Watersnoodramp 1953 - 2003 Delta In dromen Deltageb 3. Vooruitzien - De Toekomstvisie Herdenking Watersnoodramp vijftig jaar na dato Bijna veertien dagen geleden was het I februari 2003 en herdachten we over al in het land de slachtoffers van de Watersnoodramp van precies vijftig jaar geleden. We gaan nog even terug naar het rampjaar 1953 en naar de Deltacommissie die adviseerde over de maatregelen die een dergelijke ramp moesten voorkomen en die we het Deltaplan noemden. Vijftig jaar na de ramp doen zich in het Deltagebied ontwikkelingen voor waar de beleids makers niet omheen kunnen. Denk maar aan de verwachte stijging van de zeespiegel met misschien wel een meter, aan meer regen en hevigere stortbuien, aan verhoogde rivierafvoe- ren en aan de inklinking van land. Daarom hebben de provincies Zuid- Holland, Noord-Brabant en Zeeland de handen ineengeslagen voor een nieuw soort Deltaplan. Ze noemen het Delta InZicht. In dit derde artikel over de Watersnoodramp - het eerste verscheen op 29 januari en het tweede op 5 februari jl. - gaat het vooral over nieuwe inzichten in waterbeheer en waterbeheersing, die zullen leiden tot een 'Deltaplan-Plus' en 'nieuwe Deltawerken' als antwoord op de nadelen van de revolutionaire Deltawerken die tussen 1954 en 1997 zijn gebouwd. We praten over dit onderwerp met drie tér zake deskundigen: dr. ir. Victor Witter, hoofd afdeling Kwantiteit en Kering van het Hoogheemraadschap van West-Brabant; dr. ir. Tjeerd Blauw, senior mede werker Water en Bodem van de provincie Zeeland en projectleider van Delta InZicht, en met ing. Perry van Kempen, hoofd afdeling Hydrologie Ontwerp van waterschap Het Scheldekwartier. Eik voordeel De beroemdste voetballer van Nederland, Johan Cruijff, is bijna nog beroemder van wege zijn vele krasse Delta InZicht: Populaire naam van het Project Integrale Visie Deltawateren, een samenwerkingsverband van de provincies Zeeland (initiatiefnemer), Noord- Brabant en Zuid-Holland, waterschappen gemeenten, Rijkswaterstaat, Ministerie LNV en belangengroeperingen. De integrale visie wordt opgesteld voor de Ooster- en de Westerschelde, het Veerse Meer, Krammer, Volkerak, Zoommeer, Markiezaatsmeer, Grevelingen, Haringvliet, Hollandsch Diep en Voordelta, inclusief de oevers. Erosie: Afslijting of afbrokkeling an land door de werking van wind, ijs, stromend water en zee uitspraken. "Elk voor deel heb zijn nadeel" is waarschijnlijk de meest geciteerde open deur die we kennen. De uitdrukking 'open deur' brengt ons trou wens meteen bij het grootste nadeel van de Deltawerken, die naar aanleiding van de Watersnoodramp van 1953 zijn uitgevoerd. De Deltawerken hebben immers, vanuit het allesoverheersende thema 'veilig heid', alle zeearmen hermetisch afgesloten met dam men. Alleen de Oosterschelde is - na heftige maat schappelijke discussies in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw - uiteindelijk niet met een dam, maar met een stormvloedkering (1967-1986) afgeslo ten, die alleen bij noodweer dicht gaat. En volgens planning zullen vanaf 2005 de sluizen in de Haringvlietdam (1956-1972) weer op een kier gezet worden. Dat heeft alles te maken met de 'nieuwe gedachte', dat we de natuur niet moeten beschouwen als onze vijand, maar als onze bondgenoot. Als men sen maken wij immers ook deel uit van die natuur, sterker nog, we hebben de natuur hard nodig: om te eten, om geld te verdienen en om te genieten. Bovendien hebben we de natuur niet in eigendom, maar te leen en moeten we dus zorgen voor het behoud ervan ten behoeve van de generaties na ons. Historisch verband Tot en met het eerste millen nium is er nog sprake van een natuurlijk Deltagebied met complete overgangen van rivieren naar de zee - estuaria. Door natuurlijke processen als sedimenta tie en erosie, door zeespiegelstijging en -daling is het gebied onderhevig aan constante verandering. Er is geen vaste grens tussen land en water en de basislaag - bodem en water is geheel het resultaat van natuurlijke krachten en processen. In het twee de millennium begint de mens met het maken van polders om het land te kunnen gebruiken voor (de functies) landbouw en wonen. Deze inpolde ring leidt tot vaste, gefixeerde grenzen tussen land en water - ook al gaat het vaak mis - maar leidt tevens tot het einde van het zuiver natuurlijke, dynamische karakter van de basislaag. De natuurlijke processen (de dynamiek) worden verbannen naai de buitendijkse situatie. Binnendijks probeert de mens de basislaag naar zijn hand te zetten door sloten te graven, te ploegen, dijken te bouwen en de water stand te verlagen. Weilanden en akkers ontstaan, evenals dorpen en steden, wegen en kanalen. Maar het land klinkt in en de dynamiek die van nature in een estuarium voorkomt - we noemen dat de estuariene dynamiek met getij en zoet/zout-overgangen - moet vooral buitendijks blijven. Daar ontwikkelt de mens functies als scheepvaart, visserij en later recreatie. Hoewel de mens de dijken goed in de gaten houdt, lukt het hem niet de grens tussen land en water écht te fixeren. Dat blijkt wel uit de vele verdronken dor pen waarvoor dit jaar een monument wordt opgericht en natuurlijk uit de verschrikkelijke Watersnoodramp van 1953! Deltagebied: De Delta is synoniem aan Ooster- en de Westerschelde, het Veerse Meer, Krammer, Volkerak, Zoommeer, Markiezaatsmeer, Grevelingen, Haringvliet, Hollandsch Diep en Voordelta. De Delta ligt in drie provincies, wordt beheerd door drie directies van Rijkswaterstaat en zeker zeven waterschappen; tientallen gemeenten grenzen aan de Delta. Deltaplan Na 'De Ramp' wil de mens ook nog de buitendijkse dynamiek aan banden leggen en waar dat niet mogelijk of gewenst is, moeten de grenzen tussen land en water nóg beter gefixeerd worden: het Deltaplan doet zijn intrede. Zo is aan het eind van het tweede millennium niet alleen het land gefixeerd, maar ook het water, met als belangrijke voordelen: gegarandeerde veiligheid en ontsluiting van een tot dan toe vrij geïsoleerd gebied met alle prettige bijkomstigheden van dien voor wonen, werken en recreëren. En nu bevinden we ons in het begin van het derde millennium en zijn we langzamerhand gaan (in)zien, dat de harde grenzen tussen de afzonderlijke Deltawateren - de dammen van de Deltawerken - niet alleen positieve kanten hebben, maar ook negatieve. Witter van het hoogheemraadschap noemt er enkele: "Zo ontwikkelt elk afzonderlijk Deltawater zijn eigen kwalen. Het Volkerak-Zoommeer - boezemwater én belangrijke zoetwaterbron voor West-Brabant - heeft bijvoorbeeld niet alleen een belabberde waterkwali teit, maar is in de zomermaanden vergeven van de blauwalgen, die giftige, voor mens en dier schadelijke stoffen produceren. Zwemmen behoort dan niet langer tot de mogelijkheden en het leidt tot massale vogelsterfte: in oktober 2002 vinden bijna 5.000 watervogels de dood!" "Blauwalgen", vult Van Kempen van het waterschap aan, "vormen een plaag, die niet alleen een bedreiging vormt voor landbouw, recreatie, watersport, visserij, (onderwater)flora en fauna, maar die ook flinke stankoverlast veroorzaakt voor de omgeving. Datzelfde geldt bijvoorbeeld voor de bergen rottende zeesla in het Veerse Meer. De Binnenschelde en het Markiezaatsmeer vertonen ern stige waterkwaliteitsproblemen, wat vooral het woongenot van Bergen op Zoom nadelig beïnvloedt. In het Grevelingenmeer loopt het doorzicht terug en zien we negatieve veranderingen in de bodemfauna. Sedimentatie Afzettingen, bezinksels van zand, klei, steen en hout

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 3