Watersnood in de Visserstraat in Middelharnis Uw verhaal is ons een taart waard! Een taart van De Plekke I Rascha peper SuPERPOLIT'TK Koffie radio plus Mode en zijdebewerken 5 FEBRUARI 2003 De Plekke PAGINA 15 *3/ j Brood - Banket - Croissants Van der Spoel Kerkepad 1c, Middelharnis Telefoon 0187-486469 (Foto: familie Van den Boogert) Bertrand deur een vreemd, schreeuwend, krijgt een heer- schreiend geluid en na de achter lij/re taart voor deur open te hebben gedaan zijn uitgebreide kwam hij tot een merkwaardige verhaal. ontdekking. Op de drempel met zijn lijf half in het water lag een (Foto: Maria groot varken van "rond de 400 Evers) pond te vechten voor zijn leven. Helaas was er geen plaats voor hem in het al overvolle dijkhuis van de Oostdijk en de deur ging weer dicht waarna het dier waar schijnlijk wel verdronken is. Na de resterende nacht daar vol emotie en spanningen te hebben doorgebracht hoorde men bij het dagen van de zon een haan kraai en: Ook opmerkelijk was dat het hondje Fokkie nog leefde. Hij was in het schuurtje op een strooibaal in leven ct- /leven. Een feit wat de kinderen ërg aansprak. Diezelfde ochtend kwam een broer van mijn grootvader om het gezin Hoogmoed mee te nemen naar het ouderlijk huis, Hofplein nummefid), te Sommelsdijk waar mijn overgrootouders woonden. Sommelsdijk en het grootste gedeelte van Middelharnis waren immers nog droog omdat ze zich aan de andere kant van de dijk bevonden. Eenmaal aangekomen op het Hofplein was het afwachten wat er nu zou gaan gebeuren. Zou Sommelsdijk droog blijven? Eén ding was duidelijk, het zou een andere zondag zijn dan normaal. welke het Spuikwartier en de Vissersbuurt onder deed lopen! De Kaai, waar ze voor kort nog gelopen hadden, denkend aan de weinige spullen die ze in veilig heid hadden gebracht was veran derd in een stromende koude massa water. Het zal rond 4.20 uur geweest zijn. Op de Oostdijk aangekomen vond mijn oom (9 jaar) het merkwaardig dat al die koeien daar liepen. Nog niet goed beseffend wat er aan de hand was. Ze waren immers nog niet zo geleden wakker gemaakt door de burgemeester. Eenmaal aangekomen bij het ouderlijk huis van mijn groot moeder op de Oostdijk bleek dat het gezin Hoogmoed niet de enige familie was die daar bescherming zocht tegen het woelige water. In het huis waren in totaal 22 men sen die grotendeels familie van mijn grootmoeder was. "Nu wordt het ook nog mistig" waren de woorden van mijn overgroot vader. Uiteindelijk bleek dat de mist het aanstormende water bleek te zijn uit de Van Pallandtpolder. Zijn gedachten gingen uit naar de mensen in de Van Pallandtpolder waar hij voorman was. "De enige redding voor de mensen daar is de net nieuw gebouwde schuur. Hopelijk zijn ze niet gaan lopen". Wat er met de mannen daadwer kelijk gebeurd was, zou men pas na de ramp te weten komen. Varken in doodsnood Op een gegeven ogenblik hoorde mijn grootvader bij de achter- Grevelingen 's Middags hoorden ze de omroe per door dorp gaan met de waar schuwing dat tegen 18.00 uur ook Sommelsdijk en Middelharnis onder zouden lopen en er een vei lig onderkomen gezocht moest worden. Niet het water van het Haringvliet, maar van de Grevelingen zou voor problemen gaan zorgen. De zolder zou het veilige onderkomen worden voor heel de familie. De zolder waar uit voorzorg letterlijk emmers vol water waren neergezet. Zittende met z'n allen op zolder hoorde mijn grootvader de tras vollopen wat betekende dat het water inmiddels ook het tweelingdorp Middelharnis en Sommelsdijk had bereikt. Niet wetende hoe veel slachtoffers er inmiddels al gevallen waren door het gevaar lijke water. (Lees verder op de volgende redactiepagina) Vanwege de herdenking van de ramp van 1953 plaatsen wij het uitgehrei(^ verhaal dat Bertrand van den Booger' 'lit Middelharnis heeft ingestuurd, opgetekend van de verhalen van zijn vader en zijn opa. Hij kreeg van ons die grote, prachtige en overheerlijke taart van bakker Van der Spoel. We slaan daarom de rubriek Spoor van Lohr een weekje over. De pendule tikte kostbare minuten weg... Plet was zaterdagavond 31 janu ari 1953 in de Visserstraat van Middelharnis. Mijn grootouders waren later naar bed gegaan dan normaal. Ze hadden namelijk nog een potje gekaart met de buren. De hevige wind was goed te horen, maar ach, dat kwam wel vaker voor in het zuidwesten van Nederland. Opeens werd mijn grootvader wakker van een stem, wat burge meester Rijnders bleek te zijn. "Nu heb ik iedereen in de straat wakker kunnen maken, slechts de familie Hoogmoed niet." Burgemeester Rijnders was namelijk naar de Visserstraat toe gegaan om de mensen te waar schuwen voor het hoge water welke inmiddels ver boven nor maal peil stond in de haven. Snel aankleden was het advies en snel hiervandaan. De Visserstraat en omgeving waren namelijk niet zo hoog gelegen als de rest van het dorp aan de andere kant van de dijk. Kort daarna kwamen twee broers van mijn grootmoeder de familie te hulp. Zij woonden in het ouderlijk huis op de Oostdijk (81) in Middelharnis en waren gewekt door de vluchtende men sen van de Waterweg. Stoelen, theemeubeltje en andere dingen werden door mijn groot ouders in de bedstee gezet waar het hoog en droog zou staan. De pendule, destijds gekocht bij Keuvelaar voor f 16,25, tikte de kostbare minuten weg die ze nog hadden, maar kon wel op de schouw blijven staan. Zo hoog was immers het water na het bombardement van de keersluis op het Havenhoofd in de Tweede Wereldoorlog ook niet gekomen. Toen stond de Visserstraat met bijna alle huizen bij vloed onder water en was het bij mijn groot ouders niet verder gekomen dan de deur. Het geld (f 2,40) dat in huis aan wezig was, werd meegenomen en zo gingen ze naar de Oostdijk. Het koude water De route hep via het Visserdijk, over de Kaai langs slagerij Markenstein om vervolgens bovenlangs Confectiezaak Nipius naar de Oostdijk te gaan. Op de Kaai en op de dijk lagen zand zakken om het achterliggende gebied te beschermen tegen het hoge water van de haven. Tussen de zandzakken was een kleine opening gehouden voor de vluch tende mensen. Het water stond inmiddels al tegen de rand van Kaai. Eenmaal aan de andere kant van de zandzakken terecht gekomen bulderde het water over de Kaai en stroomde het Spui op Dijkherstel. De man links van de vrachtwagen bestuurder is de opa van Bertrand. Deze groep was in dienst bij Aannemingsbedrij f Oosterwijk N. V. Hier een nieuw aangelegde dijk ten noorden van de Spuipolder van Middelharnis. MIDDELHARNIS - Donder dagavond 13 februari hou den Boekhandel Vroeginde- weij en de Gemeenschaps bibliotheek Middelharnis een lezing, gegeven door Rascha Peper in de Gemeen schapsbibliotheek te Middel harnis. De lezing begint om 20.00 uur, de bibliotheek opent de deuren om 19.45 uur. Toegangskaartjes 5euro (incl. consumptie) zijn vanaf heden verkrijgbaar bij de Gemeenschapsbibliotheek, Boekhandel Vroegindeweij de - bibliotheken van Ooltgensplaat en Oude- Tonge. MIDDELHARNIS - Op vrij dag 6 februari zijn in het politieke discusieprogramma Superpolitiek van en^° Superstar Wim Hooiy.'nan (PvdA) en Wim Nattekaas (VDB '78) aanwezig. Super- politiek begint om 19.00 uur. Dit programma wordt live verzorgd vanuit het Diek- huus, Beneden Zandpad 7 te Middelharnis, zodat u de gelegenheid krijgt om er bij te zijn en eventueel vragen te H stellen aan de gasten. De presentatie ligt in handen r:;; van Jan van Dop en Berend- '"v Jan Bruggeman. Radio Superstar is te beluisteren op 105.9 (kabel gem. Middelharnis) en 107.3 FM (vrije ether). MIDDELHARNIS - Op zaterdag 7 februari zal in het aktualiteitenprogramma Koffie Radio Plus van Radio Superstar Burg. De Vries- Hommes aanwezig zijn voor een interview. Dit n.a.v. de gemeenteraadsvergadering van donderdag 5 februari. Radio Superstar zendt deze vergadering live uit vanaf 19.20 uur. Koffie Radio Plus begint om 10.00 uur. Radio Superstar is te beluisteren op 105.9 (kabel gem. Middel harnis) en 107.3 FM (vrije ether). GOEDEREEDE - Woensdag 12 februari een unieke kans voor liefhebbers van mode- en zijdebwerken om deel te nemen aan een workshop door Nora Gorter, afkomstig uit Brussel. Zij is bekend door het ontwerpen en ver vaardigen van aparte sjaals en kleding. Workshop in Cal'e Billard Goeree van 10.00 tot 16.00 uur, inclusief lunch 38,50 euro, materiaalkosten ca. 15 euro. Aanmelden tel: 491878 of 492134

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 3