DeOudiRotterdammer Wat moet u doen? w Pagina 26 Dinsdag 22 januari 2008 De Oud Rotterdammer - - Krant voor de 50-plusser ■a jk kb hh jgm In verband met de privacywetgeving wijst De Oud-Rotterdammer de lezers erop dat zij met het insturen van een op j II 111 1 K MUS tevens in het krantenarchief op het internet roepje akkoord gaan met het vermelden van hun adresgegevens in de krant en daarmee i Geachte redactie Graag wil ik even reageren op de foto van de wedstrijd AC Milan te gen Feyenoord in 1969 in de rubriek over het Rotterdamse sportleven. Ik kan me deze wedstrijd nog heel goed herinneren, ik heb er zelfs een vrije middag voor genomen om de wedstrijd op TV te volgen. Bij de oplossing in uw uitgave van 27 december stond dat links op de foto de Duitse scheidsrechter Hans-Joa- chim Weyland stond. Volgens mij is dit met goed. Ik denk dat het wel een Duitser is, maar dan scheidsrechter Walter Eschweiler uit Bonn. Ik denk dat het weinig mensen zal zijn opgevallen, maar omdat ik nogal op de hoogte ben van het voetbal in Duitsland, dacht ik: hé, hier klopt iets niet. Niet dat ik me er aan gestoord heb, maar ik vond het leuk u dit toch even te melden. Ik wilde ook mijn waardering over De Oud-Rotterdammer aan u doorgeven. Ik moet u zeggen dat het een ontzettend leuke en interessante krant is. Ik ben geen Rotterdammer, maar ben geboren (1948) en getogen in Ridderkerk, maar kwam wel heel veel in Rotterdam. Ik heb er één jaar (1960) op school gezeten -Johannis Calvijn Lyceum- en ben gaan werken in 1965 bij de toenmalige PTT Telefoon dienst aan de Botersloot 187 en heb daar gezeten tot mijn "verbanning" in 1992 als gevolg van één de vele reorganisaties binnen het bedrijf en ik in Barendrecht terecht kwam. Inmiddels ben ik. na 40 jaar bij KPN gewerkt te hebben met de VUT, waar ik heel veel van geniet Het is altijd leuk dingen te zien en te lezen over Oud Rotterdam, waarbij je je met alles, maar toch wel heel veel herinnert, waarbij vooral de Linker Maasoever mijn voorkeur geniet, omdat ik in dit gedeelte van Rotterdam toch bekender ben. Ik mag nog graag een fietstochtje maken in Zuid. en denk dan regelmatig, waar is alles toch gebleven. Ik wens u veel succes met uw krant en hoop er nog lang van te mogen genieten. Jan van Beek, Rijnsmgel 587,2987 SX RIDDERKERK Molen De Distilleerketel In de krant van 27 december jl. stond een foto van de molen De Distilleerkc- tel in Delfshaven. Over de molen kan ik vertellen dat deze ook voor andere doeleinden werd gebruikt. Voor zover ik weet is er vóór de Tweede Wereldoorlog een scheepsdiesel en -reparatiebedrijf van Van der Ban in gevestigd geweest. Later, van 1955 tot ongeveer 1975, zaten er nog twee scheepsreparatiebe- drijven. De eerste was Voorwinde. De naam van de opvolger ben ik vergeten. Ik herinner mij nog vele andere bedrij ven die destijds in de Achterhaven en de Voorhaven gevestigd waren. Zo waren er bijvoorbeeld nog het scheepsrepa- ratiebedrijf van Nieuhuis en Van der Berg en die van Willem de Jong, de zeepfabriek van Kortman en Schulte. dc wasserij van Willemsen. Naast de Mo len was een timmerfabriek en daarnaast een wasserij voor zeevarenden. In de Voorhaven had je nog Henkes jenever, de azijnfabriek van Tromp en Rueb, de vismarkt en niet te vergeten een kolen handel die kort na de oorlog naar de Waalhaven is verhuisd. Helaas zijn alle bedrijven verdwenen door huizenbouw. J. Schouten van het Scheepvaartbedrijf Rinus Kreszner Met belangstelling heb ik uw artikel "een tram besturen" gelezen en de naam Rinus riep bij mij fijne herinneringen op. Ik heb namelijk van 1947 lot 1956 in de Coolsestraat gewoond. Tegenover mij woonde toen een zekere Rinus Kreszner, getrouwd met Nel Kreszner- Diederiks, zonder kinderen. Rinus was 'bij de tram', zoals men dat vroeger noemde. Hij was een groot kindervriend en ik ben vaak met mijn gezin bij hem op visite geweest. Hij was een gezel lige. ontwikkelde man die boeiend kon vertellen. Doordat mij schoonvader ook 'aan de tram' was geweest, was er een goed contact. Toen ik uw verhaal zo las, dacht ik: Zou deze Rinus Kreszner bedoeld worden? Deze Rinus, helaas in 1995 overleden, had ook vaak botsingen met de toen malige discipline bij de R.E.T. Maar hij wist het altijd elegant op te lossen. A.J. Scherpenhuizen Erica 213191 RE Hoogvliet Geachte redactie Met veel belangstelling het stukje gelezen over de Bloemfonteinstraat. Ik ben in 1939 geboren op nummer 5 en heb daar tot 1968 gewoond. Mijn moeder woonde ruim 55 jaar in deze straat. Op nummer 3 woonde de familie Souverein, een moeder met drie zonen; Gerrit, Jan en Otto. Jan is vroeg overle den. Otto verhuisde naar de Wolphaerts- bocht. Gerrit is alleen met de bloemen- zaak verder gegaan. Boven Souverein woonde Tienman, die stoffeerder was. Hij had de werkplaats in de kelder op nummer 7. Op nummer 1 was café Bloemfontein van Piet Kalis. Daarboven woonde de familie Wisse, die op num mer 2 de ijszaak en op 22 de patatzaak had. Omstreeks 1954 hebben Dorus en tante Cor Peters deze zaken gepacht. In de ijszaak is mijn huidige vrouw op 16- jarige leeftijd gaan werken. Wij hebben samen van 1959 tot 1961 de patatzaak gerund. De ijszaak is toen platenzaak geworden. De visboer die in onze straat met vis ventte was Leen Nooitrust. Hij woonde in de Cronjéstraat en is later verhuisd naar de Pretorialaan. Op 13 woonde Piet Valat, de visboer die in de Slaghekstraat liep. Zijn vader had voor de oorlog een klompenmakerij in het keldertje op nummer 5. Zoon Piet, mijn jeugdvriend, heeft daar gewoond tot aan z'n dood in 1996. Op 12 daar was de groentezaak van achtereenvolgens familie Bijl, Van Loon en later Siem Patijn. Op marktdagen kom ik nog altijd in deze buurt waar voor ons veel herin neringen liggen. J.H. Kruithof Kremer j.kruithofkrmerl (6chello.nl Geachte redactie In de ingezonden brief van A.Hoek uit Huissen over meester Zinkweg herkende ik mezelf. Er is al eerder over de heer Zinkweg geschreven en alles uit die periode lees ik graag. Ik weet niet over welk jaar de heer Hoek het heeft maar zelf zat ik van 1953 tot 1958op de Groen van Prinstererschool. Het laatste jaar kwam je automatisch terecht bij het hoofd van de school. Elke ochtend begonnen wij met zingen met begeleiding van de dwarsfluit van Zinkweg. Inderdaad was het voor de kinderen uit de buurt een belevenis op zaterdagmiddag met z'n allen in een vol gymnastieklokaal te genieten van span nende of lachfilms. Kamphuis Fijnoord was geweldig; ook de bekende wijk agent ging mee. Niet omdat wij de beest uithingen, maar als hulp in de keuken. Het was een arme. maar onvergetelijke tijd. De heer Zinkweg was niet alleen het hoofd der school, maar naar nujn beleving ook een sociaal werker. Enkele namen uit die schooltijd die ik me herinner zijn: Fred Fikkers, Arie Batenburg, Paul Boonsluyter, Truus Pak, Beppie Revet, Ria de Jong, Gerda Schrauwe, Tom van Diest, Rinie Stinis en Harrie Boontjes. Jan van Gerven, Rondedans 66 2907 AD Capelle a d IJssel 0653464079 Geachte redactie Ik heb 26 jaar in het Kleiwegkwar tier gewoond, de meeste jaren in de Koraalstraat. Toen ik in het verhaal van Fred Wallast de Robijnstraat tegen kwam, moest ik gelijk denken aan de jaren vijftig Ik was bevriend met Henk Ottervanger die later naar het buitenland is verhuisd. Hel had in een winter flink gevroren en gesneeuwd. Het ijs was zo dik dat we ia de Erasmussingel en het water naast de Ringdijk naar de plas konden schaatsen voor Lommerrijk. Daar stond een koek en zopie en met te vergeten de baanveger die de baan sneeuwvrij hield en alsmaar riep "centje voorde baanveger". Tijdens het uitlaten van het hondje van mijn vriend probeerden wij met sneeuw ballen een schoorsteen te raken. Die raakten wij niet, maar wel een ruit van een woning op de hoek van de Robijn straat en de Erasmussingel. De bewoner deed het raam open en riep dat we daar onmiddellijk mee moesten stoppen, anders kwam hij wel even naar beneden. Dat had hij beter niet kunnen roepen, want dat was het sein op het hoofd van de man te mikken. We raakten met zijn hoofd, maar wel de grote ruit die spon taan aan diggelen ging. We maakten ons snel uit de voeten, omdat de politie al was gebeld en ons op de fiets achterna kwam. We holden de Robijnstraat uit richting Kleiweg en zo de Zonnebloem- straat in. Daar verscholen wij ons achter de bosjes van een tuin. Terwijl wij ons verstopt hadden, bleef het hondje van mijn vriend maar keffen zodat het niet zo moeilijk was voor de agent ons te vinden. Hij riep, zoals het hoort: "Ik arresteer jullie in naam van de wet" en dat was het einde van de sneeuwpret. Wij moesten mee naar de bewoner en kregen te horen dat we die ruit moesten betalen. Niet zo leuk, maar wel begrij pelijk. Meneer was zo billijk dat wij het bedrag met één kwartje in de week mochten afbetalen. Nou waren wij niet van die hele lieverdjes, dus wij gingen zoals afgesproken iedere zaterdag naar het bewuste adres om te betalen. Dat deden we als volgt; eerst ging een van ons aanbellen en gaf braaf het kwartje af. dan wachtten we vijf minuten en ging de ander het kwartje afgeven. De man woonde driehoog en moest dus een hele lange trap op en af. Het innen van onze kwartjes hield hij v ier weken vol. Toen we de vijfde week ons bedrag weer om beurten brachten, was de man zo woest van het trappen geloop dat hij ons toeschreeuwde "donder nu maar op met je kwartje", wat wij natuurlijk met vervelend vonden. Wel die schop die hij onder m'n kont gaf, maar wij waren van de wekelijkse betaling af. Aad Groeneweg, groenl23@12move.nl Oplossing In De Oud-Rotterdammer van 8-1-2008 staat op pagina 15 een foto bij "weet U dit misschien nog". Ik zelf weet het met meer, maar de man met de hoed rechts op de foto, naast de jongeman met zijn hand in z'n zak. is mijn opa, Gerard van der Heijden en volgens mijn vader. Gerard van der Heijden is dit mijn opa's eerste vrachtwagen van rond 1927, toen ons bedrijf door mijn opa is opgericht. Wie de andere mensen zijn, weet mijn vader ook niet. Mijn opa zat volgens mijn vader toen aan de Bermweg in Capelle aan den IJssel en is daarna verhuisd naar de Kralingseweg 411, waar ons bedrijf tot 1989 heeft gezeten. Sinds die tijd zijn wij gevestigd aan de Scheepmakerstraat in Ridderkerk, waar wij, mijn broer Gerard en ik, (Bert) inmiddels alweer de zaak hebben overgenomen van mijn vader. Rijden inmiddels met +/- 70 wagens door heel Europa. Mochten er meer reacties op komen, dan hoor ik ze graag. Bert van der Heijden Wie heeft er op de Rotterdam (mee)gevaren en gefilmd? H 1 f Ur Oud Ktiilerdammtr Hf iffri'ti frrl'Z^3 - ,v Ontvang voortaan De Oud-Rotterdammer in uw brievenbus Maak voor een abonnement op de mooiste krant van Rotterdam 49,90 Euro over op giro 4220893 t.n.v. De Oud-Rotterdammer o.v.v. abonnement. Vergeet niet uw adres gegevens te vermelden! SBB •Jm -S. 'W De Oud-Rotterdammer is een uitgave van: De Oude Stad BV I.O. Postbus 113 2910 AC Nieuwerkerk aan den IJssel Tel: 0180 - 32 25 75 Email: rafo(«ideoudroiter<lammcrnl Website: www.deoudrotterdammernl Hans Roodenburg, Aad van der Struijs, Tim Pflstma, Peter van Zwienen, Els Beekmans. Rein Woltcrs Hoofdredacteur: Fred Wallast Tel: 0180-32 25 75 GSM: 06-51 28 1277 Email: info@dcoudrotlerdammer.nl Bladmanager: Nathalie Wallast, 0180-322575 Fotografie: Collectie Voet, tenzij anders vermeld Advertenties: Ben Rietvcldt. Tel: 06 - 23 66 24 12 Tjerk Louwen. Tel: 06- 13 535058 Theo de Klerk, Tel: 06 - 36 58 07 92 Ton van Doom, Tel: 06 - 46 29 47 76 Vormgeving: Reclamestudio Baasimmcdia, Nieuwerkerk a.d. IJssel FidWallaBftlnjfKüraaaoiieai^tgtkvmiariiigiijYaDeOud-RcaatoaerBWeMmvtóénl c ra. i*1 amjanj ra (Alt bitoUiAM wie Bad m rfJadataKPiw^nssn «ten v wiWrutei FraiWitta rtes tal de« aate itö nr!r, Publicaties die de afgelopen tijd over het s.s. Rotterdam V zijn verschenen, mag een documentaire natuurlijk niet ontbreken! Met het oog op de terug keer van het schip naar Rotterdam, werkt film- en documentaireproductiebedrijf NGN produkttes uit Amster dam aan de voorbereidingen daarvan. Deze documentaire zal door de AVRO (Close Up) worden uitgezonden. Kunst, cultuur en nostalgie zullen de rode draad van het verhaal zijn. NGN produkties is op zoek naar nog onbekend eigen filmmateriaal, met name uit de beginjaren van het schip. Ook nog niet eerder gepubliceerde verhalen en anekdotes zijn natuurlijk van harte welkom. Mocht u geïnteresseerd zijn en op deze wijze een bijdrage willen leveren, dan kunt u contact opnemen met onze redacteur: Sandra van Berkumvbas@planet.nl, 035-5423973

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 14