Waar was dat nou' Oplossing "Waar was dat nou 56" Nieuwe opgave no. 58 - Krant voor de 50-plusser pagina 5 Martins de eerste pelpinda's van mijn leven heb gegeten. Dat was met lang na de oorlog. Ze werden geserveerd op een bordje, in een cellofaan zakje. Als kind van die leeftijd had je die nog nooit gezien. Zoals u ziet wellen plotseling diverse herinneringen op." E.Spek-Erkens (Krimpen a/d Ussel): "Ruteck's zat in de Lijnbaan, inder daad op de hoek. Iedere zaterdag- en zondagavond kon je er dansen. Het was eigenlijk het enige gangbare voor de gewone man. Het was ook de eerste zaak, die overdag het tweede bakkie koffie gratis gaf." Marjan Monster-de Regt (Vlaardin- gen): "Ruteck's op de hoek van de Lijnbaan en de Karei Doormanstraat. Wij hadden ons bruiloftsdiner daar, we zaten op de eerste etage en onze gasten zaten de doperwtjes naar bene den te pieken in de grote tuba van het orkestdat was in 1968, hele leuke herinnering." L.H. AndriessenGerdesiaweg 551, 3061RX Rotterdam: "Volgens mij is dit het restaurant van Rutecks dat zich bevond aan de huidige Malhenes- serlaan. Tegenwoordig staat op deze locatie het NAI met daar tegenover de bekende blunderput van Rotterdam in het Museumpark. In de jaren in en vlak na de tweede wereldoorlog zijn in deze omgeving veel noodwmkels gebouwd." De heer(?) Andriessen kan de te win nen attentie tegemoet zien. Arie Terreehorst (Ridderkerk): "Volgens mij stond dat gebouw op de hoek van de Rochussenstraat en de Mathenesserlaan, schuin tegenover Museum Boijmans. Hel werd na de oorlog gebouwd. Ik ben er nooit binnen geweest. Daar hadden we geen geld voor. Ervoor was een, voor die tijd, groot grasgazon. (Dat grasgazon herinner ik me niet. Op foto's uit die tijd is het ook niet te vinden. Bedoel je het plantsoentje vóór het Unilever- gebouw? AvdS). Ik woonde destijds in de Jan Sonjéstraat." M. Geel-Harsma (Capelle aan den Ussel): "In de beginjaren 50 had je op de hoek Mathenesserlaan (daar stonden geen huizen) en Rochus senstraat een cafetaria. Een stukje verderop was een benzinestation (dat Shell-benzinestation is pas gekomen, toen het noodwinkelcentrum was afgebroken. AvdS). Wat de drukke wmkeldagen betreft, dat moeten dan de noodwmkels wat verderop aan Deze keer is weer overduide lijk gebleken, dat details op de 'Waar-was-dat-nou-foto' in deze krant niet altijd even goed bekeken worden. Op de gepubliceerde raadfoto stond duidelijk, dat Rutecks 'binnen kort naar het Stadhuisplein zou verhuizen'. De foto was dus niet op het Stadhuisplein of de Lijnbaan genomen. Toch gaf meer dan 75% van de oplos singen de hoek Lijnbaan/Stadhuisplein als de locatie die men meende te herkennen. De foto is beginjaren vijftig genomen op de hoek van de Rochussenstraat en Mathenesserlaan (nu Museumpark). Ruteck' (ooit Heek') maakte deel uit van het Winkelcentrum 'Jongkinds traat'. dat na de dramatische mei dagen van 1940. werd opgezet rond Mathenesserlaan en Jongkindstraat. Er was ook nog een uitlopertje langs hel begin van de Nieuwe Binnenweg. Hel enige dat nu aan deze 'noodtoe stand' herinnert, is restaurant Old Dutch. Zelfs het witte pleisterwerk is daar hetzelfde gebleven. Foute en goede oplossingen gaan zich nu afwisselen; Rutecks' heeft meer in de stad betekend, dan de toenmalige bedrijfsleiding ooit heeft vermoed. Rieks Holman (staat hier verder niets dan wordt Rotterdam bedoeld): "Ruteck's (samenvoeging van bierbrouwerij De Zwarte Ruiter en Heck's cafetaria) was een keten van twintig cafetaria's, restaurants en lunchrooms. Het hoofdkantoor zal op de Heemraadsingel in Rotterdam. Er waren zaken in Amsterdam (3), Utrecht, Arnhem (de grootste). Den Haag, Breda en natuurlijk Rotterdam, waar mijn vader gerant was van 1963 tot 1969. Wij woonden boven de zaak op het Stadhuisplein 42. Doordat er op de Lijnbaan niet hoger dan twee verdiepingen gebouwd mocht worden, was het huis niet zichtbaar van de straat. Het was een elf meter lange gang met vier kamertjes van twee bij twee meter, een ouderslaapkamer en een woonkamer aan het eind van de gang. Alles was aan een kant van deze gang, want de keuken was aan de andere kant. In 1968 heeft Reinder Zwolsman de keten opgekocht om de eigen panden, die vaak op eerste klas locaties (Spui. Kalverstraat, Velperplein etc.) gebouwd waren te verkopen aan een projectontwik kelaar (Immofund). De huren waren vanaf die tijd dusdanig hoog dat een sluitende exploitatie niet haalbaar was. In 1969 viel ook het doek voor Rotterdam. Er speelden orkesten, die een maand bleven en dan naar de volgende Ruteck's gingen. Bekende namen: John Kristel (met als zangeres Conny Vink en ook Conny van de Bos), Gerd Hoell. Teddy Stauber, The Three Jacquets ("We hebben een on geluk gehad met het autootje") en nog vele anderen. Samen met platenzaak Dankers op de Coolsingel werden talentenjachten georganiseerd. Zo heeft André van Duin in 1964 nog als bandparodist opgetreden tijdens zo'n gelegenheid, daarna is hij ontdekt in "Op volle toeren". Mijn vader zei de volgende dag aan tafel :"Wat er nou gisteravond voor een idioot heeft op getreden!?". Hij is nooit een fan van André gewordenDe uniformen van de serveersters waren inderdaad het gezicht van de zaak en er was dan ook een grote linnenkamer. Waar de foto genomen is weet ik met met zekerheid te zeggen, maar het zou het Rembrandtsplein in Amsterdam geweest kunnen zijn," (De raadfoto ïri deze krant heeft altijd (met één fees telijke uitzondering) op Rotterdam betrekking. AvdS). C.M. Gelderman-v.d. Gaag (Papen- drecht): "Het 'oude Ruteck's' was volgens mijn herinnering aan de Statenweg. Ik was destijds een jaar of tien (geboren 1938). Mijn moeder was overleden in de oorlog en mijn vader voedde mij op. Om thuis voor me te kunnen zorgen had hij een kleine tabakswinkel geopend in Overschie, waar wij woonden. Hij kookte elke dag, maar als de kassa-inhoud het toeliet ging hij op zondag met nnj naar de Cineac, waar we soms een uur voor in de rij moesten staan en bij slecht weer soms wel twee doorlopende voorstellingen bleven zitten. Daama gingen we wat eten bij Ruteck's. Ik vond het fantastisch. Meestal koos ik een 'Ruteck's boter ham'. Dat was een bordje met van alles; brood, huzarensalade, augurk, ei en misschien nog wel iets. Aan de muur hing een kastje, waar steeds een ander nummer verscheen. Ik heb nooit geweten waar het voor was, maar het was een sport om onder het eten toch het getal te zien verspringen. Als er muziek was in de zaak, was het extra fijn. Mijn vader genoot hier erg van. Na het afrekenen gingen we dan met de bus terug naar Overschie. Dan had ik een heerlijke zondag gehad. Er waren trouwens in die omgeving nog twee cafetaria's, nl. 'Martins' en 'Ge- rards' (of Geerards). Ook daar aten we wel eens. Be herinner mij dat ik bij de overkant geweest zijn. Tegenover Rutecks had je eerst het gebouw van de Unilever, nu Hogeschool, en dan kwamen er winkels lot ongeveer het Museumparklaantje. Ook waren er nog noodwinkels in de Jongkinds traat. Ik herinner me Van Veen, later naar de Lijnbaan en de moderne stof fenzaak van Wisbrun en Lefman." Hans Rijnders (Capelle aan den Us sel): "Ik weet dat ik te laat ben, maar wilde mijn late reactie toch geven,' omdat ik zo veel goede herinnerin gen heb aan de jaarlijkse etentjes bij Ruteck's. Ik ben opgegroeid in het naoorlogse Rotterdam (geboren 10 minuten voor Dolle Dinsdag 1944) en mijn ouders hadden de gewoonte ieder jaar op hun trouwdag met ons uit eten te gaan. Ik meen dat de foto is van het pand op de hoek van de Nieuwe Binnenweg waar in de noodgebouwen ook een autodealer (Ford?) zat en in de bovenzalen het tafeltenniscentrum. Later gingen we naar Ruteck's aan de Lijnbaan." Wie kan mij een advies geven wat ik moet doen met de andere honderden oplossingen die elke veertien dagen bij De Oud-Rotterdammer binnenko men? De krant heeft geen ruimte en een boek schrijven doe ik niet snel. Op z'n Rotjeknors roep ik he 11 up Voor ik het over deze raadfoto ga hebben even de opmerking, dat deWaar- was-dat-nou-foto's' altijd m beeldschermgrootformaat te vinden zijn bij www. ditisrotjeknor.nlDe fijnste details zijn dan te zien; de afdruk in de krant kan daar (helaas) niet aan tippen. Bij de foto van deze week gaat hel niet echt om details: personen en situatie kunnen direct van de foto van Henk Hartog wor den afgelezen. De foto laat echter geen straatnaambordje zien. dus de vraag is duidelijk: Waar was dat nou? Uw oplossingen, met herinneringen, anekdotes of zomaar gedachten gaarne vóór 4 februari 2008 per post zenden aan Waar was dat nou, Sint Jobsweg 22e, 3024 EJ Rotterdam Inzendingen per e-mail zijn welkom bij: waarwasdatnou@ditisrotjeknor.nl Een Rotterdamse attentie wacht op de winnaar.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 3