NEEM NU EEN ORANJE-ABONNEMENT DE ACHTERKRANT „Ik heb heel vaak tekenkriebels" schakel#?* IN ONTVANG EEN CD OF VLAG CADEAO Loop eens vaker naar iemand toe A^yW/V/$> papier en fanfan! f Reformatoriffln Bewogen en betrokken Oplossing vorige keer Reacties op deze pagina: Reformatorisch Dagblad T.a.v. Redactie Achterkrant Postbus 670 7300 AR Apeldoorn achterkrant@refdag.nl dinsdag 29 januari 2008 PAGINA 12 ICheck RSI, oftewel een muisarm, is geen grapje. Er zijn mensen die er weken, nee, maanden ziek van zijn. Ook studenten. Moetje morgen een werkstuk inleveren en was je van plan de hele dag te gaan typen? Doe dan je voor deel met onderstaande tips. Stop bij beginnende gevoelens van pijn, tintelingen en gevoels- en temperatuursverandering in de vingers, polsen, armen en schouders. Probeer tijdens zittende werk zaamheden verschillende hou dingen aan te nemen. Las regelmatig korte rustmo menten in, doe oefeningen of maak andere bewegingen. Verlaat de werkplek regelma tig; wissel beeldschermwerk zaamheden af met andere werk zaamheden. Beperk privécomputergebruilc, zoals gamen en internetten. Loop eens vaker naar iemand toe in plaats van te e-mailen. Werkplek Zorg ervoor dat het beeld scherm recht voor je staat, met de top van het beeldscherm op ooghoogte, met een afstand van 55 tot 70 centimeter van de ogen verwijderd. Plaats het beeldscherm niet voor, maar evenwijdig aan het raam. Zorg ervoor dat toetsen bord en muis laag genoeg zijn om de schouders en armen te ontspannen. Plaats het toetsenbord plat in plaats van oplopend. Plaats de muis direct naast het toetsenbord of recht naast het toetsenbord. Werkhouding Ga achter op de stoel zitten, zo dat de onderrug goed onder steund wordt en iets" hol is. De heupen en knieën zijn gebogen in een hoek van 90 graden of iets minder. Houd je hoofd rechtop en in het verlengde van de wervelko lom, de schouder laag en ont spannen. De bovenarmen han gen licht voor of naast het li chaam, waarbij de elleboog gebo gen is in een hoelc van ongeveer 95 graden. e Draai de onderarmen niet te veel naar binnen en houd de stand van de pols zo veel moge lijk neutraal. De vingers een beetje gebogen. Onderarmen en polsen niet on dersteunen tijdens het typen of het gebruik van een muis of trackball. Wissel het gebruik van de muis af met functietoetsen. Voorkom veel stress. Installeer pauzesoftware op je computer. Bronnen: www.ergomotion.nl en www.nmisarm.nl. Dagkraker Bedriegers tonen zich het verontwaardigst als ze ook eens om de tuin worden geleid. Cees Buddingh Flashback Hitier aan de macht Adolf Hitler wordt op 30 ja nuari 1933 benoemd tot rijkskanselier van Duitsland. In veel steden gaan nazi's de straat op om de benoeming te vieren. In Berlijn wordt 's avonds een grote fakkelop tocht gehouden. In 1934 voegt Hitier de functies van president en kanselier sa men. ISudoku Vul de lege hokjes in met een cijfer tussen 1 en 9. Gebruik elk cijfer één keer in elke rij, elke kolom en elk vak van 3x3. Reformatorisch Dagblad ■Mijn doMijn Nieuwsflits Foto Roel Dijkstra Wc-rol roept arts op handen te wassen it blinker NIJMEGEN (RD) - Nijmeegse art sen en verpleegkundigen wor den binnenkort door wc-papier met cartoons gewaarschuwd dat ze hun handen goed moe ten desinfecteren met alcohol. Dat gebeurt in het Canisius-Wil- helminaziekenhuis en de Sint Maartenskliniek. De wc-papieractie maakt deel uit van een campagne van hoogleraar infectiepreventie Andreas Voss van het UMC St Radboud en de andere zieken huizen. Op dit moment zijn het plastic koffiebekertjes met het campagnelogo die het medisch personeel wijzen op goede handhygiëne. Hoewel de actie nogal ludiek is, is het doel van de campagne uiterst serieus. „Handhygiëne redt levens", beklemtoont Vos. „Niet goed gedesinfecteerde handen zijn de bron voor direc te infecties, dus van handen op een wond, en van lcruisinfec- ties, zoals de verspreiding van bijvoorbeeld MRSA in zieken huizen." Even snel de handen met water en zeep wassen blijkt niet voldoende te zijn om alle micro-organismen op de handen te doden. Gemiddeld loopt 5 tot 10 procent van de patiënten die in Nederland in een ziekenhuis worden opgeno men een ziekenhuisinfectie op, wat grofweg zo'n 100.000 pati ënten per jaar betekent, stelt het actiecomité op zijn website. Hoewel precieze aantallen on mogelijk zijn vast te stellen, lo pen de schattingen uiteen van 1000 tot 6000 dodelijke slacht offers per jaar (ter vergelijking: het aantal verkeersdoden was afgelopen jaar 817). In Neder land brengen ziekenhuisinfec ties een geschatte kostenpost van 400 miljoen euro per jaar met zich mee. Handhygiëne wordt een speer punt in de richtlijnen van de World Health Organisation (WHO). Reclame Commerciële websites voor kinderen staan vol met mislei dende reclame. Het gaat om advertenties en andere com merciële uitingen die voor kinderen niet als zodanig zijn te herkennen. Dat conclu deert de stichting Mijn Kind Online uit onderzoek. „Verlei ding heeft plaatsgemaakt voor misleiding", aldus de stichting. Zie ook pag. 3. Winter in China Miljoenen Chinezen bivakke ren op treinstations en in ten ten. Veel treinen reden niet vanwege het bizarre winter weer, terwijl juist veel Chine zen proberen af te reizen naar hun familie voor Chinees Nieuwjaar, dat op de avond van 6 februari begint. Juist de provincies waar veel migran ten.vandaan komen, zijn ge troffen door het weer. Zie ook pag. 5. SuperSmoker Er komt nog geen verbod op de SuperSmoker. Wel mag er vanaf volgende week niet meer voor worden geadver teerd. Minister Klink van Volksgezondheid beschouwt de SuperSmoker voorlopig als een geneesmiddel. Klink wil dat de landen in de Europese Unie de elektronische sigaret op dezelfde manier gaan be handelen. Zie ook pag. 10. Zie ook pag. 6. KOOTWIJKERBROEK - Mathilde van Grootheest (16) uit Kootwijkerbroek houdt van tekenen. „Dat deed ik -al toen ik klein was." Foto Herman Stöver Jacomijn Hoekman Mathilde van Grootheest (16) uit Kootwijkerbroek tekent. En dat is meer dan maar wat aanmodderen. „Ik-zou illustra tor willen worden." Welke hobby? „Tekenen. Ik kreeg net een sms van een meisje dat een baby krijgt. Ik "heb haar geboortekaartje gete kend. Ze wilde een kaartje dat niet bestond. Modem, strak, maar ook kinderlijk. Dat heb ik. getekend en ze vond het hele maal super. Ilc wil dat wel valeer doen, maar het is moeilijk om bekendheid te krijgen." Hoe aan gekomen? „Ik teken de altijd al veel. Ook toen ik klein: was. Eerst was ik veel be zig met lijnen, maar tekenin gen bestaan helemaal niet uit lijnen, ontdekte ik. Het zijn schaduwen, stukken en vlak ken. Een neus bijvoorbeeld is al leen maar schaduw." Leuk? „Ik heb heel vaak telcen- kriebels. Soms kom ik thuis van mijn werlc en ben ik het hele maal zat. Dan ga ik een uurtje tekenen en dan is het weer goed. Als ilc niet lekker in mijn vel zit, lukt het het best." Tijd? „Dat is net hoe het uit komt. Als ik eenmaal teken, ben ik drie of vier uur achter el kaar bezig. Soms komt het er een week niet van, een andere keer doe ik het twee keer per week. Kosten? „Ik heb twee jaar ge schilderd. Dat was heel duur. Maar tekenen kost .bijna niets: een potlood en een papier. Te kenen vind ik ook nog eens leu ker dan schilderen." Nadelen? „Die zijn er eigen lijk niet. De kosten boeien me helemaal niets. Als het mijn hobby is, vind ik het niet erg als het wat kost." Met wie? „Niemand. Maar ilc vraag wel altijd aan mijn moe der wat ze van een tekening vind. Tekenen zit een beetje in de familie: ilc heb een neefje, een nichtje en een broer die het ook goed kunnen." Wanneer? „Ilc teken vooral op woensdagmiddag. Dan ben ilc vrij. Soms ook 's avonds, maar nooit lang. Ilc vind het namelijk heel rot om een tekening niet af te maken. Dan zou ilc hem het liefst verscheuren. Halver wege de tekening denk ilc oolc altijd: het ziet er echt niet uit. Dat heeft iedereen die tekent. Uit ervaring weet ilc dat ik dan gewoon door moet gaan." Toekomst? „Ilc wil graag op tekenles, maar ilc heb geen tijd. Als ilc de leans krijg wil ilc illus trator worden. Soms denk ik: hups, ilc pale een map en ga naar de boekhandel. Maar die stap durf ilc nooit te zetten. Ilc ben veel te bang dat ze mijn werk afkeuren." Heb jij oolc een bijzondere hob by? Mail het naar achter- lcrant@refdag.nl. Voor online opgeven van schakeltjes: www.schakeltjes.erdeetref.nl Brieven onder nummer toesturen aan: Reformatorisch Dagblad Postbus 298, 7300 AG Apeldoorn Vermeld het nummer in de linkerbovenhoek van de envelop. JOHANNUS Opus 510. 2x5 okt. klav. 30t. ped. KOPIEERMACHINES £rachtlg °rge!!! 950,-. Treurniet Orgels, 010 - 511 38 67. liyerse jonge A3/A4- naehines op voorraad, severing franko door heel léderland! www.eerland copieermachines.nl of 178 - 682 36 19. 9 INTERNET met- digitale el'efonie. Verantwoord, T.k. elektrische FIETS in nieuwstaat (dames). Merk: Sparta Ion (50 km). Tel. 033 - 298 23 21. SPAARRENTES ver- jetaalbaar, privé, zakelijk, hoogd! Nu: dagelijks op- nfo: tel. 0180 - 62 72 42. vraagbaar: 4,5%; 1 jaar vast: 5,0%; 2 jaar vast: 5,1 I HYPOTHEEKADVIES 5 j^r vast: 5,4%. Bel >ij u thuis of op kantoor. Binnendijk van Rijsber- Taat u uitgebreid infor- gen 071 - 402 40 31. neren over de vele moge- ij kheden. Bel nu Binnen- u VOLVO S80 T-6, Auto- lijk yan Rijsbergen 071 maat, zwart,, diverse' op- 402 40 31 of vraag via ties, dealer onderhouden. vww.bevr.nl direct een Geheel in nieuwstaat. jerekemng aan. 7.500,-. 0416 - 69 39 24. H Gevraagd: CNC- FREESWERK voor de machinebouw. Sluiter Techniek. Tel. 06 - 11 36 13 08, Opheusden. i OPRUIMING van diver- ■e witgoedapparaten. Be- paar op uw nieuwe koel- cast, (af) wasmachine, miezer, fornuis of in- louwapparaat. Vink Wit- ;0ed Westbroek 0346 - 28 .4 59 of Ouderkerk a/d Jssel 0180. - 68 18 66 vwnv.vinkwitgoed.nl I PELLEGROM telecom. Telefooncentrales. 0418 - i"5 50 00. Of kijk op vww.pellegrom.com. 1'. Fin.-Jur. Adviesburo irons, onafhankelijk in Tjpothelcen Onr. Goed. 133 - 470 12 09, vww.woonenhypotheek.nl 0 400 BODYWARMERS jl'auw, merk Rucanor 06 - 13 81 44 63, Handelson- lerneming parttex. GEZINSAUTO'S: 7- en 8-pers. o.a. Mits. Space- wagon (lOx) '96 t/m '04 v.a. 3.950,-; Opel Zafira (4x) '99 t/m '03; Toy. Picnic (3x) '99 - '01 v.a. 7.950,-; Nissan Serena 8-pers. '98 en '9.9 v.a. 6 6.950,- enz. www. autograveland.nl Tel. 0341 - 35 33 35. VOLVO Bakwagen Fl-6 met laadklep koeling. Bakmaten 9.00 m lang, 2.34 m breed, 2.50 m hoog. 8.750,-. Tel. 0416 .- 69 17 00 TE KOOP GEVRAAGD PROFITEER nu van de hoge goudprijs! T.k. gevr. gouden tientjes, Kruger- randen e.a. gouden en zilv. munten, baartjes goud en zilver alsmede muntenver zamelingen en bankbiljet ten. Kevelam Garderen, 0577 - 46 19 55 lid NVMH. Vervolg op pagina 18 Werkplaats bij uw woning? Mak. H. van Dijk 0318 -57 13 38 www.hvandiik.nl Showroom Langestraat 64 Genemuiden Tel. 038 - 385 51 71 gordijnschuur@wanadoo.nl Kant-en-klaar gemaakt binnen 48 uur. We staan 'oolc op de volgende markten: Futten: Nunspeet Wezep Urk 1 Als welkomstgeschenk ontvang ik O Nederlandse vlag O CD van Oranjeconcerten Reformatorisch Dagblad Postcode woonplaats Telefoon Ik machtig het Reformatorisch Dagblad tot automatische incasso van het abonnementsgeld 79,- Ingangsdatum (uiterlijk 30-01-08) Handtekening Bank-/Gironummer ÉMaMMBINgiMIMMBttBMMHBMBMMBBlIBBgHHMMMBMBI1BBHNM - -i. -ww_,_ „4-.:.;.- Stuur deze bon in een open enveloppe zonder postzegel naar. Reformatorisch Dagblad t.a.v. Abonneeservice Antwoordnummer 92 7300 VB Apeldoorn Neem nu een Oranje-abonnement en blijf op de hoogte van nieuws en foto's rondom de 70e verjaardag van Koningin Beatrix, Koninginne dag en Bevrijdingsdag. Het Oranje abonnement heeft een looptijd van vier maanden en kost 79,-. U kunt daarbij kiezen uit een CD van de Oranjeconcerten van het Reformatorisch Dagblad of een Nederlandse vlag. Hl

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 7