Vijftig jaar na die verschrikkelijke ramp Herdenking Goedereede Schoolkinderen bezoeken graven Mooie plechtigheid Tekst Monument Begraafplaats Slachtoffers Watersnoodramp 1953 Lomp-u-plekke 5 FEBRUARI 2003 _De Plekke PAGINA OUDE-TONGE - Hare Majesteit de Koningin kwam naar Goeree- Overflakkee voor de Nationale Herdenking in de Grutterswei. Ook ministers, burgemeesters, gedeputeerden en commissarissen van de Koningin waren aanwezig. Onder de genodigden uit de bevolking bevonden zich nabestaanden en overlevenden van de ramp. De Grutterswei was prachtig versierd en bijna onherkenbaar. Achter in de zaal was een 'trein spoor' aangelegd voor de came ra's van de NOB televisieploeg, die de beelden rechtstreeks uit zond. Voor de lokale pers was het niet makkelijk iets van betekenis op de foto te zetten, aangezien de regels bij dit soort evenementen zeer strak zijn gesteld, deels uit veiligheidsoverwegingen en deels om overlast van de pers tegen te gaan. Alle genodigden konden na het welkomstwoord door de heer Franssen, commissaris van de koningin filmbeelden van de watersnoodramp zien op het grote scherm in de zaal. Toen kwam mevrouw C.J. van den Ouden-Huijer uit Oude-Tonge naar voren. Zij vertelde haar eigen verhaal van de rampnacht 'Wat ons overkwam'. Zij vertelt haar eigen impressies ook op de scholen, zodat de kinderen uit de eerste hand horen wat voor drama zich hier vijftig jaar gele den heeft afgespeeld. Daarna voerde het Souburgs Koper Quintet het Adagio van Samuel Barber uit en Gnossienne no. 1 van Erik Satie. De winnares van de gedichten wedstrijd waar zo'n 350 jongens en meisjes aan meededen werd gewonnen door Eliza Mari Maliepaard uit Stad aan het Haringvliet. Zij mocht op deze bijzondere dag haar gedicht komen voorlezen. De voor deze gelegenheid omgebouwde Grutterswei, waar de genodig den de kranslegging door de koningin op het grote doek konden volgen. (Foto: Kees Hoogzand) GOEDEREEDE -De gemeente Goedereede hield op maandag 3 februari een herdenking ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de watersnoodramp 1953. In de gemeente Goedereede verlo ren tijdens de rampnacht in totaal 69 personen het leven, 62 in Stellendam, 6 in Goedereede en 1 in Ouddorp. Na de ramp is in Stellendam een monument opgericht, waarop de namen van de slachtoffers staan. Het eentebestuur stelt het op prijs "3e nagedachtenis van de vele slachtoffers in ere te houden. Op maandag 3 februari werd hier aandacht aan besteed De deel nemers verzamelden zich bij t Hg£r Huus in Stellendam van waarvandaan rond 19.00 uur de stoet vertrok naar het monument aan de Kerkhoflaan. Bij dit monument werd een krans gelegd door de burgemeester en mevrouw Sinke, namens de gemeente Goedereede en haar inwoners. Hierna kregen andere personen en instellingen de gele genheid om eveneens een krans of bloemen te leggen. Na de kranslegging volgde een stille tocht naar de Ned. Herv. Kerk aan de Bosschieterstraat. Daar werd door de gezamenlijke koren Koningin Beatrix en premier Balkenende bezochten de begraafplaats. (Foto: Kees Hoogzand) Wat een gek idee Wat een gek idee dat de grond waar ik op sta eens verzwolgen was door de zee. Dat op deze plek zoveel mensen om het leven zijn gekomen. Wat een gek idee dat de plek waar mijn huis staat eens verzwolgen was door de zee. Dat in korte tijd zoveel dieren er niet meer waren. Wat een gek idee dat op deze eilanden zo'n ramp is gebeurd. Dat we daar van nu in deze tijd bijna niks meer merken. Hierna volgde een speciaal voor deze gelegenheid door Arie J. Keijzer gecomponeerd Kyrie, beati mórtuli, uitgevoerd door het koor C.O.V. Laudando onder leiding van Rinus Verhage, met medewerking van Mieke van Laren (mezzo-sopraan), Piet Westhoeve (piano) en Fransje de Visser (fluit). Toen was het tijd voor de koningin om de Grut terswei te verlaten om bij de Begraafplaats Slachtoffers Watersnoodramp 1953 een krans te leggen namens de Nederlandse bevolking. Het was bitterkoud. En de koningin moest tegen een kleine sneeuwstorm optornen, stappend door hoog opgewaaide sneeuw. Samen met premier Balkenende en burgemeester Van Pelt van Oostflakkee liep zij langs de graven. Hierna verliet zij, weer in de speciale bus, Oude-Tonge om voor het tweede gedeelte van de Nationale Herdenking naar Ouwerkerk te gaan. de herdenkingscantate 1953- 2003 uitgevoerd, gecomponeerd door de heer Arie J. Keijzer. Tijdens deze bijeenkv A voer den burgemeester Sinke en Ds Smelt. Hervormd predikant in Stellendam, het woord. Heeft velen voor Zijn troon geleid Zo werd Zijn gave ons een teken, Hun zij Zijn liefde in eeuwig heid STELLENDAM - Tijdens de watersnoodramp van 1 februari 1953 zijn in Stellendam in totaal 62 personen verdronken.Veel van deze slachtoffers, in totaal 56, liggen begraven op de algemene begraaf plaats van Melissant, aan de Kerkhofweg. De graven en het monument worden daar bijgehouden door de gemeente Dirksland. Vanuit Stellendam is het initia tief genomen om met de school kinderen van Stellendam die graven te gaan bezoeken. De Fa. Mijnders uit Melissant verzorgde geheel belangeloos het vervoer van en naar Stellendam. De plaatselijke scholen gingen, met Mails verwijderen Wie actief e-mailt, krijgt er mee te maken: alle mappen van Outlook Express staan barstensvol met berichten. U kimt natuurlijk alle oude e- mails per stuk verwijderen en daarna de map 'Verwijderde Items' legen. Maar zo gaat het handiger. In Outlook Express ziet u bovenaan rechts de knop 'Zoeken'. Klik hierop met de muis. In het scherm dat u opent ziet u allerlei invul- mogelijkheden, zoals afzender, onderwerp en datum. Selecteer in het scherm welke map doorzocht moet worden. Typ in het juiste van een tref woord, zoals een bepaalde afzender als u alle mails van deze persoon wilt verwijderen Klik op zoeken. Onderaan ziet u een lijst met alle gevonden e-mails. Selecteer ze allemaal met Ctrl A of met de muis. Met een klik op "Delete' zijn ze allemaal verwijderd. Deze tip werkt ook als u op zoek bent naar een bepaalde e-mail maar deze niet zo gauw kunt vinden. Sla in dit geval de laatste stap over. Heeft u vra gen over dit onderwerp of andere zaken betreffende computers, dan kunt u natuurlijk terecht bij het team van Pierre Munter van Silverstar in De Schoolstraat. lANLEVEREN KOPIJ GOEREE-OVERFLAKKEE - U kunt uw berichten voor De Plekke, een groter artikel bij voorkeur voorzien van een foto, aanleveren op ons post adres, Oranjestraat 2, 3244 BJ Nieuwe-Tonge, naar onze postbus 250 3240 AG Middel- harnis, per e-mail naar info@deplekke.nl of bij een van onze inleveradressen. Wij ons best doen uw berichten te plaatsen mits ze passen bij de inhoud van De Plekke. Wij sluiten in het weekend af. De redactie is maandag en don derdag tijdens kantoortijden, rechtstreeks bereikbaar op tel: 657024. Voor advertenties Kees Hoogzand tel: 657018. Later die middag formeerde zich een stille tocht die onder barre weersomstandigheden naar de begraafplaats ging. Velen sloten zich aan. de hoogste klassen maandagmid dag 3 februari naar Melissant. Bij ieder graf werden door de kinde ren bloemen gelegd. Burgemeester Sinke van Goedereede besteedde met de kinderen aandacht aan deze ingrijpende gebeurtenis. Hij legde bloemen bij het herden kingsmonument op de begraaf plaats. Weekblad voor Goeree-Overflakkee Oplage 20.000 Actueel, thuis in de regio Bezorgd op woensdag Verschijnt wekelijks Advertentie-verkoop. Kees Hoogzand T 0187-657018 M 06-26220182 F 0187-651412 E info@deplekke.nl Redactie: Mana Evers-van der Waart T 0187-657024 F 0187-651412 E redactie@deplekke.nl Uitgever: De Plekke VOF Oranjestraat 2 3244 B| Nieuwe Tonge Postadres Postbus 250 3240 AG Middelhamis www.deplekke.nl Druk: lansserVPers Rotatiedruk Bezorging: Reclameverspreiding Bouwman T 0181-315950 F 0181-324413

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 2