Waardige herdenking Watersnood 4È *- KORTWEG HOEKSCHE WAARD Uitvoering Tavenu Open dag Vrije School Het Kompas Raad twijfelt aan haalbaar heid plannen Havenkwartier HET KOMPAS WOENSDAG 5 FEBRUARI 2003 6- 1700 MOOKHOEK - Muziekver eniging Tavenu geeft vrijdag 14 februari in buurthuis Rond uit te Schenkeldijk en zaterdag 15 februari in het Verenigings gebouw te Mookhoek haar jaaruitvoering. Naast het jeugdorkest brengt het fanfareorkest een geva rieerd programma, waarbij men wordt meegenomen naar verre oorden en lang vervlo gen tijden. Naast muziek wordt er ook een toneelstuk opgevoerd door ei gen leden en aanhang van Ta venu. Het stuk van dit jaar heeft de titeLHebben jullie mijn bed al opgemaakt? De algehele, muzikale leiding is deze avond in handen van Leo Simons. Aanvang van bei de avonden: 19.45 uur. De toegang bedraagt euro 3.-. Donateurs gratis. Voor plaatsen reserveren; 078- 6733553 OUD-BEIJERLAND - Op za terdag 8 februari aanstaande houdt de Vrije School Hoeksche Waard aan de Jasmijnstraat in Oud-Beijerland, die dit jaar zijn twintig jarig jubileum viert, de jaarlijkse open dag. Iedereen is van harte welkom om tussen 10.00 en 15.00 onze school te komen bezichtigen. Er zijn leerkrachten aanwezig om het een en ander te vertellen over het vrijeschoolonderwijs en er is werk van de kinderen te bekij ken. Ook de peuterklassen zijn te be kijken. Tevens kunnen kinderen op deze dag ingeschreven wor den. Wegener huls-aan-hulskranten Verschijnt iedere woensdag en vrij dag de gehele Hoeksche Waard en is een van de 28 edities van We gener Huis-aan-Huiskranten b.v., re gio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 36.485 REGIOKANTOOR: Oostdijk 53 Postbus 1034 3260 AA Oud-Beijerland Telefoon: 0186 - 636.465 Fax: 0186-617.684 Kantooruren: 8.30 - 17<00 uur (vrijdag tot 16.00 uurj ADVERTENTIEVERKOOP: M.C. Reedijk, (0186) 636.472: privé (0186) 610.418 A. Stal, (0186)636.471 E. Stam. (0186) 636474; privé (0184) 631221 Bladmanager: A. de Jong Regionaal accountmanagement: (010)4.699.215 REDACTIE: Fax: (0186)616418 E-mail (alleen voor tekst): redactie.kom@whw.wec Eindredacteur: Conno (0186) 636 470 Redactie: Janneke Sundermeijer (0186) 636 467 Chefredacteur: Arco van der Lee Correspondenten: Andrea van der Marei, Arco van de Ree. Kees van Pelt. Anne-Jo West- strate, Carla Beverwijk-Oijkman, Arie Pieters. Ardie den Hoed (bereikbaar via redactie) Foto's: Rein Geleijnse (tenzij anders vermeld) tel. (0186) 612.437 fax. (0186) 620.391 HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16, 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010)4.699.911 Fax: (010) 4699.362 Duo's: (010) 4699.444 DIRECTIE: W. van der Steen HOOFD REDACTIE: Jan Sieben ier.nl BEZORGING: Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: 0900 - 8998200 (€0.10 per mul) KO Ondanks winterse weer veel belangstelling bij vele Herdenkingsactiviteiten Minister C. Veerman sprak wijdagavond in de kerk in Piershil een Herdenkings rede uit FOTO: REIN GELEIJNSE HOEKSCHE WAARD - Sober, waardig en massaal, zo heeft de Hoeksche Waard de Watersnoodramp in het weekeinde herdacht. In Numansdorp en Koren dijk begonnen de herden kingen al op vrijdagavond. Er was een overweldigende belangstelling voor de stille tocht in Numansdorp en de Herdenkingsdienst in de kerk van Piershil. Ondanks de winterse om standigheden waren er ook zaterdag op tal van plaat sen veel mensen op de been bij de diverse herdenkings activiteiten. Een rondje door de Hoeksche Waard. In de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen in Numansdorp hebben vrijdagavond zo'n dui zend mensen de 56 slachtoffers van de Watersnoodramp op pas sende wijze herdacht met een fakkeltocht naar de dijk aan het Hollandsch Diep. De tocht door het donkere landschap werd ver- licht door 56 vuurpotten, één voor elke verdronkene. Eenmaal ter plaatse werden drie lichtko- gels afgevuurd vanaf de plaatsen waar de meeste mensen verdron ken waarna een minuut stilte in acht werd genomen. De tocht was de afsluiting van een indrukwekkende herdenking in het Trekkerstation van de Am bachtheerlijkheid. De herden king begon met een concert van NLS uit Klaaswaal gevolgd door de realistische en daardoor ont roerende documentaire 'En het land zwijgt'. In deze reportage vertellen enkele overlevenden over de rampnacht van 1953. Zo is het verhaal te horen van de Numansdorper Bas Rustenhoven die zijn ouders en zijn acht broers en zussen verloor. De in middels 67-jarige Rustenhoven zette zijn verhaal op papier en acteur Thom Hofman vertelt in deze documentaire deze aangrij pende geschiedenis van de toen 17-jarige jongen die zijn zusje voor wie hij beloofd had te zor gen niet kon redden. 'Ik hoorde haar gillen. Even later was het stil,een afschuwelijke stilte. Was ik maar bij haar gebleven, maar ik weet dat we dan allebei verdronken zouden zijn.' De documentaire 'En het land zwijgt' is tot en met zondag 16 februari dagelijks van 13.00 tot 17.00 uur te zien tijdens de ex positie 'Gebroken dijk' in het Trekkerstation op de Ambachts heerlijkheid. In een grote land- bouwschuur is een dijk gebouwd zodat men precies kan zien hoe hoog het water gestaan heeft, Te vens zijn er tal van foto's te zien en verhalen te lezen over de nacht die een onwisbare indruk op velen heeft gemaakt. Kranslegging Een dag later, zaterdag 1 februari bezochten enkele honderden de kranslegging op de begraafplaats aan de Hallinxweg in Numans dorp waar veel van de slacht offers begraven zijn. De stoet vanaf de sporthal naar het monu ment op de begraafplaats werd voorafgegaan door 25 scouts van de Driestromengroep die de krans droegen om deze op de be graafplaats te overhandigen aan het gemeentebestuur. De herden king zette zich 's avonds voort in sporthal Cromstrijen waar ruim 500 mensen luisterden naar mu ziek van Wilhelmina. Deze Nu- mansdorpse muziekvereniging speelde onder meer Mn Memo- riam'. Dit werk werd toentertijd gecomponeerd door de inmid dels overleden Van Delden en is ter nagedachtenis aan de slacht offers van de Watersnood. Zijn zoon, de acteur Lex van Delden, was speciaal voor dit concert overgevlogen uit zijn huidige woonplaats Londen. Wilskracht De Nederlands Hervormde kerk in Piershil was vrijdagavond tot de laatste plaats bezet. Minister C. Veerman, inwoner van Koren dijk, hield er een toespraak. Te vens deden een drietal inwoners hun verhaal over de ramp. Zater dag opende Gedeputeerde L.E. van der Sar in het Oude Ge meentehuis van Goudswaard een expositie over de Watersnood in Goudswaard. Van der Sar sprak lovende woorden over de veer kracht van de eilandbewoners, die na het drama meteen de han den uit de mouwen staken. Hij legde het bruggetje naar de he dendaagse herindelingsperike len. 'Het zijn wilskrachtige men sen hier, dat merken wij van de Provincie ook goed, als we iets voorstellen wat men niet zo ziet zitten.' Er was zoveel belangstel ling dat velen buiten moesten wachten. Terwijl de eerste seri euze sneeuwvlokken neerdwar relden begonnen de laatkomers rond de destijds door het Rode Kruis Canada geschonken Cockshutt-tractor hun eigen her inneringen maar vast op te halen. In de Oud-Beijerlandse Ontmoe- tingskerk was er s' morgens een Herdenkingsdienst. Burgemees ter B.B.M. van der Hart, E. Is- raëls en predikant P. van Die voerden het woord. Er was stem mige muziek van het Hoeksche Waards Filharmonisch Orkest. 'Dit was waarschijnlijk de laatste ramp waarbij er nog nauwelijks De karakteristieke Canadese Coekshuit tractor bij het museum in Goudswaard FOTO BJÖRN STAPS aandacht was voor de psychische gevolgen van de nabestaanden,' aldus ds. Van Die, 'tot op van daag leven er veel stille trauma's. En wie zit er niet met vragen.' Van Die riep de aanwezigen op om ook na de herdenkingen nog eens stil te staan bij de nabe staanden. 'Blijvende aandacht voor hun pijn is ook een strijd te gen het water.' Sneeuwballen In Strijen werd de expositie over de watersnoodramp, getiteld 'Dorp in het water' geopend door oud-dijkgraaf P.S.D. Over- water. Deze herdacht in een in drukwekkende toespraak niet al leen het enorme leed dat toe sloeg, maar ook de indrukwek kende krachtsinspanning die door velen geleverd werd. Hij benadrukte daarbij het belang van de herdenking voor de jeugd. "De enorme kracht van wind en water onderstreept dat we waakzaam moeten blijven. De dreiging van de stijgende zeespiegel vereist meer water- berging naast dijkverhoging", al dus de oud-dijkgraaf. Hij stelde te hopen dat de expositie waar voor velen spontaan foto's ter be schikking hebben gesteld met grote belangstelling wordt be loond. De expositie omvat naast de vele indrukwekkende foto's van 'het dorp in het water' ook hedendaagse foto's waardoor de locaties uit 1953 voor alle bezoe kers herkenbaar zijn. De expositie is geopend op vrij dag van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. De basisscholen maken vo lop gebruik van de mogelijkheid met de jeugd in de bovenbouw- de expositie op afspraak te be zoeken. Een mogelijkheid die ook voor andere belangstellen den geldt. Men kan bellen met 078-6744520. De expositie duurt tot 1 april. In de buurtschap Mookhoek werd 's middags een gedenkplaat in het hout geschroefd van een Zweedse woning aan de Viskil- straat. De woning, geschonken door de Zweedse regering als noodhulp, is onlangs samen met een andere gerenoveerd. De Zweedse ambassadeur B. Skala bevestigde het bord samen met burgemeester A. Oster. 'Het is goed om vandaag nog eens te memoreren dat onze vrienden niet alleen uit de directe omge ving kwamen, zo kort na de ramp, maar ook uit het buiten land', aldus Oster. Het gezel schap was met een flinke vertra ging per bus in Mookhoek gear riveerd. De fikse sneeuwbuien maakten de weg moeilijk be gaanbaar. 'De sneeuw was mijn gift, ik hoop dat u het leuk vond', grapte Skala, 'en het is maar goed dat ik niet hoefde te rijden, anders hadden we nog een ramp gehad vandaag. Bovendien wer den we onderweg flink met sneeuwballen bekogeld door de jeugd.' Skala kreeg van burge meester Oster het boek 'Een Zee van Water'. De ambassadeur was destijds een jongen van 13 jaar. 'Ik herinner me nog de diepe in druk die het gebeuren maakte bij ons in het noorden', vertelde hij, 'en door hier nu geweest te zijn, de foto's gezien te hebben en in het gebied gereden te hebben be grijpen mijn vrouw en ik nog be ter hoe erg het hier geweest moet zijn. Het was indrukwekkend.' Burgemeester A. Oster (l) en de Zweedse ambassadeur B. Skala bevestigden het gedenkbord FOTO' REIN GEUsIJNSC De drie dochters van dokter Van der Bijl bij de onthulling van het Dokter Van der Bijlplein l'OTO* REIN GEI.EÜNSE Oud-dijkgraaf Overwater opende de expositie in het museum in Strijen zag foto's van z'n ouderlijk huis die hij zelfs nog nooit gezien had FOTO. BJÖRN M APS De leerlingen van de Eben Huezcr en De Wegwijzer hebben heel wat tijd gestoken in deze noodbrug, onderdeel van het Watersnoodproject FOTO; REIN GELÊUNSE Skala noemde de vriendenhulp uit Noorwegen en Zweden 'niet iets om over op te scheppen'. Het echtpaar was wel gecharmeerd van de houten woning. 'Als het huis te koop komt, koop ik het', deelde Skala mee. Dat zit er voorlopig niet in want Sjaan van der Heijden woont nog steeds met veel plezier in de Viskil- straat 1. 'Mijn ouders (echtpaar Kruithof, red.) zijn er in 1954 komen wonen', vertelt ze, 'ik was toen een kind van drie jaar. We woonden op Strijen maar dat huis is bij de ramp vernield. Ik ben hier altijd blijven wonen en heb het nog steeds prima naar m'n zin.' Ze is een beetje be duusd van alle aandacht vandaag voor haar huis. De status van 'cultureel erfgoed' doet de nuch tere Mookhoekse niet zoveel, al erkent ze wel dat ze het leuk vindt. 'Ik ben blij dat het van buiten weer helemaal opgeknapt is want dat was hard nodig. Van binnen hebben we zelf het nodi ge gedaan, het is een prima huis en ik zit hier voorlopig goed.' Een aantal andere woningen in de Viskilstraat zijn in dermate slechte staat dat ze waarschijn lijk gesloopt worden. In de Lambertuskerk werd 's avonds een Herdenkingsdienst gehouden. Er was koormuziek en een indringende meditatie van dominee L. Schaap. Indrukwek kend was het oplezen A an de na men van alle slachtoffers door leerlingen van de basisscholen. Vereerd Niet gehinderd door hevige sneeuwval werd zaterdagmiddag het Havenplein in 's-Gravendeel omgedoopt in het Dokter Van der Bijlplein. Dat gebeurde door de onthulling van het nieuwe naam bord door de drie dochters van de vermaarde dokter, die in de dagen na de ramp zo'n belangrij ke rol speelde in de hulpverle ning in het dorp. In 1999 over leed deze huisarts op 85-jarige leeftijd. Dochter Pauline, de eni ge van het doktersgezin die nog in 's-Gravendeel woont noemde de vernoeming van haar vader 'een hele eer', en zei zeker te we ten 'dat vader blij zou zijn ge weest met deze erkenning'. Dok ter Fred van der Bijl kreeg in 1993 de erepenning van de ge meente. In de basisscholen Eben-Haëzer en De Wegwijzer waren de werkstukken van het Watersnoodproject de hele och tend te zien. Op beide christelij ke scholen werkten de leerlingen aan dit project, waarin naast de ramp ook zaken als het weer, wat kunnen we met water doen en de Deltawerken aan de orde kwa men. Ook in 's-Gravendeel werd de dag besloten met een Herden kingsdienst in de Hervormde kerk, gevolgd door een stille tocht naar de oude begraafplaats. Daar was ook loco-burgemeester G. Veldhuijzen van Dordrecht bij aanwezig. In Dubbeldam zijn de 37 slachtoffers uit 's-Gravendeel in eerste instantie begraven alvo rens ze hun definitieve rustplaats in 's-Gravendeel kregen Peuter- en kleuterdisco De Werkgroep Jeugd en Jongeren van SSCWC organiseert zaterdag 8 februari een peuter/kleuterdis co. Alle kinderen van 2 t/m 6 jaar, maar ook alle ouders, opa's, om a's, tantes zijn welkom.Het thema is sprookjes. Kinderen mogen verkleed komen, maar het hoeft niet. Het grote feest vindt plaats in de Torenstee van 16.00 uur tot 17.30 uur. Entree: kinderen gra tis, volwassenen betalen euro 1,20. Bingo De werkgroep 55+ van de Stich ting Sociaal Cultureel Werk Cromstrijen organiseert op vrij dag 7 februari een bingo in de To renstee aan de Wethouder van der Veldenweg 5 in Numansdorp. De bingomiddag is van 14.00 - 16.00 uur, zaal open 13.00 uur. Ouderen die niet over eigen ver voer beschikken kunnen door de medewerkers van de stichting worden opgehaald. De kosten hiervoor bedragen euro 1.00. Aanmelden is niet nodig, maar wie thuis opgehaald wilt worden moet bellen naar de Torenstee 0186-651411 of de Hoeckenisse 0186-573938. Klaverjassen In d'Ouwe School, Schuring te Numansdorp wordt op donderdag 6 februari een klaverjasavond ge houden. Aanvang 19.30 uur. in- leggeld euro 2,50. Speksteen SISKW SISKW start een tweede groep Speksteen bewerken, van Steen naar Beeld. Opgeven kan tot 21 februari bij SISKW 's-Graven deel 078-6734116 elke werkdag tussen 9.00-12.00 uur behalve donderdag. De cursus van 4 les sen start op 1 april van 19.30- 21.30 uur, en kost euro 17,- en euro 5, - materiaalkosten voor de hele cursus.. Men moet zelf een werkhemd en een oud stuk werk- mat vloerbedekking bv. 50x50 cm) meenemen. Oud papier Muziekvereniging Crescendo uit Zuid-Beijerland haalt zaterdag 8 februari oud papier op via de be kende route in Zuid-Beijerland en de gehele Nieuwendijk. Ver zocht wordt het papier om 09.00 uur gebundeld buiten te zetten. Graag Gedaan zoekt versterking Graag Gedaan 's-Gravendeel krijgt de laatste tijd steeds meer aanvragen waarbij de auto onont beerlijk is. Wie per week een paar uurtjes over heeft om hand- en spandiensten te verlenen en te vens beschikt over een auto, is welkom om Graag Gedaan te ko men versterken. De kilometers worden vanzelfsprekend vergoed. Mensen zonder auto kunnen ove rigens ook heel wat betekenen binnen deze werkgroep. Voor meer informatie; mevr. Rook 078-6733394 Bloemschikken Stichting Stimulans organiseert vanaf dinsdag 18 februari een cursus bloemschikken in Gouds waard. Iedere les staat in het te ken van het maken van een bloemstuk. De cursus bestaat uit vier dessen van 20.00-22.00 uur. De kosten bedragen euro 32,- voor de cursus en ten hoogste eu ro 10,- materiaal per keer. In schrijving (bij voorkeur voor 11 februari) of meer informatie via het kantoor, tel 0186-693123. De PC Gravendeel PCOB 's-Gravendeel houdt donderdag 6 februari haar Algemene Ledenvergade ring in zaal Ichthus. Zuid-Voor straat 28. Aanvang: 14.30 uur. de zaal is open vanaf 14.00 uur. Na afloop van de vergadering wordt er een gezamenlijke maaltijd ge bruikt. Rommelmarkt In de Rijkestraat te 's-Gravendeel is vrijdag 7 februari vanaf 19.30 uur de rommelmarkt van de Ned. Herv. Gemeente. Er is van alles te koop: van aardewerk tot meubels, van boeken tot kleding, van elek trische apparaten tot glaswerk. Tevens geopend op maandag van 14.00 uur tot 16.00 uur. Voor het inleveren van verkoopbare artike len; woensdag tussen 14.00 uur en 16.00 uur. Een telefoontje naar 6732077 of 6731154 en de spul len worden opgehaald. Wijnproeven Buurthuis de Stap in Puttershoek organiseert een avond waarop liefhebber van Franse wijnen de Elzas- Bourgogne en Bordeaux kunnen proeven. Aanmelden kan tot en met 20 februari. Voor op gave en informatie; 078-6762629 (donderdag)of bellen naar Pia Gravendeel 078-6765311 Kinderziekten met vlekjes Gezondheid Service organiseert op donderdag 20 februari een themabijeenkomst over kinder ziekten met 'vlekjes' waarin in formatie wordt gegeven aan ou ders/verzorgers van kinderen tus sen 0 en 12 jaar. De bijeenkomst is gratis voor leden van Gezond heid Service, niet-leden betalen euro 8,-. Om organisatorische re denen is aanmelding noodzake lijk. Dit kan op werkdagen tussen 09.00 en 12.00 uur via 0181- 626226. Baby- en peuterochtend In de het consultatiebureau te Zuid-Beijerland wordt donderdag een baby- en pcuterochtend ge houden. Aanvang 9.15 uur. Toe gang 1 euro. Meer informatie 693123. Klaverjassen De Anbo Oud-Beijerland houdt donderdag een klaverjasmiddag in De Bazuin. Aanvang 13.30 Oud papier (2) Leden van de chr. Harmoniever eniging Prinses Juliana halen vrijdag oud papier op in Klaas waal. Verzocht wordt het papier om uiterlijk 18.00 uur opgebon den aan de straatzijde te plaatsen. Het oude papier bij de bejaarden woningen aan dc Pinksterbloem- straat wordt opgehaald vanaf 14.30 uur. Reiki informatieavond en cursus Op 6 februari wordt een Reiki-in- formatieavond gegeven voor ie dereen die wil kennismaken met deze eenvoudig en doeltreffende natuurlijke geneeswijze. Deelna me euro 2,50. Op 13 februari start de cursus Reiki 1 waarin deze therapie toe gepast wordt. Voor inlichtingen, de folder en inschrijfformulier Lydia van der Bie (Reiki Master) tel. 0186-613959 OUD-BEIJERLAND - Is het hoge ambitieniveau wat betreft de ont wikkeling van dc nieuwbouwwijk Havenkwartier realistisch. Die vraag stelden verschillende fracties maandagavond in de Oud-Beijer- landse raadsvergadering. Zolang de saneringskosten van de vervuilde bodem nog niet duidelijk zijn is nog veel onzeker. In ieder geval stem de de raad in met het door de commissie opgestelde lijstje van voor waarden. Een sluitende exploitatieopzet en een afdoende sanering zijn absolute vereisten. Verder gaat het ontwikkelingsplan uit van een ver diepte parkeergarage, en de bouw van minimaal 20 woningen voor se nioren en jongeren, eventueel uit te breiden als dat binnen de finan ciële mogelijkheden blijkt te vallen. De verplaatsing van de brand weerkazerne dient uiterlijk in het eerste kwartaal van 2005 geregeld te zijn. Onderaan het verlanglijstje prijkt een bedrijfsverzamelge bouw. SGP-er P. Meijer zag liever, gezien de onzekere financiële mo gelijkheden, dat de raad slechts een voorkeur voor een verdiepte par keergarage uitsprak. Bint gaf bij monde van W. de Jonge aan het mi nimum aantal parkeerplekken naar 300 uit te breiden. Verder wil De Jonge ook HBG houden aan dc plicht om 15 woningen in de sociale sector te bouwen. De VVD is tevreden met de verfijning van de kaders. 'Een sluitende exploitatieopzet blijft ons grootste punt," aldus P. Gijben. 'Het woord scenario is een belangrijk woord.' vond PvdA-er P. Ticleman, 'de fo cus ligt op het gemeentelijke quadrant, gaandeweg zal duidelijk moe ten worden wat er allemaal mogelijk is. Ik ga ervan uit dat we het op timale nastreven, wellicht blijkt het mogelijk meer sociale woning bouw te doen of een parkeergarage in twee lagen, het college zal de verdere aanpak duidelijk moeten maken in de terugkoppeling naar de raad.' Wethouder G. de Man beloofde dat het college maandelijks de com missie zal rapporteren. I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 1