Voorkeur Duizenden glanzende kraleneen lust voor het oog Dammen Bert Huis in 't Veld stopt alle vrije uurtjes in Friese krompanelensjees Exclusief Schaken msummmmmmmmmmmmmmtm Reformatorisch Dagblad zaterdag 1 februari 2003 PAGINA In de reeks "Atlas van het dammen" heeft Gerhard Bakker vanaf 1998 vijfhoeken gemaakt en uitgege ven. Eind vorig jaar verscheen het laatste deel: "Springdans-ballet op het dambord in 499 minia turen". Met zijn damatlas wil de auteur aantonen dat er slechts vijf elementaire winstpatronen moge lijk zijn in het damspel. Hij beschrijft de basisprin cipes in de verschillende delen en is van plan alles samen te vatten in een overkoepelend zesde deel, onder de titel Spectrum. Het vijfde deel heeft als thema "beslissende sla genwisselingen in het gemengd dubbel", dat wil zeggen: dam en schijf tegen dam en schijf. Het thema is, net als in de voorgaande de len, in vier hoofdstukken uitgewerkt. Het eerste hoofdstuk geeft een syste matische beschrijving van mogelijke ultieme slagen wisselingen. Het tweede hoofdstuk bevat een collec tie van 499 miniaturen. Zij zijn deels geselecteerd uit de internationale literatuur en deels nieuw werk van gere nommeerde auteurs. In deze miniaturen worden de winstprincipes uit het eerste hoofdstuk toegepast. Hoofdstuk drie bestaat uit verslagen van verkenningen in miniaturenland. Het laat ste hoofdstuk bevat registers en bijlagen (onder meer met een schat aan eindspelen) die de verzameling van het tweede hoofdstuk toeganke lijk maken. Wie de eerste vier delen van deze damatlas in bezit heeft, zal niet aarzelen met de aanschaf van deel vijf. Bakker is een gedreven dammer en schrijver, zijn standaardwerk verdient de m e> <25 m O G Q I 422 - V. MatUs (1981) m m sa m O O I 423 - D. van den Berg (1998) oplage van een telefoonboek. Helaas is de praktijk bij de verkoop van damboeken weerbarstig. Veel clubdammers bezitten nauwelijks enige literatuur over hun sport. Wellicht is deze uitgave een mooie gelegenheid om de boekenkast eens bij te vullen. Springdans (paperback, formaat 24x17 cm, inge naaid, 208 blz. met ruim 1500 diagrammen) kost 20 euro 2 euro verzendkosten en is te bestellen bij de auteur, Pal Maleterstraat 25, 3573 PE Utrecht. Telefoon 030-2721235; e-mail: gerhardb@worldonline.nl. Ook de delen 2, 3 en 4, (Dame Blanche, Black Out en Dama Negra) zijn nog leverbaar. De prijzen bedragen respectievelijk 15, 16 en 18 euro. Oplossingen 414-50-44,31x42, 29-23, 28x19, 39-33, 38x29, 34x3, 45x34, 3x21, 26x17, 44-39, 34x43, 49x47 en wint. 415-33-29, 24x33,21-16, 39x50, 37-31, 26x19, 13x4, 2x13, 18x9, 7x27, 4-15, 3x14, 15x21, 50x11, 16x7, 1x12, 21x34, 6-11, 34-12, 11-16, 12-7, 16-21, 7-16, 21-26, 16-7, 26-31, 7-23 en wint. Bij de vier nieuwe opga ven, een voorproef uit Springdans, is de winst weer voor wit. Twee vraagstuk ken in cijferstand: 424 (D. Vuurboom, 1976) - zwart 10, 11, 14, 20, 27, 32, 36; wit 25, 30,35, 38,41, 43, 48. 425 (J. G. A. Konings, 1997) - zwart 8-10, 12, 16, 18,29; wit 19, 21, 28, 30, 38, 40, 43. Oplossingen binnen vier weken naar Notenlaan 58, 4254 CE Sleeuwijk (e-mail: mvdijk@rdnet.nl). Geertje Bikker-Otten Martin van Dijk lert Huis in 't Veld wilde altijd al graag :en echte sjees hebben, maar wist dat hij lat niet kon betalen. Toen besloot hij er ,elf een te bouwen. En met succes. Zijn jees kreeg vorig jaar november de Crompanelensjeesprijs van de provincie :riesland en is inmiddels opgenomen in iet Friese sjezenstamboek. „Een uitda- png", noemt de amateur-sjezenbouwer ijn hobby. De krompanelensjees dankt zijn naam .an de gebogen panelen van de bak, waar- loor het geheel een ranke uitstraling heeft. -Iet gaat om een historisch rijtuig, dat vol- ;ehs Huis in 't Veld uit de achttiende eeuw taint. Er kunnen een of twee paarden voor open. „Het was in die tijd een luxe ver- 'oermiddel, voor bijvoorbeeld herenboe- én'." Opvallende kenmerken van de sjees ,ijn verder de hoge wielen en het feit dat de vak in lange leren riemen hangt. Huis in 't Veld (37) is van beroep cheepstimmerman. Maar hij is in zijn •rije tijd al jaren druk met rijtuigen. Toen lij vijftien jaar was, kocht hij van zijn zak- ;éld een oude boerenwagen. Die verkeerde n slechte staat, maar werd door hem hele- naal opgeknapt. „Helaas heb ik niet vaak ijd om ermee te rijden." De timmerman bouwde ook een arren- lee. „Ik heb ook nog een oude staan. Die ;a ik binnenkort restaureren", vertelt hij. in hij heeft ook wel zin om te beginnen ian een vierwielig rijtuig. „Als hij honderd vordt, heeft hij al zijn plannen nog niet if', denkt zijn vrouw Monique. Het bouwen van de krompanelensjees ïeeft in totaal vier jaar gekost. Daar ging de ïodige voorbereiding aan vooraf. „Ik heb ne natuurlijk in het onderwerp verdiept, >ijvoorbeeld door zoveel mogelijk foto's te naken. Ik heb ook op allerlei plaatsen sje- .en bekeken. Dan krijg je er op een gege- 'en moment gevoel voor hoe zo'n rijtuig ruit hoort te zien." Op een gegeven mo- nènt kreeg hij een fraaie sjees ter reparatie :angeboden. „Daarvan heb ik de maten en lergelijke gekopieerd." Huis in 't Veld besloot een Friese sjees te >oüwen. „Die is vaak wat eenvoudiger. Uiteindelijk is de uitvoering wel een beetje ijk geworden. De meeste sjezen zijn be- childerd, maar ik heb veel met bladgoud ;ewerkt." Oorspronkelijk waren sjezen •aak zwart, donkergroen of donkerblauw. ,Na 1900'zijn er veel witte gemaakt. Sinds lié tijd worden er veel concoursen gere ten. Men vond dat een witte sjees met een wart paard ervoor beter uitkwam." Huis n 't Veld koos voor donkergroen. Een sjees bouwen is voornamelijk hand- verk. Bovendien komt er heel wat vak- nanschap bij kijken. Huis in 't Veld is daar luchter over. „Je moet er gewoon de tijd te maken. „Vroeger deed men dat door hout aan de ene kant nat te maken en tege lijk aan de andere kant te verhitten. Het ge volg was dat de panelen vaak scheurden. Ik heb hechthout in een mal geperst. Dat scheurt nooit." De sjees getuigt van veel oog voor detail. De sjezenbouwer vertelt dat hij zoveel mo gelijk met origineel materiaal heeft ge werkt. De wielen zijn bijvoorbeeld ge maakt van acaciahout, „dat is heel taai." Voor de bekleding van de bok is trijp, een speciaal soort velours, gebruikt. Naast de woning in het Friese dorpje Rui- gahuizen staat een heus koetshuis. Zelfge bouwd, volgens origineel model. „Je zet zo'n sjees natuurlijk niet in een oude schuur", vindt Bert Huis in 't Veld. „De stenen komen van een oud huis een eindje verderop. Die hebben we zelf afgebikt, een vakantie lang", zegt zijn vrouw. Origineel beslag Huis in 't Veld heeft een perfectionisti sche inslag. „Ik wil iets heel goed doen, en anders maar niet. Dat geldt voor het bou wen van een sjees, maar ook bijvoorbeeld voor de kleding. Als we met de sjees gaan rijden -bijvoorbeeld bij een boerenbruiloft of bij het ringrijden- hoort daar een au thentiek Fries kostuum bij. Voor mij heb ben we dat al. Voor mijn vrouw nog niet. Houtsnijwerk Zijn vrouw denkt dat het ook met talent te maken heeft. „Bert is heel handig. Wat hij ziet, kan hij maken." Dat geldt bijvoor beeld voor het vele houtsnijwerk waarmee de sjees versierd is. „Dat was vrij pittig", zegt Huis in 't Veld. „Ik ben maar gewoon begonnen al had ik het nog nooit gedaan." De sjees is versierd met naar schatting 250 eikenblaadjes, een traditioneel motief dat vaak op Friese sjezen gebruikt werd. „Maar ik heb er wel mijn eigen invulling aan ge geven." Ook de wielen kostten heel wat hoofd brekens. „Ik had er nog nooit een gemaakt. De 1,52 meter hoge wielen van een sjees zijn bovendien nog eens extra ingewikkeld omdat niet alleen de spaken enigszins schuin in de naaf steken, de wielen zelf staan ook een beetje scheef aan de sjees. Daardoor spatte de modder naar buiten." De gebogen panelen van de bok waren vol gens Huis in 't Veld betrekkelijk eenvoudig Bert en Monique Huis in 't Veld bij de zelfgebouwde krompanelensjees. Foto FD, Frans Andringa We hebben de stof al wel, maar de kleding moet nog gemaakt worden. Nu lenen we iets voor haar." De sjezenbouwer streeft ernaar om zo au thentiek mogelijk te werk te gaan. Hij is bijvoorbeeld nog op zoek naar origineel tuig met beslag voor de sjees en de arren slee. Daarvoor reist hij soms heel Neder land af. „Je kunt veel dingen ook wel nieuw maken, maar dat is behoorlijk duur. En het is ook niet zo leuk. Je komt op de gekste plaatsen dingen tegen. Op rommelmark ten, bijvoorbeeld. Maar het is een hele klus om alles bij elkaar te zoeken. Dus als ie mand nog'iets heeft liggen, houd ik mij aanbevolen." Kent u een bijzonder iemand met een hobby of iemand met eenbijzondere hobby? De redactie is op zoek naar zul ke mensen. Wellicht krijgen zij de ko mende tijd een plaats op deze pagina. Stuur uw reactie naai suppl@réfdag.nl of schrijf naar: Reformatorisch Dag blad, redactie Voorkeur, Postbus 670, 7300 AR Apeldoorn. voor nemen. Als je niet weet hoe je iets moet aanpakken, moet je iemand gaan vragen. Ik heb veel geleerd van een oude wagenmaker in Workum. Ik heb ook spe ciaal gereedschap kunnen lenen. Maar ik denk dat andere mensen dit ook wel zou den kunnen. Als je iets graag wilt, kun je heel veel." Gisette van Dalen-Heemskerk Tijdens het interview rammelen be- .oekers regelmatig aan de deur. He- aas, ze moeten nog even geduld heb- >en. De deuren van "Kraaloog" -de gloednieuwe kralenwinkel van Ma- ianne Riksen- gaan pas 's morgens >m 11 uur open. „De meeste klanten romen niet voor een kant-en-klaar- ieraad, maar voor losse kralen", weet Ie enthousiaste eigenares. Keuze ge- loeg: meer dan duizend glazen potjes, ;evuld met even zoveel verschillende oorten kralen, staan klaar. Wie bij het woord kralenwinkel aan en klein pandje denkt, heeft het hele- naal mis. Sinds 14 januari neemt Kraaloog" een behoorlijke ruimte in iet Amersfoortse centrum in beslag. „Ik lenk dat ik nu de grootste kralenwinkel ■an Nederland heb", vertelt. Marianne iiksen. „Anderhalf jaar geleden ben ik iij een andere winkel begonnen met de -erkoop. De eigenaresse van die winkel 'erkocht beschilderd servies en wilde er •;raag iemand bij hebben met iets heel nders. De kralen liepen direct goed. Al nel was het pand te klein. Vooral op za- erdag was het geen doen. Als er tien a ■ijftien mensen in de winkel stonden, vas het gewoon vol. Dat is hier wel an- lers." Vitrinekasten vol met sieraden, een in- Irukwekkende sortering kralen en alle >enodigdheden om sieraden te maken. )e echte fanatiekelingen kunnen aan en grote tafel zelfs alvast beginnen met rijgen. Uitnodigend ligt er een stapel boekjes over het maken van sieraden klaar. „Doordat de winkel zo ruim van opzet is, voelen mensen zich veel meer op hun gemak dan in het oude pand. Pas waren hier een moeder en een doch ter, die zijn van 11 uur 's ochtends tot halfvier 's middags gebleven. Heerlijk kralen uitzoeken. Speciaal voor mannen die meekomen heb ik een stapel tijd schriften op tafel liggen. Voor kinderen Wil ik nog een soort ballenbak maken, zodat zij lekker kunnen spelen." Toenemende populariteit Kralen werden duizenden jaren gele den al gemaakt, vertelt Marianne. „De alleroudste waren van been, schelp en hout. De eerste houten kralen bestaan natuurlijk al lang niet meer. Nederland heeft zelfs nog een korte tijd een eigen producent gehad. Rond 1500 tot 1600 werden in Amsterdam kralen gemaakt. Het schijnt dat er daar nog steeds in de grond gevonden worden. De meeste kralen komen nu uit Tsjechië, India, Afrika en China. Het leuke is dat veel landen hun eigen stijl hebben. In Marokko en China wor den kralen bijvoorbeeld vaak ingelegd in staal of met de hand beschilderd." De populariteit van kralen neemt nog steeds toe. „Kralen worden altijd wel ge bruikt, maar op dit moment is er echt sprake van een hype. De workshop sie- radenmaken die ik geef, zit bijvoorbeeld al volgeboekt tot juli. Het meest in trek zijn de glimmende kralen van Swarov- ski-kristal. Ook het zogenoemde plak werk is erg gewild. Bij plakwerk koop je een ondergrond van staal, bijvoorbeeld een hart. Daar kun je dan kristalletjes opplakken in de gewenste kleuren. Zo maaltje je eigen hanger." Het publiek dat in de winkel komt is heel gevarieerd, merkt Marianne. „Van jong tot oud. Kinderen vanaf 3 a 4 jaar zijn vaak al verzot op kralen. Echte kra- lengekken blijven dat hun hele leven. Ik heb klanten die hier iedere dag komen. Kralen zijn zö verslavend. Je kunt iets voor jezelf maken wat niemand anders heeft. Er zijn zo onnoemelijk veel ver schillende kleuren, vormen en schitte ringen. Je kunt bij ieder kledingstuk een sieraad maken, maar ook bijvoorbeeld je kleding borduren met kraaltjes." Aparte lampen De prijzen van de kralen lopen erg uit een. „De goedkoopste is 1 cent, de duur ste -gemaakt van massief zilver- 15 euro. Dat lijkt in doorsnee misschien niet veel, toch loopt de prijs in het alge meen best op. Ik heb regelmatig mensen aan de kassa die voor een paar honderd euro aan kralen kopen." Bij Kraaloog zijn niet alleen kralen te koop, maar ook lampen. „Niet omdat kralen alleen niet genoeg verdient. Maar omdat ik nu best een grote winkel heb, wilde ik er graag een artikel bij verkopen. Het moest wel iets zijn wat ik zelf leuk vond en wat goed bij de winkel paste. Toen ik een tijdje geleden mijn huis inrichtte, kon ik bijna geen leuke lampen vinden. Daar om ben ik nu gestart met de verkoop van bijzondere lampen van over de hele wereld. Die koop ikzelf in op beurzen in Milaan, Brussel en Parijs, maar ik schaf ze ook veel aan via mijn netwerken. Die zijn heel belangrijk." Diezelfde beurzen bezoekt Marianne ook om kralen aan te schaffen. „Maar niet alle kralen die hier in de winkel lig gen, komen van beurzen. Iedereen die dat wil, kan ze daar aanschaffen. Ik wil juist graag een exclusief assortiment van hoogwaardige kwaliteit houden. Ook daarvoor zijn netwerken heel belangrijk. Ik heb bijvoorbeeld contact met iemand die regelmatig als reisleider naar Afrika gaat. Die haalt daar kralen voor mij op. Dat. soort werk zou ik in de toekomst graag zelf willen gaan doen. Je moet ech ter wel de adressen, weten anders kom je bedrogen uit. Ook kralen maken lijkt me prachtig, maar dat is weer een valt apart." Ook wel eens een bijzonder winkeltje of een winkeltje met bijzonderheden jj gezien? De redactie is op zoek naar zulke winkels. Wellicht krijgen zij de komende tijd een plaats op deze pa gina. Stuur uw reactie naar suppl@refdag.nl of schrijf naar: Re formatorisch Dagblad, redactie Voorkeur, Postbus 670, 7300 AR Apeldoorn. Henk Prins In het Corus-toernooi -het vroegere Hoogovens- toernooi, wat stukken beter klinkt- doet lands kampioen Van Wely het in grootmeestergroep A prima. Op het moment van 'schrijven had hij reeds enkele belangrijke kopstukken verslagen, hoewel hij helaas van Karpov verloor. Van Van Wely alvast een mooie overwinning op Topalov. Wit: Topalov; zwart: Van Wely. 1. e4 c5; 2. Pf3 Pc6; 3. Pc3 e5; 4. Lc4 Le7; 5. d3 d6; 6. 0-0 Pf6; 7. Pg5 0-0; 8. f4 exf4; 9. Lxf4 Pa5 (Volgens kenners een nieuwtje in deze gesloten Sicili- aanse verdediging.) 10. Dd2 Pxc4; 11. dxc4 Lg4; 12. Pf3 Te8; 13. Df2 Db6; 14. b3 Lh5; 15. Tael Dc6; 16. h3 Tad8; 17. Ph4 Lg6; 18. Pxg6 fxg6 (Wit staat hier goed, zwart moet flink loe pen.)' 19. Df3 h6; 20. Pd5 Kh7; 21. Ld2 Dd7; 22. Pf4 g5; 23. Pe2 Tf8; 24. Dd3 g6; 25. Pc3 De6;# Topalov - Van Wely 26. Pd5 Pd7; 27. Pc7 Dg8; 28. Lc3 Lf6; 29. Lxf6 Txf6; 30. Dd5 (Zie diagram. Het slaan op f6, ge volgd door 31. Tfl, is toch wel verstandiger, gezien wat er straks gebeurt. Topalov berooft Van Wely met zijn dame van wat pionnetjes aan de dame vleugel, maar vergeet daarbij de aanval van Van Wely op de koningsvleugel.) 30. b6; 31. Db7 Dg7; 32. Dxa7 Tdf8; 33. Pb5 T8f7; 34. Dc7 g4; 35. hxg4 Pe5; 36. Dxb6?? (Dat is wel erg gretig van deze topgrootmeester. Mi nimaal had hij, zoals wij er tij dens jeugdlessen steeds op ha meren, de mogelijkheden van de tegenstander goed moeten onderzoeken. Topalov kon in deze stand alleen maar 36. Dd8 spelen. Deze dame is bitter noodzaak om via h4 de witte koning voor mat te behoeden.) 36. Pxg4; 37. e5 Txfl+ en spoedig mat. (0-1). De kralenwinkel van Marianne Riksen in Amersfoort is ruim opgezet en goed gesorteerd. Foto RD, Sjaak Verboom

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 5