Eerbetoon aan slachtoffers Shoah Automobilist onderschat bijwerking medicijnen .Kinderwebsites vol misleiding' Bemiddelaar aan de slag in conflict politie De babbeltrucs van listige Leendert Reformatorisch Dagblad Binnenland dinsdag 29 januari 2008 PAGINA 3 AMSTERDAM - De Amsterdammer J. Sajet overleefde de Holocaust; een groot deel van zijn familie niet. Hij roept zijn leeftijdgenoten op verhalen en foto's van de slachtoffers op het Digitaal Joods Monument te plaatsen. Foto Michael Jacobs UTRECHT (ANP) - Automobilis ten die onder invloed van ver suffende geneesmiddelen ach ter het stuur zitten, zijn net zo gevaarlijk als chauffeurs met een stevige borrel op. Toch zien veel mensen die dergelijke ge neesmiddelen gebruiken dit niet als reden om de auto te la ten staan. Dat blijkt uit gisteren gepresen teerd onderzoek van het Neder lands instituut voor onderzoek van de gezondheidzorg Nivel. Volgens -Han de Gier, hoog leraar farmaceutische patiënten zorg aan de Rijksuniversiteit Gro ningen, vielen er in 2006 naar schatting 70 doden en 1600 ge wonden in het verkeer als gevolg van medicijnen. Vooral gebrui kers van slaap- en kalmerings middelen kunnen de verkeers veiligheid in gevaar brengen. Ook bepaalde antidepressiva en sommige middelen tegen aller gieën kunnen het reactievermo gen verminderen. Het is moeilijk om voor medi- Onder invloed Onderzoek; Medicijngebruik door verkeersdeelnemers ge vaarlijk. Veel gebruikers blijven even wel autorijden. Zorgsector pleit voor nieuw waa rsch uwi n gssysteem RIJSWIJK (ANP) - Minister Ter Horst van Binnenlandse Zaken gaat een bemiddelaar aanstel len om een doorbraak te berei ken in het conflict met de poli tiebonden over een cao. Dat zei ze gisteravond na afloop van overleg met de vakbonden, dat niets opleverde. „De bedoe ling is dat de bemiddelings poging binnen twee weken wordt afgerond", zei Ter Horst. Wie de bemiddelaar wordt, is nog niet bekend. De vakbon den laten mede daarvan afhan gen of zij doorgaan met hun ac ties. Het overleg van gisteren volgde op anderhalve week van verken nende gesprekken, waarin de partijen hun standpunten nader toelichtten. Daar was een top ambtenaar van het ministerie bij aanwezig. Gisteren wilde de mi nister zelf met de bonden pra ten. Van onderhandelingen over een nieuwe arbeidsovereen komst is sinds half december geen sprake meer. De bonden braken deze af uit onvrede met het bod van de minister, die cijngebruik, net zoals bij alcohol gebruik, een maximumnorm in te stellen, doordat de verschillen de soorten geneesmiddelen op bepaalde mechanismen in het li chaam werken. Geneesmiddelen gebruikers moeten daarom nog zelf bepalen of ze aan het ver keer deelnemen of niet. Veel van hen zeggen geen hin der van de geneesmiddelen te hebben in het verkeer, ze zijn er aan gewend. Ze weten welke soorten middelen gevaarlijk zijn in het verkeer en welke effecten ze hebben. Velen weten echter niet dat bijvoorbeeld de kans op een verkeersongeval in de eerste weken van gebruik groter is. Artsen en apothekers zeggen in een reactie op het onderzoek dat de gele waarschuwingssticker op geneesmiddelen die weggebrui kers beïnvloeden, te algemeen is. Zij pleiten voor een soort stop lichtsysteem met groene, gele en rode stickers op medicijnen. Daarnaast willen ze een website met een test lanceren waarmee medicijngebruikers hun reactie vermogen kunnen meten. In september beginnen het mi nisterie van Verkeer en Water staat en het ministerie van Volks gezondheid, Welzijn en Sport een bewustwordingscampagne om het rijden onder invloed van geneesmiddelen terug te drin gen. werkgever is van de politiemen sen. Ook op een nieuw bod van de bewindsvrouw gingen de vak organisaties niet in. Inmiddels heeft de politie twee keer landelijk gestaakt. Afgelo pen donderdag legden in de meeste korpsen politiemensen het werk voor ongeveer vier uur neer, maandag duurden de ac ties vrijwel overal de hele dag. Alleen voor dringende zaken kon het publiek op het politiebureau terecht. Van een noodgeval was sprake in Breda. Daar moest een deel van de stakers aan de slag, zei voorzitter Van Duijn van de poli- tïevakbond NPB, nadat een 18-ja- rige leerling van het Florijn Col lege een 16-jarige medescholier had neergestoken. In 's-Hertogenbosch hielden po litieambtenaren een kleinere ac tie dan ze van plan waren, in ver band met de dood van een jonge collega. Voor de komende dagen zijn meer acties gepland. Don derdag is er opnieuw een lande lijke stakingsactie. Vanaf vrijdag wil de vakbond ACP gaan actie voeren rondom voetbalwedstrij den in de eerste en de eredivisie. L Vogelaar AMSTERDAM - Een naam, een geboortedatum. Soms is er nau welijks meer bekend van de slachtoffers van de Holocaust. De Amsterdamse chemicus ir. J. Sajet deed gisteren een oproep uitgaan aan zijn leeftijdgenoten om zo veel mogelijk verhalen, foto's en documenten aan te le veren. „Dat maakt de overlede ne meer tot mens en minder tot dossier." Een veelkleurige mozaïek, ogen schijnlijk zonder enige beteke nis, vult de internetpagina van www.joodsmonument.nl. Een muisklik op een willekeurige plaats doet echter de gegevens oplichten van een Nederlands slachtoffer van de Shoah, de beestachtige poging om het Jood se volk te verdelgen. Bezoekers van de website mo gen gegevens aanreiken. Graag over pornofilm Redactie politiek DEN HAAG - De christelijke fracties in de Tweede Kamer zijn verontwaardigd dat de pu blieke omroepen BNN en VPRO eind februari een pornofilm willen uitzenden. De SGP heeft vanmorgen schrif telijke vragen gesteld aan minis ter Plasterk van Onderwijs en aan minister Rouvoet voor Jeugd en Gezin. SGP-Kamerlid Van der Vlies wil dat het kabinet alles in het werk stelt om uitzending te voorkomen. Verder wil de staatkundig gereformeerde voorman weten wat het effect van deze film kan zijn op de jeugd. ChristenUnie-Kamerlid Slob walgt van het initiatief; „"Deep Throat" is een historisch sym bool van de schaamteloze seksu ele uitbuiting en pervers winst bejag. De zogenoemde hoofdrol speelster heeft immers later ver klaard dat ze tot acteren ge dwongen werd onder bedreiging door haar partner." zelfs. Het Joods Historisch Muse um ondersteunt het initiatief van Sajet, die gisteren een „op roep aan alle 70-, 80- en 90-jari- gen die in de oorlog familieleden hebben verloren" deed om zo veel mogelijk correcties en aan vullingen aan te leveren. Zelf is het museum ook bezig foto's aan de namen in de database te kop pelen. Jaap Sajet werd op 5 mei 1945, toen Nederland bevrijd werd, 12 jaar. Met zijn ouders en een an der Joods gezin -eveneens be staand uit ouders en één kind had hij de Tweede Wereldoorlog overleefd op een onderduikadres in Amsterdam. „Een bijzondere onderduiktijd: op hetzelfde adres als mijn ouders; dat was bij veel Joodse kinderen anders. Vader heeft me, hoewel hij geen onderwijzer was, in die periode alle leerstof van de vierde, vijfde en zesde klas bijgebracht, zodat ik nauwelijks achterliep toen ik WEKELIJKS VERSLAG VANUIT DE RECHTSZAAL J. Visscher MIDDELBURG - Van tijd tot tijd levert het kleine krantenberich ten op: "Bejaarde opgelicht na babbeltruc". Wie zitten daar achter? Bij de politierechter in Middelburg staat zo'n sluwe praatjesmaker terecht. „Ik be taal alles terug." Als de tengere Leendert T. (22) de rechtszaal binnen komt stappen, verdwijnt iedere gedachte aan een misdadige oplichter spoedig. Leendert uit Zuid-Beijerland lijkt de goedigheid zelve. Een bos blonde kleine krullen tot in de in 1945 weer naar school kon. Onze verzorger, die zelf niet in het huis woonde, bracht ons 22 maanden lang elke dag eten." Na de bevrijding bleek dat er nauwelijks nog familieleden in leven waren; alleen wat neven en nichten van Sajets ouders. Groot ouders, ooms en tantes waren weggevoerd en omgebracht. „En zelfs m'n zieke overgrootmoeder van 84 jaar werd gedeporteerd. Wij waren heel laat ondergedo ken, in juni 1943. Toch hebben we het overleefd. M'n ouders hebben hun leven weer opge bouwd, al was vooral mijn moe der de eerste jaren heel emotio neel." Het Joods Historisch Museum plaatste de database op internet waarin prof. les Lipschits jaren lang de gegevens van de Neder landse Holocaustslachtoffers ver zameld had. Toen ir. Sajet (74) op dit Digitaal Joods Monument (DJM) zijn familieleden vond, ble- dat voor traditionele media bijna iedereen zich wel houdt aan de regels voor kinderreclame. Op in ternet nemen adverteerders hier een loopje mee, aldus de stich ting. Advertenties voldoen niet aan de Nederlandse Reclame Co de, schenden de privacywetge ving, de telecommunicatiewet en EU-richtlijnen over commer cie gericht op kinderen. De stich ting pleit ervoor dat scholen, ou ders en de overheid gezamenlijk aan de slag moeten met reclame makers en websitebouwers om te voorkomen dat kinderen scha de ondervinden van misleidende advertenties. Ouders kunnen het niet alleen omdat het op inter net domweg niet mogelijk is elke stap te volgen. nek, een crèmekleurig jasje bo ven een spijkerbroek, een stu dentikoze bril op een bleek, timi de gezicht. Misschien had Leen dert daarom zo veel succes bij zijn pogingen oudjes in het Zeeuwse geld uit de knip te bab belen. Zo'n arme jongen stop je toch wat toe? Rap bergafwaarts gaat het in de herfst van 2007 met Leendert. De jongeman, die kampt met adhd, komt op straat te staan en vlucht in de drugs. Om die te kunnen bekostigen, belt hij aan bij oud jes. Leendert hangt een zielig ver haal op en weet op diverse adres sen in Vlissingen geld los te pra ten. In fraai juridisch proza heet het dat Leendert „door het aan nemen van een valse naam en/of valse hoedanigheid en/of door een of meer listige kunstgrepen en/of door een samenweefsel van verdichtsels" zes slachtoffers geld uit de zak heeft geklopt. Neem Leenderts schelmenstre ken op 1 oktober 2007. In Vlissin gen belt hij aan bij een bejaarde man. Leendert doet zich voor als familie van de buren. Daar had ken er slechts wat kale feiten over hen vermeld te zijn. „Zo is het bij veel slachtoffers: de gege vens zijn meestal wel juist, maar de mens komt er niet uit. Ik was oud genoeg om alles te beseffen, 'lc Heb mijn familieleden goed gekend. Grootvader was niet een man op een namenlijstje, maar de persoon met wie ik gewan deld heb en die ik bij zijn werk hielp. Dat wilde ik terugbrengen. De slachtoffers hebben geen graf gekregen, maar op deze wijze krijgen ze toch een „bekoved- lich" (eervol) graf." Vandaar de oproep die Sajet, ondersteund door het Joods His torisch Museum, gisteren deed. „Als ik denk aan al die mensen, die soms geen vlieg kwaad de den, maar die zijn uitgemoord, dan kan ik het drama nog altijd niet bevatten." Boeken over de Jodenvervol ging las hij zelden, en tientallen jaren bezocht hij geert enkele Binnenlandredactie ZUTPHEN - Het Leger des Heils in Zutphen gaat met de omwo nenden van het Hagepoortplein in gesprek over geluidsoverlast. Dat zijn landelijke vertegenwoor digers van het Leger des Heils en burgemeester J. A Gerritsen van Zutphen gisteren met elkaar overeengekomen. Omwonenden hadden de afge lopen jaren geklaagd over de kerkdiensten en de doordeweek se bijeenkomsten waarbij de brassband van het Leger des Heils speelt. De gemeente legde het Leger des Heils daarop een dwangsom op om de geluids overlast in te perken. Het Leger maakte op haar beurt bezwaar tegen deze dwangsom. hij geld willen lenen voor een rit naar Middelburg. Maar zijn fami lie is niet thuis. Of de oude man hem alsjeblieft geld wil lenen. Die is de beroerdste niet en stopt Leendert 50 euro toe. Argwanende omwonenden ver trouwen het zaakje niet en scha kelen de politie in. De jongeman wordt in de kraag gevat, maar al snel weer heengezonden. Leendert blijkt van het hard nekkige soort. Amper twee uur nadat hij de deur van het politie bureau achter zich heeft dichtge daan. slaat hij opnieuw toe. Dit maal is een oude vrouw de klos. Leendert speldt haar op de mouw dat hij bij haar buren lo geert. Helaas is de deur dichtge- waaid en kan hij niet bij zijn spullen. Pijnlijk genoeg ligt zijn moeder in het ziekenhuis in Goes. Daar wil hij snel naartoe, met de taxi. Dus zou Leendert graag 30 euro willen lenen. Bla- blabla. Ook deze vrouw strijkt haar hand over haar hart. Met dit soort leugens troggelt listige Leendert zijn slachtoffers in totaal 225 euro af. Topper is 100 euro. Het praatje erbij: Vader herdenkingsbijeenkomst. „Dat had ik niet nodig. De herinneinn- gen zaten in mijn hoofd; ik leef met de gedachten aan de doden. Later ben ik met mijn kinderen en kleinkinderen wel naar her denkingen gegaan, om hen het besef bij te brengen wat er ge beurd is." Het bijeenbrengen van materi aal kan veel emoties oproepen. „Zelf wilde ik op het monument de gegevens opzoeken van mijn buurjongen en schoolkameraad David Koopman. Er bleken meer dan 5600 Koopmans vermoord te zijn." Toch moet het monument zo veel mogelijk worden aangevuld, aldus Sajet. „Als wij, 70-, 80-, en 90-jarigen dit niet doen, zal het nooit meer kunnen geschieden. Wij hebben deze informatie nog in ons hoofd en soms in onze fo toalbums. Aan onze kinderen kunnen we dit nauwelijks vra gen. Ik reken op u." Het Leger des Heils en de ge meente spraken af dat er een ge sprek komt met omwonenden over de overlast. De gemeente zal daarvoor het initiatief ne men. Ook zal het Leger des Heils buurtbewoners op de hoogte houden van haar activiteiten. Volgens A. M. Rietveld, hoofd algemene zaken van het Leger des Heils, kan dit er overigens niet toe leiden dat er normen worden gesteld aan het aantal keren dat er geluidsoverlast is. „Het gaat hier om erediensten. Het kan niet zo zijn dat we een vergunning aan moeten vragen voor het geluid dat daarbij wordt gemaakt." Wel zegt hij dat er re kening wordt gehouden met om wonenden. Bovendien vindt hij het ongepast om het op een juri disch geschil aan te laten komen. en moeder liggen in het zieken huis en ik heb geld nodig om met de trein in Goes te komen. „Zo makkelijk gaat dat dus", zegt politierechter R. Reinarz met enige verbazing in haar stem. „Je ziet een woning en je belt aan." Met enig cynisme: „Je kunt ook een uitzendbureau bin nenlopen, hè?" Leendert: „Als je op straat te rechtkomt, ga je dit soort dingen verzinnen om aan geld te ko men." Leendert zegt zijn leven te wil len beteren. Hij heeft inmiddels een eigen kamer via een hulpor ganisatie, en er is professionele hulp en een uitkering geregeld. Ook is hij een opleiding gestart. Jawel: commerciële communica tie... „Je weet een hoge mate van zieligheid uit te stralen" Zorgverzekeraar geeft sjoemelende tandarts aan TILBURG (ANP) - Zorgverzeke raar CZ heeft bij justitie en de Nederlandse Zorgautoriteit alarm geslagen over een tand arts in Amsterdam die patiën ten niet zou behandelen maar wel rekeningen aan zorgverze keraars stuurt. CZ maakte dat gisteren bekend. De zorgverzekeraar vroeg de pa tiënten of ze bij de tandarts wa ren geweest, maar zij verklaar den massaal dat gedeclareerde behandelingen helemaal niet hadden plaatsgevonden of dat ze al heel lang bij de tandarts weg waren. Sommigen verklaarden zelfs nog nooit bij de tandarts te zijn geweest. De tandarts declareerde voor gemiddeld 5000 euro per pati ent. De meeste patiënten ver schenen na één bezoek niet meer. CZ spreekt van een schen ding van het vertrouwen. Hof berispt advocaat Moszkowicz DEN BOSCH (ANP) - Advocaat Bram Moszkowicz heeft giste ren een berisping gekregen van het hof van discipline, naar aan leiding van klachten van een voormalige cliënt. Eerder deelde de raad van disci pline, het tuchtrechterlijke or gaan van de advocatuur, een zo geheten enkele waarschuwing uit in deze zaak. De voormalige cliënt ging met succes in hoger beroep. Het hof van discipline, dat uitspraak deed in Den Bosch, acht meer klachten (gedeeltelijk) gegrond dan de raad van discipli ne. De klager is zowel door de rechtbank als in hoger beroep veroordeeld voor de moord op zijn vrouw. Moszkowicz was zijn advocaat van 1999 tot 2003. Ondervoeding verhoogt kans op verslaving ROTTERDAM (ANP) - Ernstige ondervoeding van een baby tij dens de eerste drie maanden van de zwangerschap kan lei den tot verslavingsstoornissen op latere leeftijd. Dat concluderen onderzoekers van Bouman GGZ en Erasmus Medisch Centrum in het weten schappelijk tijdschrift Addiction. De wetenschappers baseren zich op hun onderzoek naar de relatie tussen prenatale onder voeding tijdens de hongerwinter van 1944-1945 en verslaving later in het leven. Bij de patiënten die momenteel voor een verslavingsstoornis wor den behandeld, zijn mensen die de eerste drie maanden van hun bestaan in de baarmoeder heb ben doorgemaakt in de honger winter oververtegenwoordigd. Dat eerste kwartaal viel in de pe riode van half oktober 1944 tot half mei 1945. Aangezien de hongerwinter on dervoeding betekende, conclude ren de onderzoekers dat onder voeding tijdens de eerste drie maanden van de zwangerschap een verhoogd risico geeft op ver slaving. De onderzoeksresultaten beves tigen het eerder aangetoonde schadelijke effect van ernstige ondervoeding op de hersenont- wikkeling en -rijping van onge boren kinderen. Plechtig belooft Leendert dat hij al de gedupeerden hun geld terug zal brengen. „Binnen een week." Officier van justitie E. Harder wijk noemt de praktijken van Leendert „best heftig." „Je ziet er niet uit als een junk. Je weet een hoge mate van zieligheid uit te stralen. In hun ruimhartigheid geven mensen geld uit hun al niet zo gevulde portemonnee. La ter blijkt dat ze zijn opgelicht. Daardoor verliezen mensen hun vertrouwen in anderen." Leendert heeft reeds 27 dagen vastgezeten voor zijn praktijken. „Dat was de tik op zijn neus." Wat de aanklager betreft blijft het daar voorlopig bij. Hij eist 60 dagen cel. waarvan 33 dagen voorwaardelijk. De rechter gaat daar in haar vonnis in mee. Ze waardeert de inspanningen van Leendert om zijn leven weer op de rails te krij gen. „Ik hoop dat het lek boven is en dat dit eens was maar nooit weer." Buiten de rechtszaal klampt een dochter van een ge dupeerde de veroordeelde aan. „Maak wat van je leven." Leger des Heils bespreekt overlast NIJMEGEN - Het Canisius-Wilhelmina Ziekenhuis en de Sint Maartenskli niek in Nijmegen doen er alles aan om de eigen medewerkers te attende ren op het belang van goede handhygiène. In beide ziekenhuizen worden duizenden wegwerpbekertjes voor koffie en thee verspreid, met daarop het campagnelogo voor goede handhygiène. Ook op het toiletpapier zijn tips voor en cartoons over hygiëne gedrukt. Foto cwz DEN HAAG (ANP) - Commerciële websites voor kinderen staan vol met misleidende reclame. Het gaat om advertenties en an dere commerciële uitingen die voor kinderen niet als zodanig zijn te herkennen. Dat concludeerde de stichting Mijn Kind Online gisteren na een onderzoek naar digitale reclame voor kinderen. De stichting zag op de websites vrijwel nergens staan dat het om een advertentie gaat. zelfs niet in kleine letter tjes. Kinderkrant Kidsweek is de enige die consequent "adverten tie" bij zijn uitingen zet. „Verlei ding heeft plaatsgemaakt voor misleiding", aldus de stichting. Ook komen kinderen mislei- Christelijke fri/'Hoc Knr»c dende reclame tegen op tikfou tendomeinen, zoals www.polce- mom.nl of www.sesamstaat.nl. Onderzoekers van de stichting hebben ongeveer tachtig van de ze sites gevonden. Soms leidt dit tot onwenselijke confrontaties met schadelijke inhoud, zoals pornografisch materiaal. De onderzoekers zien verder dat spelomgevingen en educatie ve websites steeds vaker in el kaar overgaan. Een educatieve omgeving is niet noodzakelijk meer een plek die gevrijwaard is van commercie. In de VS is de helft van alle educatieve sites al gevuld met advertenties, en in Nederland is die ontwikkeling ook in gang gezet. Mijn Kind Online constateert idbys' ,4tle«ei>s-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 2