is het oplossen van het moordon- derzoek van levensbelang. „De belangrijkste garantie om in le ven te blijven is dat de daders achter de tralies belanden", zegt de dertigjarige Usman. „Anders herhaalt deze geschiedenis zich weer." Kort 'y'0. Gijzeling Pakistaanse school beëindigd PESHAWAR (AP) - De gewapende mannen die gisteren op een mid delbare school in het noordwes ten van Pakistan tientallen leer lingen en leraren in gijzeling na men hebben hun actie beëin digd. Zij hebben al hun gijze laars vrijgelaten. Het Pakistaanse ministerie van Binnenlandse Za ken heeft dit bekendgemaakt. Een van de onderhandelaars zei dat de gijzelnemers een vrije af tocht hebben gekregen. De gijzel nemers ontvoerden eerder op de dag een overheidsfunctionaris uit een nabijgelegen district. Zoon van Sharon moet naar de gevangenis JERUZALEM (AP) - Het Israëlische hooggerechtshof heeft gisteren het hoger beroep van Omri Sha ron, de oudste zoon van de Israë lische oud-premier Ariel Sharon, afgewezen. De afwijzing bete kent dat Sharon volgende maand naar de gevangenis zal moeten om zijn straf van zeven maanden uit te zitten. De nu 43-jarige Sha ron kreeg de straf wegens illega le fondswerving voor zijn vaders verkiezingscampagne in 1999. Aanklagers zeiden dat hij in strijd met de reglementen ruim 890.000 euro had geaccepteerd. Vijf Britten schuldig aan grote geldroof LONDEN (ANP) - Een Britse recht bank heeft gisteren vijf mannen veroordeeld die samen de groot ste geldroof in de Britse geschie denis hebben gepleegd. Tijdens de inbraak in een depot in het zuidoosten van Engeland maak ten zij twee jaar geleden 53 mil joen pond (71 miljoen euro) buit. De overvallers hadden, verkleed als politieagenten, de manager van het depot, zijn vrouw en kind gekidnapt, om zo toegang te krijgen tot het pand. Winterweer eist 300 levens in Afghanistan KABUL (AP) - Bittere kou en hevi ge sneeuwval hebben de afgelo pen tien dagen verspreid over het land aan zeker 300 Afghanen het leven gekost. Het Afghaanse ministerie van Gezondheidszorg heeft dit gisteren bekendge maakt. Onder de slachtoffers zijn relatief veel nomaden en dorpe lingen die van voedsel- en medi sche hulp zijn afgesneden. Zes jongeren gedood bij treinongeluk KIEV (AP) - Zes jongeren zijn in het westen van Oekraïne overle den na te zijn aangereden door een trein. Vijf jongens en een meisje, tussen de 17 en 20 jaar oud, werden zondagochtend vroeg op verboden terrein overre den door een trein in de buurt van het westelijke Rivne, maakte het ministerie van Noodsituaties gisteren bekend. De machinist liet nog wel een noodsignaal klinken, maar kon door zijn ho ge snelheid niet op tijd stoppen. Vrijwilligers Zoë's Ark krijgen acht jaar cel CRETEIL (AP) - Zes Franse vrijwil ligers zijn gisteren door een Franse rechtbank tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. De medewerkers van hulporganisa tie Zoë's Ark waren eerder al door een rechtbank in Tsjaad ver oordeeld voor poging tot ontvoe ring van 103 kinderen. Volgens Zoë's Ark ging het om weeskin deren uit de Sudanese regio Dar- fur, maar onderzoek wees uit dat de meesten minstens één ouder hadden of een familielid dat als voogd dienstdeed. Milieuprijs VN voor premier Nieuw-Zeeland WELLINGTON (AP) - De Nieuw- Zeelandse premier Helen Clark krijgt van het milieuprogramma van de Verenigde Naties (UNEP) een belangrijke prijs voor het kli maatbeleid van haar regering. Clark is een van de zeven "Cham pions of the Earth" die dit jaar door het UNEP worden geëerd. Volgens het UNEP slaat Clark met haar beleid nieuwe wegen in op het gebied van duurzaam energiegebruik en de strijd tegen klimaatsverandering. Bovendien doet ze veel om de Nieuw-Zee- landse natuur te beschermen en stimuleert ze duurzaam onder nemen. Prins Charles oudste Britse troonopvolger LONDON (DPA/ANP) - Prins Char- les is gisteren de oudste troonop volger uit de geschiedenis van het Britse koninkrijk geworden. De 59-jarige Prins van Wales ver sloeg de opvolger van koningin Victoria, prins Edward, die na haar dood in 1901 op de leeftijd van 59 jaar en 74 dagen koning werd. De moeder van Charles, Elizabeth II, maakt met bijna 82 jaar echter een uiterst fitte in druk. GUANGZHOU - Het is lang wachten op de treinen in China. Op het station van Guangzhou, in het zuiden van China, sliepen reizigers gisteren te midden van hun bagage. Door het extreme win terweer kunnen veel treinen niet rijden, terwijl veel mensen juist naar familie willen reizen om het Chinese nieuwjaarsfeest te vieren, dat op de avond van 6 februari begint. Miljoenen reizi gers bivakkeren op stations en in noodtenten. Foto afp

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 3