van een Zwemles kampioenscoach Tegels... Jan Groen. Dé krant voor de 50-plusser Dinsdag 22 januari 2008 - Jaargang 4, nr. 2 vanTellingen Juweliers vvm -M Oplage: 105.000 ex. jyy^otterdammer Wim Delwei was niet alleen zwem- leraar voor beginners, hij genoot landelijke faam als coach van kam pioenen als Leen Korp'ershoek, Piet Kruithof en Kees Hoving. Ook had hij lang Servaas Kamerling onder zijn hoede, die als dove zwemmer furore maakte en zelfs wereldkampi oen werd op de 200 meter school slag voor doofstommen. "Hij gold daardoor in de zwemsport als een autoriteit, van wiens advie zen overal dankbaar gebruik werd gemaakt", weet zoon Henk Delwei, - Wim Delwei leerde tienduizenden Rotterdammers zwemmen - die zijn vader jarenlang assisteerde en hem later opvolgde als begeleider en coach. "Als zwemmer had hij zelf ook een mooie palmares", vervolgt hij. "Hij was vijfmaal kampioen van Rot terdam op de 100 meter, maar was misschien nog wel bekender door zijn vijf opeenvolgende overwin ningen, van 1930 tot 1935, van de wedstrijd die ieder jaar op Koningin nedag in de Schie werd gehouden. De deelnemers zwommen dan van clubhuis De Arend naar de Melk markt en terug. Verder was hij een belangrijke kracht in de ploeg voor de stedenwedstrijd Rotterdam-Ant- werpen, werd hij derde op de 200 meter bij de nationale kampioen schappen en speelde hij als water- poloër diverse wedstrijden voor het nationaal team", noemt Henk wat hoogtepunten. De Rotterdamse Zwemclub (RZC) was de thuishaven voor de zwem- familie Delwei. Aanvankelijk in de Tuinderstraat, later in het Oostelijk Zwembad gaven Wim en zijn broer Henk training aan de wedstrijd- Schoolzwemmen Hoe goed hij ook was, hoogstwaar schijnlijk zijn er veel meer mensen die Wim Delwei beter kennen als 'badmeester". Zijn sportieve prestaties dateren voornamelijk van voor de oorlog. Na de oorlog, om precies te zijn vanaf 1947, werd hij zwemleraar bij de gemeente. "In die hoedanigheid heeft hij na de oorlog tienduizenden jonge Rot terdammers leren zwemmen. Je zou bijna zeggen: wie van onze leeftijd heeft er géén zwemles van hem ge had. Hij stond tientallen jaren op de rand van het bad in het Sportfond- senbad aan de Van Maancnstraat, in het Oostelijk aan de Gerdesiaweg en m de Overdekte in de Willem van Hillegaersbergstraat. Dag in, dag uit instructies gevend, wandelend Feyenoord 100 jaar - pag 11 Een Delfshavenaartje zwerft - pag 13 Herinneringen uit het Sport- fondsenbad - pag 20 De "Brug der Zuchten" - pag 23 Deze week o.a.: Burgemeester Bosstraat - pag.11 Voor, spreid, sluit; achter, spreid sluit. Het is een rijtje dat er bij tiendui zenden Rotterdammers is ingestampt tijdens de meestal nogal saaie, maar min of meer verplichte zwemlessen. Weinigen zul len beseft hebben dat die dreunende orders afkom stig waren van een ware kampioenscoach, Wim Delwel. Hij was wijd en zijd in Rotterdam bekend als zwemleraar, die in diverse zwembaden in de stad talloze jonge Rot- terdammertjes de eerste beginselen van de zwem kunst bijbracht en ons zo, letterlijk, leerde het hoofd boven water te houden. Hij genoot echter tevens grote faam vanwege zijn eigen sportieve prestaties. met zo'n zwemhaak. Veel leerlingen vonden hem erg streng en niet zo aardig. Dat was terecht, hoewel hij in het dagelijks leven een bemin nelijk mens was. Veel scholieren kwamen daar later achter, als ze bijvoorbeeld mochten meedoen met de scholierenontmoeting Rotter- dam-Antwerpen. Dan maakten ze hem mee als coach en waren ze zeer verbaasd dat hij zo aardig bleek te zijn", glimlacht Henk. Fred Wallast V» Bleiswijk Nooit acties: altijd voordelig! jangroentegels.nl Ma Za 9-17 u. Vrijdag koopavond Hoefweg 95 010 - 521 5055 Bespaar ook veel Tijd Geld Betaal je rijopleiding in 2009! www.rijbewijsservice.nl 0900 - 20 20 778 (20 ct/pm) of SMS 4477 RSN GRATIS Inruilactie oud goud Hoogste prijs voor uw oude goud <tt Slinge 159 010-4100422 Keizerswaard 93 010-4792802

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 1