Kerken Westzeedijk vergane glorie en Zalmhaven "Wat is er toch met die zoemer...?!" De Oud Rotterdammer - - Krant voor de 50-plusser Dinsdag 22 januari 2008 pagina 3 Op de Westzeedijk stonden twee monumentale kerken: de Nieuwe Zuiderkerk en de Heilige Laurentius en Ignatius kathe draal. De gereformeerde Nieuwe Zuiderkerk is gebouwd vanaf 22 oktober 1914 naar een idee van architect Tjeerd Kuijpers en werd ingewijd op 29 maart 1916. Er waren negenhonderd zit plaatsen. De laatste dienst werd gehouden op 27 oktober 1968. In 1969 is de kerk gevallen onder de slopersmoker. - De Zalmhaven gezien vanaf de kop van de Leuvehaven. De foto is gemaakt omstreeks het eind van de jaren dertig. Op de achtergrond de bebouwing van de Scheepstimmermanslaan en de torens van Heilige Laurentius en Ignatius kathedraal (links) en de Nieuwe Zuiderkerk aan de Westzeedijk. Foto 's collectie Rein Wolters - 4 ber 1967. Eind 1968 ging de kerk van Mgr. M.A. Jansen tegen de vlakte De Zalmhaven kreeg zijn naam op 8 juli 1892. De haven en de straat dan ken hun naam aan de Zalmvisserij op de Nieuwe Maas. De oorspronkelijke Zalmhaven, ook wel Salmgat ge noemd, maakte deel uit van het meest zuidelijke stuk van de Schiedamsevest buitendijks. In 1612, toen Rotterdam werd uitgebreid langs de Schiedam- sedijk en Leuve tot aan de Maas, had men aanvankelijk het plan nog verder westelijk te gaan. Er waren reeds stukken bouwgrond uitgegeven aan de geplande Vissershaven, Elfthaven en Zalmhaven. Het plan werd echter niet uitgevoerd: de kopers moesten in 1620 schadeloos worden gesteld. Door verplaatsen van scheepstimmer werven van de Blaak naar het Nieu- wewerk moest het Salmgat worden uitgegraven. Dat gebeurde in 1693 en het kreeg de naam Salmgat of Buijse- gat. Uiteindelijk werd het te smal en ondiep en werd er in 1702 een nieuwe doorvaart gemaakt door het Westerse Hoofd, uitkomend op de Leuvehaven. De oude toegang werd in 1782 ge dempt en als Balkengat bleef het oude Salmgat nog tot 1891 bestaan. Toen werden de slikken opgehoogd en op het daardoor verkregen terrein werd de Zalmstraat aangelegd. In de jaren negentig van de vorige De Laurentius Kathedraal werd ge bouwd vanaf 18 juli 1890 door Haagse architect Nic. Molenaar en ingewijd op 10 november 1892. De kerk telde twaalfhonderd plaatsen.De laatste dienst werd gehouden op 24 septem- - Een onderonsje tussen burgemeester mr. G.E. van Wal sum van Rotterdam en Mgr. MA. Jansen van het bisdom Rotterdam in Heilige Laurentius en Ignatius kathedraal. - - De afbraak van de Nieuwe Zuiderkerk begon in 1969. Binnen enkele maanden hennnerde mets meer aan het gebouw - eeuw is de Zalmhaven gedempt om de bouw van de Erasmusbrug mogelijk te maken. In het voormalige havenbek ken zijn ook woningen gebouwd. De Stokkenbrug over de toegang tot de Zalmhaven kreeg een nieuwe bestem ming over de Binnenhaven en heet nu Pmcoffsbrug. (ox (oluHÏ» Aan mensen die op zo'n lijdzame toon zeuren: "Ik ben ZO aan vakantie toe", heb ik altijd een ontzettende hekel gehad. Je moet niet zijken, (ja, ik schrijf dat met een lange IJ het is im mers een sterk werkwoord, zijken, zeek, gezeken,} maar gewoon doen. En mensen die vroeger echt moe waren, en 's avonds uitgeput van hun werk kwamen hadden meestal geen vakantie, in elk geval niet veel. Ik heb achteraf veel compassie met die arme kerels die afgeknoedeld van hun werk kwamen en dan, als ze geluk had den een pijpie bier kregen, en dan uitge rafeld in hun luie stoel in slaap vielen en dan nog de boosheid van hun vrouwen over zich heen kregen omdat ze niet mee wilden naar de bioscoop. Daar staan natuurlijk tegenover de leperds die de boosheid van hun vrouwen voor waren en zich na het werk eerst in het café vol lieten lopen. U kent allemaal de prent van het kind dat zich aan vader, die reeds in de café deur staat, vastklampt en smeekt; "Ach vaëer, niet meer.Bemie Hoogewee- gen, de gentleman die het toenmalige jeneveraBperiura Hulstkamp bestierde, helaas door Hemeken opgeslokt, bezwoermijdat daar "ACHT vader, «erraeer" ted moeten staan. Bemie was een echte patriciër, een edel iemand met een grote dosis humor, zetelend in zijn prachtige kantoor met uitzicht op de Maas in het monumentale Hulstkamp gebouw, dat voornamelijk dankzij hem behouden is gebleven. Zelf een geducht verzetsman geweest, vertelde hij altijd met smaak hoe het gebouw reeds in de meidagen veertig aan de ondergang was ontsnapt. De Moffen, die vanuit vliegveld Waalhaven, Zuid, waar het Noordereiland bij hoort, in handen had den, plaatsten op het Hulstkampgebouw een zware mitrailleur waarmee ze met veel succes de Nederlandse troepen aan de overkant bestookten. De Nederlandse commandant zond toen een koerier naar de artillerie die in het Kralingse Bos stond opgesteld, (of bij Delft?) met de opdracht het gebouw in puin te schieten. Die koerier is echter nooit aangeko men... (Als ik het verhaal verkeerd vertel hoor ik het graag.) Ik kende Bemie omdat wij in het begin van de jaren zeventig in zijn prachtige gebouw het roemruchte radioprogramma "Cursief' opnamen, met Luc en Simone Lutz, Nettie Rosenfeld en Herman van Run. Veel werd er geschreven door Michel van der Plas, en daarom was soms ook zijn vriend Godfried Bomans er bij, de held van mijn Mulo-jaren, met zijn boeken "Erik" en vooral "Pieter Bas". Als u ze niet kent moet u ze zo gauw mogelijk bij Maria Heiden gaan bestellen. Zeg maar dat ik u gestuurd heb. Soms waren we te kort, hadden we niet het volledige half uur, en dan trok Godfried zich een tijdje terug en kwam dan altijd tevoorschijn met een of ander briljant lulverhaal. Van de platen die er indertijd van gemaakt zijn hoor je elke maand nog wel iets op de radio, en dat wil wat zeggen in deze tijd van Ali B. en Lange Frans. Binnen "Cursief' was er altijd een gemoedelijke strijd tussen de "Roomsheid" die het programma had, het was tenslotte van KRO, en de "Linksigheid" waar sommigen, en met name ik, in die tijd nog last van hadden. "Alles moest maatschappijkritisch zijn, weetje wel." Maar we kwamen er altijd uit, producer Gerard Hulshoff was een ware diplomaat, en zo ontstonden er tal van pareltjes, waarvan Frans Halsema en ik in ons '73 programma "Watje zegt dat ben je zelf' enorm hebben geprofiteerd. Denk aan "Geen ja, geen nee", "Voor een briefkaart op de eerste rang", "De Belgische attachee" en zovoorts. Maar daar wilde ik het allemaal hele maal niet over hebben. De eerste zin van dit stukje was als inleiding bedoeld om u te vertellen dat wanneer u dit leest ik op een ver eiland onder een palm eindelijk "Oorlog en vrede" van Tolstoj lig te lezen. Voor de inbrekers onder u, mijn Riesenschnauzer Irving ligt, liefderijk verzorgd door mijn buur vrouw Carla, thuis achter de deur.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 2