Zaterdag Hoe het land de strijd verloor t Stad C9 Gerard Stevers plakt bladgoud op Den Haag ZATERDAG 1 FEBRUARI 2003 HAAGSCHE COURANT HL Politiek C10 Bij Paul Rosenmöller overheerst de opluchting door De watersnoodramp in 1953 werd veroorzaakt door een combinatie van springtij en stormvloed. Tegen deze buitengewoon hoge waterstanden waren de meeste dijken niet bestand. Bij de ramp hebben 1835 mensen het leven verloren, van wie 873 in Zeeland. Duinen Dijkdoorbraak Zeekering /binnendijk Ondergelopen land Drassig land Stad die gedeeltelijk overspoeld is geweest Slachtoffers in getroffen gemeenten KRIMPENER- Nieuwerkerk a/d IJssel +2 WAARD a Krimpen *4 Molenaarsgraat 11 f .fs=a-' I—SP-' ALB LASS ER WAARD 1 1 ccci «HONDE p O Barendrecht d,£ht sliedrecht Stormvloed Een gedeelte van het water van de stormvloed komt 1 februari 1953 j in het zuiden van de Noordzee te recht, opgestuwd door de noord- r westerwind. Hellevoetstós" Zuidland j~vW ïdereede T 6 f 121 j O E RE E i GOtiesr Stellendam TT t2 V t61 h Middelharnis t=- i 117 Ticnseme y,-.. Dordrecht --'•St,Gravendeel t37 O; irecht t1 :HOEKSCtdE WAARD Ellemeet 11 Paul de Schipper Het begint met een windveld aan de oostkust van de Verenigde Staten, op 26 januari 1953. Bij IJsland vormt zich een nieuw lagedrukgebied. Dat begint steeds sneller rond te tollen en buigt op vrijdag 30 januari dreigend zuidoostwaarts af. Een gigantische zuil vochtige lucht omringd door een massie ve muur van wind groeit uit tot een orkaanachtige noordwesterstorm die in Schotland miljoenen bomen ontwortelt. In Zeeland is het die week rustig weer. Op zaterdagmorgen draait de wind van zuidwest naar noordwest en begint aan te wakkeren. Dat weekeinde is het spring tij. Het lichtschip Goeree meet zaterdag 31 januari om 12.00 uur windkracht 11 Op dat tijdstip blaast de vijfjarige Piet Geluk op Schouwen-Duiveland papieren zakken op. Lachend kijkt het jochie hoe de storm ze als ballonnen wegblaast. Op de Noordzee jaagt het stormveld van 1000 kilometer naar de achilleshiel van laag Nederland, een waterberg voor zich uit stuwend. De kwetsbare archipel van eilanden in de zuidwestelijke delta, staat aan de vooravond van een ramp die deze regio totaal zal vernielen en veran deren. En die voor altijd deel zal worden van onze nationale herinnering. Zuid-West-Nederland waant zich veilig. Watersnoden en dijkbreuken door natuurgeweld zijn uit de mensenheuge nis verdwenen. Die zaterdag is een dag van de gewone rituelen: de kinderen in een teil water, verwarmd op het kolenfomuis. Het waait, ach, er zijn erger winden over Nederland gewaaid. Om kwart voor zes zaterdagmiddag laat het KNMI een waarschuwingstelegram voor 'gevaarlijk hoog water' uitgaan: alleen bestemd voor abonnees. Die zijn er in het Deltage bied niet veel. In Zeeland maar één: het waterschap Walcheren. In Brabant: burgemeester Cor van der Hooft van Willemstad. In Den Haag, bij de hoofddi rectie van Rijkswaterstaat, blijven er vier telegrammen op de bureaus liggen. Het is immers zaterdag. Het is vroeg donker die avond. De bevol king ontspant, geniet van de verdiende rust. Regen- en sneeuwvlagen zwiepen over de dijken het land binnen. Geen weer om buiten te zijn. Om tien uur wordt in Vlissingen een windstoot van 120 km per uur gemeten. In zaal Nolet in Yerseke treden de Zin gende Zusjes op. In De Korenbeurs in Kortgene vieren de autoriteiten de opening van het nieuwe gemeentehuis. Sommige gasten toasten op het hoge water. Kunnen ze lekker langer feesten. Ze hoeven de laatste boot niet te halen, want die vaart toch niet. In Breskens rukt de Urker haringvloot ongedurig aan de meertouwen. In het Zeeuws-Vlaamse gehucht Nummer Een ligt de 83-jarige Adriaan Blondeel in zijn bed te woelen. Hij kent het water en stuurt Johannes, zijn zoon, naar de dijk. De Brabantse Commissaris van de Koningin Jan de Quay keert terug van een visite aan de burgemeester van Tilburg. Terugrijdend naar Den Bosch ziet hij wat afgewaaide takken op de weg liggen. Om half elf is het eb in Zuid-West-Neder land - zou het eb moeten zijn. Terwijl er nog geen druppel zout water over de dijkkruinen is gespoeld, zijn het deze uren waarin nonchalance, besluiteloos heid en spontane daadkracht het ver schil tussen leven en dood bepalen voor de uren die komen. Vloedplanken Neem de Yersekser mosselvisser Jaap van Oost. Na een bezoek aan de Zingende Zusjes gaat hij, macht der gewoonte, nog even naar de kaai. Hij verwacht eb, maar het is hoog water. "En het was openbaar storm. Ik dacht Jaap, jong dat komt niet klaar", vertelt hij jaren later. Jaap gaat even langs de wethouder. Die vindt dat er niets aan de hand is. Met een paar andere vissers besluit Jaap toch de vloedplanken in de dijkopening bij de haven te plaatsen, uitgelachen door andere dorpelingen. In een café aan de Ring in Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland worden rond die ^éógemc-ien OVERFLAKKEE +2 - Nieuwë:Tonge Den BommMf t 84 f 8 D U1V E L A N D - M SCHOUWEN Dreischor O _Serooskerke Kerkwerve 32 115 t 3 56 Numansdorp Burgh t10 f f A N - B E V L A N D f, Kortgene f49 Êtewsjsse Oosterland -x 1 .-St Phïhpsfëod v- ïneuwenuiiK i *0/ t10 Óüwefkerk c 191 A 1 n vQ TTTTTirr- - -Klundert Werkingen 0ude OottgensplMt 5 Willemstad 12 t17 1 14 Tongc 12 11' 1306 v k Hel!nine"> Zevenbergen windrichting wind loodrecht op Nederlandse kust Deltawerken Met de bouw van de Deltawerken werd in 1954 begonnen om het zuid-westen van Nederland voortaan te beschermen tegen stormvloeden. Stormvloedkering Hollandse IJssel WALCHEREN Middelburg O Vlissingen Terneuzen Fijnaart 176 De meeste dijken braken door aan de zuidelijke kusten. Deels omdat de noordelijke dijken hoger waren gemaakt in verband met de golfoploop bij noord westerstormen. Dat de zware en langdurige noordwesterstorm, die zondag 31 januari op de Noordzeekust beukte, ook aan de zuidkant het waterpeil enorm deed toenemen, was niet voorzien. 7950 7955 7960 bouwtijd Stormvloedkering Hollandse IJssel Volkerakdam Haringvlietdam MIMI Zandkreekdam llllll Veerse Gatdam Grevelingendam Brouwersdam Stormvloedkering Oosterschelde St. Philipsdam I I I Oesterdam I I I Markiezaatskade Bathse Spuikanaal en Spuisluis I II II I I II I I II fT Grevelingendam Markiezaatskade Bathse Spuikanaal en Spuisluis 7965 1970 7975 1980 7985 7990 7995 2000 Maeslantkerlng De herinnering aan 1 februari 1953 is nog levend. Geen wonder, velen leven nog en vertellen de verhalen. Maar de watersnoodramp zal zich ook zijn volgende halve eeuw in het nationaal bewustzijn handhaven. Daarvoor waren de gevolgen groot genoeg. Op deze en de volgende pagina's de verhalen van toen, en van wat er nog steeds rest. tijd de biljartballen opgeborgen. In het kilometers van zee gelegen Nieuwerkerk is de toneelvereniging nog niet lerug van een uitvoering in Brouwershaven. Dat komt omdat bij Zonnemaire de tram verstrikt is geraakt in kapot gewaaide telefoondraden. Er moet een bus uit Zierikzee komen. Dijkvvachten op de dijk bij Hoofdplaat zien rond twee uur 's nachts 'gezwel' in het water. Ze waar schuwen wachtmeester Spuessen van de Rijkspolitie. Om 02.20 is de sirene van Hoofdplaat vaag hoorbaar, boven het gehuil van de storm. Zo begint 1 februari, de dag dat God even niet thuis is. Hoe verder land- beurt in enkele seconden, met donde rend geraas. 'Waarbij de grond dreunde als bij een bominslag', schrijft Rijkswater staat later. Een metershoge muur van water bulldozert Tholen binnen, over een breedte van 1800 meter en neemt een rij arbeidershuisjes onder aan de dijk van Stavenisse mee. De meeste bewoners worden nooit meer gevonden. Tussen Rilland en Bath klampt op dat moment burgemeester Jozef Goffau zich vast aan een boom. Hij is op weg naar het bedreigde Bath, maar de dijk bij Bath is al doorgebroken. Het water komt met zo'n enorme kracht opzetten dat de burgemeester moet loslaten. Hij wordt komt uit zijn bed en staat tot zijn knieën in het water. Hij alarmeert de gezinnen in de buurt en brengt vluchtend over een binnendijk tien mensen in veilig heid. Achter zijn rug verdrinkt de red dende hond. Later schrijft de gemeente secretaris van Hoofdplaat in zijn verslag: 'Op zulke momenten was de zee voller dan de dijk hoog was.' Op Goeree proberen inwoners van het al overstroomde Stellendam om Melissant te bereiken. In Sirjansland vluchten de mensen in de kerk. Een reumatisch oud vrouwtje trekt zich omhoog langs de leuning van de preekstoel en blijft daar hoog en droog zitten. In Nieuw-Vosse- meer wil de negentienjarige Adriana van Eekelen nog haar nieuwe fiets uit de schuur halen. Het wordt haar dood. Brandweerman Jan Huuskes uit Halst eren grijpt met dekens en al een kind uit de kinderwagen terwijl een enorme vloed over de weg rolt. De kinderwagen spoelt weg, de moeder ook. Jan grijpt een boom, schiet onder water en moet het kind loslaten. Hij ziet twee mannen langs drijven op een rietschol. Even later zijn ze verzwolgen. één nacht worden duizenden dakloos en straatarm, ze verliezen vaders, moeders, kinderen, verloofden. Zondag is de dag van de grote stilte. Grote delen van Zuidwest-Nederland zijn zee geworden. In de polders kruipen overlevenden bij elkaar op zolders van halfingestorte huizen en boerderijen. Anderen liggen in de luwte van een stuk dijk en sterven daar van kou en ontbe ring. Mensen slaan los van hun kapot gebeukte huizen, drijven rond op wrak hout en dakspanten. Lijken uit losge woelde en opengegane kisten van het kerkhof van Moerdijk spoelen aan bij Zevenbergen. Er zijn geen rampenplan nen, geen waarschuwingssystemen. Het enige verweer tegen de ramp is initiatief en improvisatie. Commando's Een van de voortvarendste mensen is burgemeester Cor van der Hooft van Willemstad. Hij heeft eerder die nacht al om militaire bijstand gevraagd bij de garnizoenscommandant in Bergen op Zoom en stuit daarbij op de defensie- bureaucratie. Voor militaire inzet moet Zondagmiddag verkent een Beechcraft van de vliegbasis Gilze-Rijen het rampge bied. De vlieger probeert de totale ver woesting te beschrijven: 'Mensen staan op ingestorte huizen. Dijken en wegen op talloze plaatsen doorgebroken. Bij Oude Tonge zitten mensen op de daken, uitgeput. Toestand zeer ernstig, grote nood. Hulp onmiddellijk gewenst.' De marineluchtvaartdienst gooit rubber boten. Ze drijven doelloos rond, want niemand kan erbij. De Belgische helikop terpiloot Detremerie maakt als eerste contact met mensen in het rampgebied. Hij landt zondagavond op de kade bij Oude Tonge. Het ANP meldt zondagavond 138 slacht offers en 'veel vermisten'. Mosselvissers uit Yerseke wagen zich, met gevaar voor eigen leven, door het stroomgat bij Ouwerkerk en beginnen, rondvarend over Schouwen-Duiveland, mensen van de daken te halen. De Urker vissersvloot schiet vanuit Breskens te hulp en zorgt voor de radiocommunicatie. In West-Duitsland gelegerde Amerikaanse soldaten gaan het rampgebied binnen met auto's die kunnen varen: de inwaarts, hoe groter de opstuwing. In de zeegaten van de delta begint de Noord zee als een reusachtige melkkoker over te koken. Rond drie uur 's nachts breken oostelijk van Zierikzee de eerste dijken. Een paar kilometer verder, achter de dijken van het eiland Tholen, slaapt Stavenisse. Het dorp, waar men zich op dat moment druk maakt over Jannetje van achttien die met een kerel van veertig vrijt, zal over een paar dagen in heel de wereld de voorpagina's halen. De onverwoestbaar geachte dijk bij Stavenisse begint om half vier te trillen. Het water spuit uit de konijnenholen. Dan duwt het water het gevaarte van klei en zand eenvoudig opzij. Dat ge- meegesleurd en verdrinkt. In Kruiningen alarmeert klokgelui de bewoners. De straten zijn dan nog droog. Slaperige bewoners praten met elkaar, roken een sigaretje. Ja, verderop is een dijk gebro ken, de veerboot ligt al in de polder, maar Kruiningen is nog droog. Dan begint het water in de sloten te stijgen. Plotseling ruist het water sissend door kieren en spleten. Kort daarop storten de eerste huizen in. Begeleid door de nerveus luidende kerkklokken overspoelt bij Hoofdplaat de uit 1828 daterende dijk die vervol gens met volle hoogte in de kaai zakt. Verderop bij het gehucht Nummer Een, bij Erail Temmerman, slaat op dat mo ment de hond aan. Emil schrikt wakker, Het zijn beelden die nooit meer uit de herinnering verdwijnen. Vergeten Om vier uur 's nachts komt het laatste telefoontje uit de verdronken stad Zierik zee. Het is agent De Leeuw die Rijkswa terstaat in Middelburg waarschuwt: "Zierikzee is onder water gelopen.'' Daarna zijn alle verbindingen met Schouwen-Duiveland verbroken. In de geschiedenis van de Ramp staat Schou wen-Duiveland te boek als het vergeten eiland. Het is niet de nacht van één ramp, het is de nacht van duizend rampen. Dorpen slapen, mensen slapen. Veel bejaarden verdrinken eenzaam in hun bedstee. In de Minister van Oorlog toestemming geven. En dat lukt niet in het weekein de. Van der Hooft belt een vriendje bij de commando's in Roosendaal. Die belooft dat er diezelfde nacht nog com mando's op weg gaan naar Willemstad. Om half tien zondagmorgen worden alle Nederlandse militairen van weekend verlof teruggeroepen. Bij het eerste ochtendlicht zijn dan, na een barre tocht, acht, druipnatte commando's al wadend Willemstad binnengestrompeld Wat de buitenwereld weet? Niet veel. Het ANP-nieuws om acht uur op zondag morgen. Geen televisie, geen sms, geen internet. Die zondag komen autoriteiten en hulpverleners niet verder dan de randen van het rampgebied. DUKW's. Uit de hele wereld arriveren hulpgoederen. Dorpen en steden wor den ontruimd, maar in Zierikzee moet prins Bernhard er persoonlijk aan te pas komen om de bevolking over te halen te evacueren. Op maandag 2 februari is er nog nauwe lijks overzicht. De kranten proberen de chaos te inventariseren met opsommin gen. Biesbosch: noodtoestand. Elle- woutsdijk: dijk gebroken. Goeree: ver scheidene dorpen totaal geïsoleerd. Hontenisse: minstens zes mensen omge komen. Fijnaart: ontzettend getroffen. Heijningen: toestand hopeloos. Over Schouwen-Duiveland geen woord. Het eiland lijkt van de aardbodem ver dwenen. Feitelijk is dat ook zo. Het weerbericht meldt: 'afnemende wind'. In Klundert geldt de noodtoestand en wordt een avondklok ingesteld. 'Nie mand mag de gemeente bevaren zonder toestemming', verordonneert de burge meester. Al vanaf zondag trekt een nooit geziene vluchtelingenstroom door West-Brabant hogerop, richting Breda naar het opvangcentrum in de KMA en richting Ahoyhallen in Rotterdam. Het lijkt een exodus in oorlogstijd. Paarden, varkens, kudden koeien worden over de weg Zevenbergen-Breda oostwaarts gedreven. Daartussen lopen mensen met verweesde blik. Beddengoed en kleding op hun schouders - beelden die we nu kennen uit hongerend Afrika. Vrachtwa gens en militaire voertuigen op weg naar het rampgebied worstelen zich door de mensenstroom. Een week na de Ramp wordt er in Zierik zee gepreekt voor de hulpverleners en militairen die hier hun 'operatie Noach' uitvoeren. Dominee Van Roon beklimt de kansel: "We hebben de Sabbath verguisd, teveel vertrouwd op de dijken en te weinig op God. Het zal op aarde niet beter worden." Op Schouwen-Duiveland groeien de mossels in de zomer van 1953 op de tarwe-akkers en in de boomgaarden staan fuiken. Het laatste sluitgat in Ouwerkerk gaat op 6 november 1953 dicht. Journalist Piet Bakker schrijft: 'Een vliegtuig gooit een magnesium fakkel. De hoorn van de Zwarte Zee, die eerlijke sleepschuit, schalt door de nacht en tweeduizend geesten van verdronke nen bidden 'Erbarm u onzer'. In de caissons van Ouwerkerk is nu het sobere museum de Watersnood 1953 geves tigd.' Wrake Gods Na de Ramp wordt niet het zoeken naar de oorzaak het belangrijkst. Er is geen Nazorgplan, geen traumateam. Er zijn geen rondreizende rampengeleerden die naar de menselijke fout speuren. De ambulante geestelijke gezondheidszorg gaat niet verder dan een fles vieux en troostende woorden van de ouderling die zich beroept op 'de wrake Gods'. De balans van de Ramp is 1836 doden. Het motto: met treuren, aanpakken. Toch is een rampverslag als van de gemeente Fijnaart en Heijningen veelzeg gend: 'De binnendijken braken omdat het dijktalud door landbouwers was omgeploegd. Of omdat zich mesthopen in de dijk bevonden.' Kabinet aftreden? Parlementaire enquête? Met zoveel leed hoor je niet naar schuld te vragen Samenstelling Jacquelien Nienhuis Vormgeving Sander Fase :1

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 1