Een zwembad aan de Strevelsweg? Bezoek ook www.deoudrotterdammer.nl Dinsdag 23 januari 2007 - Krant voor de 50-plusser - Jaargang 3, nr. 2 - Sandelingplem-tunnel onder mter, 1.februari 1953 - van Abbrink (hoek Putselaan/Slaghekstraat) doorzag een meneer mijn probleem en deed een geslaagde greep naar me. Samen rolden we over straat en door plassen water. Mijn doldwaze draverij was gestopt, gelukkig. Verbouwereerd bedankte ik de meneer, wiens hoed bij de actie aan de haal was gegaan. Gelukkig werd die door een andere meneer weer in zijn handen gedrukt. De rest van de dag bleef ik braaf in de buurt van moeder. Zwembad De andere dag kon ik mijn nieuwsgierigheid niet meer bedwingen. Met eigen ogen wilde ik zien of al die verhalen van straten onder water ook waar waren. In de Steinwegstraat klotste een behoorlijke laag water tussen de huizen en bewoners van de Hillekop maakten noodgedwongen gebruik van een roeiboot. Ook het water van singels als de Hillevliet en Lange Hilleweg stond extreem hoog boven het straatniveau. Het vreemdst was het zwembad dat zich had gevormd in de verkeerstunnel tussen de Strevelsweg en Bree onder de Groene Hilledijk door. Daar stond men rijendik naar le kijken. Ook buurtschap De Laantjes in de 'put' tussen de Slaghek- straat, Beverstraat en West-Varkenoordseweg trok veel bekijks. In alle woningen stond water. Ouderen, die ijlings naar de boven verdieping waren gevlucht, werden met een roeiboot naar het droge gevaren. Bitterkoekjes Een paar dagen later was het water wegge zakt of weggepompt. Bij de kruidenierswin kel van Van Berkel aan de Brede Hilledijk lag, als trieste herinnering aan het onder water lopen van de voorraadkelder, een berg niet meer verkoopbare producten in afwachting van de vuilniswagen. Daartussen ook bitterkoekjes, die er best nog smakelijk uitzagen. Dus at ik er een paar van op, tot grote woede van Giel van Berkel van de win kel. "Daar hebben ratten ook van gevreten", riep hij me boos toe. "Je wilt toch niet ziek worden of dood gaan?" Een stevige schop onder mijn zitvlak deed me afzien van verder knabbelen. Het duurde weken voordat de rails weer een eigen plek hadden en de treinen en trams weer als vanouds over de Putselaan reden. Rein Wolters Paniek Gillend om hulp legde ik tientallen meters af met olympische snelheid en ik zag mezelf zo in het water van de Maashaven rennen. De gruwelijke herinnering aan het bijna verdrin ken bij het opvissen van bananen, wat ik een jaar eerder had meegemaakt, bracht me in paniek. Ter hoogte van het sigarenmagazijn - Lange Hilleweg, 1 februan 1953 - Op 1 februari is het 54 jaar geleden dat Nederland werd getroffen door een watersnoodramp van onge kende omvang. Rotterdam kreeg er een flinke portie van mee, vooral de wijken op Zuid. Op die zondagmorgen 1 februari 1953 was ik vroeg wak ker, vader en moeder óók, door het aankloppen van bovenbuurvrouw me vrouw Baart. Ze kwam vertellen dat het land was overstroomd, dat overal dijken waren doorgebroken, straten blank stonden en water in de huizen. Maar niet in onze Pantserstraat (het middelste - intussen verdwenen - poortstraatje tussen de Putselaan en de Slaghekstraat), waar de straatste nen droog waren. Geschrokken verbood moeder me naar buiten te gaan. Eigenwijs als ik was, trok ik me daar niets van aan. In de directe omgeving viel van water niets te bespeuren. Wel stond er een verschrik kelijk harde wind, bemerkte ik na het onder doorlopen van de poort naar de Putselaan. In de verte, richting Maashaven, zag ik een enorme waterplas in de middenberm van de Putsel aan. Rails lagen schots en scheef door elkaar. Het leek alsof ze door een enorme hand waren opgepakt en vervolgens weer neergekwakt. Ik geloofde mijn ogen niet. Een trein kon daar niet meer rijden, flitste het door me heen. Nieuwsgierig wilde ik het allemaal van nabij be kijken. Ik zette het op een lopen om mij vooral maar snel tussen die massa kijkende mensen te voegen. Met de wind in de rug ging het snel, véél te snel. Bij de Wielerstraat had ik mezelf niet meer onder controle. De keiharde storm dwong me tot nóg harder lopen, stoppen kon ik niet meer en me laten vallen durfde ik niet. Gemakkelijk, gezonde, 16kkG 1*6 kant-en-klaar maaltijden bij u thuis gebracht? Chef Rafaelo Maaltijdenservice brengt diepvriesmaaltijden bij u aan huis. U heeft daarbij keuze uit meer dan 90 verschillende maaltijden. Wij bezorgen deze maaltijden op een vaste dag in de week bij u aan huis. Nieuwsgierig? Bel voor informatie! Of kijk op onze sitewww.chefrafaelo.nl Chef Rafaelo Maaltijdenservice Tel. 010-2923232 Bezoek ook eens de nieuwe website van De Oud-Rotterdammer! Boordevol nieuwe informatie, zoals niet gepubli ceerde verhalen, nieuwsberichten en alle oude uitgaven. "e,>ud Xottenkwer Het vertrouwen van vijf generaties Tel. 010-447 99 00 www.vanderspekuitvaart.nl

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2007 | | pagina 1