Opinie Informatie Banksparen om pensioen bij te spijkeren Rechten Plichten De Oud Rotterdammer - - Krant voor de 50-plusser Dinsdag 22 januari 2008 pagina 7 v-'ï Roodenburg v» I Voor het bijspijkeren van pensioen of voor het sparen van een hypotheek kapitaal van de eigen woning zijn per 1 januari nieuwe fiscaalvnendelijke mogelijkheden ingevoerd. Ook voor 50-plussers - de doelgroep van deze krant - ontstaan interessante mogelijkheden hun pensioenrech ten op te trekken. Dit zogenoemde 'banksparen' wordt waarschijnlijk een (beter) alternatief voor de tot nu toe gebruikelijke fiscaal aftrekbare lijfrentepolissen voor mensen die pensioengaten hebben. Het verschil is dat aan een lijfrente vaak een dure levensverzekering is gekoppeld en dat verzekeraars, tussenpersonen en andere bemid delaars hoge provisies opstrijken. Consumentenprogramma's als Radar en Kassa en de Consumentenbond hebben daarop al herhaaldelijk ge wezen. Wat er aan de strijkstok blijft hangen bij het nieuwe 'banksparen' is nog niet duidelijk, maar bijna alle behartigers van consumentenbelan gen verwachten dat het veel aantrek kelijker wordt (afgezien van de levensverzekering) dan de lijfrentes. Het is overigens nog zó nieuw - het initiatiefwetsvoorstel van de kamerleden Depla van de PvdA en Blok van de WD is pas in december aangenomen - dat de markt (banken. aanbieders van financiële producten, beleggingsmaatschappijen) nog nauwelijks op deze nieuwe mogelijk heid inspeelt. Naar verwachting zal in de loop van dit jaar op grote schaal reclame worden gemaakt voor deze nieuwe manier van fiscaalaantrek- kelijk sparen voor je pensioen of je woninghypotheek. Voortrekker In Rotterdam is de relatief onbeken de vermogensbeheerder TradingPort (die valt onder toezicht van de Au toriteit Financiële Markten) een van de eerste financiële instellingen die zich mede op 'banksparen' richt. Zij zet de toon in de aanval op de oude lijfrenteconstructies en beleggings verzekeringen. „In goed vertrouwen stortte Nederland jarenlang duur verdiend geld af op de rekeningen van verzekeraars en bankinstellingen om er tegen de tijd dat het geld nodig was voor het aflossen van hypothe ken of ter aanvulling op een mager pensioentje achter te komen, dat van elke gespaarde euro, soms maar 60 cent gespaard bleek te zijn." Met het nieuwe banksparen zal deze 'strijkstok' waarschijnlijk slechts enkele procenten bedragen, want er zullen immers ook wat meer kosten moeten worden gemaakt dan bij zelf (direct) sparen of beleggen. Banken en financiële instellingen krijgen namelijk administratieve verplich tingen om de fiscaliteiten te kunnen aantonen. Aanlokkelijk Het fiscaal aantrekkelijke van het banksparen (en van de lijfrentes tot nu toe) is dat men feitelijk bruto geld voor de oude dag of de woninghypo theek wegzet met het idee daarop flink rendement (rente of beleg gingswinsten) te maken. Ook zal men bij beleggingsconstructies goed in de gaten moeten houden hoeveel de beheervergoedingen bedragen die vaak verborgen zitten in een beleggingsfonds. Het nadeel van dit nieuwe pensioensysteem mag echter ook wel eens benadrukt worden. Het is namelijk niet meer dan uitstel van inkomstenbelasting betalen. Want als het banksparen tot uitkering komt (op bijvoorbeeld 65 jaar) dan moet vanaf dat moment over de uitge keerde bedragen nog wel worden afgerekend met de fiscus in box 1. Wel belangrijk is dat in het wereldje van mensen met veel (eigen) geld het spaarkapitaal niet wordt belast met de rendementsheffing van 1,2 procent op vermogen boven de vrij stellingsgrenzen in box 3. Dat levert een aardige fiscale besparing op als je het over een periode van twintig tot dertig jaar bekijkt. De aantrek kelijkheid van het banksparen is dan ook dat je met een groter bedrag rendement behaalt en datje wellicht, als je 65 jaar wordt, in een lagere belastingschijf valt. Voor heel veel mensen zal dat aanlokkelijk worden om op deze manier het pensioen bij te spijkeren. Eigen afweging Zoals altijd met het langdurig vastzetten van kapitaal (sparen, beleggen of pensioenverzekeringen) is het wel zaak datje ook over vrije gelden moet beschikken. Het heeft totaal geen zin daarvoor geld te gaan lenen, want alleen de kredietrente die je moet betalen zal waarschijnlijk al meer bedragen dan het rendement dat je op je te sparen pensioenkapitaal gaat maken. Ook is aan het pensi oensparen een reeks voorwaarden gesteld. Zo mag de uitkering pas ge daan worden tussen je 65ste en 70ste jaar en moet de uitkering in gelijke porties over minimaal 20 jaar worden uitgekeerd. Ook zijn er ingewikkelde voorwaarden bij voortijdige beëindi ging. Tussentijds afkopen kan niet of je krijgt een enorme aanslag van de fiscus. Dus er zitten vele kanten aan het banksparen. Daarom, stelt u zich goed op de hoogte van de spaar- en beleggingsmogelijkheden, de be perkende voorwaarden en beoordeel het fiscale voordeel. Maak daarna een eigen afweging en laat u niet te snel overtuigen door marketeers die het misschien allemaal veel te mooi voorstellen. Voorlichting hoog boven Rotterdam De Rotterdamse vermogensbeheer der TradingPort houdt op 12 febru ari om 14.00 uur op de Euromast een voorlichtingsbijeenkomst over banksparen en zijn beleggingspro ducten. Directeur Henk Folkers zal een inleiding houden en vragen be antwoorden. TradingPort benadrukt dat het met de bedoeling is mensen ter plaatse te verleiden contracten aan te gaan of handtekeningen te laten zetten. Een ieder krijgt de mogelijkheid goed na te denken over 'onze mooie producten', zegt TradingPort. Voor lezers van De Oud-Rotter dammer staat op pag. 6 (hiernaast) een bon van TradingPort waarmee men zich kan aanmelden voor het bijwonen van de voorlichtingsbij eenkomst hoog boven Rotterdam. tapÉtel voor lezers over «temp, consumentenzaken, rechten (zoals erfrecht), belastingen eo andere financiële zaten Uw vrap worden anoniem in deze iljave behandeld en onze deskundigen zullen proberen u persoonlijk een maatwertantwoord te geven I) tont tw kwesies sten naar info@deoudrotterdammernl ol naar Postbus 113.2910AC tawfct aan ben Ussel Graas met vermettng van rubnek Men en Plichten' Erf< en schenkingsrecht Oma hoeft kleinzoon niet te schenken Een moeder in een verzorgingshuis heeft twee nog levende kinderen en een kleinzoon van haar zoon die al eerder is overleden. Is zij vrij om naar eigen goeddunken schenkingen aan haar kinderen te doen? Of kan de kleinzoon ook een schenking eisen? En heeft hij bij overlijden van deze vrouw ook recht op een derde van haar nalatenschap? Er is geen testament. Een levende persoon mag natuurlijk de schenkingen doen aan wie hij of zij dat wil. De enige beperking is een fiscale, namelijk dat schenkingen die binnen 180 dagen voor het overlijden van de schenker zijn gedaan, worden beschouwd krachtens erfrecht te zijn verkregen. In het wettelijk erfrecht neemt de kleinzoon de plaats in van zijn overleden ouder. Dus, dat betekent dat de betreffende kleinzoon (bruto) evenveel erft als de andere nog levende kinderen. Per testament kan de moeder (en oma) natuurlijk wel anders bepalen. Afwikkeling erfenis tante duurt te lang Mijn vrouw wacht nu al vier jaar op de verdeling van een nalatenschap van een tante van haar, waarbij trou wens veel erfgenamen zijn betrokken. Het eigen huis van die tante staat al die tijd leeg en is niet verkocht. Wat hamen we eraan doen dat de notaris eindelijk eens deze kwestie afwikkelt? Mogen wij ook inzien welke kosten hij tot nu toe heeft berekend? We kunnen u alleen maar aanraden de huidige notaris het vuur na aan de schenen te blijven leggen. Want wat zijn de oorzaken waardoor hij nog niet tot afhandeling kan overgaan? Heeft hij daarover al iets gezegd? Zijn er nog erfgenamen die voorlopig met op te sporen zijn? Waarom kan hij inderdaad nog niet overgaan tot de verkoop van huis met toestemming van de erfgenamen die hij al wel heeft getraceerd? Laat u zich ook met afschepen door het notariskantoor op uw relevante vragen. Zeg gerust dat u het een slechte zaak vindt en dat u van plan bent naar de raad van toezicht van het notariaat te stappen. En als-meerdere erfgenamen zich onheus behandeld voelen, kunnen zij gezamenlijk een andere notaris eisen. De kosten van de notaris worden pas duidelijk als de totale afrekening plaatsvindt. De notaris moet zijn kosten dan verantwoorden. Het heeft ook geen zin daar nu al om te vragen. Het lijkt ons belangrijker dat er op heldering komt over de 'knelpunten' bij de afhandeling door de notaris. Daarop moet u zich ook richten, niet op allerlei zaken die later vanzelf aan de orde komen! Familierecht Scheiden doet ook financieel lijden Mijn vriend en zijn ex zijn gescheiden. Zij heeft het huis oveigenomen. Hij heeft al een deel van de schulden be taald. Nu blijkt nog een schuld open te staan. Zij zegt dat hij daaraan ook mee moet betalen. Hij heeft het bewijs dat hij de andere schulden heeft betaald. Hij wil niet meer betalen en daardoor hebben ze een conflict. Wie heeft er gelijk? Als mensen in gemeenschap van goederen zijn gehuwd geweest, dan moeten ook de schulden uit dat huwelijk verdeeld worden tussen de twee partners bij scheiding. Dus eenvoudig gesteld, uw vriend draait op voor de helft van de schulden uit zijn huwelijkspenode. Het kan zijn dat in het echtscheidings convenant al een verrekening is opge nomen. Dan zou de situatie iets anders kunnen liggen als de nu door zijn ex aangedragen schulden daarin al zijn opgenomen. Wil hij niet betalen, dan kan zijn ex besluiten een juridische procedure en?of een invordering tegen hem te beginnen. Consumentenzaken Beëindiging contract internet bij detentie Mijn neef heeft bijna negen maanden in hel huis van bewaring gezeten. Tijdens zijn detentie heeft hij zijn internetprovider gemeld dat hij zijn abonnement per direct wilde beëindi gen. Hij kreeg geen reactie. Hij heeft al die tijd geen gebruik kunnen maken van het internet. Vervolgens kreeg hij een rekening van 350 euiv van een incassobureau. Hij was er helemaal van overtuigd dat zijn abonnement was afgesloten. Hoe moet hij dat oplossen? Indien uw neef met de internetprovider een contract is aangegaan voor een bepaalde periode (meestal een jaar), zit hij daaraan vast. Vanwege zijn detentie had hij een beroep kunnen doen op voortijdige beëindiging van het contract. De meeste providers willen daarop wel ingaan Hij of familie had echter wel een beroep moeten doen op hel onvermogen vanwege de detentie om van de provider gebruik te maken en daarover nader contact moeten leggen. Alleen maar een opzegbnefje of-telefoontje volstaat niet. Misschien dat hij bij overlegging van een kopie van de schriftelijk opzegging (meestal nodig!) de provider en het incasso bureau nog op andere gedachten kan brengen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 4