Dordtenaar redde meer dan 140 mensen Fragmenten uit het proces-verbaal 1^3*2003 Colofon Zwijndrechtse schipper zag watersnood aankomen SPECIAL WATERSNOOD De Dordtenaar ZATERDAG 1 FEBRUARI 2003 Het water kolkte. De wind was ij zig koud. Agressieve golven stroomden over de Dordtse Noordendijk. Zeeland was al verdronken. Op de vroege och tend van 1 febuari 1953 werd de Dordtse soldaat G. van Gende- ren (21) door zijn superieuren naar Papendrecht gestuurd om met een stormboot, of vlet, zes zieke personen naar Dordrecht te brengen. Het was het begin van een reddingsactie die vijf da gen en nachten zou duren, steeds dieper het rampgebied in. Van Genderen redde meer dan 140 personen. Een monoloog. We hadden de ra dio aan, 's och- P tends vroeg. Al le /olSaten werden opgeroepen, maar ik wilde niet. Er kwam ie mand aan de deur en die riep dat de Noordendijk was inge stort. Buiten stond heel de straat Soldaat G. van Genderen: vijf dagen en nachten in het kolkende water Vaartuigendienst bij de storm- boten klaar. Die man zei dat ik als de donder zieke mensen van Papendrecht naar Dordrecht moest vervoeren. Met een 20 pk Johnson ben ik gaan varen. Het was echt eng rotweer. Het waai de nog hard, op de Noord waren heel hoge golven en er was natte sneeuw. Het was echt sneeuw- koud, en dan was er later de re gen die je natuurlijk kletsnat maakte." „Ik ben twee keer heen en weer gevaren naar Papendrecht, met zes mensen op de boot, en moest daarna dozen met brood afleveren bij soldaten die in 's- Gravendeel zaten. Daar was het natuurlijk het ergste. Op de Mo lendijk zijn de meeste slacht offers gevallen. Al die huizen stortten in. En bij het veer ge beurde van alles. Daar stonden koeien te loeien. Mensen schreeuwden en gilden. Op een gegeven moment hoorden we schoten. Er was een man neer geschoten die aan het plunde ren was, hij had een gestolen bontjas aan." „Daarna moest ik varen naar Strijen-Sas, ik was maar een sol daatje. Wat gezegd werd, deed ik. In Strijen-Sas was het ook bar en later ging ik naar Nu- mansdorp om mensen op het droge te brengen. Ik was klets nat door de golven en de regen, vol water. Rechts zag ik ze met een roei boot varen. Ik ben naar het Beverwij- cksplein gelopen en daar ston den de ho ge pieten van de De volledig vernielde 's-Gravendeelse Molendijk, waar veel slachtoffers vielen, vanuit de lucht. Inzet: Dordtenaar G. van Genderen. en ik moest een paar keer het water in omdatmijn schroef vastzat met rotzooi natuurlijk. Eén keer zat 'ie zelfs in het prik keldraad. Naderhand dacht ik: ik heb mazzel gehad, want het was donker en er was niets meer waarop ik me kon oriënte ren. In Numansdorp heb ik de eerste mensen uit hun benarde positie bevrijd." „Ik moest richting Ooltgens- plaat om een paar soldaten over te zetten. Op de rivier zagen we een lichtje aan en uitgaan. Kwa men we aanvaren, zagen we een dak waarop een man helemaal hopeloos zat. Die hield zich aan een pijpje vast en had zijn kin deren bij zich gehad, maar die waren naar beneden gegleden en was hij kwijt. Hij was alles kwijt. In Oude Tonge kwam ilc langs huizen die tot aan de goot onder water stonden. Er waren huizen ingestort en daar zag ik de mensen tussen de muren en het puin liggen. Dat is te erg om te vertellen. Er zijn natuurlijk ook veel mensen weggedreven. Een vrouw die op een tafel was bevallen, lag dood op die tafel met haar pasgeboren baby. Al die taferelen..." „Andere mensen zaten op zolder en schreeuwden me toe, ze beloofden me van alles als ik hen maar wilde meenemen. 'Mijn portemonnee! Mijn tasje!' Ik had rijk kunnen zijn. Die mensen zaten in doodsangst. Ik nam er zoveel mogelijk mee en bracht hen naar een plek waar ze opgevangen werden. Ze za ten er allemaal al heel lang en zagen geen uitweg meer. De mensen gedroegen zich niet al tijd goed. De mensen die het minste meegemaakt hadden, hadden de grootste bekken. Ik kreeg allerlei schimpscheuten naar me toegeroepen. 'Hufter, je ziet ons toch zitten!' Zo ging dat dan, gillend. Dat blijft je heel lang bij." „Als ik ergens aanlegde, had je paniek. Die boot lag lager en dan moesten de mensen de dak goot pakken en kwamen ze met veel moeite naar beneden. Ze deden zich ook pijn. Paniek is er als je de eerste wilt zijn. Dan loop je over een ander heen. Dat is het afschuwelijkste dat je kunt meemaken, en ik kan nie mand de schuld geven. Als mens ben je niet anders dan een dier. Je wilt overleven. Die drang. Dat heb ik toen gezien. Ik had meestal zes of zeven man in het bootje. Ik heb er ook veel zien verdrinken. Mensen die ik niet de baas kon. Ik wou dat wel, hielp ze wel, maar die boot kan telde. Een oude man kon zijn vrouw niet houden. 'Hou me vast, hou me vast!', gilde ze en viel in het water. En dan moet ik bekennen dat ik ook te bang was om hen te redden." „Zo bevrijdde ik er toch nog veel uit hun benarde positie. Om de boot dreef drijfhout. De kadavers, de huilende kinderen, het gekrijs, het gegil. Het was voor mij ook te veel. Ik was soms teneergeslagen, maar dan hoorde ik weer iemand krijsen en dan ging ik toch weer verder. Ilc voer ook tegen lijken aan, daar heb ik jaren later nog van gedroomd. Dat waren toch ook mensen, maar die moest ik in het water laten liggen. Anderen leefden nog, die wilde ik red den. Ik krijg het er nog koud van." „Er zat een vrouw op het dak met een paar kinderen. 'Ik kan je niet meenemen', riep ik, want mijn boot zat al vol. Toen ik te rugkwam zat alleen die vrouw er nog. Al haar kinderen waren verdronken. Die vrouw heeft me de huid vol staan schelden, want ik had haar kinderen kun nen redden, maar mijn boot was al vol. Ik zat er als een ban ge, kleine jongen bij, want dat mens had aan de ene kant wel gelijk." „Ik werkte vijf dagen en nach ten onafgebroken door zonder te slapen en bracht meer dan 140 mensen in veiligheid. Op donderdag keerde ik terug in Dordrecht en meldde me dood moe bij de Ben Thienkazeme. Na 24 uur verlof en slaap ging ilc verder. Met mijn kornuiten evacueerde ik honderd mensen uit Strijen-Sas naar de Eemha- ven in Rotterdam. Drie weken lang ben ik nog beziggeweest met de dienstboot om water en voeding naar Zeeland te bren gen." „Ik heb er jarenlang niet over kunnen praten. Ook niet met mijn eigen kinderen. Dat kon ik pas toen zij al twintig waren. Nu nog kom ilc er emotioneel mee in de problemen. Persoonlijk ben ik zeer verbaasd dat ik dit tot een goed einde heb kunnen brengen. Hoe heb ik nu eigen lijk zo ver kunnen komen? Ik was maar alleen, ben vijf dagen en nachten doorgegaan, zonder te slapen. Ik zat in een rare roes: doorgaan. Want de held uithan gen, dat interesseerde me niet. Dit wilde ik dus eigenlijk niet, maar ik deed het. Een mens kan veel, dat weet ik nu." Zwijndrechtse Waard: wel schade, maar geen doden ZWIJNDRECHT - De Zwijndrechtse schipper C. den Boer Gzn. heeft de wa tersnood zien aankomen. Elf dagen voor de ramp nacht schreef hij een inge zonden brief aan de redac tie van het weekblad Schuttevaer, waarin hij waarschuwde voor de ge varen van extreme weer somstandigheden. Den Boer, destijds schip per bij de sleepdienst Broe dertrouw, maakte zich zor gen omdat de dijken in Ne derland - ondanks eerdere doorbraken zoals bij De Wacht langs de Dordtse Kil - nooit verhoogd werden: „Vergeet niet dat als de vloed catastrofaal wordt, er duizenden mensenlevens op het spel staan." Verbre ding van de dijken en ver hoging met 60 tot 75 centi meter leek hem wel het minste dat gedaan moest worden. Hij verwachtte dat het weer ooit weer een drama tisch karakter zou krijgen: „Ik verzeker u dit als de noordwesterstorm precies samenvalt met de spring vloeden, hetgeen God dank slechts hoogst zelden gebeurt, maar de kans is er bij elke opkomende storm. Het mag tien, twintig jaar of langer duren, maar ko men doet het zeker." Hij realiseerde zich dat dijkver sterking veel geld zou kos ten: „Doch de noordnoord wester trekt zich hier niets van aan. Die komt te zijner tijd als waterwolf." Schuttevaer had in eerste instantie wel belangrijker zaken te plaatsen, maar maakte op 13 februari als nog ruimte voor de breed voerige brief, aldus een re dactioneel naschrift: „Het is wel opmerkelijk dat kapi tein Den Boer deze waar schuwing inzond. Weinig zal hij gedacht hebben dat het gevreesde zo spoedig zou komen." Volgens Den Boers klein zoon W. den Boer, die te genwoordig actief betrok ken is bij de Historische Vereniging Zwijndrecht, was de schipper ook één van de eersten die op 31 ja nuari zag welke gevaren Zwijndrecht bedreigden. Hij waarschuwde prompt burgemeester Slobbe. Me de daardoor was Zwijn drecht (met Willemstad) de eerste gemeente waar de noodklokken luidden. In Zwijndrecht zou het wa ter uiteindelijk over de Lindtsedijk spoelen. Daar door kalfde de dijk aan de landzijde af en dreigde de verzwakte dijk door te bre ken. Op de Burgemeester de Bruïnelaan kwam een halve meter water te staan. Eén huis stortte in, maar daarbij bleef het. Het dorp bleef gespaard doordat aan de overkant van de Oude Maas de dijken van de Hoeksche Waard doorbra ken. In Hendrik-ldo-Ambacht liepen de Crezeepolder, de Bospolder en de Sophia- polder onder water. Daar door spoelden 24 wonin gen weg. Die polders lagen echter buiten het toenmali ge dorp. Teksten: ANP, Henk Bovekerk, Anja Broeken, Frank van den Eisen, Ingrid de Groot, Peter Koster, Jacques Kraaijeveld, André Oerlémans, Dirk Stooker Foto's: ANP, Hans Roest, Historische Vereniging 's-Gravendeel, Cees Schilt- huizen, Stadsarchief Dordrecht en uit 'Een zee van water - Rien Allewijn' Eindredactie en vormgeving: André Valk kwamen binnen. Bij dokter van der Louw werd in zorgwekkende toestand een jonge vrouw aangetroffen die drijvend op een hek was aangetroffen aan de Schenkeldijk. In de ochtend kwam de tijding van haar overlij den. Haar identificatie verliep nogal moeilijk omdat de overstuur zijnde Siem Verrijp, zoon van de watermolenaar op Maltha, zelf ternauwernood ontsnapt aan de dood, het slachtoffer herkende als zijn aanstaande ver loofde Miep Kruithof. Het bleek uiteindelijk te zijn Teuntje Verschoor, geboren 23 novem- ber 1935... ...Naar het schijnt zijn zij die woonden aan de Heuvelpolder totaal verrast door het uit de richting Numansdorp komende water. Er zijn daar verschillenden doden te betreuren. Meerdere pogingen werden door het perso neel ondernomen om een goede stevige boot te krijgen teneinde te trachten diegenen die nog in hun huizen en op de dijken geïsoleerd zijn uit hun benarde posities te bevrijden. Overal worden zandzakken gehaald en men sen aangezegd hun diensten in te zetten... ...De trottoirs aan de Nieuwestraatzijn open gebroken om aan het benodigde zand te ko men. Honderden en nog eens honderden zakken worden die avond onder barre weer- De Strijense politieman P.J. Boogert maakte direct na de watersnood uitvoerig proces-ver baal op van de gebeurtenissen. De tekst is in het bezit van de oudheidkundige vereniging Het land van Strijen. Juist vanwege het feit dat Boogert zijn bevindingen zo snel aan het papier toevertrouwde, gaat de vereniging er van uit dat het verslag zeer betrouwbaar is. Een aantal fragmenten: ...Omstreeeks 23.00 uur namen de lichtsto- ringen toe en middernacht was de straatver lichting zo goed als geheel uitgevallen. Dat de storm niet alleen de kom van de gemeen te teisterde, bleek uit het feit dat een deel van het personeel van de post Strijen tegen twee uur in de nacht naar Strijensas werd geroe pen teneinde hun diensten in te zetten bij dè beveiliging van de zeedijk... ...De gehele bevolking van Strijensas werd aangezegd zich gereed te houden voor even tuele evacuatie. Met het oog hierop werd door de op Strijensas aanwezige burgemees ter Th. Bolman contact opgenomen met au tobusondernemer Dirk Groeneveld te Strijen, die onmiddellijk al zijn beschikbare autobus sen en andere voertuigen naar Strijensas di rigeerde om de inwoners daar af te voeren... ...Aangezien het water buitendijks nog steeds wassende was en de hoogste stand van het water eerst tegen 6.30 uur 's mor gens kon worden verwacht werden de werk zaamheden van het te Strijensas aanwezige personeel gesplitst. De één belastte zich met behulp van de te Strijensas dienstdoende wachtmeester om toezicht te houden bij de werkzaamheden aan de dijk, terwijl het ande- re lid van het personeel zich belastte met het telefonisch oproepen van alle in de omlig gende polders woonachtigen... ...Inmiddels was in allerijl een deel van het politiebureau te Strijen ontruimd en inge richt als kraamkamer. Dit omdat de echtge note van de wachtmeester Kamerbeek moest bevallen. Aanvankelijk op weg naar een Rot terdams ziekenhuis bleek de Blaaksedijk door het water onbegaanbaar en de stad on bereikbaar. Diezelfde ochtend werd een ge zonde dochter geboren... ...Omstreeks 5,00 uur in de ochtend werd een geruststellende telefonische boodschap ontvangen, die echter de nodige twijfel wek te. Het water te Strijensas zou zijn hoogste stand hebben bereikt en vallende zijn. Dit on danks het feit dat het eerst anderhalf uur la ter hoogwater zou zijn. De oorzaak van de vroege val van het water bleek het gevolg van dijkdoorbraken in de omgeving van Nu mansdorp, waardoor de in die richting lig gende polders volliepen en het water gele genheid kreeg zich over een groot oppervlak te verspreiden. Op dat moment was echter niemand zich hiervan bewust... ...Tegen die tijd werd te Strijen gemeld dat het water de Schuringsedijk overspoelde en de daar woonachtigen zich met de grootste moeite, met achterlating van hun bezittin gen, hadden weten te redden. Kort hierna komt (via via) het bericht dat mevrouw C. den Boer-Rijswijk (wonende aan een van de dijken) van schrik zou zijn gestorven. Waar en wanneer en wie hiervan getuige was ge weest was niette achterhalen. Enige uren la ter kon het lichaam worden geborgen. Teneinde deze berichten te onderzoeken en mogelijk hulp te verlenen spoedden twee le den van het personeel zich met een autobus benevens twee vrachtauto's met zand, be mand door onder andere vader en zoon Leen Dorst (zoon Teun Dorst) een enkele leden van de vrijwillige brandweer, zich via de Land van Esscheweg in de richting van de Kruis- dijk. Gekomen op een afstand van ongeveer 200 meter van de Kruisdijk bleek de weg plotseling onberijdbaar door het overstro mende water. Door snel te keren op het daar gelegen erf van de boerderij van Dirk Smits kon worden voorkomen dat zij werden verrast door het water dat met grote snelheid steeg. In de en kele minuten die nodig waren om de autobus en de vrachtauto's te keren was het water tien tot vijftien centimeter gestegen... ...Op het bericht dat zich nog mensen zou den bevinden in het door de familie Kraijo en andere familie bewoonde huis op de hoek van de Oudendijk, begaven wachtmeesters zich in het schijnsel van de koplampen van de autobus te water. Tot kniehoogte wadend door het kolkende water wisten zij het huis te bereiken en gelukte het hen, na een viertal tochten, meer dan twintig mensen uit hun benarde positie te bevrijden en over te bren gen naar de autobus... ...Bij het gloren van de dag bleek het water al zo ver te zijn gestegen en ingelopen dat de polder Het Land van Essche geheel was over spoeld en een waterstand van 3-3,5 meter werd genoteerd. Aan de Schenkeldijk werd door een van de wachtmeesters met behulp van enige burgers de tachtigjarige Huig de Reus, die zich aan de dakgoot van zijn wo ning aan de Dam hangend ternauwernood- boven water kon houden, van de verdrin kingsdood gered... ...Onderwijl steeg het water tengevolge van een nieuwe dijkdoorbraak met meters. Een hierdoor ontstane vloedgolf overspoelde de Schenkeldijk en stortte zich daar óp en door de huizen naar het Spui. Wist eenieder zich hier op tijd in veiligheid te stellen, verder op de dijk in de richting Maltha wisten verschei- denen op weg naar het dorp, niet aan de gol ven te ontkomen. Zij spoelden van de weg en verdronken jammerlijk. Hierdoor zouden zes, mogelijk meer mensenlevens zijn te be treuren. Wie het betreft en wie de overlede nen zijn is niet duidelijk... ...Alle hoop was gevestigd op de dijk Molen straat-Kerkstraat. Van P.S.D. Overwater, zoon van de dijkgraaf, komt echter het be richt dat het water nadert uit de richting 's- Gravendeel en de polder Nieuw-Bonaventura volloop! Hierdoor werden onder meer de huizen in de julianastraat en aan de Oude Havenweg bedreigd. Binnen een kwartier was ook daar het pleit beslecht. Het aanvan kelijk 1.30 meter hoogstaande water steeg tot 1.90 meter... ...Omstreeks 10.00 uur was de toestand te overzien. Het grootste deel van de gemeente was overstroomd. Slechts droog stonden de Kaai, Boompjesstraat en een deel van de Weelsedijk, Kerkstraat, Oud Bondijk en de Nieuwestraat. Door overspoelend water was inmiddels een gat ontstaan in de Molen straat, ongeveer honderd meter voorbij de woning van de burgemeester (Molenstraat 58), gezien in de richting van de Steenplaats. De schade was zo groot dat de weg onbe gaanbaar werd en iedere verbinding met St rijensas, Mookhoek en verder onmogelijk bleek. Inmiddels was de gemeente verstoken van licht, water, gas en elektriciteit. Ook tele fonisch verkeer was onmogelijk... ...De eerste berichten omtrent slachtoffers

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 2