'Als g' in nood gezeten...' Maartje Hanse-de Ruyter ontsnapte aan watersnoodramp Frieschliagblad KARIN SITALSING Foto: Frans Andringa 1 februari 2003 Vandaag is het precies vijftig jaar geleden dat de 39-jarige Maartje Hanse-de Ruyter haar geboortedorp Kerkwerve in Zeeland ontvluchtte met haar man en vijf kinderen - de jongste net vijf weken oud. De dijk was gebroken, het water kwam er aan. Samen met nog 26 anderen zat het gezin Hanse drie dagen lang op de bovenverdieping van het huis van de molenaar terwijl de zee grote delen van het land verwoestte. Inmiddels is 'Moe' Hanse 88 en woont ze in Rut ten, net over de Friese grens in de Noordoostpol der. Elk detail van de watersnoodramp herinnert ze zich. „Het was zoiets angstigs. Ik heb tot God ge roepen dat Hij ons moest helpen. Dat we het gehaald hebben, is een wonder." Johannes Hanse is vroeg op, zondagochtend 1 februari 1953. Om vijf uur gaat de wekker. De koeien moeten gemolken. Normaal gesproken helpt Maartje hem met de dieren, maar vandaag voelt ze zich niet zo lekker. Vijf weken geleden is dochter Petra geboren, moeder is nog wat zwakjes. Bovendien heeft ze een koutje ge vat en wordt ze geplaagd door een nare hoest. Gauw geeft ze de baby de borst en stopt haar weer in het wiegje. Zelf kruipt Maartje weer onder de wol. Daar blijft ze niet lang liggen. Al snel komt Johannes binnen om zijn vrouw te waarschuwen. Van de buurvrouw heeft hij gehoord dat de dijk gebroken is. „'Moeder, moeder, we moeten direct hiervandaan', zei mijn man", vertelt ze in een onmiskenbaar Zeeuws accent. „'Er zit een gat in de dijk, we moeten vluchten en zien op de dijk te komen.' Dus ik zeg tegen hem: 'Man, ben je nu helemaal...?' Maar hij hield vol. 'Snel, kleed de kinderen aan. Een dubbel stel kleren, want het is erg koud.' Nou, toen ben ik uit bed gekomen en heb ik vlug vlug de kinderen aangekleed. Op zo'n mo ment heb je geen tijd om na te denken. Je doet maar wat." Allemaal water Het water nadert snel. Johannes probeert de koeien de stal uit te krijgen. „Hij dacht: als ze maar buiten Vervolg op pagina 4 Maartje Hanse-de Ruyter toont de foto van de boerderij in Zeeland waar ze woonde tijdens de overstroming. Sneinspetiele

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 2