Dagje uit haalt stormvloeddrama boven water Voorkeur Reformatorisch Dagblad zaterdag 1 februari 2003 PAGINA 39 A,, ReisMémr s Willem H. Smith Kamp Westerbork Koningin Beatrix opende op 12 april 1983 Herinneringscentrum Kamp Wes terbork. Ter gelegenheid van het twin tigjarig bestaan worden vooral in april speciale activiteiten georganiseerd. In het centrum aan de weg tussen Hoogha len en Amen wordt inmiddels hard ge werkt aan het inrichten van een nieuw onderdeel: "Een naam en een gezicht". Daarin komt het leven van de mensen centraal te staan voor wie het doorvoer- kamp de laatste verblijfplaats in Neder land werd. Met portretfoto's, persoon lijke verhalen en voorwerpen wordt duidelijk gemaakt dat de Joden al sinds lang deel uitmaakten van de Nederland se samenleving. Met weliswaar hun ei gen normen en gebruiken, maar toch ook met een wezenlijke bijdrage aan het leven van alledag. De bezoeker kan zijn eigen woonplaats opzoeken en ontdekt vervolgens hoe groot de Joodse gemeen schap daar was en welke rol zij speelde. Herinneringscentrum Kamp Wester bork gaat vandaag weer open. Informa tie: www.kampwesterbork.nl. Rijksmuseum Het Rijksmuseum te Amsterdam, een monumentaal pand van de architect dr. P. J. H. Cuypers, ondergaat in de perio de december 2003-medio 2008 de grootste vernieuwing, verbouwing en restauratie uit zijn geschiedenis. Uit gangspunt van deze omvangrijke klus is "verder met Cuypers". Het originele ar chitectonische concept wordt zo veel mogelijk in ere hersteld. Tegelijkertijd wordt het gebouw aangepast aan de ei sen die de 21e eeuw aan het nieuwe Rijksmuseum stelt. "De nationale schat kamer van Nederland" blijft gedurende deze periode gedeeltelijk open, maar kan slechts een fractie van de internatio naal vermaarde collectie tonen. Bezoe kers krijgen in de Philipsvleugel een se lectie van 200 topstukken uit de Gouden Eeuw voorgeschoteld, waaronder uiter aard Rembrandts "Nachtwacht", de werken van Vermeer, de beroemde ze- ventiende-eeuwse poppenhuizen en be langrijke stukken Delfts blauw. Het Rijksprentenkabinet en de bibliotheek krijgen tijdelijk onderdak in het voor malige hoofdkantoor van de ABN Am- robank in de Vijzelstraat. Het museum houdt verder tentoonstellingen in de Nieuwe Kerk en richtte onlangs op Schiphol een dependance in. Onder de vlag "Rijksmuseum aan de..." is in een aantal musea een deel van de vaste col lectie ondergebracht. Bijvoorbeeld in het Rijksmuseum aan de Maas (Bonne- fantenmuseum in Maastricht), het Rijksmuseum aan de Grens (Rijksmuse um Twenthe, Enschede) en het Rijks museum aan de Hofvijver (Haagsch Historisch Museum, Den Haag). Infor matie: www.rijksmuseum.nl. Veenlijk te kijk Het prehistorisch museum Moesgard bij de Deense stad Arhus exposeert het beroemde veenlijk van de zogeheten Grauballeman „op een manier die het publiek veel meer zal aanspreken." Het lichaam uit de ijzertijd werd destijds met een doorgesneden keel in een moe ras gevonden en is het enige volledig be waard gebleven exemplaar uit genoem de periode. Het verkeert ook in een betere conditie dan dat van de Tollund- man in Silkeborg. De ruim 2000 jaar oude Grauballeman krijgt in het muse um een eigen zaal. en zal op een veel meer natuurgetrouwe manier worden bewaard. Het veenlijk komt in het mid delpunt te staan van een grote expositie die de geheimen van het veen met mo derne technieken zal visualiseren. Be zoekers krijgen ook de mogelijkheid zelf onderzoek te doen. Australië De Australian Tourist Commission heeft de veelgevraagde reisbrochure ge actualiseerd. De Nederlandstalige 2003/2004-editie telt 72 bladzijden en geeft allerlei praktische aspecten voor de planning van een vakantie in het uitge strekte continent weer. Men vindt er ge detailleerde informatie vanaf de start van de reis tot en met de bezienswaar digheden van elke deelstaat. Nieuw zijn een uitneembare landkaart en een uitge breide lijst van contactadressen van aan bieders van logiesmogelijkheden, auto verhuurbedrijven, vliegmaatschappijen, busondernemingen, ambassades, con sulaten en (Australische) touroperators. De gids kan zonder kosten worden aan gevraagd via 020-4874541. Leonardo da Vinei Naar aanleiding van de 550e geboorte dag van Leonardo da Vinei toont de Völklinger Hütte bij Saarbücken in het Duitse Saarland tot en met 15 maart "Maschine Mensch". De expositie is on dergebracht in een gigantische hal waar in ooit de glasblazerij van de vroegere ijzer- en staalfabriek was gevestigd. De Völklinger Hütte aan de Franz-Josef- Röder-Strasse maakt deel uit van het Werelderfgoed van de Unesco. De hal met zijn reusachtige oude machines vormt een mooie entourage voor de cir ca 150 geëxposeerde objecten (met name modellen en facsimile's) die het veelzijdige werk van de schilder, ingeni eur, architect, astronoom, wis- en schei kundige, musicus en letterkundige to nen. Een grote multimediashow brengt het leven van de beroemde Italiaan bo vendien fascinerend in beeld. Informa tie: 0049-6819272025 of www.touris- mus.saarland.de. Vakantiepark Efteling Het nieuwe vakantiepark van de Efte ling, het Droomrijk, gaat in het voorjaar van 2004 open. Uiteindelijk zal het Droomrijk bestaan uit drie typen ac commodaties: een kasteel met 54 ka mers, landhuizen en bosvilla's. Het zal in totaal een capaciteit van 3600 slaap plaatsen hebben. Het vakantiepark wordt geheel in Efteling-stijl aange kleed. Dit voorjaar begint de bouw. De Efteling werkt samen met het Zeeuwse bedrijf Roompot Recreatiebeheer, dat de ontwikkeling en de exploitatie van het park beheert. Vijftig jaar geleden bleken de dijken in Zuidwest-Nederland op 500 plaatsen niet bestand tegen het geweld van noordwesterstormen in combinatie met springvloed. 1836 mensen en dui zenden dieren verdronken, de mate riële schade was enorm. Op veel plaat sen zijn nog altijd littekens zichtbaar die duiden op deze dramatische ge beurtenis van toen. Bij het dagarran gement "De Ramp, 50 jaar geleden" of tijdens een bezoek aan een van de vele tentoonstellingen komen deze locaties weer boven water. En bij enkele deel nemers wellicht pijnlijke herinnerin gen. Willem H. Smith ill "De Ramp, 50 jaar geleden", een ini tiatief van het Bureau voor Toerisme Zeeland en touringcarbedrijf AMZ uit Borssele, zal dit jaar negen keer worden gehouden: op de vrijdagen 14 februari, 7 maart, 11 april en 24 oktober en de za terdagen 29 maart, 26 april, 31 mei, 21 juni en 20 september. De individuele deelnemers stappen op bij de NS-stations in Vlissingen, Mid delburg en Goes. Een deskundige gids begeleidt het gezelschap. Hij attendeert op tal van zaken en vertelt ter plekke de nodige achtergrondinformatie en ver halen, waaronder "het wonder van Co- lijnsplaat". Het speciale eendaagsreisje rond de Oosterschelde start om 10.00 uur in Goes en eindigt daar om 17.30 uur. In de tussentijd heeft men onder meer het Museum Watersnood 1953 bij Ouwerkerk, Zierikzee en de storm vloedkering bij Neeltje Jans bezocht. Na afloop ontvangt iedere deelnemer het boekje "Echo's van water" met verhalen van mensen van nu over de ramp van toen. Het uitje kost 50 euro per persoon en is inclusief consumpties en koffietafel. Informatie en/of boekingen: 0113- 351551 ofwww.amz.nl. Voor groepen kan het arrangement ook op andere da gen worden uitgevoerd, al dan niet ge completeerd met een diner en/of ver blijf: 0118-659988. Exposities In Zeeland, Zuid-Holland en Noord- Brabant vinden veel activiteiten rond om de herdenking van de watersnood plaats. Een uitvoerig overzicht is de vin den op www.delta2003.nl. Zo kan er in mei op Voorne-Putten en Rozenburg langs gedenktekens gefietst worden. In de ANWB Fietsgids van Zeeland staat verder de "caissonroute" op Schouwen- Duiveland, terwijl in het ANWB Auto- routeboek Nederland de "Strijd tegen het water"-route is opgenomen. Uit het grote aanbod aan tentoonstel lingen volgt hieronder een selectie. Brielle In de tentoonstelling "Help! De dijk be zwijkt!", tot en met 15 februari in het waterschapshuis Dë Brielse Dijkring (De Rik 22), komen ook overstromin gen van vóór 1953 aan bod. Veel origi neel materiaal, voornamelijk kaarten en prenten, wordt voor de eerste maal ten toongesteld. Bruinisse Bij de foto-expositie "Bru en de Ramp" komen de volgende thema's aan de orde: de weersomstandigheden, water standen, dijkdoorbraken, hulpverle ning, blijken van medeleven, evacuatie van een groot deel van de dorpeling, het dijkherstel en de bereddering na het droogvallen van de polder van Bruinis se. De tentoonstelling in het Visserij samenvatting van de omstandigheden waaronder deze hobbyisten de commu nicatie verzorgden in het uitgestrekte ondergelopen gebied, waar vrijwel alle radio- en telefoonverkeer verbroken was. Sommigen woonden ver buiten het rampgebied, maar bleven dag en nacht op om geen bericht te missen. Anderen bouwden in Zeeland onder barre om standigheden zelf zendapparatuur om de situatie aan de buitenwacht door te geven. Oostkapelle De expositie "Dynamiek in de Delta; Zeeuwse natuur door de eeuwen heen", tot en met 22 maart in het Zeeuws Bio logisch Museum, toont onder meer de aangrijpende beelden van de inundatie van 1944 en de ramp van 1953. Tot 1953 voelde de Zeeuwse bevolking zich rede lijk veilig achter de bestaande dijken. Er bestonden al plannen om de zeegaten af te dammen. Maar de zee was hen voor. Er werd vaart gezet achter de uitvoering van de deltawerken. Dit was een drasti sche ingreep van de mens op het land schap om zichzelf te beschermen. Wat de invloed van de deltawerken op het le ven in het water was, is te zien in een pa nelenpresentatie van de provincie Zee land. Rotterdam Geen bloed, geen zwaargewonden en geen toegetakelde lijken; de waters noodramp van '53 was er voor de media een van gepaste afstand. Dat is het beeld na een halve eeuw bij de tentoonstelling "De Ramp van '53 door het oog van de media" in het Nederlands fotomuseum in Rotterdam. De meeste fotoredacties deinzen tegenwoordig nauwelijks terug voor de harde werkelijkheid van dra ma's en rampen. In 1953 niets van dit alles, terwijl er toch honderden doden waren te betreuren. Alleen uit de verha len van weleer is op te maken dat de beelden soms dramatisch waren: vooral de door het zeewater opgeblazen licha men. Krantenartikelen, foto's, tv-films, Polygoonjournaals en radioberichten laten zien en horen dat het drama welis waar groot was, „maar dat met man en macht de schouders eronder werden ge zet "om het leed te doen vergetèn." De ergste foto is wellicht een krachtig gebal de vuist die uit een put naar boven steekt, zonder dat zeker is of de persoon nu duidelijk maakt dat hij of zij vastzit of dat het ontzielde lichaam al is ver stijfd. Natuurlijk bevatten de foto's van onder anderen Aart Klein, Henk Jonker, Nico Naeff, Van Heemskerck Düker, Ed van der Elsken, Dolf Kruger en Ed van Wijk drama, heldhaftigheid en kwets baarheid, maar de sociale betrokken heid was groot en daarom was er geen sprake van ellebogenwerk van de foto grafen om de doden zo 'mooi' mogelijk in beeld te krijgen. De drang om te sco ren was er niet. Met een interactieve multimediama- chine kunnen onder meer reportages en artikelen uit kranten en tijdschriften worden opgezocht. Ook filmbeelden, toespraken en Polygoon-journaals kun nen in één muisklik op een groot scherm worden getoverd. De expositie in het nieuwe museum aan de Witte de Withstraat is tot en met 8 maart -te be zichtigen. Rotterdam Atlas Van Stolk toont in Museum Het Schielandshuis behalve prenten en teke ningen van eerdere overstromingen ook foto's van het drama dat nog altijd diep gegrift staat in het geheugen van veel Nederlanders. Vier weken na de storm vloed verscheen het boek "De Ramp". De aangrijpende zwartwitfoto's, tot en met 31 mei te zien op de tentoonstelling "Watersnood 1953, steeds terugkerende beelden", tonen hoe stereotiep ze soms zijn. Zo lijkt de compositie van een foto van een doorgebroken dijk in 1953 rechtstreeks te zijn ontleend aan pren ten van zeventiende-eeuwse overstro mingen. Op een gekleurde ets van de watersnood uit 1507 is te zien hoe boe ren in Enkhuizen hun vee met bootjes in veiligheid proberen te brengen net zoals dat in 1953 gebeurde. De expositie toont ook twee filmpjes: beelden uit het Poly goonjournaal en een amateurfilm van de ramp in Rotterdam. Sliedrecht "Sliedrecht tijdens de watersnood", de titel van de tentoonstelling in het Slie- drechts Museum, is gedeeltelijk ont leend aan het recent verschenen boek van J. A. Batenburg, lid van de Histori sche Vereniging. De samenstellers van de expositie willen daarmee laten zien dat de herdenkingsactiviteiten in het dorp met elkaar samenhangen en elkaar aanvullen. Foto's, documenten, persoonlijke her inneringen en materiaal, beschikbaar gesteld door het Hoogheemraadschap van de Alblasserwaard en de Vijfheeren- landen, zijn tot en met 8 maart te zien. Op woensdag- en zaterdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur of na afspraak op een ander tijdstip. Spijkenisse Van 4 februari tot en met 28 maart, op dinsdag tot en met vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur, toont het Milieu Huis de ex positie "Sporen van Water". De interac- i tieve, educatieve tentoonstelling schenkt aandacht aan de watersnood op het eiland Putten en watersnood door i de jaren heen in Nederland en daarbui ten. Informatie: 0180-600093 of wwwimilieu-huis.nl. Stavenisse In dorpshuis De Stove staat tot en met 8 februari een herdenkingstentoonstel- ling. Tot en met 20 september is er een looproute door het dorp met informa tieborden op twaalf historische locaties. Informatie: http://clubnet.zeelandnet. J nl/stav400/. Terneuzen De komende drie weken vormt de Gro- te Kerk het decor voor een fototentoon- t stelling over de ramp. Ook zal doorlo- pend een film uit het Polygoon-archief worden vertoond. Texel Ook de dijken van Texel bleken in 1953 i niet bestand tegen het wassende water. In polder de Eendracht brak op 1 febru ari de dijk en zes personen van een groep toegesnelde vrijwilligers vonden daarbij de verdrinkingsdood. Die trage die staat centraal in de dubbeltentoon stelling "Door stormvloed overmand" van de Historische Vereniging en het Maritiem en Jutters Museum. De expo sitie in "Tussen de Banke" in Den Burg is tot en met 8 februari te zien, in het Maritiem en Jutters Museum in Oude- schild tot en met 11 oktober. Zierikzee "Zierikzee tijdens de Ramp, februari 1953" is tot en met 8 februari gratis te bezichtigen. Tussen 1 mei en 1 novem ber 2003 is de expositie alleen toeganke- 1 lijk bij aankoop van een toegangskaartje 1 voor het Stadhuismuseum. Zwijndrecht "Februari 2003 - vijftig jaar na de Wa tersnoodramp", in oudheidkamer De Vergulde Swaen, duurt tot 2 maart. De gemeenten Zwijndrecht en Willemstad waren de eerste die door middel van een telexbericht op 1 februari rond half- vijf 's ochtends gewag maakten van de noodsituatie. In alle vroegte werd in Zwijndrecht de noodtoestand afgekon- i digd omdat het water over de Ringdijk j sloeg. museum is van 14.00 tot 17.00 uur te zien en duurt tot en met 15 februari. Den Haag In het provinciehuis staat een waterten toonstelling die uitgebreid stilstaat bij de ramp. In maart sluit de provincie het herdenken van de watersnoodramp af en gaat deze expositie op reis door Zuid- Holland. Het accent wordt dan verlegd naar leren: lessen die geleerd zijn naar aanleiding van de ramp in 1953. Zo zijn er lesprojecten over de ramp beschik baar voor scholen. Den Haag "Noodlijnen", tot en met 12 april in het Museum voor Communicatie, gaat over het belang van communicatie ten tijde van de ramp. Het museum, dat vandaag gratis toegankelijk is, staat bol van bij zondere activiteiten. Zendamateurs re construeren een noodnet en de film "De Ramp" wordt vertoond. Informatie: www.muscom.nl. Dordrecht De interactieve tentoonstelling "33.000 ZandZakken; Dordrecht 1953" vertelt aan de hand van foto's, kaarten, kran ten, filmbeelden en ooggetuigenversla gen het Dordtse verhaal van de ramp en de gevolgen ervan. Thema's daarbij zijn de topografische ontwikkeling van de stad vanaf het ontstaan tot aan 1953, de waterbeheersing door middel van dij ken, molens en gemalen; het weer rond 31 januari, springtij en stormvloed; de overstroming zelf; persoonlijk leed; op vang en hulp en herstel, opbouw en toe komst. De expositie is tot en met 15 maart op woensdag t/m zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur te bezichtigen in het Energiehuis aan de Noordendijk. Dreischor De tentoonstelling "Mens durf te dij ken", van 1 maart tot en met 29 novem ber in het Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg gaat in op de wijze waar op waterbeheer en dijkenbouw plaats vonden in Zeeland vóór 1953. Hardinxveld-Giessendam Ook de Alblasserwaard kwam vijftig jaar geleden onder water te staan. Museum De Knoperen Knop belicht tot en met Ï5 maart dat feit in de expositie "Het water komt, dijkdoorbraken door de eeuwen heen". Hoek van Holland Het Keringhuis start vandaag een spe ciale "Watersnoodramprondleiding", tot 9 februari dagelijks om 13.30 uur. De rest van deze maand wordt de rondlei ding op zaterdagen gegeven om 11.30, 13.30 en 15.00 uur. De bezoeker ziet de film "De Aanleiding", hoort een verslag over de rampnacht en krijgt uitleg over de Maeslantkering, het sluitstuk van de deltawerken dat met zijn twee giganti sche armen in één keer de Nieuwe Wa terweg kan afsluiten. Voor kinderen is er op 5 februari een rondleiding om 15.00 uur, met als afsluiting een speurtocht (met waterpresentje) die inhaakt op de tentoonstelling "Speuren in 53". In het Keringhuis liggen allerlei objec ten die hun eigen verhaal over de ramp vertellen, zoals een pop, een pan met aardappels, een oude radio en een neus. Op 15 februari draaien er films over wa tersnoodrampen. De buitententoonstel ling "1953, de dijken breken door!" laat zien hoe de situatie in 1953 was. Vlak naast het Keringhuis staat een huis waarvan alleen nog het dak boven water uitsteekt. De bezoeker ontdekt ook hoe hoog hij zelf woont en hoe hoog het water in 1953 kwam. Op 22 maart, Wereldwater dag, start de expositie "WereldWater". De interactieve tentoonstelling stelt wa tersnoden in alle delen van de wereld centraal. Innovatieve oplossingen voor De ramp door het oog van de media. Boven een foto van Ed Wijk, onder een foto van Ed van der Elsken. Foto's anp de toekomst komen eveneens aan bod. Informatie: www.keringhuis.nl. Middelburg Als cultuurhistorisch centrum voor Zeeland en de Zeeuwen kiest het Zeeuws Archief bewust voor herdenken door beleven. Niet de cijfers en de fei ten, maar de belevenissen van mensen staan centraal. Archiefstukken, maar vooral foto's, filmbeelden, geluidsfrag menten, voorwerpen en persoonlijke getuigenissen vertellen over de angst, de ontreddering, het verlies van dierbaren en van huis en haard. Maar ook over de dagen erna; over de hoop, redding, eva cuatie en hulp, van organisaties én par ticulieren. De tentoonstelling "We dachten dat de wereld verging... Watersnoodramp 1953" is tot en met 7 juni te zien. Adres: Hofplein 16. Middelburg Radiozendamateurs demonstreren van 8 tot en met 15 februari in De Drvkkery (Markt 51) hoe er tijdens de ramp ge communiceerd werd met de beperkte middelen van toen: séinsleutel en mor sealfabet. Tussen 14.00 en 16.00 uur vinden demonstraties plaats. De boek handel richtte rond het boekje "Kanaal 3700", dat de Vereniging van Radio zendamateurs op 1 februari 1954 uitgaf, een kleine tentoonstelling in, die tot en met 15 februari is te zien. Kanaal 3700 was destijds de golflengte waarop de ra diozendamateurs mochten uitzenden. Flet boekje geeft een vrij gedetailleerde

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 3