Interland zonder Wilhelmus watersnoodramp 1953 de Gelderlander zaterdag 1 februari 2003 Schaatsen en voetballen gingen gewoon door Het profvoetbal dankt Nederland aan elf mannen die op donderdag middag 12 maart 1953 in Parijs de Watersnoodwedstrijd speelden. Uit schot! Zo voelde Kees Rijvers zich. En zo benoemt hij het vijftig jaar la ter. Het elftal dat de histori sche watersnoodwed strijd in Parijs speelde. Staande van links naar rechts: Gerrit Vreken (Nantes); Rinus Schaap (Racing Club de Paris); Frans de Munck (1. FC Köln); Cor van der Hart (Lille); Joop de Kubber (Bordeaux); Arie de Vroet (Rouen). Gehurkt: Bram Appel (Stade de Reims); Kees Rijvers (Saint-Etien- ne); Jan van Geen (Nan tes); Theo Timmermans (Nimes); Bertus de Har der (Bordeaux). Foto: ANP - T: •-•Y.v HENRI VAN DER STEEN Eigenlijk is het 'een lolletje' voor de jongens die de nu betaamde Watersnoodwedstrijd gaan spe len. Wel een bijzondere vriend schappelijke wedstrijd: elf Neder landse, in het buitenland spelende profs tegen het nationale elftal van Frankrijk. Maar het is geen interland, zelfs het Wil helmus mag niet worden gezongen. 'Wien Neerlands bloed' is het alternatief. Zelfs oranje shirtjes zijn verboden Kees Rijvers, iets te zwaar, maar glimmend van gezondheid: „Wij waren het uit schot." Zo denkt tenminste de leiding van de KNVB, voorzitter Karei Lotsy voor op, over de voetballers die in het buiten land zijn gaan spelen voor geld. Bah! De serteurs worden ze genoemd, verraders. Pers en publiek denken er het hunne van. Al jaren worden de liefhebbers ge trakteerd op matig clubvoetbal en rond uit tranen verwekkend interlandvoetbal. Oranje verliest praktisch alles in deze tijd, zonder de topspelers die in Duits land, Italië en Frankrijk voetballen. Het is zo erg dat de KNVB besluit niet mee te doen aan de kwalificatiewedstrijden voor de WK's van 1950 en 1954; het Ne derlands elftal is eenvoudigweg te zwak. Dan is het ineens 1 februari 1953. De watersnoodramp. Nederland in droefe nis. Al op 4 februari worden her en der wedstrijden gespeeld ten bate van de slachtoffers van de ramp. Frankrijk biedt de KNVB een interland aan, maar de bond weigert, doodsbang dat het 10-0 wordt tegen de sterke Fransen, die net nog van toplanden als West-Duitsland en Oostenrijk hebben gewonnen. Theo Timmermans van Nimes be denkt dan het plan om met Nederlandse profs tegen Frankrijk te spelen. Prins Bernard wordt ingeschakeld, die het idee van harte steunt, waarna de KNVB moei lijk nog kan dwarsliggen. Lotsy kan het overigens niet opbrengen naar Parijs te komen, Abe Lenstra wel. Die kijkt zijn ogen uit. Hij niet alleen. Kees Rijvers: „Het hele belang van de wedstrijd drong eigenlijk pas geleidelijk, en dan vooral pas lang na de wedstrijd, tot ons door. We zouden op de wedstrijd dag om 11.00 uur een bespreking heb ben. Bram Appel had als aanvoerder een speech voorbereid, die ik vooraf te lezen kreeg. Hij had van alle spelers een analy se gemaakt: sterke kanten, waar ze op moesten letten. Keihard. Maar die be spreking werd steeds maar uitgesteld om dat het hotel vol zat met journalisten, vrienden en supporters. We wisten niet wat we meemaakten. In het stadion ook. Het was bomvol." Bram Appel, de aanvoerder van het elftal van Nederlandse profvoetballers, schudt de Franse aanvoerder René Marche- de hand. Naar schatting 8.000 Nederlandse voet balliefhebbers zijn naar Parijs gereisd voor deze merkwaardige wedstrijd. Tien in Frankrijk spelende profs plus keeper Frans de Munck (van 1. FC Köln) tegen het grote Frankrijk. Ten behoeve van het Rampenfonds. Rijvers: „Van die catastrofe wist je ei genlijk niks. Ik heb pas vorige week voor het eerst televisiebeelden gezien." De wedstrijd in het Pare des Princes is in drukwekkend. De profs leveren het be wijs dat het wel wat anders is hooguit twee keer in de week te trainen of twee keer per dag. En dan doet de beste, Faas Wilkes, niet eens mee. Hij krijgt van Tori no geen toestemming. De Watersnoodwedstrijd in Parijs krijgt een extra dimensie omdat het ech te Nederlands elftal vijf dagen eerder ook een wedstrijd speelt ten behoeve van het Rampenfonds. Een heuse inter land, thuis in dë Kuip, tegen Denemar ken. Dat moet wat kunnen worden, want de Denen doen ook al jaren niks anders dan verliezen. De Kuip zit helemaal vol, met 65.000 liefhebbers voor deze Offer wedstrijd, zoals de interland wordt ge noemd. Nederland verliest evenwel weer op treurige wijze. Dan de profjongens. Frankrijk-Neder land is een wedstrijd die door de KNVB wordt geboycot, maar die in Sportkro niek wel wordt nabesproken. Herman Kuiphof is lyrisch over het spel van het uitschot, dat een 'diepe indruk' heeft ge maakt in binnen- en buitenland. „Het peil van dit beroepsvoetbal is VOOR TREFFELIJK. De ontmoeting tegen Frankrijk leverde VELE MOMENTEN MET MAGNIFIEK VOETBAL op." Kees Rijvers: „Aanvankelijk waren de Fransen veel beter, bij rust had het 5-0 kunnen staan, als Frans de Munck niet zo geweldig had gekeept. Oioioi, De Munck. We hadden maar één verdedi ger, Cor van der Hart. Het was een sa mengeraapt elftal. Vreeken en De Vroet werden-back gezet, maar dat waren geen backs. In de rust kwamen we tot de ont dekking dat het pas 1-0 was. En wij moes ten beter kunnen. Bram Appel kreeg commentaar. 'Bram, sodemieter op uit die achterhoede, naar voren!' Na rust zijn we toen gaan aanvallen." Hij zet een videoband aan, met de be roemde beelden van de wedstrijd. Rijvers attendeert op het Franse doelpunt, na een fout van Bertus de Har der. „Een truc mislukte, Frankrijk scoor de. Tegenwoordig zou De Harder met een zijn gewisseld." 'De Goddelijke Kale' maakt het meer dan goed, hij wordt de beste man van het veld in die tweede helft. Kuiphof wijdt in zijn verslag nog een honende ali nea aan de tijd dat Rat Verlegh voorzitter is van de Keuze Commissie. Die had het, vier jaar eerder, aangedurfd te stellen dat De Harder te oud was voor Oranje. De Harder was toen 29. De Harder maakt de 1-1, Appel kort voor tijd de 1-2. Twee keer is Rijvers de aangever. Rijvers wordt geroemd door Kuiphof. 'Neem Keesje Rijvers. Vroeger ging hij een straatje om als er fors geduel leerd moest worden en wie nam het hem eigenlijk kwalijk? Een mugje moet geen hamerslagen opzoeken, nietwaar?' Ze zijn allemaal sterk vooruit gegaan in het buitenland, concludeert Kuiphof, ze zijn vooral een stuk harder geworden, 'storten zich onverwijld in tackles.' I-Iet Vrije Volk schrijft: 'Wat jammer, wat heel jammer, dat het Nederlandse publiek, dat zondag in, zondag uit naar wedstrij den moet kijken waaraan reuk noch smaak zit, dit sublieme spel van onze profs onthouden is.' Rijvers en consorten als de steen des aanstoots. Nog even. De Watersnood- wedstrijd verandert het denken over be roepsvoetbal definitief. Een half jaar la ter start een wilde profcompetitie, ander halfjaar is het officiële beroepsvoetbal in Nederland een feit. Je kunt je anno de 21ste eeuw nauwe lijks nog voorstellen dat Kees Rijvers en zijn makkers er rond '40 en '50 vele jaren over doen weg te komen. Rijvers: „Ik kreeg al meteen na de oorlog een aanbie ding van Lille. En daarna elk jaar, van an dere Franse clubs. Bij de bond waar schuwden ze ons. Het zijn bandieten in het buitenland, je wordt opgelicht. En dat geloofde je nog ook. Toen ik uiteinde lijk wel de beslissing nam te gaan, wil den ze nog niet meewerken aan de over schrijving, die moest ik op het bondsbu- reau gaan opeisen, waar ze weer op me inpraatten. Wat ik deed was heel erg on dankbaar, vonden ze." Rijvers, zoon van een Bredase schoen maker en van beroep elektricien, gaat bij St. Etienne voetballen, maar niet alleen voor het geld. „Ik kon van mijn hobby mijn beroep maken en er werd daar op een veel hoger niveau gespeeld. En ik ging goed verdienen, hoewel ik pas na een halfjaar een tweedehands Cheveau- tje (Citroen 2CV, red.) kocht." Hij woont intussen alweer jaren in Frankrijk, op het lie d'Oleron, voor de kust bij Bordeaux. Tot voor enkele jaren speelde Rijvers (bijna 77) er nog regelma tig op het strand met de plaatselijke jeugd, vier tegen vier. „Dat lukt niet meer, sinds ik vier omleggingen heb ge had en een maaghemia. Daarom ben ik ook twaalf kilo te zwaar. Fietsen gaat nog, voetballen nu niet meer." Voetballen kijken nog wel, maar Rij vers taalt niet meer naar voetbal op tele visie. Zelfs als bondscoach maakte hij er geen gewoonte van de televisie aan te zetten voor voetballen. „Ik vind het een ramp. Je ziet ook alleen de bal-acties, je kunt het spel niet goed volgen. En het gaat alleen nog om balbezit. Ze zeggen dat het spel sneller is geworden. Nou, de druk op de defensies is groter geworden, daarom moeten ze sneller afspelen te genwoordig. Ik kan er niet meer tegen. Alleen Schalke heb ik wel steeds gevolgd, nuFIertha, vanwege Huub natuurlijk." Natuurlijk heeft hij zijn favorieten. „Ri- valdo, Henry, hoe heet-ie, Zidane, die vind ik fantastisch om te zien, zoals ze overeind blijven tegen agressieve tegen stander. Van Nistelrooij vind ik ook heel erg meevallen. Wat die heeft gepresteerd na zijn blessure. Hij blijft maar door gaan, heel knap. Scoren en laten scoren. Ronaldo? Als hij fit is. Maar vergelijk hem niet met Pelé of Cruijff, zeg. Van mijn generatie worden altijd Faas Wilkes en Abe Lenstra genoemd, maar volgens mij was Kick Smit de beste. Die had een aanbieding van het grote Arsenal, maar mocht niet. Dramatisch. Smit was er een uit het rijtje met Di Stefano en Pelé." Beter dan Wilkes? Lenstra? „Die waren gefixeerd op specialismen. Maar ik weet niet of Faas minder was dan Ronaldo. Faas had niet alleen een dribbel, hij had een schot en hij kon afwerken. Abe had een superieure techniek, maar als we te gen de Engelsen of Schotten moesten, deed hij liever niet mee. Abe was vooral fenomenaal als vrij sterker waren." En de grote kleine man zelf? Kees Rij vers'was een magnifieke binnenspelen een van de beste voetballers die Neder land heeft gehad. Technisch bekwaam, gezegend met inzicht en vooral geze gend met een prachtige wedstrijdmenta liteit. Rijvers was een knokker, een wer ker - ondanks zijn van God gekregen ta lent en balgevoel. Een lastig heerschap vaak, maar een echte sportjongen. Ook als trainer bleek hij een man die stond voor sportief, aanvallend, technisch voet bal. Rijvers was een sieraad voor de Ne derlandse voetballerij. Rijvers speelde 33 interlands, als speler van NAC en'Fey- enoord, het hadden er 88 kunnen zijn. Vooral als de KNVB hem vanwege zijn profstatus niet zeven jaar lang over het hoofd had gezien. Het contrast was schrij nend. Terwijl in Zee land de noodklok ken onophoudelijk luid den, werd in het Noorse Hamar de rood-wit-blau- we driekleur gehesen en zongen Nederlandse schaatssupporters uit vol le borst het Wilhelmus. Daar in het hoge noorden ging Kees Broekman op de schouders en vierde de kleine oranje-kolonie de eerste Europese titel bij het allroundschaatsen. Onwetend van de ramp die zich in eigen land vol trok, hadden de schaat sers zondags nóg ge klaagd over de straffe wind en de sneeuwvlok ken die op het ijs bleven kleven, waardoor de baan stroef wérd- Maar niet alleen in Noor wegen kwamen Neder landse sporters in actie. Geloof het of niet, maar terwijl de Zeeuwen in pa niek naar de daken van hun huizen gevlucht wa ren om aan het kolkende water te ontsnappen, werd er in de andere pro vincies gewoon gevoet bald. Het feit dat de KNVB er het zwijgen toe deed en op die rampzon dag niet overging tot een algehele afgelasting lever de verontwaardigde com mentaren in de b an ten op. Zo schreef een verslag gever in De Gelderlander. „In deze hadden we stel lig een meer passende, we zouden haast zeggen een meer 'sportieve' houding van onze hoogste voetbal instanties verwacht." Overigens waren er die zondag wel clubs die niet doof bleken voor de wa tersnood. Zo schonk Vites se 1.000 gulden en werd er onder de toeschouwers die op de competitiewed strijd van de Arnhemmers waren afgekomen nog eens 2.000 gulden ingeza meld. „Goddank had de medaille dus ook nog een gunstige keerzijde", con stateerde de verslaggever van De Gelderlander. :rende soldaten in Rilland-; In open vrachtwagens werden de overlevenden weggebracht. In Nijmegen werden bergen Kleding ingezameld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 4