Suharto met hoogste eer begraven Ruime overwinning Obama op Clinton 11 Talent Commentaar ALS NIEUWS JE Qkliktime Wintersale! Weerbericht Weersverwachting van Meteo Consult tot morgenavond min. 3°, max. 9° Reformatorisch Dagblad DIRECTEUR: IR. 8. VISSER - HOOFDREDACTEUR: W. B. KRANENDONK PRIJS PER NUMMER 1,30 ZATERDAG 1,90 www.refdag.nl maandag 28 januari 2008, 37e jaargang nr. 252 „Kerk kan niet om popmuziek heen." SGP-leider Van der Vlies bekritiseert koningin. C Christelijke Hogeschool Ede bouwt aan nieuwe campus. TP CDU verliest terrein in Hessen Nedersaksen. Juristen: Kerviel deed niets verkeerd bij Franse bank Société Générale. Hella Haasse viert negentigste verjaardag met eigen museum. Duizenden moorden niet nagedragen Arabieren tegen meer macht Hezbollah Buitenlandredactie Banlcummer van 18 tekens voor Europa Topman Rabobank verwacht meer verliezen banken Redactie economie Buitenlandredactie SOLO - De Indonesische oud president Suharto is vandaag met militaire eer bijgezet in het graf van zijn familie bij Solo, in Midden-Java. De begrafenis plechtigheid, die even voor het middaguur begon, werd geleid door president Susilo Bambang Yudhoyono. Suharto overleed gisteren op 86- jarige leeftijd in een ziekenhuis in Jakarta, waar hij de afgelopen drie weken kunstmatig in leven was gehouden. Onder Suharto's regime wer den honderdduizenden linkse In donesiërs vermoord, ingelijfde volkeren onderdrukt en de rijk dommen geplunderd door een kleine elite, maar omdat hij In donesië ook economische ont wikkeling bracht, wordt hem dat niet nagedragen en werd hij met de hoogste staatseer begraven. Na het oplezen van een lange lijst van Suharto's wapenfeiten werd een ereschot afgevuurd en bracht Yudhoyono de oud-presi dent een saluut. „We geven zijn lichaam aan het moederland", zei Yudhoyono. „Zijn staat van dienst is voor ons een voor beeld." De bevolking van Solo was eer der massaal uitgelopen om de begrafenisstoet voorbij te zien trekken. Er werden bloemen op de lijkwagen gegooid en veel mensen huilden. Voordat het lichaam vanmor- Dood Suharto Oud-president Suharto giste ren op 86-jarige leeftijd over leden. Suharto met hoogte militaire eer begraven. Verhagen noemt Suharto „belangrijk politiek figuur." gen naar Solo werd gevlogen, vond in Suharto's huis in Jakarta nog een korte herdenkingsplech tigheid plaats waar de politieke elite Suharto de laatste eer kwam bewijzen. „Moge Allah zijn ziel zegenen en hem zijn fouten en zonden vergeven", zei parlementsvoorzitter Laksono. Suharto was van 1967 tot 1998 president van Indonesië, nadat hij in 1965 door een tegencoup feitelijk al de macht had overge nomen. Onder zijn bewind zijn meer dan een half miljoen men sen vermoord, voornamelijk ver meende communisten. Chine zen, Oost-Ti morezen en opstan delingen in de provincie Atjeh. Ook zouden Suharto en zijn fa milieleden miljarden hebben weggesluisd naar' rekeningen van buitenlandse banken. Suharto's dochter Siti Hariyanti "Tutu" Rukmana zei gisteren huilend voor de televisie dat ze heeft gebeden voor vergiffenis voor haar vader. „Hij is terugge keerd naar Allah." Minister Verhagen noemde Suharto „een belangrijke politie ke figuur uit de geschiedenis van het land." Volgens Verhagen was er onder Suharto sprake van „re latieve stabiliteit" in het land. De Japanse weduwe van de In donesische president Sukarno, Ratna Sari Dewi Sukarno, haalde vandaag fel uit naar Suharto. De vrouw vergeleek de man die haar echtgenoot verdreef met Pol Pot, de leider van het moorddadige regime in Cambodja in de jaren zeventig. „Ik wil niet uithalen naar een dode man maar ik kan Suharto niet vergeven. Hij was de Pol Pot van Indonesië." Dewi houdt Suharto verantwoordelijk voor de dood in 1970 van haar man en voor massamoorden in het hele land. Zie ook pag. 6. CAIRO - De ministers van Bui tenlandse Zaken van de Arabi sche Liga verwerpen de eis van Syrië om Hezbollah en zijn bondgenoten een zwaardere stem in de regering in Libanon te geven. Dat hebben deelnemers aan een spoedzitting van de liga in de Egyptische hoofdstad Cairo giste ren gezegd. De Syrische minister Walid Moallem had de steun van de liga voor een nieuwe formule voor de verdeling van de macht in Libanon gevraagd. Moallem wilde dat Hezbollah in het vol gende kabinet tien ministers zou krijgen, ofwel een derde van het aantal kabinetszetels, waardoor de door Hezbollah aangevoerde oppositie besluiten met een veto zou kunnen blokkeren. Libanon kampt momenteel met zijn ernstigste politieke crisis sinds het einde van de burger oorlog van 1975-1990. De pro-Sy- rische president Emile Lahud heeft zijn ambt op 23 november neergelegd zonder dat er een op volger werd benoemd. De aan stelling van legercommandant Michel Suleiman als staatshoofd is tot nog toe door onenigheid tussen de parlementaire meer derheid en de oppositie opgehou den. Van onze correspondent NEW YORK - Senator Barack Obama heeft zaterdag in de Amerikaanse staat South Caroli na een overtuigende overwin ning geboekt op Hillaiy Clinton in de Democratische race voor de presidentskandidatuur. Obama behaalde 55 procent van de stemmen. Clinton bleef ste ken op 27 procent, terwijl John Edwards als derde eindigde met 18 procent. „Degenen die zeiden dat onze overwinning in Iowa een luchtspiegeling was, hebben zich duidelijk vergist", aldus Obama na zijn overwinning. Na Iowa, New Hampshire en Nevada was dit de eerste voor selectie in een staat met veel Afro-Amerikaanse oftewel zwarte kiezers. En die gaven volgens de exitpolls met een overweldigen de meerderheid van 80 procent hun stem aan Obama. Die kreeg verder de steun van een kwart van de blanke stemmers. De ove rige blanke stemmers verdeelden hun stemmen vervolgens tussen Clinton en Edwards. Er was za terdag geen Republikeinse win naar, want de Republikeinen hadden zich al een week eerder uitgesproken. Hoewel Barack Obama in de da gen voor de verkiezing duidelijk voor lag in de opiniepeilingen, was deze uitslag een onaangena me verrassing voor Hillary Clin ton. „Clintons achterban had ge rekend op een verlies van 10 tot 12 procent, maar Obama verplet terde Clinton met een uitslag van twee tegen één. Dat betekent dat Clinton haar strategie voor andere zwarte staten zal moeten bijsturen", meent politiek analist Thomas Mann van het Brookings Research Institute in Wash ington. Sommige politiek analisten zien in de forse nederlaag voor Clinton ook een afwijzing van de scherpe, soms racistisch getinte aanvallen van Bill Clinton op de concurrent van zijn vrouw Hil lary. Die aanvallen gingen som mige Democratische partijpro minenten te ver. In de eerste plaats omdat zij het Democra tisch electoraat te zeer verdelen en in de tweede plaats omdat dat de Republikeinen bij de algeme ne verkiezingen later dit jaar een makkelijker kans geeft een wig in de oppositie te drijven. Senator Edward Kennedy heeft oud-president Bill Clinton vorige week verschillende malen telefo nisch gevraagd de scherpe aan vallen op Obama te staken. Zon der resultaat. Met als gevolg dat Kennedy besloot om de kandida tuur van Obama te steunen. Redactie economie AMSTERDAM - Alle Euro peanen krijgen binnen kort een rekeningnum mer met achttien tekens. Dat is het gevolg van de introductie van de Single European Payments Area, kortweg SEPA genoemd, waarop alle Europese ban ken binnenkort overstap pen. Vandaag had in Am sterdam op het hoofdkan toor van ABN AMRO de of ficiële lancering plaats van wat uiteindelijk moet leiden tot één Europese betalingsmarkt. De meest in het oog springende verandering voor consumenten is dat het bekende bank- of giro nummer op termijn uit achttien tekens gaat be staan. Wie vaak overschrij vingen doet van of naar het buitenland, kent dit zogeheten IBAN-nummer al. Het precieze moment van invoering staat nog niet vast. Zie ook pag. 9: "Nieuwe pin pas zonder pin erop". DAVOS - Europese banken heb ben nog lang niet alle verliezen als gevolg van de kredietcrisis verwerkt. Dat zei bestuursvoorzitter Bert Heemskerk van de Rabobank dit weekeinde op het World Economie Forum in het Zwitser se Davos. „Best veel banken zitten er diep in, en vooral als je kijkt naar de Europese ban ken, dan hebben we het ergste nog niet gezien", aldus Heems kerk. Hij benadrukte dat de Rabo bank de winstverwachting voor 2007 echter niet hoeft bij te stel len, omdat deze bijna geen posi ties heeft in 'slechte' Amerikaan se hypotheken. Ook president Robert Zoellick van de Wereldbank zei zaterdag in Davos dat de kredietcrisis, die de bankensector al miljarden heeft gekost, nog niet over was en dat er nog meer verliezen moesten worden genomen. „Er is angst", zei hij. „Er is veel onze kerheid over de financiële mark ten." Het is nog onduidelijk hoe groot de verliezen zijn bij ver schillende grote Europese ban ken. refdag.nl/kredietcrisis. Bewolkt Bewolkt en droog, op een enkele spat motregen na. Zwakke tot matige zuidwestenwind, morgen in de loop van de dag neemt de wind iets toe. Zie voor uitgebreid weeroverzicht pag. 8 Stapelgek ANTWERPEN (ANP) - De Zeeuwse cateraar Luuk Broos heeft vrij dagavond zijn eigen wereld record opstapelen van champag neglazen gebroken. In winkel centrum Wijnegem in Antwer pen zette hij een toren van 45.000 glazen neer. ondanks tril lingen door roltrappen. De Zeeuw had het record al in han den, toen hij vorig jaar een toren van 7 meter en 62 etages hoog had gebouwd in de Zeeland hallen in Goes. Jongen gewond bij steekpartij op school BREDA - Bij een steekpartij op het Florijn College aan de Wil- helminasingel in Breda is van ochtend een jongen gewond ge raakt. Het steekincident gebeur de omstreeks 10.15 uur. Het gaat volgens de politie om een leer ling van de school. Over de aan leiding, de ernst van de verwon dingen en de situatie op school kon de politie aan het eind van de ochtend nog niets vertellen. Het Florijn College in Breda is een school voor mbo. Plaisier roept op tot toenadering met RKK UTRECHT - Dr. B. Plaisier, secre taris-generaal van de Protestant se Kerk in Nederland (PKN), riep aartsbisschop Eijk zaterdag op te zoeken naar wat Kerken bindt. „De situatie is zo ernstig dat het aan verloochening van onze roe ping grenst, als we ons vooral zouden richten op de profilering van ons eigen kerk-zijn." Dr. W. Eijk werd zaterdag geïnstalleerd als aartsbisschop van Utrecht. De bijeenkomst werd bijgewoond door onder anderen minister Donner. preses van de PKN ds. G. de Fijter en de oud katholieke aartsbisschop van Utrecht. Zie ook pag. 2. „Omslag in praten over watersnood na 50 jaar" OUWERKERK - Na vijftig jaar. bij de herdenking van de waters nood in 2003, kwamen veel oog getuigen pas voor het eerst met hun verhaal. „Sindsdien duiven de mensen zich uit te spreken", denkt Jaap Schoof van het Wa tersnoodmuseum. Zie ook pag. 5. Nederland weigert Eü-verdrag met Servië BRUSSEL - Nederland weigert een verdrag met Servië voor toe komstige toetreding van dat land tot de Europese Unie te te kenen, zolang Servië zijn belang rijkste oorlogsmisdadigers niet uitlevert. Dat heeft staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken Tim mermans vandaag gezegd bij aankomst op een ministersverga dering in Brussel. Zie ook pag. 7. PvdA en PvdD tegen andere kooien legkip DEN HAAG - Regeringspartij PvdA en oppositiepartij PvdD hebben grote moeite met de zo geheten Kleingruppenhaltung, het alternatief voor de legbatte rij dat CDA, Christenunie en SGP vandaag voorstelden in het Ka merdebat over de Nota Dieren welzijn. Zie ook pag. 9. (Advertentie) Vroegopstap krijgt meer dan 100.000 handtekeningen Binnenlandredactie SIEGERSWOUDE - Vroegopstap heeft meer dan 100.000 steunbe tuigingen gekregen voor ver vroeging van de sluitingstijden van de horeca. De actiegroep Vroegopstap wil dit thema op de agenda zetten van de politiek. Er zijn 40.000 handtekeningen nodig voor een nationaal burgerinitiatief in de Tweede Kamer. De handtekeningactie is vorig jaar gestart door twee Friese moeders. „Dagelijks stromen de handtekeningen binnen op ww- w.vroegopstap.nl", zegt initiatief nemer Myriam Loonen. „Daar kan de politiek niet meer om heen." Stichting Alcoholpreven tie (STAP) steunt het initiatief van de actiegroep Vroegopstap. Gazastrook Israël belooft de Gazastrook brandstof te brengen. Door het afsluiten van de grens met de Palestijnse Autoriteit hoopte Jeruzalem de raketaanvallen uit Gaza te kunnen verminderen. Alle discussies ten spijt: de blokkade bleek effectief. Donderdag anderhalve week geleden schoten Palestijnen nog veer tig raketten af. Nadat Israël de volgen de dag de grens had gesloten, was dat maandag een week geleden geredu ceerd tot slechts enkele projectielen. Nu draait Jeruzalem netjes bij. Harnas maakte van het sluiten van de grens handig gebruik. Dat viel te voor zien. De fundamentalistisch islamitische verzetsbeweging kreeg door Olmerts barricade de kans op een presenteer blaadje aangeboden. Zo'n blokkade fungeert als middel om de publieke opinie te beïnvloeden, via verhalen over kommer en kwel die onschuldige burgers treft. De uitstapjes van hon derdduizenden mensen uit de Gaza strook naar Egypte wakkerde toch al levende emoties nog eens aan. Het leven bleek door het sluiten van de grens moeilijk voor de 1,5 miljoen mensen in de Gazastrook. Bakkerijen sloten de deur. Pompstations gingen dicht. Sommigen zeiden dat artsen moesten kiezen op welke afdeling van het ziekenhuis ze patiënten zouden la ten sterven. Anderen spraken dat abso luut tegen. Wie ooit iets kocht in de Arabische wijk van Jeruzalem, in Cairo, Kabul of Bagdad, leert de cultuur ken nen. Hij weet hoe Arabieren het be doelen als ze klagen en kermen niets over te houden. Toch ging Israël overstag. Olmert be loofde Abbas humanitaire hulp. Het overschrijden van de Egyptische grens kwam in dit overleg nauwelijks aan de orde. Dat valt te begrijpen. Harnas legt democratie zo uit dat zij vanwege haar verkiezingswinst Fatah mag negeren. Daarom zette Hamas in de Gazastrook de wettige leider Abbas praktisch bui ten spel. Het was voor Olmert zinloos met Abbas te praten over de uittocht naar Egypte. Israëls partner voor overleg over die exodus zit in Cairo. Door het toelaten van mensen uit de Gazastrook legde Egypte de dwangmaatregel van Israël lam. De oorzaak daarvan is niet dat Mubarak zich graag doet kennen als ie mand die Jeruzalem dwarsboomt. Dat valt wel mee. Maar de Palestijnen uit de Gazastrook maakten eenvoudig ge bruik van het feit dat Egypte zich niet te zeer kan isoleren van de rest van de Arabische wereld door de grens herme tisch af te sluiten. Ook Abbas realiseert zich dat hij -om de kans op vrede met Israël niet tot nul te reduceren- in Cairo moet zijn. Zijn minister van Buitenlandse Zaken zei gisteren dat de Palestijnse president een overeenkomst met Egypte had ge sloten. De grenscontrole zou in handen komen van Abbas' mensen. Cairo lijkt een gematigde koers te varen. Dat bleek ook toen gisteren de Egyptische oproerpolitie posities innam bij de grens en vrachtwagens met goederen richting Gaza tegenhield. Een ander kwaad is ongetwijfeld al geschied. Behalve levensmiddelen zijn er stellig uit Egypte ook wapens de Ga zastrook binnengebracht. Bovendien ziet mogelijk een aantal Palestijnse strijders kans via Egypte in Israël te in filtreren. Er zitten genoeg fundamen talisten in Egypte die tegen de jongens van Harnas zeggen: „Kom binnen. Wij hebben uitstekende contacten. Zullen wij voor jou eens een mooi paspoortje gaan regelen?" Typerend is dat de Palestijnen bull dozers inzetten om de grensafschei- ding met Egypte te slopen. Ook nieuw aangelegde Egyptische blokkades moesten eraan geloven. Die methode weerspiegelt agressie. Mensen uit de Gazastrook provoceerden ook Egypti sche veiligheidsbeambten. Daarbij vie len tientallen gewonden. De vraag valt -na alle vredesgesprekken in Annapo lis- te stellen of mensen uit de Pales tijnse Autoriteit volwassen genoeg zijn om verantwoordelijkheid te dragen voor een zelfstandige staat. O Ja, ik neem een proefabonnement van Bon sturen naar: voor maar €9.90 Reformatorisch O Ja. ik neem een proefabonnement van vier weken Dagblad BV, voor maar €9.90 en aansluitend een vast abonnement: Abonneeservice, acceptgiro Antwoordnummer 92, O Jaarabonnement, 7300 VB Apeldoorn met jaarbetaling O 255,- O 259.- (postzegel niet nodig). O Jaarabonnement, Of bel naar: 055-5390222. met maandbctaling O 22.35 O Kwartaalabonnement, met kwartaalbetaling O 67,50 O 69,50 1 iVww.alsnieuwsjehartnograakt.nl Voor abonnemenUvoorwaardcn Naam dhr./mevr: zie de colofon in deze krant Postcode. Telefoonnummer: Bank-/gironummcr: Handtekening Bewogen en betrokken Beheer het computer en internetgebruik van uw kinderen. Mie is geldig """6leb",°"2!°S Kijk snel op w w w.kl i kti me.n I KARANGANYAR - Indonesische soldaten droegen vanochtend de vroegere president Suharto naar zijn graf. Suharto overleed gisteren op 86-jarige leeftijd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 1