Van galajurk tot futuristisch mannenpak Zelf zaaien en kweken Voorkeur "Snow-white in Fashion" laat de rol van wit in de mode zien Model Tmk an Reformatorisch Dagblad zaterdag 1 februari 2003 PAGINA „Ooo, kijk nou toch eens even naar die knoopsgaatjes. Wat konden ze vroeger toch mooi naaien. Tegen woordig gebeurt dat allemaal maar machinaal." Twee oudere dames turen wat weemoedig naar een vitrine met een wit vrouwenkledingstuk uit de pe riode 1700-1750. De tentoonstelling "Snow-white in Fashion" in het Ge meentemuseum in Den Haag laat de rol van de kleur wit in de kleding van de 18e eeuw tot heden zien. Gisette van Dalen-Heemskerk Vrijheid, gelijkheid en broederschap. Dat de Franse Revolutie in 1789 veel te weeg heeft gebracht, blijkt zelfs uit deze tentoonstelling. Er kwam een einde aan de standskleding: de kostbare zijde, kant, borduursels en pruiken. Het wa ren allemaal statussymbolen die moes ten verdwijnen. De democratische staatsinrichting van de oude Grieken en Romeinen kon daarentegen op de volle belangstelling rekenen. Rond 1800 gold hun gedra peerde kleding als belangrijkste inspira tiebron. De bewondering voor Romein se en Griekse sculpturen zorgde ervoor dat wit opeens dé modekleur werd. Omdat wit vanouds doet denken aan onschuld, zuiverheid en jeugd, stimu leerde de nieuwe modeldeur de popula riteit van wit bij bruidsjaponnen, doop- Bij het zien van de zomerjaponnen voor jongedames krijg je medelijden met de wasvrouwen van vroeger. jurken en kleding voor kinderen en jon geren. Ook de stijl van de kleding veran derde. Werden in de 18e eeuw de lijnen van het lichaam nog grotendeels ver huld, rond 1799 deden de eerste japon nen van halftransparant, soepelvallend katoen hun intrede. Deze trend is duidelijk in de tentoonstelling terug te zien. Langs de wanden van de zaal zijn in vi trines allerlei kledingstukken opgehan gen die allang uit het straatbeeld verdwenen zijn. Mouwstroken, een dubbele kraag met borst- en rugstuk, een vrouwenjak en borstlappen. Verga ne glorie. Hier en daar zelfs letterlijk. Een kaartje is voorzien van de tekst "Versleten mannenvest uit 1750-1775". De slijtageplekken langs de voorranden zijn gecamoufleerd met borduursel. Vertederend is een setje meisjesdoop- kleding uit de periode 1700-1750. Een piepklein mutsje, een jasje en twee mi taines -handschoenen met halve vin gers-, helemaal doorgestikt in een sym metrisch randpatroon en versierd met bloemen en bladeren. Er zijn niet alleen oude kledingstukken te bezichtigen. Speciaal voor de ten toonstelling hebben vijf Nederlandse moderne kantontwerpers de opdracht gekregen een stola te ontwerpen met als thema: sneeuwvlokken of sneeuwstorm. De ragfijne kledingstukken doen niet onder voor het ouderwetse handwerk. Enorme heupbreedte Blikvangers van de tentoonstelling zijn echter drie grote glazen vitrines in het midden van de expositiezaal. Daarin wordt aan de hand van het sprookje van Sneeuwwitje de geschiedenis van de kleur wit in de mode getoond. De eerste vitrine laat met behulp van de paleisscè ne kostbare kleding gemaakt van zijde uit de periode 1750-1900 zien. Sneeuw witjes' stiefmoeder bewondert zichzelf voor een grote spiegel. Ze draagt een ga lajapon uit de periode 1747-1760. Bij de rijk borduurde jurk valt vooral de enorme heupbreedte van de vrou wenmode uit die periode op. Het jak en de rok vlak naast de japon laten een an der beeld zien. In de 18e eeuw werd deze kleding als daagse en als zondagse dracht gedragen door de werkende stand. Dat wil niet zeggen dat vrouwen van de zogenoemde hogere standen deze kledingstukken niet droegen. Zij gebruikten ze vooral als morgen- en huiskleding. Verder zijn in de vitrine onder meer avond- en bruidsjaponnen te bewonderen. De veranderende kle- dingstijl is goed te zien. Vaak is de stof naarmate dat de japon later in die eeuw gemaakt is soepeler en zijn de decolletés dieper. Ontwerpwedstrijd De tweede vitrine toont wasbare ka toenen kleding uit de periode 1750- 1925. Middelpunt is Sneeuwwitje in een glazen kist. Om haar heen staan of zitten de zeven dwergen in katoenen jongens- kleding. Het is moeilijk je voor te stellen dat kinderen van drie a vier jaar oud vroeger zulke kledingstukken droegen. Een stijf jasje compleet met ceintuurtje en een korte broek. De zomerjaponnen van jongedames uit die periode roepen een gevoel van medelijden met de was vrouwen uit die tijd op. Je zult maar een witte jongemeisjesjapon met een en al kantjes en roesjes moeten wassen en stij ven! In de derde vitrine is het huwelijksbal van Sneeuwwitje met haar prins te zien. Het geeft een beeld van de feestkleding In 1969 werden modeontwerpers beïn vloed door de heelden van de eerste men sen op de maan. van 1926 tot heden. In 1969 werd die vooral beïnvloed door de beelden van de eerste landing van Amerikaanse as tronauten op de maan. Dat is terug te zien in de ontwerpwedstrijd voor futu ristische mannenkleding die dat jaar uitgeschreven werd door de firma Peek Cloppenburg. Candia Visser won deze wedstrijd met een ontwerp van een mannen(maan)pak. De bruidegom draagt een jumpsuit en een jas van dub- belgebreid katoenen tricot, deels door gestikt over een schuimrubber voering. De jas is gevoerd met gewatteerde ny lon. De banden zijn van gehamerd aluminium. De gasten die het feest be zoeken, zijn gekleed in moderne avond jurken van Frank Govers en andere be kende ontwerpers. Doopjurken De vitrine die de meeste bewondering oogst, staat echter niet in het midden van de zaal, maar langs de muur. Daar hangen zeventien doopjurken. Stuk voor stuk staaltjes van prachtig hand werk. Al in de 18e eeuw werden er doopjurken van witte zijde gedragen, meldt het informatiebordje. „Toen aan het eind van de 18e eeuw wit katoen in de mode kwam, werden doopjurken ook gemaald van dit materiaal. Ook in de 19e eeuw bleef katoen in gebruik on danks dat zijde weer populair werd. Ka toen is echter goed wasbaar en prachtig te borduren." Een van de mooiste stukken uit de vi- De doopjurken zijn stuk voorstuk staal tjes van prachtig handwerk. Foto's Erik en Petra Hesmerg trine is een doopjurk en -kleed uit 1849. Vermoedelijk gemaakt van ananas vezel met zijde en borduurwerk in katoen. De jurk en het kleed zijn door de Indische adelstand geschonken aan de toenmali ge gouverneur-generaal van Neder- lands-Indië, Jan Jacob Rochussen. Dat het cadeau gewaardeerd werd, blijkt wel uit het feit dat vier kinderen van Ro chussen de jurk gedragen hebben. "Snow-white in Fashion" biedt een mooi overzicht van onder meer oude trouw- en doopjurken. De scènes met Sneeuwwitje zullen niet iedere bezoeker kunnen bekoren. Nog een minpuntje is de uitleg bij de tentoonstelling. Veel ver der dan de periode waarin en het mate riaal waarvan de kleding gemaakt is, strekt de informatie vaak niet. Er is geen catalogus verkrijgbaar, wel kunnen be zoekers tegen betaling van 15 euro een kalender aanschaffen. Daarin wordt een aantal tentoongestelde kledingstukken uitvoerig beschreven. De tentoonstelling "Snow-white in Fashion" is tot 30 maart te zien in het Ge meentemuseum te Den Haag. Openingstij den: dinsdag tot en met zaterdag van 11 tot 17 uur. Entree: kinderen t/m 18 jaar, Ooievaarspas en MJK gratis. Volwas senen 7,00. Tel. 070-3381111 of www. gemeentemuseum.nl. OiFily Olly's Holding ontwerpt, produceert en verkoopt al veertig jaar onder het label "Oilily" felgekleurde en dure kleding en accessoires voor vrou wen en kinderen. Reden voor een feestje. Zo zijn er op de woensdag middagen tussen 19 februari en 5 maart in de shops speciale kinderacti viteiten. De thematische jubileumcollecties van deze lente en zomer staan in het teken van "kermis". Daarnaast kan de klant onder de noe mer "The Delicious One" en "Only Collection" een gelimiteerde serie collector's items kopen. Het jubileum valt overigens samen met het nieuws dat oprichter Willem ("Olly") Oltshoorn zijn meerderheidsbe lang in het in Alkmaar gevestigde familiebedrijf heeft verkocht aan ABN Amro Participaties en H2 Equity Partners. De drie doen geen medede lingen over de prijs van het belang. Ook hoe groot het aandelenpakket is, willen ze niet zeggen. H2 Equity Partners gaat zich actief met het bestuur van Oilily bemoeien Volgens directeur G. van der Hoeven moet Oilily, dat thans een omzet van circa 90 miljoen euro heeft, internationaal gaan groeien. „De omzet stagneerde de laatste jaren en dat willen we nu door breken." Hij wil vooral groei bereiken door het vestigen van Oilily-win- keltjes in grote warenhuizen, het zogeheten shop-in-shop concept. De nieuwe directie wil de collectie inkrimpen; Oilily gaat zich uitsluitend richten op kinderen tot 10 jaar en op hun moeders. Inmiddels is beslo ten om vanaf dit jaar met twee soorten kwaliteit te komen. De mindere kwaliteit zal 10 tot 15 procent goedkoper worden. De andere kwaliteit kleding, met betere stiksels, meer patronen en ingewikkelder textielver werking, wordt ongeveer 10 procent duurder. De fleurige, trendy pro ducten worden momenteel in zeventig eigen winkels in Europa, de Ver enigde Staten en Azië verkocht. Daarnaast bedient het bedrijf enkele duizenden onafhankelijke retailers in een veertigtal landen. Er werken circa 470 full- en parttime medewerkers bij de verschillende vestigingen. Laura Ashley Laura Ashley sluit drie van de acht winkels in Nederland. De Britse kle ding- en interieurketen heeft vestigingen in onder meer Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en Den Haag. Welke dichtgaan is nog niet bekend, maar zij sluiten waarschijnlijk uiterlijk eind april. Mode Israels In het Gemeentemuseum in Den Haag is tot 9 maart de tentoonstelling "Isaac Israels in de mode" te zien. De zoon van de Haagse-Schoolschil- der Jozef Israels wist toegang te krijgen tot exclusieve modehuizen als Pa- quin en Drecoll, waar hij niet alleen de welgestelde clientèle observeerde, maar ook het werk van naaisters en hoedenmaaksters vast kon leggen. De schilder had een voorliefde voor het roerige uitgaansleven in Am sterdam, maar werkte ook graag in Londen, Parijs en Rome. Het muse um toont behalve zijn schilderijen ook kledingstukken, foto's, prenten en documenten van modehuizen. Tijdens de tentoonstelling kan het boek "Isaac Israels, Mannequins en mode" aangeschaft worden voor 40 euro. Informatie: 070-3381111 ofwww.gemeentemuseum.nl. Stropdas strikken Bij mijn weten waren er altijd vier methoden om een das te knopen. Tot 1900 was er zelfs maar één, de four-in-hand. Deze basisknoop, nog altijd de meest simpele en de meest gangbare, voelt zich bij iedere boord thuis. In de jaren dertig voegde de prins van Wales, de latere hertog van Windsor, er geheel onbedoeld twee aan toe. Hij creëerde zijn volumi neuze knoop niet met de dubbele Windsor-knoop, maar bereikte met dikke materialen/stoffen hetzelfde resultaat. Pas in 1989 kwam een vier de knoop in zwang, nadat wereldwijd in allerlei bladen van de Prattknoop gewag werd gemaakt. De Amerikaan Jerry Pratt had hem al tientallen jaren onbewust gedragen... En toen verscheen bij uitgeverij El- mar onlangs "Cravatmania - 85 manieren om een das te strikken" (ISBN 9038913117; 143 blz.). Het is een boekje dat je in eerste instantie met de nodige scepsis doorbladert, maar gaandeweg steeds leuker begint te vin den. Althans zo verging het mij. Liever dan weer een halve eeuw op een nieuwe knoop te moeten zitten wachten, besloten Thomas Fink en Yong Mao het onderwerp methodisch en georganiseerd te benaderen. De twee fysici van respectievelijk het Gonville and Caius College en het St. John's College in Cambridge beschouwden het knopen van een das niet als een vorm van kunst, maar als een vorm van wetenschap. Die wetenschap le verde hen -in theorie- inderdaad 85 manieren op om een stropdas te strikken. Alle knopen worden uit de doeken gedaan, met diagrammen en foto's. Het is een wondere mengeling van wetenschap, mode en prakti sche toepasbaarheid. Wat dat laatste betreft: het duo is zo sportief om te bekennen dat slechts dertien knopen het esthetische examen haalden, waarvan er vier bij een "widespread"-boord kunnen worden gebruikt. De Nederlandse bewerking van "The 85 Ways to Tie a Tie" kost 10 euro. In februari zijn er meestal wel enkele 'zomerse' dagen en dan begint het bij tuinliefhebbers flink te kriebelen. Tui nieren betekent immers vooruitzien. Je plant in de herfst al bollen om er in het voorjaar van te genieten. Zo begin nen degenen die zelf plantjes willen kweken voor de moes- of siertuin in februari al met zaaien en stekken. Het voorjaar is immers in aantocht en dan willen we over planten beschikken die we in de tuin kunnen zetten. Wie van tuinieren houdt, bedenkt steeds vooruit wat er gebeuren moet om tijdig zijn plannen te kunnen realiseren. Daartoe behoort ook het zaaien om op de gewenste tijd over goede planten te kunnen beschikken. Natuurlijk kun je ieder moment naar een tuincentrum gaan en kopen wat je nodig hebt. De echte liefhebber zal dat ook doen, maar het maakt wel verschil of je een pakje zaad gaal kopen of plantjes in een pot of perskluitje. Om op tijd over zelf opge kweekte en afgeharde kool- of perkplan- ten te beschikken, is het gewenst om in februari al te beginnen met zaaien. Niet iedereen beschikt over tijd of een goede gelegenheid om zelf te zaaien en plantjes op te kweken. Zaaien lukt vaak nog wel, maar het opkweken van goede planten vraagt om de beschikking over een lichte, koele ruimte. Een kasje of plat glas is daarvoor ideaal. Spinazie en sla kunnen in februari ter plekke onder glas gezaaid worden. Sla en koolsoorten kun je ook in een grote bloempot zaaien en het zaad op een vensterbank in huis laten ontkiemen. Liefst niet direct in de huiskamer, want daar is het meestal te warm en voor je het weet zijn de kiem- plantjes al langgerekt. Beter is om de zaaipotten op een lich te koele plaats te zetten, bijvoorbeeld op een vensterbank in een onverwarmde kamer. Om tijdig over perkplanten en andere zaaibloemen te beschikken, kan men in februari ook al een klein beetje zaad laten kiemen. Zaai uiterst dun, want anders verdringen de plantjes el kaar en gaan ze snel rekken. Als men over voldoende ruimte beschikt is het beter om direct in multipots te zaaien. Dit zijn platen met ingedrukte potjes van verschillende afmetingen. Per potje legt men dan een of twee zaadjes die daarna niet verspeend behoeven te wor den. Ze kunnen hierin voorlopig verder groeien. Als beide zaadjes kiemen, dan later een kiemplantje wegnemen. Wan neer men tuinbonen of spinazie ter plekke in een bak of open grond zaait, is het goed om het zaad gedurende de nacht voor het zaaien in lauw water te zetten en het de morgen daarop te zaai en. Dit verkort het kiemproces. Kiemduur Er is speciale zaai- en stekgrond te koop, maar als je niet zoveel nodig hebt, kun je hiervoor ook potgrond gebrui ken. Zaaigrond is wat fijner van struc tuur en bevat minder meststoffen dan potgrond. Bij gebruik van zaaigrond is het daarom wenselijk om vanaf op komst de plantjes regelmatig te bemes ten. Behalve bij stoffijn zaad is het ge wenst het zaad licht af te dekken. Als stelregel hiervoor geldt dat de deklaag de dikte van het zaad mag hebben. Je kunt ook goed afdekken met wat scherp zand. Het gaat er vooral om dat het zaad niet uitdroogt. Daarvoor is het goed om het licht aan te drukken zodat het contact met de grond heeft. Ga in geen geval het zaad aangieten, hooguit licht nevelen. Dit laatste is vooral van belang bij fijne zaden die niet afgedekt worden. Als de zaaigrond wat droog is, geef dan van onderen water via de scho tel of in een bakje. De kiemduur van het zaad is afhanke lijk van het gewas. Sommige zaden heb ben licht nodig om te kiemen, andere weer koude. De meeste planten die we zelf zaaien, kiemen binnen een tot twee weken. Het is goed om de zaaipotten af te dekken met een krant of dun scherm- doek, dit voorkomt snel uitdrogen. Af dekken met een glasplaat raden we af. De hoge luchtvochtigheid en het con- densvocht kunnen desastreus zijn voor de kiemplantjes. Het moeilijkste werk is het opkweken van het gekiemde zaad tot plantklare plantjes. Zodra het zaad gekiemd is, moeten de plantjes veel licht hebben en zo koel mogelijk opgekweekt worden. Grote temperatuurverschillen tussen dag en nacht dienen vermeden te wor den. Te warm in het begin leidt tot ge rekte, slappe plantjes, die het naderhand in de tuin erg moeilijk krijgen. De plant jes moeten zo gedrongen mogelijk op groeien. Houd de grond vochtig, zorg dat de jonge planten over voldoende voedingsstoffen kunnen beschikken door ze bij iedere gietbeurt een beetje kunstmest te geven. Schieten Wanneer het niet vriest en niet te hard regent, is het goed om de planten zoveel mogelijk buiten neer te zetten. Ze kun nen dan afharden en zich alvast aanpas sen aan de omstandigheden waaronder ze verder moeten groeien. Hoe onge- Het zelf zaaien en opkweken van tuin planten bespaart geld en geeft veel plezier. Al zal de een het wel grootster (kunnen) aanpakken dan de ander. Foto RD, Henk Visscher stoorder de opkweek verloopt, des te be ter zal het resultaat zijn. Als men over platglas beschikt kunnen de plantjes hieronder groeien. Men kan bakken of potten ook op een terras plaatsen en op enige hoogte daarboven een glasplaat aanbrengen. Enkele groentegewassen, zoals bietjes, andijvie en snijbiet, moet men niet te koud plaatsen, daar ze dan snel gaan schieten. Bij sommige planten zijn de condities tijdens de kieming al bepalend voor de verdere ontwikkeling. Een leuk voor beeld daarvan is om kiemplanten van zonnebloemen vanaf het kiemen gedu rende vier weken bij lange of korte dag lengten te plaatsen, hiermee beïnvloed je duidelijk de lengte waarop ze gaan bloeien. Als je lange planten wilt, dan moet je de jonge plantjes aanvullend aan de dag nog een poosje kunstlicht geven. TuinVaria De dertiende editie van TuinVaria is aanstaande. Donderdag 6 februari gaan de Zwolse IJsselhallen open voor tuingenieters, die daar volop ideeën kunnen opdoen. De route door de hallen voert langs verschillen de voorbeeldtuinen, van exclusief tot alledaags. Onderweg treffen bezoe kers een uitgebreid aanbod van onder meer planten, priëlen, tuinhuisjes, hekwerken, tuinmeubelen, kassen, serres, bestratingmaterialen, potterie en barbecues aan. Bovendien zijn er demonstraties enten en snoeien, verschillende workshops en kunnen liefhebbers leren hoe ze rozen moe ten waxen. De entree bedraagt voor vólwassenen 8 euro, kinderen tot en met 12 jaar mogen onder begeleiding gratis naar binnen. TuinVaria 2003 is geopend op donderdag 6 en vrijdag 7 februari van 13 tot 22 uur en za terdag 8 februari van 10 tot 18 uur. Meer info: www.ijsselhallen.nl. Tuinldee 2003 Tuinldee is een van de grootste tuinevenementen van Nederland. Van 19 tot en met 22 februari zijn de Brabanthallen in Den Bosch weer het decor voor een ontdekkingsreis langs mooie voorbeeldtuinen, praktische activiteiten en informatie van de meer dan 275 aanwezige fabrikanten, kwekers en hoveniers. Een bezoek aan Tuinldee2003 kost volwassenen 9,75 euro, kinderen tot 12 jaar betalen 5 euro. Voor meer informatie: www.tuinidee.nl. Holland Flowers De zeventigste editie van het Holland Flowers Festival in Bovenkarspel staat in het teken van bloeiend Sint-Petersburg. Maar liefst 150.000 bloeiende bolbloemen bieden de aanblik van een paleistuin zoals tsaar Peter de Grote die had. Het Russische Sint-Petersburg bestaat dit jaar 300 jaar, maar al voor de stichting van die stad bezocht de tsaar Neder land en maakte hij er kennis met de Hollandse bloementeelt. Volwasse nen betalen 10 euro entree, 65+ 8 euro en kinderen van 4 tot en met 12 jaar 3 euro. Vrijdag 14 februari is de beurs open van 12 tot 18 uur, za terdag 15 tot en met zaterdag 22 februari van 10 tot 18 uur, met uitzon dering van de woensdag en donderdag, dan is er avondopenstelling tot 21 uur. Meer informatie: www.hollandflowersfestival.nl. Keukenhof Om bezoekers gedurende een achttal weken (van 21 maart tot en met 18 mei) te laten genieten van een schitterden bloemenpracht zijn de mede werkers van Keukenhof in Lisse het hele jaar in touw. Bloemen groeien immers niet door een druk op de knop. Momenteel zijn de voorberei dingen voor de 2003-tentoonstelling in volle gang. De belangrijkste acti viteit van de afgelopen maanden is het planten van de 7 miljoen bollen geweest. Half december waren alle bollen volgens schema geplant.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 5