Wiet van Holten verloor aeeordeon bij watersnoodramp van 1953 Havenman van het jaar De Oud Rotterdammer - - Krant voor de 50-plusserDinsdag 22 januari 2008pagina 15 - Vader Marcel(l.) en André Kramer - Zoon van glazenwasser uit Delfshaven: De Rotterdamse havenondememer André Kramer van de Kramer Group is benoemd tot havenman van het jaar 2007. Bij zijn huldiging vorige week sprak hij als eerste een dankwoord uit aan zijn 74-jarige vader Marcel Kramer die in het begin van de jaren '60 een glazenwassersbedrijf was begonnen in Rotterdam Delfshaven. De bescheiden Marcel Kramer wil niet nader ingaan op zijn vroegere avonturen in Delfshaven. „Ik kende daar toen iedereen. En iedereen kende mij", is het enige dat hij - tegenwoordig wonend in het milde belastingklimaat van Kanaaleiland Jersey - kwijt wil over deze wijk waar met opge stroopte mouwen werd gewerkt. Van het ramen lappen ging vader Kramer over op het schoonmaken en vervolgens repareren van containers. André Kramer is trots op zijn vader. „Hij is de oprichter van ons bedrijf en nog steeds een stuwende kracht. Pa, ik weet datje niet van publiciteit houdt, maar deze uitverkie zing tot havenman van het jaar geldt mede jou." De in haven en scheepvaart gespecialiseerde onafhankelijke journalisten van Haven- persclub Kyoto verkozen André Kramer omdat hij in mei 2007 de nieuwe Rotterdam Container Terminal (RCT) op de Maasvlakte in gebruik nam op een terrein van 17 hectare met een overslagcapaciteit van circa 300.000 containers (teu's) per jaar. Kramer kondigde aan dat hij ook al belangstelling heeft zich op de nog aan te leggen Tweede Maasvlakte te vestigen. Eigenwijs Havenpersclub Kyoto waardeert het vooral dat de Kramer Group zich als puur en oor spronkelijk Rotterdams bedrijf staande houdt tussen grote contamerbedrijven die inmiddels alle in buitenlandse handen zijn, „Een eigen wijze dwerg tussen giganten. David versus Goliath", schreef Het Financiële Dagblad. André Kramer: „Ons businessmodel is niet gebaseerd op vechten tegen windmolens. RCT wil in de eerste plaats een shortsea-, feeder- en binnenvaartterminal zijn. We willen ervoor zorgen dat de capaciteit in de Rotterdamse haven optimaal wordt benut." Hij legde uit dat hij op de RCT-terminal. die binnenkort ook spoorcapaciteit krijgt, aanvullend werkt voor de overslaggiganten ECT en APMT „Gaat het hen goed, dan gaat het ons goed. Schepen hoeven in de haven niet meer onnodig te wachten. Maar kunnen altijd bij ons terecht." Een met een springvloed samenhangende noordwes terstorm wakkerde in de nacht van 1 februari 1953 aan tot een orkaan. In korte tijd richtte die, vooral in de kustprovincies, enorme verwoestingen aan. Het noodweer leverde in de vroege ochtend ook in en rondom Rotterdam kritieke situaties op. Tal van oude wijken kwamen onder wa ter te staan. Op verschillen de plaatsen in de stad viel de elektriciteit uit door het vollopen van kelders onder de turbines van de centrale aan de Galileïstraat. De gasfabrieken Feijenoord en Kralingen kwamen even eens blank te staan. IJsselmonde had zwaar van het water te lijden. De Bovendijk in Usselmonde kon met inspanning van alle beschikbare krachten ternauwernood behouden worden. In de havens raakten veel schepen op drift. Pas achteraf werd duidelijk hoe groot de materiële schade was door verzakkingen en beschadigin gen van kademuren en emplace menten, bedrijven en persoonlijke goederen. Rotterdam behoorde niet tot de ergst getroffen gebieden van Neder land en werd daarom een belangrijk hulpcentrum voor de rampgebieden. Een onafgebroken stroom vluchte lingen van de geteisterde Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden trok naar de stad. De meesten werden ondergebracht in Stadion Fe ijenoord. Koningin Juliana bracht maandag 2 februari een bezoek en onderhield zich intensief met verschillende slachtoffers. Die dag werd ook een straatcollecte gehou- - Ook in de driehoek Fuchsiastraat, Narcis- senstraat en Seringenstraat duurde het dagen voor het weer een beetje opdroogde in kelders en kruipruimten - - De Lange Hilleweg in Bloemhof stond blank na de vloedgolf in 1953 De zijstraat links is de Meerdervoortstraal Foto's collectie Rem Wolters - afscheid, maar bleef de pupillen trainen. Tot aan zijn dood in 2005 was de 86 jaar geworden Wiet van Holten actief voor zijn 'kluppie'. Begenadigd musicus Zoals gezegd was hij een begena digd musicus, die in de jaren vijftig veelvuldig werd gevraagd voor bruiloften en partijen. Op de baga gedrager van zijn fiets vervoerde hij zijn accordeon. Zo ook op za terdagavond 31 januari 1953. Wiet was gevraagd een bruiloft muzikaal op te luisteren in de feestkelder van - Wiet van Holten (links) vormde met zijn zwager Rien Korteweg en Leen Hensen het trio Rap Op de buis voert het tno een eigen act uit met xylofoon - den voor de watersnoodslachtoffers. Deze bracht ruim tweehonderd duizend gulden op Ook de dagen daama bleven vluchtelingen naar Rotterdam komen. Velen vonden een voorlopig onderkomen bij bur gers in Usselmonde, andere wijken en buiten de stad. Herinneringen Een steeds kleiner wordende kring Rotterdammers heeft herinneringen aan de watersnoodramp. In de loop van jaren zijn ook heel wat verhalen opgetekend, onder meer die van Ca- rolus Ludovicus (roepnaam Wiet) van Holten. Bij leven was hij een bekende en sociaal bewogen be woner van Hillesluis en daarbij een begenadigd accordeonist. In 1918 werd hij geboren in de Friesestraat 16. Zijn vader, een treinmachinist, was in 1932 medeoprichter van voetbalvereniging RV AV Hil lesluis. Van Holten senior hanteerde tot 1946 de voorzittershamer. Zoon Wiet, die 45 jaar bij de scheepswerf en machinefabriek van Piet Smit jr. aan de Stadionwcg (zijn enige baas) werkte, stapte daama 36 jaar in de sportieve voetsporen van vader. Als erevoorzitter nam hij in 1982 Bep's Taria op de hoek Sandeling- straat/Lange Hilleweg. "Het was een heerlijke en gezellige avond", herinnerde hij zich in 1999 toen de watersnoodramp van 1953 ter sprake kwam. "Er kwamen steeds meer berichten dat de storm flink aan het huishouden was en gevreesd werd voor dijkdoorbra ken. Om één uur ging ik naar huis en besloot mijn accordeon achter te laten, want fietsen kon nauwelijks meer. Ik ben gaan lopen naar de Slaghekstraat, waar ik woonde. Man, wat een storm. Verschrik kelijk. De dakpannen vlogen door de lucht." Wiet van Holten kwam ongedeerd thuis en sliep direct in. "Toen ik zondagmorgen naar buiten keek, stonden De Laantjes blank. Er stond meer dan een meter water in de huizen. Ik besloot mijn ac cordeon op te halen. Mooi niet. De Lange Hilleweg en ook het feest- keldertje stonden vol water. Mijn accordeon was doordrenkt en rijp voor de sloop. Man, wat had ik een spijt dat ik hem niet mee naar huis genomen had. Gelukkig kon ik hem vervangen, dus mijn leed was lang niet zo groot als mensen die huis en haard kwijt waren geraakt." - Vooral op de Imker Maasoever waren veel straten overstroomd, zoals op deze foto de Hillel- aan met links de Hillestraat in de Afrikaanderwijk -

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 8