Gevecht tegen het gulzige water C:i R E9 SI PRECIES 50 JAAR GELEDEN WERD ZUIDWEST-NEDERLAND IN ZIJN SLAAP OVERVALLEN DOOR EEN GRUWELIJKE Die nacht Draaiboek zat alles tegen nieuwe ramp ligt klaar Historische voorpagina zaterdag 1 februari 2003 s'oy- j SJre?* pagina 21 pagina 22/23 pagina 25 ti i/f, V- 'X - Vandaag, precies water grote delen bleken niet be- natie van hoogwa- mensen en tien- De watersnood grootste catastro- Ramp was de aan- 50 jaar geleden, van Zuidwest-IMe- stand tegen een ter en orkaanwin- duizenden stuks van 1 februari fe die ons land in zet tot de Delta- overspoelde zee- derland. Dijken zeldzame combi- den. Bijna 2000 vee verdronken. 1953 was de vredestijd trof. De werken. door CEES KORING ZIERIKZEE, zaterdag „Stel je eens voor", schrijft iemand in het Mu seum Watersnood 1953 bij het Zeeuwse Ouwerkerk, „stel je eens voor: tientallen opgeblazen kadavers die te gen de dijk bonken, de ogen wijd opengesperd, de doods angst van hun laatste uren uitstralend. En hoe de licha men van mensen die ze in het water vonden eruit heb ben gezien, wil ik niet eens weten." Stel j e eens voorMaar wat pre cies 50 jaar geleden gebeurde, na dat de dijken braken en het zeewa ter Zeeuwse en Zuid-Hollandse ei landen en een deel van Noord-Bra bant overspoelde, is, voor wie er niet bij was, niet voor te stellen. De getuigenissen van de overleven den en hun redders zijn haast apo calyptische voorstellingen. Voor velen letterlijk het einde van de wereld. Door gebrek aan verbin dingen duurde het lang voordat de kolossale omvang van de catastro fe die ons land op 1 februari 1953 trof doordrong. Wat zich in die verschrikkelijke stormnacht en de dagen daarna op de eilanden af speelde, kwam in stukjes en beetjes naar buiten. Hartverscheurend In kranten en in De Ramp, het eerste boek dat al in 1953 over de watersnood verscheen, deden ooggetuigen hun hartverscheu rende verhaal: „Bij het geteister de Stavenisse vluchtte die nacht een echtpaar. In de woonkamer stond het water al boven de knieën. De vrouw was al op de overloop. De man zou nog even een tas grijpen. Binnen enkele tel len was het water nog een halve meter gestegen en drukte de deur dicht. De vrouw trok, de man duwde, zij konden de deur niet be wegen. Zij moest vluchten. Hij verdronk aan de andere kant van de deur." „Ergens te midden van kolkend water en striemende kou zaten een jonge man en zijn verloofde. Toen na anderhalve dag een redding boot kwam, was het meisje dood, de jongen half krankzinnig." „Bij het eiland Tholen zwalkte een gezin van zes personen op een af brokkelend vlot. Een voor een ver dwenen zij in de diepte. Alleen een jongeman, de laatste, werd gered." „Een man was met zijn vrouw het dak op gevlucht. Zijn vrouw aan de ene hand, de andere ge klemd om de schoorsteen. Zijn rechtervoet sloeg dag en nacht door het klotsen van het water te gen de dakgoot. Toen ze werden gered was die voet kapot, de man had geen hiel meer. Het was slechts een versplinterd bot." „Ergens hingen een man, een vrouw en vier kinderen aan een dakrand. Een half uur, een uur. Toen lieten zij los, de een na de an der, en verzonken in het grauwe, gulzige water." „Een visser voer langs een dak waarop een vrouw een kind baar de. Maar de schuit was overbelast. Hij moest verder." Lichamen Weken later, toen het dichten van de tientallen gaten in de dij ken in volle gang was en het land weer langzaam, droogviel, werden nog menselijke lichamen gevon den. Hele gezinnen van negen of meer personen waren in een klap weg. De dodenlijst stokte bij 1835. Hoewel veel Zeeuwen spreken van 1836 doden. In de rampnacht werd nog een kindje geboren dat een paar uur later, in de armen van haar moeder, verdronk. Maar om dat dit niet bekend was bij de bur gerlijke stand, is het nooit officieel meegeteld. Andere cijfers van de ramp wa ren even onvoorstelbaar. Tiendui zenden stuks vee werden door het water verzwolgen, duizenden hui zen bezweken onder de kracht van het water, tienduizenden mensen raakten huis en haard kwijt en mil joenen hadden direct gevaar gelo pen. Van boven af leek het ramp gebied een plek die getroffen was door een zwaar bombardement. Tienduizenden hectaren grond gingen voor lange tij d voor de land bouw verloren. De economische schade was nauwelijks in cijfers uit te drukken. Nederland was in die tijd net een beetje aan het opkrabbelen van die andere ramp: de Tweede Wereldoorlog. De wederopbouw was in volle gang en er heerste weer wat optimisme. Koot en Bie bezongen veel later het geluk dat eind jaren '40, begin '50 'heel ge woon' was. Kees Broekman was onze schaatsheld en op school wa ren de boeken van Dik Trom en Bolke de Beer favoriet. En thuis stond de pan op tafelen de kolen kit naast de kachel. De bakelieten radio of de draadomroep zond uit van acht uur 's morgen tot twaalf uur 's avonds. Nederland luister de naar 'Negen heit de klok' of de 'Bonte dinsdagavondtrein' en voordat de Ililversumse zenders zwegen klonk het Wilhelmus. Juliana was onze koningin en va dertje Drees waakte over ons. Ne derland zou het waarachtig wel redden. Oudste vijand Maar er lagen grote gevaren op de loer. De Koude Oorlog was in volle gang en we hadden veel te duchten van onze oudste vijand: de zee. De zeegaten van Zeeland en Zuid-Holland lagen nog wijd open en de dijken waren er be roerd aan toe. De zeeweringen hadden zwaar geleden onder het bouwen van militaire verdedi gingswerken en na de oorlog was FOTO: SUNSHINE er geen geld genoeg voor verster king. Ir. A. Maris, toenmalig top man van Rijkswaterstaat, zou later zeggen dat zijn dienst 'grote vrees' had voor een superstorm. Ongekend hoog Die kwam in de nacht van 31 ja nuari op 1 februari 1953. Een com binatie van springtij en langdurige orkaanwinden uit het noordwes ten zorgden voor een ongekend hoge waterstand op de Noordzee. Terwijl de radio uit de lucht was en dus niet kon waarschuwenbra ken overal in Zuidwest-Nederland buiten- en binnendijken door en liepen polders, dorpen en steden in het aardedonker met een on voorstelbare kracht en snelheid onder. Een overlevende zei later: „Toen ik een enorm gebulder hoorde, keek ik om. Een muur van drie meter water kwam op me af. Ik ben in de eerste de beste boom geklommen. Ik was net hoog ge noeg toen het water kwam. Het is een wonder dat de boom het hield." Vanaf de telexen ratelden tegen half vijf 's morgens de eerste onheilsberichten over de toestand bij Maassluis, West-Brabant en de omgeving van Dordrecht: „In Zwijndrecht is de noodtoestand afgekondigd. Willemstad loopt on der water. De elektriciteit is uitge vallen. De hulp van militairen is ingeroepen. Boeren hebben vee losgesneden. Kerkklokken lui den. Ramp van water dreigt." Zondag 1 februari verscheen Het Vrije Volk met een extra edi tie. 'Nationale ramp over Neder land' kopte de krant. Men meldde dat een orkaan en springtij onze kust doorbraken, grote gaten in de Zuid-Hollandse polderdijk sloe gen en dat de Alblasserwaard, de Hoekschewaard, Pernis, Rozen burg, Lekkerkerk, maar ook Texel en Katwijk waren getrof fen. In 's Gravendeel zaten 'hon derden mensen vast op zolders'. Maar berichten hoe erg het wérke lijk was bereikten Nederland pas de dagen daarna. Maandag 2 februari werd in de kranten nog ruim aandacht be steed aan schaatsidool Kees Broekman die in Hamar Europees kampioen was geworden. Wel druppelden die dag de eerste be richten binnen over doden door de watersnood. De Telegraaf meldde 190 slachtoffers, het Vrije Volk kwam met een cijfer van 300. De Provinciale Zeeuwse Courant kwam met een nooduitgave, waar in werd gerept over 'een reeks van rampen' dat Zeeland had getrof fen. Wegen waren geblokkeerd, hele baanvakken weggeslagen waardoor veel treinen niet meer reden. Telefoneren van en naar het rampgebied was uitgesloten. De eerste berichten over de om vang en de ernst van de ramp kwam van radioamateurs met in elkaar geflanste zendertjes via ka naal 3700, een Fins schip dat bij West-Schouwen was gestrand en overlevenden die op een vlot aan land spoelden, vissers die in de buurt waren. Zij brachten ontstel lend nieuws. Dorpen als Stavenisse (Tholen), Oude en Nieuwe Tonge (Overflak- kee) en Nieuwerkerk en Ouwer kerk (Schouwen-Duiveland) wa ren door het woeste zeewater als het ware van de kaart geveegd. Goeree-Overflakkee was zowat verzwolgen en Schouwen stond voor viervijfde onder water. Jhr. A. van Citters, de burgemeester van Burgh zei: „Met het eiland Schouwen is het afgelopen." Dui zenden wachtten op daken en zol ders wanhopig op redding, vaak vergeefs. Een treurig leger van tienduizenden was voor het water op de vlucht. De Belgische heli kopterpiloot Gérard Trémérie was een van de eersten die vanuit de lucht een beeld kreeg van de apo calyptische catastrofe: hij zag do den in bomen hangen, mensen in uiterste nood, met lakens zwaai end op daken van instortende hui zen en afbrokkelende dijken. On telbare stuks vee, dood of gelaten wachtend daarop. Tussen al deze onbeschrijfelijke ellende bleef in Zierikzee het stadscarillon spelen: 'O Nederland let op uw saeck.' Snerpende kou Na de verwoestende storm volg de snerpende kou met sneeuw buien. Op een dak, te midden van die gekmakende waterwoestenij, hield een oude man een baby in le ven door pudding voor te kauwen en dat te voeren. Mannen, die zelf alles waren kwijtgeraakt, zwom men door het ijskoude water om buren in veiligheid te brengen. In Hendrik-Ido-Ambacht kreeg Wil- helmina de Snoo in die rampnacht haar zesde kind. Tegelijk stroom de haar huis vol water. De vrouw, die net bevallen was, redde haar man van de verdrinkingsdood. Het zijn een paar bizarre voorbeel den van duizenden hulpbehoe venden die dagen en nachten lang op zichzelf waren aangewezen. LEES VERDER OP PAGINA 21 'Meer dan 190 doden' kopte deze krant op maandag J 2 februari 1953 op de voorpagina. Daags nadat Zuidwest-Nederland werd getroffen door overstromingen, werd de omvang van de ramp langzaam duidelijk. De televisie stond als medium nog in de kinderschoenen, filmjournaals waren pas vele dagen later in de bioscopen te zien. Dus om het nieuws op de voet te kunnen volgen, was Nederland aangewezen op de radio en de kranten. De hele voorpagina werd gewijd aan deze nationale ramp. Lezers die van deze historische pagina een afdruk in verzamelaarskwaliteit willen bemachtigen, kunnen deze bestellen door onderstaande bon in te vullen en op de sturen. De afdruk wordt vervaardigd op A3-plus formaat, op stevig papier en in duurzame printkwaliteit. Telegraaf Historisch Archief Antwoordnummer 10089 6040 XT Roermond (postzegel niet nodig) ofte faxen naar .0475-320 351 Naam: Adres: Postcode: Plaats: verleent bij deze een eenmalige machtiging aan DataWire voor de automatische incasso van bankrekeningnummer: van de naam bank): te: ter betaling van de kosten van de historische voorpagina uit 1953, zijnde €9,95 incl. btw en verzendkosten. Datum: Handtekening:

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 1