Vrees voor langdurige onrust na film Democratie is niet voor bange mensen EO haalt omstreden dvd uit de handel Commentaar ALS NIEUWS JE HART NOG RAAKT I 13 Spectrum Reformatorisch Dagblad Weerbericht Weersverwachting van Meteo Consult min. 3°, max. 8° directeur: ir. b. visser - hoofdredacteur: w. b. kranendonk prijs per nummer 1,30 zaterdag 1,90 Dr. René Süss roept Lutheranen opnieuw op tot actie. "3 Met medicijnen achter het stuur net zo gevaarlijk als met borrel op. www.refdag.nl dinsdag 29 januari 2008, 37e jaargang nr. 253 Hulp Harnas bij dichten grens Gaza en Egypte. PS Utrecht stemt in met onderzoek naar fusie in Vallei. A De voordelen van een Europees betalingssysteem moeten gebruiker ten goede komen. Echte cocakauwers gebruiken twee of drie porties per dag. Enige regen Bewolkt, maar droog. In de late nacht in het westen regen, mor genochtend ook elders, 's Mid dags meest droog en later opkla ringen. matige wind, draaiend van zuidwest naar noordwest. Zie voor uitgebreid weeroverzicht pag. 17 Redactie politiek DEN HAAG - De mogelijke on rust na het uitzenden van de film van PW-leider Wilders zou wel eens dagen kunnen duren, schrijft het ministerie van Bin nenlandse Zaken in een waar schuwingsbrief. Minister Ter Horst van Binnen landse Zaken houdt er rekening mee dat mogelijke ongeregeldhe den als gevolg van Wilders' Ko ranfilm meerdere dagen zullen aanhouden. Ze heeft daarom gis teren gemeenten, politie, brand weer en ambulances in een brief gewezen op maatregelen die ze kunnen nemen. Actualiteiten programma EénVandaag citeer de gisteren uit de brief. Het ministerie heeft het Lande lijk Operationeel Coördinatie Centrum (LOCC) opdracht gege ven eventuele onrust te coördi neren. Het LOCC verwacht een capaciteitstekort wanneer ze meerdere dagen moet optreden. In dat geval zouden de autoritei ten bijstand kunnen vragen van het leger of de marechaussee. Ook zouden alle verloven van hulpverleners kunnen worden ingetrokken en moet overwogen worden cursussen, oefeningen en opleidingen te annuleren. De directeur-generaal veilig heid van Binnenlandse Zaken, Schoof, zei in het televisiepro gramma dat er „vaker dit soort brieven" worden verstuurd, on der meer bij het Europees kampi oenschap voetbal of een dreigen de overstroming. „We moeten ons voorbereiden op het ergst denkbare. Zonder dat we daar mee zeggen dat het ook ge beurt", aldus Schoof. Film Wilders Ministerie vreest langdurige onrust na Koranfilm van PW- fractieleider Wilders. Nieuwe brief van kabinet met veiligheidsinstructies voor ge meenten en politie. Topambtenaar vindt uitlekken brief „vervelend." De topambtenaar gaf aan dat de overheid zich het best in stilte kan voorbereiden en hij noemde het daarom „vervelend" dat de brief is uitgelekt. Vorig jaar november verstuur de minister Ter Horst voor het eerst een brief over de Koran film. Daarin riep ze alle burge meesters op „extra alert" te zijn op onrust en spanningen die tus sen bevolkingsgroepen kunnen ontstaan door de film. Wilders verwacht de film begin maart uit te kunnen brengen. Bush in State of the Union: Beleid Irak een succes Van onze correspondent NEW YORK - President Bush heeft gisteren presenteerde zijn laatste "State of the Union" (re geringsverklaring) gepresen teerd. Bush noemde zijn beleid in Irak een succes „hoewel de vijand nog niet is verslagen." De huidige economische proble men in Amerika omschreef Bush als „een periode van onzeker heid", hoewel de economie vol gens hem fundamenteel gezond is. Niettemin drong hij er bij het parlement op aan zijn stimule ringsplan a 150 miljard dollar zo snel mogelijk te aanvaarden. Daarop is weinig kans. Het Huis van Afgevaardigden is weliswaar akkoord, maar de Senaat wil nog belangrijke wijzigingen in het voorstel. In tegenstelling tot vorige rege ringsverklaringen waren er dit maal geen ingrijpende voorstel len meer. Dat is begrijpelijk, want Bush' termijn zit er bijna op. Feitelijk heeft hij nog 51 we ken te gaan, maar politiek is z'n rol praktisch uitgespeeld zodra de Democratische en Republi keinse partijconventies komende zomer de kandidaten voor zijn opvolging formeel benoemd heb ben. Commercieel pluimvee kan weer naar buiten Redactie economie DEN HAAG - Commercieel ge houden pluimvee mag weer naar buiten. Minister Verburg (Landbouw) hief gisteravond de afschermplicht op. Vlak voor Kerst. 21 december, stelde Verburg de afschermplicht in nadat in Duitsland en Polen bij verscheidene pluimveehou ders de ook voor mensen gevaar lijke H5Nl-variant van de vogel griep was aangetroffen. Die dreiging is nu minder, al dus Verburg, die er op wijst dat er al drie weken geen besmette vogels zijn gevonden. Alleen in Groot-Brittannie bleken enkele knobbelzwanen onlangs nog be smet met vogelgriep. Maar om dat er geen vogeltrek is uit Enge land naar Nederland, verbindt de minister geen conclusies aan die vondst. Leider Orthodoxe Kerk Griekenland (69) overleden ATHENE (ANP) - De leider van de Grieks-Orthodoxe Kerk, aartsbisschop Christodoulos, is gisterochtend op 69-jarige leef tijd overleden aan de gevolgen van lever- en darmkanker. Dat berichtte de Griekse staatstele visie NET. Christodoulos is thuis in Athene overleden na een lang ziekbed. Hij weigerde naar het ziekenhuis te gaan, vijfmaanden nadat een levertransplantatie in Miami was mislukt. NET liet weten dat vier dagen van nationale rouw zijn afgekondigd voor een van de po pulairste aartsbisschoppen uit de Griekse geschiedenis. Het lichaam van Christodoulos zal tot de begrafenis, donderdag, in een kathedraal in de Griekse hoofdstad liggen. De heilige sy node kiest op donderdag 7 febru ari Christodoulos' opvolger. Pieter Jan Dijkman Interview DEN HAAG - De WD-fractie- voorzitter in de Senaat, Rosen thal, vindt het „overdreven" dat burgemeesters en politiekorp sen waarschuwingsbrieven van de regering krijgen. „Dat wekt de indruk dat we bang zijn." Nederland moet zich volgens het kabinet voorbereiden op het ergst denkbare. Wilders' film over de islam zou wel eens voor een dagenlange onrust kunnen zorgen. Waakzaamheid is dus ge boden. Het kabinet stuurt daarom waarschuwingsbrieven naar bur gemeesters en politie- en brand weerkorpsen. Niet alleen Amster dam en Rotterdam, ook gemeen ten als Echt-Susteren en Lopper- sum krijgen de brieven met vei ligheidsinstructies. Prof. dr. U. Rosenthal, WD-ffactievoorzitter in de Eerste Kamer, hoogleraar bestuurskunde en voorzitter van het COT Instituut voor Veilig heids- en Crisismanagement, vindt dat „overdreven." Wat is uw bezwaar tegen de maatregelen van het kabinet? „Ik begrijp dat de Nederlandse regering alert is op wat er zou kunnen gebeuren als Wilders die film met kritiek op de islam zou vertonen. Maar het is overdreven om brieven te sturen naar alle gemeenten in Nederland, die na tuurlijk binnen de kortste keren breed worden uitgemeten in de media. Er zijn een heleboel ge meenten die niets zullen merken van onrust. Dit beleid kan de indruk wek ken dat we bang zijn. Ik zeg niets over de inhoud van die eventuele film van Wilders; hij heeft het volste recht om zo'n film te ma ken. Een cartoon, een boek of een film met kritiek op een reli gie hoort bij het recht op vrije meningsuiting. Een weerbare de mocratische rechtsstaat moet dat recht koesteren. Democratie is nu eenmaal niet voor bange mensen." Hoe zou het kabinet dan moeten handelen? „Ik had een selectiever beleid verwacht. Ik denk dat de infor matie beter volgens het principe "need to know" verspreid zou kunnen worden; alleen de nood zakelijke informatie. Bovendien zou het meer via de inlichtingen diensten kunnen lopen. Ik kan u verzekeren dat in ons land, on danks de openheid, veel informa tie en veiligheidsmaatregelen strikt geheim kunnen blijven." Wat vindt u van de grote aan dacht in de media? „De media doen gewoon uitste kend hun werk. ze hebben de plicht om goed uit te zoeken hoe het nu zit met alle maatregelen. Het valt me wel op dat vooral lie den uit het buitenland forse uit spraken doen. Ik las dat de groot moefti van Syrië en een ex-am bassadeur van Maleisië in ons land aan Wilders een ernstige waarschuwing uitdeelden. Laten zij zich met zaken in hun eigen land bezighouden. Ik hoor de grootmoefti graag over de dicta tuur en onderdrukking in Syrië. In Maleisië zit de oppositieleider achter slot en grendel op verden king van homoseksualiteit. Ik zou zeggen: doe daar wat aan." WASHINGTON - President George Bush heeft de Amerikanen gevraagd om vertrouwen in de economie en om geduld met de oorlog in Irak. Bush hield gisteravond zijn laatste State of the Union. Foto epa Binnenlandredactie HILVERSUM - De Evangelische Omroep heeft dvd's met een aangepaste versie van de BBC- natuurserie "The Life of Mam mals" uit de handel genomen. De woordvoerder van de omroep zei vandaag dat de EO al in no vember heeft besloten de 1000 tot 1500 exemplaren van de dvd niet te verkopen, om een discus sie over de evolutieleer naar aan leiding van de serie te voorko men. „Een mooie documentaire moet nooit de aanleiding zijn voor een discussie over schep ping en evolutie. Dat doen we binnenkort in een andere con text." Welke context dat is, wil de woordvoerder nog niet zeg gen. Honderden Nederlandse en Vlaamse wetenschappers onder tekenden afgelopen zomer een petitie waarin de BBC werd ver zocht te voorkomen dat Neder landse omroepen in natuurpro gramma's van de Britse omroep schrappen. De aanleiding was de ontdekking van evolutiebioloog Gerdien de Jong dat de EO uit de natuurserie "The Life of Mam mals" (het leven van zoogdieren) fragmenten had aangepast of verwijderd waarin de evolutie leer aan de orde kwam. De EO- woordvoerder: „Wij zijn voor het voeren van een open discussie over het ontstaan van de aarde. Dat kan niet als voetstoots wordt aangenomen dat de evolutie de enige ware leer over het ont staan van de mens is." De Jong en Roskam laten in een persbericht weten dat de EO for meel op zijn standpunt blijft staan in de toekomst gevoelige passages te blijven neutraliseren. „In goed overleg met de BBC", al dus de woordvoerder van de EO. „Dat doen we al jaren. We heb ben geen verbod gekregen." Volgens Roskam en De Jong keuren „invloedrijke christelijke wetenschappers" de handelwijze van de EO af. De EO heeft echter geen idee op wie de twee weten schappers doelen. Uit navraag bij Roskam blijkt dat het om één wetenschapper gaat, die „in de wandelgangen" heeft gezegd; „Dat (censureren, red.) moet de EO niet doen." Weg met Valentijn ROTTERDAM (ANP) - Wie geen origineel cadeau kan bedenken voor zijn of haar Valentijn, kan sinds gisteren terecht bij het Rot terdamse vervoersbedrijf RET. Die geeft namelijk gratis open- baarvervoerkaartjes weg op ww- w.OValentijn.nl. Reizigers kun nen voor hun geliefde via deze website een 'Valentijnskaartje' aanvragen. De actie is een po ging om meer mensen gebruik te laten maken van het openbaar „Bijbelvertaler moet schade beperken" VUGHT - De vertaler van de Naardense Bijbel, ds. P. Ousso- ren, vindt dat vertalers de Bijbel zo letterlijk mogelijk moeten vertalen uit de grondtalen. Zo kunnen ze de schade, die iedere vertaling volgens hem oplevert, beperken. Van de Naardense Bij bel zijn inmiddels zo'n 17.000 exemplaren verkocht, meldt uit geverij Skandalon. Zie ook pag. 2. „Holocaustverhalen nu verzamelen" AMSTERDAM - De Amsterdamse chemicus ir. J. Sajet roept zeven tigplussers op om zo veel moge lijk verhalen, foto's en documen ten van en over Holocaustslacht- offers te leveren, voordat die ge gevens verloren gaan. „Dat maakt de overledene meer tot mens en minder tot dossier." Zie ook pag. 3. Servië krijgt van EU niet meer dan opstapje BRUSSEL - De Europese Unie heeft Servië gisteren vrijere han del, mildere visumregels en nau- were diplomatieke betrekkingen aangeboden, als wapen tegen de antiwesterse gevoelens in het land, waar zondag de tweede ronde van de presidentsverkie zingen plaatsvindt. Zie ook pag. 5. Leger Kenia bestookt menigte vanuit de lucht NAIVASHA - Twee Keniaanse le- gerhelikopters hebben vandaag het vuur geopend op een menig te in de stad Naivasha in de Rift- vallei in het westen van Kenia. Dat hebben getuigen laten we ten. De door de helikopters be stookte menigte heeft in Nai vasha leden van de Luostam in het nauw gedreven. Zie ook pag. 6. Strultton wil bouwen onder Amsterdam AMSTERDAM - Bouwbedrijf Strukton wil flink gaan bouwen onder Amsterdam. Zo wil het be drijf onder de grachten zes lagen realiseren met ruimte voor par keren, afvalinzameling en we gen. Het bedrijf presenteerde vandaag tijdens een congres een ambitieus plan om de stad zo on der meer van zijn grote parkeer probleem af te helpen. Zie ook pag. 7. Bankmedewerker Kerviel op vrije voeten PARIJS - De Franse bankmede werker Jéröme Kerviel is gister avond na twee dagen verhoor op vrije voeten gesteld. De hande laar van de Franse bank Société Générale is wel onder toezicht van justitie gesteld. Zie ook pag. 11. Doel gemist Het heeft iets bizars. Wekenlang is Ne derland, meer in het bijzonder de me dia, in de ban van een film die er nog helemaal niet is en waarvan de inhoud nog maar zeer ten dele bekend is. Als het gaat om de aandacht die er tot nu toe geweest is voor de Koranfilm van Kamerlid Wilders, had het allemaal wel een tandje minder gekund. Maar in on ze door ongeduld beheerste samenle ving is het blijkbaar niet meer mogelijk met enige kalmte af te wachten waar de PW-leider nu eigenlijk mee komt. Kalm afwachten sluit verstandig pre ventief handelen overigens niet uit. Met name de overheid is daartoe ge roepen. Het kabinet valt dan ook al leen maar te prijzen voor het feit dat het de regie in handen neemt en zich in samenspraak met lokale overheden voorbereidt op eventuele onlusten. Wie zich de Deense cartoonrellen in herinnering roept, beseft dat het verre van denkbeeldig is dat de zaak, na de 'première' van de film, uit de hand loopt. Daarmee is niet gezegd dat mos lims groot gelijk hebben om herrie te schoppen over een kwestie als deze. In tegendeel. Maar een overheid die haar taak serieus neemt, moet de realiteit onder ogen zien, of die realiteit haar nu aanstaat of niet. Ondertussen zou Wilders zich weieens de vraag mogen stellen waar hij nu ei genlijk mee bezig is. Zeker, het is in ons land toegestaan een film te maken. En zeker, dat mag ook een kritische film zijn over een heilig boek. In het geval van de Koran is er ook beslist wel aan leiding om kritisch te zijn, vooral over de wijze waarop een kleine groep radi calen dit boek interpreteert en toepast. Maar niet alles wat mag, is ook nuttig en raadzaam. Het grote probleem van de door Wilders aangekondigde film is dat die zijn doel geheel voorbijschiet. Moslims zullen niet plotseling heel an ders tegen hun heilige boek gaan aan kijken. Mensen die de Koran een ver schrikkelijk geschrift vinden, blijven dat vinden. Een inhoudelijk debat over de Koran, over de uitleg en het gebruik ervan, zal zeer waarschijnlijk niet van de grond komen. Zoals van zo'n inhoudelijk debat tot nu toe weinig te bespeuren valt, zo zal het vermoedelijk ook na publicatie gaan. Veel gepraat over de toon van het islamdebat, veel geschrijf over het tumult eromheen, maar weinig ge sprek over het eigenlijke punt dat Wil ders wil maken. Wie dat tot zich door laat dringen, moet concluderen dat het aankondi gen en uitbrengen van een Koranfilm niet verstandig is. Het is absoluut van belang op te komen voor verdrukte mensen in moslimlanden, het is bijzon der belangrijk te wijzen op de gevaren van islamitisch extremisme, maar het uitbrengen van een dergelijke film za delt de hele maatschappij op met flin ke risico's, terwijl aan het oplossen van het gesignaleerde probleem bitter wei nig wordt bijgedragen. Het zou van wijsheid getuigen als Wil ders zijn film alsnog zou afblazen. Dat is geen kwestie van buigen voor de druk van moslims -die druk is op dit moment nog niet eens zo groot-, maar een zaak van gezond verstand, van het laten prevaleren van het algemeen be lang boven het persoonlijk belang. Helaas is dat voor de PW-leider een moeilijke opgave. Hij verwijt moslims starheid en een gebrek aan relative ringsvermogen, maar gaat daar zelf in gelijke mate mank aan. O Jaarabonnement, met jaarbetaling O 255.- O 259,- O Jaarabonnement, met maandbetaling O 22,35 O Kwartaalabonnement, met kwartaalbetaling O 67,50 O 69,50 Naam dhc/mevr_ Postcode- Telefoonnummer: Handtekening Bon sturen naar. Reformatorisch Dagblad BV. Abonneeservice, Antwoordnummer 92, 7300 VB Apeldoorn (postzegel niet nodig). Of bel naar: 055-5390222. w alsnieuwsjehartnograakt.nl

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 1