Flinterdunne vernieuwing PvdA risico Opinie Informatie moeizaam BN DeStem Zaterdag 1 februari 2003 Het CDA is overstag. Einde lijk. De onderhandelingen met de PvdA kunnen be ginnen. Toch zal deze for matie niet gemakkelijk worden. De uitkomst staat zeker nog niet vast. Dat komt omdat het CDA ze kerheid wil. Zekerheid van de PvdA over de interne koers en stabiliteit. Door Hans Helgers GA MAAR na: om een stabiele re gering te vormen moeten drie za ken geregeld zijn: voldoende ze tels in de Tweede Kamer, inhou delijke overeenstemming en on derling vertrouwen tussen de deelnemende politieke partijen. Voldoende zetels voor een stabie le Kamermeerderheid zijn er. De kiezers schonken de CDA/PvdA combinatie op 22 januari 86 ze tels. De inhoudelijke verschillen zijn te overbruggen. Deze formatie zal dan ook niet slagen of falen op inhoud, maar op vertrouwen. Vertrouwen in de mensen en in de interne stabiliteit van de PvdA. LPF Het kabinet-Balkenende-I ging verleden jaar ten onder aan het interne geruzie binnen de LPF. Een ruzie die begon in het LPF- partij bestuur, oversloeg naar de fractie en ten slotte de LPF-minis- ters bereikte. Naast deze recente ervaring met de LPF is daar bo vendien de eigen ervaring van het CDA uit 1994, toen het CDA met twintig zetels verlies een his torische nederlaag leed. Wat volgde was een uiterst kritisch zelfonderzoek en een ingrijpend proces van partijvemieuwing. Een pijnlijk proces dat zeven jaar duurde. Inhoudelijk, qua perso neel en organisatorisch werden de kussens flink opgeschud. Voor een beter begrip van de huidige CDA-kopstukken, is van belang te weten dat zij allen een actieve rol in dat proces van vernieu wing hebben gespeeld. Kabinet en fractie zitten vol met CDA'ers die op een of andere wijze tussen 1994 en 2002 actief hebben mee Hans Helgers, voormalig voorzitter van het CDA, denkt dat deformatie kan stuklopen op gebrek aan vertrouwen van het CDA in de PvdA. Hij denkt dat er te veel oude reflexen aanwezig zijn bij de sociaal-democraten. foto gpd gewerkt aan de vernieuwing van het CDA. Uit eigen ervaring we ten Balkenende, Donner en Van Geel hoe ingrijpend en moei zaam dat proces is. Gesmoord Dan is daar de PvdA. Een eerder proces van partijvernieuwing on der Felix Rottenberg is gesmoord door de regeringsdeelname aan Paars en het premierschap van Wim Kok. De nederlaag van 15 mei 2002 is groter dan die van het CDA in 1994. Ook bij de so ciaal-democraten volgt een zelf onderzoek (De kaasstolp aan digge len). Het is alsof het CDA-onder- zoek uit 1994 op de PvdA-burelen door de tekstverwerker is ge haald en het woordje CDA overal is vervangen door PvdA. Eén groot feest der herkenning! Er zijn echter ook belangrijke ver schillen. In tegenstelling tot het CDA in 1994, wijst het PvdA-bestuur in 2002 belangrijke conclusies en aanbevelingen uit hun zelfonder zoek af! De nederlaag lag aan de kiezers die het niet begrepen hadden en niet aan de PvdA! Veel prominente PvdA'ers die in 2002 medeverantwoordelijk waren voor het programma en de cam pagne van Ad Melkert blijven dan ook gewoon zitten en zitten er nu nog. De vernieuwing van de PvdA be perkt zich vooralsnog tot de be kering van Wouter Bos. Hij schudt zijn paarse verleden af, bergt zijn stropdas op en neemt op belangrijke onderdelen (zoals bijvoorbeeld de gekozen minis ter-president) afstand van zijn ei gen verkiezingsprogramma. Bos is oprecht in zijn poging een 'an dere' PvdA te laten zien. Hij heeft succes. Na een knappe campagne van vier weken staat daar een nieuwe PvdA. Een nieuwe PvdA? Na vier weken? Bij veel zittende PvdA'ers is er nog steeds het gevoel door de kiezers in mei 2002 onrechtvaar dig behandeld te zijn. Hun analy se is eenvoudig. De uitslag van 2002 was een misverstand. De enige juiste uitslag is die van 22 januari 2003. Daar ligt ook het echte risico in deze formatie. Wie garandeert dat binnen de PvdA niet een interne richtingen strijd losbarst? Misschien zelfs wel móet losbar sten om tot echte inhoudelijke vernieuwing te kunnen komen. Zal zo'n interne strijd niet de ex terne kabinetsbesluitvorming be lemmeren? Is er voldoende ze kerheid dat de huidige PvdA niet terugvalt in haar oude reflexen? Reflexen zoals we die maar al te goed kennen uit het verleden. Struisvogelpolitiek Een lange lijn van ontkenning van maatschappelijke vraagstuk ken. In de jaren '70 beginnend bij de ontkenning van het mis bruik van sociale voorzieningen: de spreekwoordelijke kilo's spruitjes die werden uitgestort over iedereen die het thema nor men en waarden ter sprake wilde brengen. In de jaren '80 de ont kenning van het gegeven dat asielprocedures niet alleen door echte politieke vluchtelingen werden gebruikt. In de jaren '90 ten slotte het ant woord dat je maar 'een andere krant moest gaan lezen' als je spralc over de toenemende crimi naliteit. Je hoorde het vernede rende hoongelach bij het op de agenda zetten van een thema als gezinsbeleid en je kreeg tot slot het verwijt dat je 'op onderbuilc- gevoelens inspeelde' als je pro beerde de moeizame integratie van allochtonen bespreekbaar te maken. De PvdA kent een lange en pijnlijke traditie van struisvo gelpolitiek bij gevoelige onder werpen. Zou die traditie met de komst van Wouter Bos nu echt zijn bijgezet in het PvdA-mu- seum? Ja, CDA en PvdA hebben voldoen de zetels. De inhoudelijke ver schillen zijn te overbruggen. Toch wacht Nederland een moei lijke formatie en waarschijnlijk een heel gedetailleerd regeerak koord. De omvang van het re geerakkoord als thermometer voor vertrouwen. Onzekerheid over de stabiliteit van de vernieu wing binnen de PvdA. Het is niet alleen Jan Peter Balkenende die deze zorg heeft. Ook Wouter Bos kent ze. Bos schat de situatie zo ernstig in dat hij ervoor ldest om te allen tijde in de fractie te blijven. Daar vindt de aanwijzing van Job Co- hen tot kandidaat-premier haar oorsprong. Het valt in Bos te prij zen dat hij zelf leiding wil geven aan het vernieuwingsproces. Mag er dan ook enig begrip worden opgebracht voor de behoedzaam heid waarmee Balkenende deze potentiële partner nu benadert? Nederland zit niet te wachten op een tweede kabinet dat voortij dig struikelt over interne verwik kelingen bij een regeringspartij. Hans Helgers was van 1995 tot 1999 voorzitter van het CDA. HEEL VOORZICHTIG verkennen CDA en PvdA de kabinetsliefde voor elkaar. Het zijn net twee egeltjes, om de woorden van PvdA-leider Wouter Bos aan te halen. Van Bos' kant lijkt het wel liefde, maar CDA-voorman Jan Peter Bal kenende geeft zich nog lang niet gewonnen. Logisch, hij riep voor af van de daken dat hij verder wilde met de WD. In die zin is zijn verkiezingscampagne mis lukt, want samen kregen die twee partijen onvoldoende stem men voor een meerderheid. Nu direct doorschuiven naar een nieuwe liefde, is ongeloofwaar dig en valt slecht in de eigen frac tie en bij de achterban, weet Bal kenende. En vooral als die nieu we liefde de PvdA moet zijn. De door acht jaar Paars geslagen wonden zitten diep bij het CDA, aldus CDA-prominenten de afge lopen week. Dus zet Balkenende zich schrap en laat hij zich met een fikse dosis tegenzin over de streep trekken. De eerste verkenningen afgelo pen week door informateur Don ner verliepen dan ook moeizaam. Zodra de een vaart lijkt te willen maken, trapt de ander op de rem. Zo wees Balkenende de wens voor een (tweede) PvdA-informa- teur vooralsnog af. Dat zou van wantrouwen getuigen jegens de eigen informateur, zijn vertrou wensman Piet Hein Donner. De PvdA staat echter op een eigen in formateur, die gelijk lean optrek ken met Donner. Zo zou er even wicht komen in de informatie onderhandelingen, aldus Bos. Volgens hem rechtvaardigt het minieme verschil in zetels, na melijk twee, tussen CDA en PvdA een sociaal-democraat naast Don ner. Bos kwam pas met z'n eis op de proppen nadat hij eerder bij de koningin had gepleit voor een CDA-infomiateur. Waarom voor de tweede fase een extra onder handelaar benoemen, vraagt het CDA zich af. Dat leidt maar tot verlies aan daadkracht en snel heid, zeggen bronnen in de buurt van Balkenende. Bovendien had het CDA juist Donner voorgesteld omdat hij met zijn enorme dos sierkennis (gezondheidszorg, WAO, de financieel-economische situatie) ook aanvaardbaar zou IN DE PEILING Door Jaco van Lambalgen en Lianne Sleutjes zijn voor de PvdA in de volgende inhoudelijke fase. En zo slepen de verkenningen zich al dagenlang voort. Dat be looft wat voor de echte onder handelingen. Het gaat tot nu toe alleen nog maar over de vraag wie de besprekingen zal leiden, en wat precies in welke volgorde besproken zal worden. Niet vrolijk Er ligt nogal wat op het bordje van de onderhandelaars. De boodschap aan het volk is verre van vrolijk. Er wordt nu al gere kend met 14 miljard euro aan be zuinigingen. Het is nog steeds niet zeker of de teller daarop stil zal blijven staan. Leuke dingen voor de mensen zitten er niet in. Het vorige kabinet kon tegenover een aantal bezuinigingen nog een aantal prettige maatregelen zetten, zoals de belofte om de on- roerendzaakbelasting af te schaf fen en het teruggeven van het kwartje van Kok Nu zit er dat niet in. CDA en PvdA weten dat impopulaire maatrege len onontkoombaar zijn. Die ver velende boodschap dient aan de bevolking, dus de kiezers, ver kocht te worden. Geen prettig vooruitzicht met de Provindale- Statenverkiezingen in zicht. Die zijn op 11 maart. En de gekozen statenleden kiezen op 26 mei weer op hun beurt de Eerste Ka mer. Voor de statenverkiezingen een pakket vervelende bezuinigingen afkondigen, is strategisch dus het slechtste wat een partij kan doen. Dat vertaalt zich in het provincia le resultaat. Het slimste is voorlo pig nog even om elkaar heen te blijven dansen en de ander de schuld te geven van de vertra ging. Zodat de echt moeilijke be sluiten vallen als de stemmen al lang geteld zijn. De vorige formatie van CDA, WD en LPF duurde 68 dagen. Deze zal daar ver overheen gaan. LEZERSBRIEVEN Hirsi Ali (1) Ayaan Hirsi Ali moet de cultuur van haar Somalische afkomst niet verwarren met het geloof, de is lam. De voornaamste reden waar om Hirsi Ali zo'n hekel heeft aan de islam, is dat zij het geloof de schuld geeft van het feit dat ze be sneden is (de clitoris wordt wegge haald bij meisjes rond 4-jarig leef tijd en de vagina wordt dichtge naaid met draad). Dit is een ritueel die alleen in Somalië plaatsvindt. Dit ritueel hoort niet in de islam thuis, het staat ook niet in de Ko ran. Somalië is het enige 'islamiti sche' land waar vrouwen worden besneden. Ayaan Hirsi Ali is vooral boos vanwege dit ritueel! De ge dachte dat zij nooit met plezier de liefde zal bedrijven, brengt haar woede naar boven en die boosheid richt ze op de islam! Het is zeer spijtig voor Ayaan dat haar dit is overkomen, maar daar heeft de islam geen boodschap aan. Ik ben een in Nederland geboren Marokkaanse met een islamitische achtergrond. Ik ben niet besneden. Ik hou van mijn geloof en dat zal ik ook nooit beledigen of verbannen. Als iemand als Hirsi Ali in de ver keerde cultuur geboren is, dan is dat heel erg. Roosendaal, Nasira Afkir Hirsi Ali (2) Ayaan Hirsi Ali zou moslims bele digd hebben. Waar waren al die moslimorganisaties toen imam el- Moumni met zijn uitlatingen over homoseksualiteit de islam belache lijk maakte? Ondertussen berichten alle media, ook BN/DeStem, over de 'profeet' Mohammed. De definitie van een moslim is ie mand die Mohammed erkent als profeet. Niet-moslims kunnen Mo hammed dus geen profeet noe men. Of worden we ook als niet- moslims gedwongen om Moham med een profeet te noemen? We kennen in dit land vrijheid van meningsuiting en vrijheid van godsdienst. Hirsi Ali heeft haar uit spraken onderbouwd. Ik vind dan ook dat zij een goede staatssecreta ris voor Emancipatie en Integratie zaken kan zijn. De reactie van WD-leider Zalm is absurd. „De WD baseeit zich niet op het ge loof. De WD heeft geen opvatting over Jezus of Mohammed." Waar om heb je als niet-gelovige dan geen opvatting over uitgerekend 'godsdienstige' personen. Ls de WD niet-gelovig of gewoon oppor tunistisch. Ik denk van het laatste. Ayaan Hirsi Ali verdient een betere politieke partij. Kruisland, Leon Nelen Hirsi Ali (3) In uw Commentaar van 28 januari schrijft u dat Hirsi Ali als nieuw bakken WD-politica haar doel voorbijschiet en onverstandig han delt. Wat ik mis, evenals in de meeste andere artikelen en publicaties over haar uitspraken, is of het waar is wat zij zegt. Alleen al het punt van de besnijde nis van meisjes. Dat wilde Moham med toch? Dat is dus waar! Ook is het zo dat dit volgens wes terse normen barbaars is, en dat de persoon die het doet een tiran is. Dat is dus ook waar. Geldt hetzelfde voor de andere za ken die zij gezegd heeft? Voor zo ver ik kan nagaan wel. We kunnen dus maar tot één conclusie komen: zij spreekt de waarheid! U stelt ook dat zij haar doel voor bijschiet. Maar u noemt niet wat haar doel met deze uitspraken was. Stel dat zij als doel had om aan dacht voor deze zaak te trekken. Dan is ze door de media op haar wenken bediend en dus zeer suc cesvol. Als ze door eerst aandacht te trek ken en van daaruit acties ter verbe tering kan opwekken, dan is zij op dezelfde goede weg als de perso nen die in de vorige eeuw gevoch ten hebben voor het vrouwenkies recht. Schijf, H.J. Jongen Politiek (1) Eén ding moet mij van het hart, dat wij ondanks de winst van het CDA alleen maar de heer Bos van de PvdA en de heer Thom de Graaf van D66 zien staan op de voorpagi na van uw en onze krant. Ik ben van huis uit een CDA-vrouw en wijk daar niet vanaf. Ik denk dat de redactie misschien medelijden heeft met het verlies van de PvdA, vandaar al die foto's. Ik houd van het CDA, maar vooral ook de manier waarop de heer Bal kenende zich opstelt tegenover de andere partijen. Hij is voor geen enkele partij bang. Huijbergen, B. Zomerdijk Politiek (2) Kommer en kwel is elke dag weer de teneur van de krantenartikelen. Maar soms valt er wat te lachen. Lezers die zich ergeren aan de wij ze van berichtgeving verwoorden dat in een lezersbrief. De rubriek is daarmee tegelijk komisch en leer zaam geworden. Er zullen heel wat burgers gerustgesteld zijn gaan sla pen na het lezen van Kiezen (1) van de heer Van Suylekom (29 januari). De politiek kan immers nu terug vallen op een inwoner van Zeven bergen die alle problemen van on ze samenleving, zonder partijge- doe, in zijn eentje kan oplossen! Rijen, P.K.M. van Eijnatten Politiek (3) Ach gut, BN/DeStem, ons dagblad, laat zich de laatste tijd .wat kriti scher uit over de Nederlandse poli tiek en daarom klimmen de CDA- stemmers en gewoontediertjes in de pen om hun ongenoegen te ui ten. Maar als kritisch denkvermo gen tot hun vaardigheden behoort, dan kunnen ze toch gewoon een andere krant gaan lezen. Voldoen de nietszeggende foldertjes te over. Voor wat betreft de stijl van de BN/DeStem van de laatste tijd: het werd tijd! Breda, Jos Papen Politiek (4) Zijn we weer terug in de jaren vijf tig en maken we weer aanstalten elkaar te verketteren? Getuigde het optreden van onze premier in de afgelopen periode wel van wijs heid? Beschikt het CDA niet over vertrouwenwekkender figuren (ik noem er twee: Bert de Vries en Her man Wijffels, maar er zijn er meer) om een kabinet te leiden? Dege nen, die zich dit afvroegen zagen wellicht ook iets in Job Cohen. Gaat BN/DeStem nu verder rechts af onder druk van de geachte clien tèle? Is het niet te betreuren, dat er slechts één (regionale) krant in de ze omgeving te koop is? Bergen op Zoom, Uco Olij Politiek (5) In navolging van vele anderen wil ik hiermee mijn ongenoegen uiten inzake de weinig objectieve be richtgeving omtrent de verkiezin gen. Dat verreweg het merendeel van de journalisten (volgens een onderzoek van NRC 80%) links stemt, was mij bekend. Maar ik wil er u op wijzen dat u als regionale krant zo ongeveer een monopolie positie inneemt en dat ik als lezer op een objectieve wijze geïnfor meerd wens te worden en niet het gevoel moet krijgen dat de redactie deel uitmaakt van de entourage van Wouter Bos. Hoeven, C. Schouw Politiek (6) Hierbij wil ik even aangeven dat de lezersbrieven over politiek mij uit het hart gegrepen zijn. Met zo'n linkse redactie heeft BN/DeStem een groot probleem, aangezien de lezers zo objectief mogelijk geïn formeerd willen worden en zelf wel uit kunnen maken hoe zij het nieuws interpreteren. Jammer dat uw regiokrant de enige is, want an ders zouden ongetwijfeld vele le zers zich afwenden van uw krant, die niet eerlijk bericht en met link se ouderwetse politieke tenden tieuze koppen het niveau omlaag haalt. Hopelijk kunnen we terug naar een krant die gewoon verslag doet van de politieke zaken en de meningen daarover aan de lezers overlaat. Ossendrecht, Vic.v.d. Eijnden Politiek (7) Zachte heelmeester maken stin kende wonden. Wat dit gegeven voor gevolg kan hebben in de poli tiek, heeft Pim Fortuyn de mensen kenbaar gemaakt. Mensen denken vandaag dit en doen morgen dat. Een politieke partij wordt verguisd en tien maanden later de hemel in- geprezen. Waarom? Al bijna dertig jaar leef ik van een uitkering. On danks dit feit heb ik me nooit ge roepen gevoeld om op een linkse politieke partij te stemmen. Poli tieke partijen die hoog in hun vaandel dragen dat ze zich het lot van de minderbedeelden aantrek ken en tegelijkertijd een paradijs scheppen voor criminelen en an der gespuis, brengen mensen van de ene ellende in de andere. De af gelopen verkiezingen hebben veel mensen troost gezocht bij de foto genieke Wouter Bos. Ikzelf en vele anderen zien meer heil in de pit bull Jan Peter Balkenende. Zachte heelmeesters, struisvogels en flap drollen horen niet thuis in de rege ring van een land. Moerdijk, P. Vervoort Politiek (8) Gelukkig dat Marion de Hond het weer voorspelt en niet haar naam genoot Maurice de Hond. De weersvoorspellingen van Maurice de Hond zouden neerkomen op 5 graden vorst in augustus en een hittegolf in december. Onbegrijpelijk dat men nog enige waarde hecht aan de peilingen en voorspellingen van deze verkie zingsprofeet en dat kranten (inclu sief BN/DeStem) daar nog conclu sies en commentaren aan verbin den! De Hond slaat de plank al jaren mis! Ilc zou echt willen weten waar de man zijn voorspellingen van daan haalt? Het lijkt me sterk dat er iemand in Zeeland naar zijn of haar politieke voorkeur is gevraagd. Wanneer stopt die onzin, of beginnen we in maart a.s. weer opnieuw? Kloosterzande, E. Mast Politiek (9) Oud-PvclA-minister W. Vermeend wordt directievoorzitter bij grote financiële dienstverlener Meeüs. Daar wordt goed verdiend aan vast goed, vermogensbeheer, pensioen verzekeringen en bovenal hypo theken. Ter herinnering: de oud staatssecretaris van de PvdA was betrokken bij het nieuwe belas tingstelsel waarbij vooral uw ge spaarde vermogen extra belas tende aandacht kreeg en onder welles regime de reductie voor af trek van lijfrentepremies voor uw oude dag al werd voorbereid. Maar wat nog hypocrieter is, is dat Ver meend nu aan zijn eigen vermo gen gaat werken met de opbreng sten verkregen uit verkopen van hypotheken, waarvan de hypo theekrente-aftrek door zijn eigen PvdA ter discussie wordt gesteld! Oud-lid van de Communistische Partij Nederland (later GroenLinks) en oud vice-voorzitter van de vak centrale FNV Ella Vogelaar werd onlangs voorzitter van de Raad van Commissarissen van Unilever Ne derland. Flaar zeer linkse achter grond wuift ze eenvoudig weg met de opmerking dat deze moet wor den gezien in de geest van de jaren zeventig Met haar baan bij een multinatio nal zit ze er nu warmpjes bij. Dat haar drijfveer het goede sociale be leid bij Unilever is, geloven wij di rect. Linies bedrog! Roosendaal, A.A.J. Massar PAUL KUSTERS Politiek (10) Volgens theoloog Schillebeeckx is kenmerkend voor confessionele politieke partijen dat ze zwaarder tillen aan burgerlijke waarden, aan burgerlijk fatsoen, dan aan wezen lijke christelijke evangelische waarden. Deze laatstgenoemde waarden - aldus Schillebeeckx - treft men meer aan bij niet-confes- sionele linkse partijen. In hun pro gramma's zit meer ethiek, meer accent op vrede, meer verzet tegen bewapening, tegen milieubederf, voor ontwikkelingshulp en een hu maner asielbeleid. Waar Balkenende over deze zaken niet verder komt dan pleiten voor normen en waarden, denk ilc dat Schillebeeckx gelijk heeft. Sluis, A. de Badts Politiek (11) In BN/DeStem las ik een artikel waarin gesproken werd over over te weinig interesse voor de provin ciale verkiezingen op 11 maart a.s. Jammer, want er staat voor West- Brabant veel op het spel. Het is juist nu voor de West-Bra banders van het grootste belang om te gaan stemmen voor de Pro vinciale Staten. De partijen die het nu nog voor het zeggen heb ben, te weten CDA en WD, willen uw leefomgeving drastisch veran deren. Door een tweede groot industrie terrein te laten aanleggen in onze polders willen de dames en heren van deze partijen hier een soort van Botlekgebied creëren. Nog meer lawaai, stankoverlast en luchtverontreiniging. Beste men sen, denk eens aan uw gezond heid! Als u tegen aanleg van zo'n groot tweede industrieterrein bent, moet u op 11 maart wel gaan stem men. Maar beslist niet op CDA of WD. Zevenbergen, Cees Schuijt sr. r Eindredactie: Ton Meeuwis Lay-out: Frank Struijer Voor op-ofaanmerkingenLezersredactie0800-0235222e-mailredactie.lezers@bndestem.nl Voormeerinformatiewww.bndestem.nl

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 2