CDU verliest KI terrein in Hessen en Nedersaksen lage prijzen! GOED IDEE toch. EU-ministers weer bijeen over Servië f* Storm treft delen Europa Dodencijfer in Kenia na maand op 800 Bel 0172-240295 of kijk op www.goedideereizen.nl Kort Kasjanov uitgesloten van verkiezingen Reformatorisch Dagblad Buitenland maandag 28 januari 2008 PAGINA 7 BERLIJN (AP) - De conservatieve CDU van de Duitse bondskanse lier Angela Merkel heeft giste ren bij verkiezingen in Hessen en Nedersaksen terrein verlo ren. In beide deelstaten verde digde de CDU grote overwinnin gen van vijf jaar geleden. In Ne dersaksen werd deelstaat- premier Christian WulfF on danks het terreinverlies herko zen, maar in Hessen leed pre mier Roland Koch een gevoelige nederlaag. In Nedersaksen valt de CDU van 48.3 procent in 2003 terug naar 42.5 procent, maar blijft de grootste partij. De SPD zakt van 33.4 procent naar 30,3 procent, het slechtste resultaat van de partij in de deelstaat sinds de oorlog. De FDP (8,1 naar 8.2 pro cent) en de Groenen (7,6 naar 8 procent) gaan weinig vooruit, maar de Linksen zijn met 7,1 procent de grote winnaar. In Hessen blijft de CDU van Koch met 36,8 procent (van 48,8 procent in 2003) de SPD van An drea Ypsilanti met 36,7 procent (van 29,1 procent) nog maar nét voor, maar met allebei evenveel zetels (42) in het deelstaatparle ment. De FDP (van 7,9 naar 9.4 procent of 11 zetels) gaat de Groenen (10,1 naar 7,5 procent of 9 zetels) voorbij en de Linksen komen met 5,1 procent (6 zetels) met de hakken over de sloot over de kiesdrempel. Koch had criminaliteit onder (allochtone) jongeren tot speer punt van zijn campagne ge maakt. „Hiermee was hij gewoon niet verkiesbaar voor sommige van de liberale, kosmopolitische burgers van de grote steden zo als Frankfurt", zegt politicoloog Verlies CDU CDU verliest in Hessen en in Nedersaksen. De Linksen zijn de grote win naar. Toenemendé wrijvingen tus sen SPD en CDU verwacht. Economen bezorgd over ruk naar links. Paul Nolte van de Freie Universi- tat Berlin. Ypsilanti hamerde op de invoering van een landelijk minimumloon en beter onder wijs. „Het lijkt mij duidelijk -en de unie moet dit ook onderken nen- dat de mensen meer maat schappelijke rechtvaardigheid willen", zei landelijk SPD-leider Kurt Beck voor de televisie. De opkomst van de Linksen il lustreert die wens. „Met de Link sen moet voortaan rekening wor den gehouden", zei partij kop stuk Dietmar Barsch. „Vandaag is voor ons een doorbraak in het westen." De verkiezingen in Hessen en Nedersaksen werden gezien als een graadmeter voor de krachts verhoudingen tussen de landelij ke coalitiepartijen CDU en SPD. De wrijvingen tussen de twee partijen nemen toe en ze hopen allebei na de Bondsdagverkiezin gen van volgend jaar van elkaar verlost te zijn. Volgens politico loog Nolte kunnen de uitslagen van gisteren de atmosfeer in het kabinet van Merkel doen opkla ren. „Ze hebben allebei een punt gescoord", zei hij. De uitslagen van de verkiezin gen in de deelstaten Nedersak sen en Hessen wekken bij Duitse economen en werkgevers zorg over een ruk naar links. Het suc ces van de sociaal-democratische SPD in Hessen duidt op „meer verdelingspolitiek in Duitsland", zegt de president van het Insti tuut voor Economisch Onder zoek in Berlijn (DIW), Klaus Zim- mermann, in de krant Bild van vandaag. De regering in Berlijn zal zich nog meer op de ontvangers van uitkeringen concentreren en de genen die belasting betalen nog meer verwaarlozen, verwacht Zimmermann. De president van het werkge versverbond BDI. Jürgen Thu- mann, is „met de allergrootste zorg" vervuld. De politiek moet ermee ophouden om alleen over gerechtigheid en herverdeling te praten. Zij moet ervoor zorgen „dat de economie werk kan bie den. Dat is pas sociaal", zegtThu- mann in Bild. BRUSSEL (ANP) - EU-ministers van Buitenlandse Zaken verga deren vandaag in Brussel op nieuw over Servië. Minister Ver hagen is daarbij opnieuw een van de belangrijkste spelers. De vraag is of de pro-Europese krachten in Servië vlak voor de tweede ronde van de presidents verkiezingen, komende zondag, gesteund moeten worden door het tekenen van een associatie verdrag, een opstapje naar on derhandelingen over een EU-lid- maatschap. Een flink aantal EU- landen, waaronder EU-voorzitter Slovenië, is daar voorstander van. Maar Nederland en België, vol gens betrokkenen in Brussel voorzichtig gesteund door een aantal andere landen, zijn er fel op tegen. Verhagen wil dat de ondertekening van het samen werkingsverdrag pas gebeurt zo- ELDORET - Een vrouw loopt tussen de resten van een verwoeste kerk in de buurt van Eldoret, waar bloemen een verbrande rolstoel moeten opfleuren. Het verkiezingsgeweld heeft tot nu toe zo'n 800 Kenianen het leven gekost. Foto epa Winterweer zorgt voor grote overlast in Zuid-China dra ex-generaal Ratko Mladic op een vliegtuig naar Den Haag zit. Verhagen eist dat Mladic, ver antwoordelijk voor de genocide op ongeveer 8000 moslimman nen in Srebrenica, berecht kan worden door het Joegoslaviëtri- bunaal. Werkt Servië niet volle dig mee aan Mladic' aanhou ding, dan blijft Verhagen weige ren het verdrag te ondertekenen. De instemming van de Neder landse minister is nodig omdat het zogenoemde stabilisatie- en associatieakkoord (SAA) alleen getekend kan worden bij unani miteit van de 27 EU-landen. De afgelopen dagen is wel gezocht naar uitwegen. Misschien kan er een gedeeltelijk akkoord op han delsgebied getekend worden, waarbij slechts de instemming van een ruime meerderheid van de EU-landen nodig is. Nederland is ook daar op tegen, maar kan het niet tegenhouden. Buitenlandredactie WARSCHAU - Stormachtig weer met harde windstoten heeft in grote gedeelten van Noord- en Midden-Europa voor een onrus tige zondag gezorgd. Omgewaaide bomen en geknap te stroomdraden veroorzaakten hinder op spoor- en autowegen. In het noordoosten van Polen viel een boom op een personen auto; de bestuurder werd ge dood, een vrouwelijke passagier en een kind raakten gewond. Elders in Polen ontstond grote schade aan daken en stroom voorzieningen. Bij verschillende incidenten vielen zeker nog drie gewonden. In de Zweedse havenstad Trelle- borg voer een veerboot uit het Duitse Rostock op een pier. Het vaartuig hep aan de boeg een scheur van 18 meter op, maar er vielen geen gewonden en alle passagiers konden in veiligheid worden gebracht. In grote gedeelten van Oosten rijk werden windstoten van 120 kilometer per uur gemeten, op hooggelegen plaatsen zelfs 145 kilometer per uur. Zeker 100.000 Oostenrijkers kwamen enige tijd zonder stroom te zitten. Veel ski liften in hooggelegen gebieden, zoals Tirol, werden uit bedrijf ge nomen. In Oost-Tsjechië ontstonden vertragingen tot vierenhalf uur op treindiensten naar Polen en Slowakije. Duizenden inwoners van de regio kwamen zonder stroom te zitten. In Zuid-China hebben stroom storingen door ij zei en onge woon hevige sneeuwval voor gro te overlast gezorgd. In de metro pool Guangzhou, met een bevol king van 8,5 miljoen, stonden bijna 150.000 mensen te wach ten op treinvervoer, meldden staatsmedia. Omdat veel mensen op reis gaan rond het Chinese Nieuw jaar was de verwachting dat dit aantal vandaag zou oplopen tot zeker 600.000. De autoriteiten troffen voorbereidingen om ge strande reizigers tijdelijk op te vangen in scholen en andere openbare gebouwen, berichtte het persbureau Xinhua. In de nacht van zaterdag op zondag sliepen zeker 100.000 mensen in een druilerige regen in het sta tionsgebouw van Guangzhou. Door ij zei konden veel bussen niet rijden. Ook het vliegverkeer had zwaar van het winterweer te lijden. De winter komt op een ui terst ongunstig tijdstip, aange zien in deze vakantieperiode tra ditioneel tientallen miljoenen Chinezen hun koffers pakken en aan op reis gaan. De spoorwegen zeiden dat de grootste problemen waren ont staan door het uitvallen van 136 elektrische passagierstreinen op het traject in de provincie Hunan, halverwege Peking en Guangzhou. MOSKOU (AP) - De voormalige Russische premier Mich ail Kasjanov is gisteren door de kiescommissie geschrapt als kandidaat bij de presidents verkiezingen van 2 maart. Vol gens de commissie zijn duizen den handtekeningen op de lijst waarmee hij zijn nominatie ze ker stelde, vervalst. Kandidaten die niet door een partij worden voorgedragen. moeten 2 miljoen handtekenin gen overleggen. Kasjanov heeft er volgens zijn partij 2.067.000 verzameld, maar commissielid Elvira Jermaka zei dat meer dan 80.000 daarvan ongeldig zijn ge bleken. Zij zei dat er ook andere ondeugdelijkheden zijn gecon stateerd in de documenten van Kasjanovs partij. Kasjanov ver wierp het besluit van de kies commissie als politiek gemoti veerd. Hij noemde de verkiezin gen een farce en drong er bij de kiezers op aan ze te boycotten. De liberaal Kasjanov was de eer ste premier onder Poetin, maar werd na zijn terugtreden in 2004 een fel criticus van de president. Peilingen gaven hem weinig kans om het Poetins zelfgekozen opvolger Medvedev moeilijk te maken, maar kennelijk vreesde het Kremlin dat zijn sneren een smet op Poetin of Medvedev zou den werpen. NAIVASHA (AP) - Botsingen tus sen verschillende etnische groe peringen in Kenia hebben ook gisteren verscheidene mensen het leven gekost. In het mortua rium van Nakuru, de hoofdstad van de Riftvalleiprovincie waar donderdag onlusten uitbraken, werden ongeveer 55 lichamen geteld. Het totale dodencijfer sinds de ongeregeldheden op 27 december uitbraken, kwam daarmee op ongeveer 800. De ongeregeldheden transfor meerden de tot voor kort stabie le, toeristische natie in een com plete oorlogszone. De verschil lende volkeren gaan elkaar te lijf met machetes, pijl-en-boog en andere primitieve wapens. Het geweld maakte het voor de inter nationale bemiddelaars, zoals voormalig VN-chef Kofi Annan, praktisch onmogelijk de partijen rond de tafel te krijgen. Aanvankelijk waren de Ki- kuyu's van president Mwai Kiba- ki vooral het slachtoffer van het geweld. De Luo's van oppositie leider Raila Odinga leken aan de winnende hand. Maar na verloop van tijd hergroepeerden de Ki- kuyu's, de grootste bevolkings groep, zich en nu lijken zij uit op wraak. In Nakuru werden gisteren nog steeds nieuwe slachtoffers naar het lijkenhuis gebracht, hoewel het ergste geweld voorbij leek te zijn. Een plaatselijke krant meld de dat er vijf lichamen lagen in twee sloppenwijken aan de rand van de stad. Het geweld breidde zich zater dag en gisteren uit tot de voor malige toeristische trekpleister Naivasha, ongeveer 90 kilometer ten noordwesten van de hoofd stad Nairobi. Volgens plaatselijke journalisten waren in Naivasha, gelegen aan een schilderachtig meer, zeker negen mensen met machetes en knuppels omge bracht. Kikuyu-actievoerders staken er de woningen van pro minente Luo's in het centrum in brand. Plunderaars gingen er vandoor met tv-toes tellen, kleding en levensmiddelen die waren geroofd in winkels van Luo's. 's Middags arriveerden verster kingen voor leger en politie. Het centrum van Naivasha verander de snel in een spookstad, maar in de buitenwijken bleef het nog lange tijd onrustig, met scher mutselingen tussen ordetroepen en oproerkraaiers. Kibaki en Odinga kunnen het niet eens worden over een oplos sing voor de crisis, de ergste die het land heeft getroffen sinds het in 1963 onafhankelijk werd van Groot-Brittannië. Kibaki zegt open te staan voor onderhande lingen met Odinga, maar weigert zijn presidentschap ter discussie te stellen. Odinga sprak gisteren met Annan. Oppositiewoordvoer der Salim Lone zei dat de opposi tie was verzocht drie vertegen woordigers aan te wijzen voor de onderhandelingen, die hopelijk „binnen een week" zouden be ginnen. Veel Kenianen betwijfelen of het beraad iets zal opleveren. Een peiling van Nation Media, de grootste krantengroep in Kenia, gaf aan dat slechts 51,6 procent gelooft dat Annan de crisis kan oplossen. Palestijnse leider Habash overleden AMMAN (AP) - George Habash, leider van een radicale PLO-factie die in de jaren '70 berucht werd door vliegtuigkapingen, is zater dag op 81-jarige leeftijd overle den in Jordanië, waar hij sinds 1992 woonde. Habash was na een hersenoperatie in Frankrijk ge deeltelijk verlamd geraakt en was de laatste jaren bedlegerig. Hij werd vorige week opgeno men wegens vermoeidheid en vijf dagen nadat een stent bij hem was ingebracht werd hij ge troffen door een hartaanval, zei zijn arts. „Zoon Gaddafi betaalt strijders in Irak" BAGDAD (AP) - De verwoestende aanslag vorige week in de Iraak- se stad Mosul is uitgevoerd door strijders die geld krijgen van de zoon van de Libische leider Muammar Gaddafi. Dat heeft een veiligheidschef van soenniti sche stammen, Jubair Rashid Na- ief, zaterdag gezegd tegen het persbureau AP. Het Seifaddin Re giment, bestaande uit ongeveer 150 Iraakse en buitenlandse strij ders, is de afgelopen maanden vanuit Syrië Irak binnengeko men. \azi's sneller in cel bij terugkeer naar Europa BRDO (ANP/DPA) - Nazi's die van uit Zuid-Amerika terugkeren naar Europa, zullen veel sneller in de gevangenis belanden. Dat is mogelijk nu de EU-landen het eens zijn over het erkennen van eikaars vonnissen die bij afwezig heid van de verdachte zijn uitge sproken. In Italië lopen nog di verse zaken waarin Duitse oor logsmisdadigers bij verstek wor den berecht. Als deze nazi's na een veroordeling terugkeren naar een willekeurig EU-land, kan de uitlevering aan Italië ge makkelijk geregeld worden, al dus betrokkenen bij informeel overleg van EU-ministers van Jus titie in Slovenië. Slechts kwart Ieren steunt EU-verdrag DUBLIN (ANP/AFP) - Slechts een op de vier Ieren is voor het nieu we EU-verdrag, het zogeheten Verdrag van Lissabon, De meeste inwoners hebben nog geen me ning, bleek zaterdag uit een en quête. Ierland is het enige EU- land dat het verdrag voorlegt in een referendum. Als de Ieren in mei de tekst afwijzen, zorgt dat voor verder uitstel of zelfs afstel van soepeler besluitvorming in de EU. Het nieuwe EU-verdrag is de opvolger van de Europese ont- werpgrondwet die in Nederland en Frankrijk door een referen dum is afgewezen. Vlaamse pogingen tot suïcide na chatsessies GENT (ANP) - In Vlaanderen heb- ben vier jongeren geprobeerd zelfmoord te plegen nadat ze el kaar hadden opgehitst tijden het chatten op internet. „De chat- vrienden spraken met elkaar over zelfmoord zoals over het veranderen van T-shirt". zegt de moeder van een 17-jarige Gentse jongen die zich vier keer pro beerde te verhangen. Alle pogin gen mislukten. Uitgewerkte satelliet „bedreigt" aarde WASHINGTON (AP) - Een uitge- werkte Amerikaanse spionagesa- telliet van bijna 1000 kilogram en ter grootte van een minibus dreigt eind februari of begin maart op aarde neer te storten. Amerikaanse regeringsbronnen hebben dit gisterochtend gezegd. Het is onbekend waar de satelliet eventueel terecht zal komen. Noordka U ziet diepe Noorse fjorden, het I fraaie Lapland en u ziet de Lofoten én reist doorZweden, Finland en I Denemarken. vliegreis «15 dagen v.a. vaarreis 4, 5 of 8 dagen v.a. I Vaarvakantie Ruim 40 vaarvakanties in Nederland, Duitsland of België. Goed verzorgd genieten aan boord 133 van onze fraaie schepen. Israël, Egypte, Jorda I Volg de sporen van het volk Israël door de woestijn van Egypte en het I Overjordaanse naar o.a Galilea en I Jeruzalem! 9 dagen v.a. A Zomers Karinllile In het zuiden van Oostenrijk ziet u de schitterende meren, langge rekte bergmassieven en glooiende alpenweiden! Coed Idee Reizen Henry Dunantweg 22 2402 NP Alphen aan den Rijn ^E-mail: infoggoedkleeTeizenjil

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 4