"Dikke buiken maken" in de van Maanenstraat !)CA Seniorenmeubelen op maat Monuta Van den Toorn Trés Joliï Monuta Memoriam Pagina 20 Dinsdag 22 januari 2008 De Oud Rotterdammer - - Krant voor de 50-plusser Herinneringen uit (onder meer) het Sportfondsenbad Zo'n 61 jaar geleden werd ik als 11-jarig jochie door mijn moeder meegenomen naar het Sportfondsenbad in de van Maanenstraat om daar zwemles te gaan krijgen. Ik denk niet dat daarbij "sportiviteit" voorop stond, maar wel de heilzame therapie van het zwemmen vanwege een lichte handicap aan mijn rechter arm. En waarom pas m 1946? Wel heel eenvoudig, omdat daar eerder in de oorlogsjaren geen of nauwelijks gelegenheid voor was. En bovendien lag de van Maanenstraat, wonend in het westen Rotterdam niet om de hoek. Ik werd ingeschreven bij de RK Zwemvereniging "L.A.C." (contributie fl. 2.50 per jaar, eventueel te voldoen in vijf termijnen van fl. 0,50) en dat zou nog heel lang zo blijven. In het diepe Aanvankelijk was ik als leerling zeker geen held. Maar na de nodige tijd geoefend te hebben aan de vaste hengel in het kikkerbadje, het leren drijven met een plankje, uiteindelijk dan toch de plons in het diepe. Uiter aard met de veilige hengelstok voor je neus. Van toen af ging het snel. Eerste diploma en snel daarna het tweede en voor de volgende diploma's werd met voldoende overmoed niet eens meer geoefend. Tijdens de zwemuren op donderdagavond werd ik door de dames Kind, die verantwoordelijk wa ren voor zwemtraining bij "L.A.C." uitgenodigd om deel te gaan uitmaken van het trainingsgroepje. Dit groeide uiteindelijk uit tot het zwemtrainen op dinsdag-, donderdag-, vrijdag- en zaterdagmorgen van 07.00 uur tot 08.00 uur in het Sportfondsenbad, een boterhammetje op het terras van het Sportfondsenbad en daarna vlug naar school. Ook op zaterdag. Na zwemtrai ning kwam ook het waterpolo erbij, daarna zelf lesgeven, scheidsrechter en zwemofflcial en uiteindelijk het beoordelen van scheidsrechters. Dikke buiken Er zijn geen zwembaden in Rotterdam en omgeving die ik destijds niet heb bezocht. Er was soms wel eens een dag dat ik niet in een zwembad kwam. Maar qua tijd en duur in jaren staat de van Maanenstraat hoog aan de top. Natuurlijk werd ik voor mijn zwem vereniging al snel manusje van alles; onderhoud van materiaal (een nieuwe polobal kostte een kapitaal en be zorgde de penningmeester kopzorgen) tot aan het onderhouden van contacten en betalingen aan het zwembadperso neel toe. Chef badmeester Kees Kros, die naast het zwembad woonde m de van Maanenstraat werd later onze trainer en coach (dat woord bestond toen nog niet) bij de zwemwedstrijden. Een andere badmeester, helaas weet ik zijn naam niet meer, gaf op maandag avond zwemles aan de, in mijn ogen, veel oudere dames. Ook daar werd nog lesgegeven met de zwemplankjes. Het moeilijkst voor de dames was het blij ven drijven op de rug, met holle rug. Ik hoor het hem nog roepen: "Dames, we gaan een dikke buik maken". Fatsoen Juffrouw Betsie was de factotum van het zwembad. Van caissière tot snoep jes tellen aan het buffet op het eind van de dag (en wee degene van het personeel die er voor had gezorgd dat de telling niet klopte), maar het liefst speelde zij de rol van de directeur, "de baas" dus. Dat was in alles van haar af te lezen. De echte baas, had het vooral druk op zonnige zaterdag- en zondagmiddagen op de gazons van het buitenbad. Dan liep hij met speurende blik rond tussen het hoofdzakelijk jeugdige publiek om te kijken of de af stand tussen een jongen en meisje wel meer dan twee dikke kranten besloeg. Zo niet, dan dreigde "uitzetting". Het was de tijd van fatsoen en discipline. Op zaterdagavond geen disco (ook dat moest nog worden uitgevonden), maar wel gezellig op het terras van het Sportfondsenbad kijken naar polo- en zwemwedstrijden met een kameraad schappelijke rivaliteit tussen leden van onze "L.A.C" (met puntjes ertussen), de "R", de RZ&PC, de ODZ en de RET. Nog goed kan ik me herinneren dat ooit in het buitenbad van de Maan enstraat de nationale zwemkampioen- schappen werden gezwommen. Drukte en enthousiasme als een clubgenoot tot de finales wist door te dringen. Pottenkijker "L.A.C." ging de activiteiten uitbrei den. Van het Sportfondsenbad (het "Spatbordenfonds") in de van Maan enstraat en het Zwembad Hillegers- berg" kwam het Oostelijk zwembad erbij. Een goede kennis uit vroeger tijden had daar de leiding over het zwemondemcht. Als inmiddels (goed) bestuurder van "L.A.C." liet ik daar dus regelmatig op zaterdagnamiddag - plichtmatig - ook mijn gezicht zien. Aanvankelijk werd ik daar door een paar jonge dames met wantrouwige blikken bejegend; zo in de trant van "wat moet die pottenkijker hier?". Het plichtmatige ging bij mij na enige tijd over in interesse; niet zozeer vanwege de zwemlessen die ik daar zelf ook ging geven, als wel belangstelling voor één van de jonge dames. Inmiddels zijn wij meer dan 45 jaar getrouwd. Onze beide kinderen kregen natuurlijk ook zwemles. Van wie? Van ons! En waar? In "het Oostelijk". G.C F.Poppelaars Uitvaartzorg en -verzekeringen Uitvaartverzorging 'De Voorzorg' - Capelse Uitvaartverzorging Jacques Dutilhweg 333,3065 HJ Rotterdam-Prinsenland (OIO) 202 14 33 of (OIO) 293 04 22 Structureel herstel van uw lichamelijke klachten? Bel direct OCA! DE FYSIOTHERAPIE SPECIALIST Dan is het voor u goed om te weten dat er een enorme verbetering mogelijk is Bi) OCA Rotterdam werken wij actief aan het oplossen van uw klachten Met gerichte programma's die persoonlek op u 2ijn afgestemd. Professionals die zich inzetten voor uw fysieke welzijn met als doelstelling een structureel herstel van uw klachten Met OCA Rotterdam heeft u A) 91% garantie op structureel herstel B) geen wachttijden, u kunt direct beginnen C) professionele en persoonlijke begeleiding D) Ruime parkeermogelijkheden E) vergoed door alle zorgverzekeraars met aanvullende verzekering £2 Ga actief uw klachten te lijf Bel (010)4430090 Het beste adres in Rotterdam voor een leven zonder klachten Kapsalons vrijdag dinsdag (Ter! permanentdag - RTING eze dagen ■woensdag i [donderdag I Openingstijden: Di. wo. do vr van 08.30 tot 17.30 uur Zaterdag van 08.00 tot 15.00 uur Adressen: Rododendronplein 9.3053 ES Rotterdam, tel. 010-4180414 Binnenhof 19 te Ommoord, tel. 010-4187246 Plein 1953 te Rotterdam Charlois Ook voor tapijt en gordijnen bent u bij Put aan het juiste adres. Ringdijk 42 2981 EW Ridderkerk 0180 - 412 202 www.putwooncomfort nl Wij leveren een totaalpakket seniorenmeubelen: Dressoirs, Eethoeken. Kasten, Stoelen. Bankstellen. Bedden enz. Uitvaartzorg en -verzekeringen Uitvaartverzorging Bakker, Van Bezeij, Riethoff, Scholts Kloeg

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 11