Dakpannen zijn nog steeds niet eetbaar Voorkeur Boerenkoolstamp Verzilverd Wonen neemt ouderen kopzorgen rond eigen huis uit handen Kookpmü Diepvriesgroenten net zo gezond als vers Panty's gaan langer mee Reformatorisch Dagblad zaterdag 1 februari 2003 PAGINA Schoonmaakspray Een frisse geur en een blinkend oppervlak. Dat is het resultaat na gebruik van de nieuwe schoon maakspray Ajax Allesreiniger. De spray is geschikt voor het schoon maken van alle afwasbare opper vlakken in huis. De belofte van de fabrikant: even spuiten, doekje erover en alle vlekken zijn verdwe nen, komt uit. Zelfs rond het gas fornuis, waar de vetvlekken vaak hardnekkiger zijn, geeft de nieuwe spray snel een helder resultaat. Het schoonmaakmiddel is verkrijgbaar bij supermarkt en drogist. De ad viesprijs is 2,39 euro voor een in houd van 500 ml. Bouwbeurs 2003 Vanaf maandag tot en met volgen de week zaterdag wordt in Utrecht de Internationale Bouwbeurs 2003 gehouden. Voor de beurs is het hele Jaarbeurs-complex, inclusief een deel van het buitenterrein, ge reserveerd. De ruim 1000 exposan ten verwachten ongeveer 100.000 bezoekers. Dagelijks worden di verse demonstraties, zoals een wedstrijd steigerbouwen, gehou den. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag van 9.30 tot 17.30 uur, zaterdag van 9.30 tot 16.00 uur. Toegangsprijs: 16 euro. Voor meer informatie: 0900-52272387 of www.bouwbeurs.nl. Geschillenloket Kopers en producenten die ge schillen hebben over een nieuw bouwwoning met GIW-garantie kunnen daarvoor vanaf medio 2003 bij één loket terecht, meldt het magazine van de Vereniging Eigen Huis. Na jarenlang overleg heeft de vereniging samen met de Consumentenbond daarover over eenstemming bereikt met de Neprom (Vereniging van Neder landse Projektontwikkeling Maat schappijen), de AVBB (Algemeen Verbond Bouwbedrijf) namens BouwNed en de organisatie van bouwondernemers NVB, de Stich ting Waarborgfonds Koopwonin gen, de Stichting Woningborg, Bouwfonds Woningbouw BV en de LGW (Stichting Landelijk Ga rantiefonds Woningbouw). Met de komst van het loket is het voor consumenten niet langer onduide lijk bij welke instantie ze met be paalde geschillen terechtkunnen. Ook komt er een einde aan het verschil in arbitragekosten die consumenten bij de diverse instel lingen moeten betalen. Het centra le geschillenloket gaat een uniform tarief hanteren. Binnenhuisarchitectuur Bij volksuniversiteit Bouquet in Hendrik-Ido-Ambacht start op 11 februari de cursus binnenhuisar chitectuur. De lessen zijn bedoeld voor iedereen die zelf iets aparts van zijn of haar interieur wil maken. Voor meer informatie of inschrijving: tel. 078-6813543 of vu-hiam 1 @csnet.nl. Bewakingssysteem Op kantoor zitten en toch thuis de achterdeur in de gaten houden. De Xcam Home Vision van Marmitek maakt het mogelijk. Het systeem werkt via elke pc met internetaan sluiting en met elke bestaande vi deocamera en kent diverse toepas singen. Zo kan de gebruiker van achter de pc in de werkkamer de spelende kinderen in de tuin in de gaten houden. De Xcam Home Vi sion kan ook gebruikt worden als bewakingssysteem bij afwezigheid. Zodra iemand het gezichtsveld van de camera betreedt, wordt dit op gemerkt door de ingebouwde elek tronische bewegingsdetectie. De gebruiker ontvangt vervolgens een e-mail met daarin de foto van de (ongewenste) bezoeker. Desge wenst kan daarna worden ingelogd om meer beelden te bekijken. De adviesprijs van het apparaat be draagt 129 euro. Het gehele assor timent van Marmitek en de ver koopadressen zijn te vinden op www.marmitek.com. Tekening Rineke Kareis Scherpe teennagels of ruwe hielen Assink uit Ede opvolgt. „Ik draag zorgen snel voor ladders in een altijd kousenvoetjes onder mijn panty. Dat gebeurt niet meer als je panty's en merk dat ze veel langer de winnende tip van mevrouw J. B. meegaan." Ada Qezée-van Weelden Een bijzondere combinatie, pit tig door de boerenmetworst en zacht en romig door de brie. Wie het extra lekker wil maken roos tert in een droge koekenpan nog wat hazelnoten lekker knapperig (walnoten kan ook), stampt ze even fijn in de vijzel en roert ze dan door het geheel. Voor een feestelijke boerenkoolmaaltijd. Ingrediënten (hoofdgerecht voor 8 personen): 2 kilo aardappels, 1250 g gewassen en gesneden boerenkool, 1 kopje melk, zout, peper uit de mo len, 250 g walnoten of hazelnoten of een mix, 300 g brie of roombrie, 500 ct 600 g boerenmetworst in dikke plakken. Bereiding: Zet de oven aan op 175 graden Celsius. Schil de aardappels en snijd ze in stukken. Neem een hoge stamppotpan, doe de aardap pels erin en de panklare boeren kool erbovenop. Kook het geheel met wat zout ongeveer een kwar tiertje in weinig water en stamp als de aardappels gaar zijn alles door elkaar, met de melk. Zet even de staafmixer erin (niet te lang, dan wordt het taai) en doe er zout en peper bij. Hak de helft van de geroosterde noten grof (in de keukenmachine of in een scho ne theedoek met de deegroller erover) en roer de notenstukjes door de boerenkool. Neem een grote ovenschaal en bekleed de zij kanten ervan met plakjes boeren metworst. Nu laag om laag de boe renkool en de in plakjes gesneden brie in de schaal doen. Klontjes boter erop en een kwartiertje in de warme oven zetten om de brie te laten smelten. Tot slot de rest van de noten erover strooien. Gisette van Dalen-Heemskerk als je conserven of diepvriesgroente ge bruikt de aanwijzingen op de verpak king precies op en ga het eten niet uitge breid koken, dan gaan de vitaminen wel verloren. Soms bellen mensen ons op om te vragen of het gezond is om met een dure stoompan het eten te bereiden. Dat mag natuurlijk best, maar bij on deskundig gebruik gaan de voedings stoffen alsnog verloren. Gewoon kort bereiden in een minimale hoeveelheid water met een dicht deksel of in een wok. Dan behoud je de vitaminen zo optimaal mogelijk." Wat betreft het negatieve imago waar mee de diepvriesgroenten nog altijd te kampen hebben, denkt ook Patricia Schutte dat dat uit het verleden voort komt. „De afgelopen jaren zijn de tech nieken echter zo verbeterd dat het niet veel uitmaakt of je nu vers, diepvries of conserven pakt. Van die drie zit er in conserven overigens wel de minste vita minen, maar zolang je maar 200 gram groente eet, is dat geen probleem." Sommige mensen vinden het moeilijk om aan die hoeveelheid te komen, is de ervaring van de woordvoerder. „Wij ad viseren daarom om 150 gram groente bij de warme maaltijd te eten en bij de lunch een tomaatje of een stukje kom kommer te nemen. Zo kom je gemakke lijker aan de vereiste hoeveelheid en het is nog lekker ook." Voor meer informatie: www.voedingscen- trum.nl. Veel ouderen zien er als een berg te genop: verhuizen. Toch zit er vaak niets anders op. Financieel en fysiek is het onderhouden van de eigen woning niet meer op te brengen. Of er is geld nodig voor het inkopen van zorg voor een van de echtelieden. Het kapitaal dat er is, zit echter in het huis. Een hy potheek nemen, is taboe en dakpan nen zijn nog steeds niet eetbaar. Dan maar verkopen? En verhuizen? 't Zijn niet de enige opties. Verzilverd Wo nen neemt ouderen de kopzorgen rond de eigen woning uit handen. Henk de Boer Het idee komt uit de koker van Joke de Bie. De huidige directeur van Torenstad Verzilverd Wonen in Zutphen ont moette in haar vorige job als directeur Ouderenzorg mensen op leeftijd die in de knel kwamen als het om huisvesting ging. Het probleem had meestal een fi nanciële achtergrond: er moest simpel weg geld komen. Voor de reparatie van 1 het dale, of voor de vervanging van ver rotte kozijnen. Een AOW-uitkering of een niet al te breed pensioen stond dat soort uitgaven in de weg. Het huis te gelde maken via verkoop is dan een mogelijkheid. Maar in bijna alle gevallen volgt daarop een gedwongen verhuizing. En daar wringt de schoen. Want veel ouderen zijn verknocht aan hun huis en aan de woonomgeving. Im mers, de woning is dankzij noeste vlijt schuldenvrij gemaakt, de kinderen zijn er geboren, het gezin heeft er lief en leed met elkaar gedeeld en meer van dit soort belangrijke emotionele factoren. Twee jaar geleden ging in de steden driehoek Zutphen, Deventer en Apel doorn een proefproject met Verzilverd Wonen van start. Karei (75) en Corrie (70) Liefhebber uit Hall (gemeente Brummen) gingen in zee met Toren- stad. De voormalige draglinebestuurder belandde op zijn vijftigste in de WAO en geniet nu samen met zijn vrouw een AOW-uitkering en een klein pensioen. Enkele jaren geleden werd het onder houd van de woning een te grote belas ting. Het huis 'opeten' was een moge lijkheid. „Maar dan zou ons geld snel op zijn en zaten we alsnog met het onder houd. Ik zeg maar zo: Als ik met een paar dakpannen naar de kruidenier ga, krijg ik nog geen onsje suiker", aldus Liefhebber. Verzilverd Wonen bleek dé oplossing. Van geldzorgen was plotseling geen sprake meer. „Onlangs waren twee loodgieters twee dagen lang in de weer met de dakgoten van ons huis. Geen re kening gezien. Een nieuwe verwar mingsketel, een ander verfje, we hoeven maar te bellen. Daar genieten we onuit sprekelijk van." Levenslang woonrecht De pilot in de stedendriehoek werd een succes. Inmiddels is Torenstad in zee gegaan met verschillende woning- Het onderhoud van de eigen woning begon Karei (75) en Corrie (70) Liefheb ber uit Hall (gemeente Brummen) finan cieel zwaar te wegen. Verkopen en verhui zen wilde het echtpaar liever niet. De woning 'opeten' ook niet. Het initiatief van Verzilverd Wonen bood een oplos sing. De woning kwam in handen van een corporatie. In ruil daarvoor kregen Karei en Corry een contant bedrag in handen pliis een levenslang woonrecht. Ze hebben nu wel de lusten van het huis, maar niet de lasten. Foto Chris Pennarts corporaties, die het idee als het ware in licentie hebben gekregen. Eén daarvan is Corporatieholding Friesland. Manager markten 8c producten Bindert Klooster man weet het concept in enkele zinnen samen te vatten. „Het is een product waarbij de corporatie een woning koopt van de eigenaar. Een deel van de koop som wordt voldaan in contanten en een ander deel in de vorm van een levens lang woonrecht. Na het overlijden van de langstlevende is de woning van de corporatie. Meer is het niet, minder ook niet." De hoogte van het uit te keren bedrag is afhankelijk van de staat van onder houd van de woning en de leeftijd van de eigena(a)r(en). Kloosterman: „Hoe ouder iemand is, hoe meer er wordt be taald. Dat heeft te maken met de levens verwachting. Aan de andere kant: hoe langer iemand leeft, hoe meer die per soon profiteert." Door de bank geno men krijgt een persoon van 70 jaar on geveer 50 procent van de marktwaarde van de woning in handen. „Voor precie ze berekeningen hanteren we allerlei ta bellen." Al snel bleek er behoefte aan een va riant op Verzilverd Wonen. „Er waren ook mensen die moeite hadden met het idee dat ze levenslang in hun huis móésten blijven wonen." Dus bestaat nu ook de mogelijkheid -Flexibel Verze kerd Wónen geheten- dat de corporatie geen woonrecht verschaft, een hogere contante uitkering (80 procent van de vrije verkoopwaarde, eventueel minus een bedrag voor nog uit te voeren on derhoud) doet en in ruil daarvoor maandelijks huur ontvangt. Die huur prijs ligt op het niveau van de markt. Bij een laag inkomen (uit bijvoorbeeld AOW of klein pensioen) en een hoge marktwaarde van de woning kan dat na tuurlijk een probleem zijn. Notarieel vastgelegd Verzilverd Wonen biedt ouderen -vanaf 65 jaar wordt het interessant- volgens Margreet dé Graaf van Corpo ratieholding Friesland dezelfde rechten en plichten als een huurder. „Wij rege len niet alleen de schilder en de loodgie ter, maar betalen die ook. De ouderen hebben de lusten, wij hun lasten." Zelfs in het geval dat de corporatie failliet zou gaan, is er voor de verkopende partij weinig tot niets aan de hand. Het nota rieel vastgelegde woonrecht staat daar voor dankzij wettelijke regelingen ga rant. Kloosterman: „We krijgen veel vragen over zekerheden. Mensen willen hou vast. Niet zelden wordt daarom ook de notaris om inlichtingen gevraagd: is deze constructie te vertrouwen? Wij moedigen dat zelfs aan." Verder worden geïnteresseerden regelmatig doorverwe zen naar de Vereniging Eigen Huis. „Die heeft onze werkwijze doorgelicht en goedgekeurd." Bij Corporatieholding Friesland zijn inmiddels tussen de 300 en 400 verzoe ken om informatie binnengekomen. Bij een aantal andere corporaties is de inte resse zelfs nog wat groter. Een klein per centage van de aanvragers heeft echt be langstelling. Met die ouderen wordt intensief gesproken. De Graaf: „Gemid deld komt er tien keer iemand van de corporatie bij hen thuis. Er borrelen -terecht- telkens nieuwe vragen op. Die worden zo goed mogelijk beantwoord." Erfenis Niet zelden bemoeien ook de kinderen zich ermee. Een nadeel van Verzilverd Wonen kan onder meer zijn dat zij hun erfenis voor een flink deel aan hun neus zien voorbijgaan. Kloosterman heeft echter eerder de indruk dat kinderen hun ouders juist wijzen op de voordelen van het alternatieve woonplan. „Er zijn altijd uitzonderingen, maar ik heb het al verschillende keren meegemaakt dat kinderen tegen de ouders zeggen: Wij hebben het goed, we verdienen genoeg en we hebben jullie geld niet nodig. Als jullie op deze manier in jullie huis kun nen blijven wonen, moeten jullie het om ons niet laten." Ook een woningcorporatie kan niet van de wind leven. „Natuurlijk, wij wor den er beter van", beaamt Kloosterman direct. In de eerste plaats komen er op termijn woningen vrij, op een markt waar de vraag vaak groter is dan het aanbod. Ook op kortere termijn zal Corporatieholding Friesland er finan cieel gezien geen geld op toe willen leg gen. „Maar je kunt van deze constructie niet zeggen dat het om de snelle winst gaat. We zijn geen beleggers met hoge rendementseisen. Er zijn commerciële partijen die het concept van Verzilverd Wonen kopiëren. Het is gebleken dat zij lagere bedragen uitkeren aan de verko pers. Dat duidt er al op dat ze hogere winsten willen maken. Tot nu toe kun nen woningcorporaties die werken met Verzilverd Wonen de concurrentie met die partijen uitstekend aan." Voor meer informatie: www.torenstad- verziIverdwonen.nl. Slap, met minder vitamines dan verse groenten, waterig en minder smake lijk. Veel consumenten hebben een uitgesproken mening over diepvries groenten. Een terecht oordeel? „Nee", stellen het Voedingscentrum en Bon- duelle, een van de grotere namen op het gebied van verse conserven en diepvriesgroenten. "Nieuw, verse groenten met stoom be reid". De grote letters op de verpakkin gen van Bonduelle moeten de aandacht van de klant in de supermarkt trekken. „De eerlijkheid gebiedt mij te zeggen dat alleen de verpakkingen vernieuwd zijn. De inhoud is hetzelfde gebleven", zegt Sophie Stouten, brandmanager diepvries van Bonduelle. „Uit onderzoek bleek echter dat de consument nog steeds veel vooroordelen tegen diepvriesgroenten heeft. Via onze reclamecampagne laten wij zien dat onze groente echt krokant blijft, dat de smaak net zo lekker is als bij de verse variant en dat de vitaminen zelfs beter bewaard blijven." In opdracht van Bonduelle voerde bu reau PQR een onderzoek uit. Daaruit kwamen twee groepen consumenten naar voren. Gebruikers van diepvries- en van verse groenten. „De eerste groep is positief over de bevroren producten, de tweede heeft een sterke voorkeur voor vers. In hun ogen hebben groenten uit de diepvries minder vitamines, zijn altijd slapper, wateriger, hebben minder beet en zijn minder vers." Volgens Sophie Stouten zijn die voor oordelen het gevolg van problemen die er alleen in de beginfase van diepvries groenten zijn geweest. „Consumenten blijven dat soort dingen nu eenmaal lang onthouden. Natuurlijk was de smaak toen alles nog in de pioniersfase was veel minder. Maar dat is nu al lang niet meer zo. Wij proberen mensen daarom nu over de streep te trekken om het eens een keer te proberen. Wij zijn ervan overtuigd dat er nog een heel ter rein braak ligt." De Bonduelle-verpakkingen van Franse sperzieboontjes zeer fijn, haricots verts extra fijn, bloemkoolroosjes en broccoli zijn al aangepast. Dit jaar volgen er nog zeven 'facelifts'. „Doperwtjes, doperwt jes met worteltjes, peultjes, kapucijners, spruitjes, tuinbonen en Hollandse snij bonen krijgen ook de nieuwe verpak king. We proberen zoveel mogelijk het assortiment verse groenten te evenaren. Diepvriesgroenten hebben niet zo'n posi tief imago, met name op het gebied van vi tamines. Onterecht, menen het Voedings centrum en producent Bonduelle. Foto rd Mensen zijn vaak heel verbaasd als ze horen dat wij ook bloemkool of brocco li in ons assortiment hebben." De versheid van diepvriesgroenten staat volgens de brandmanager buiten kijf. „Onze groenten worden vlak na de oogst verhit door middel van stoom en daarna ingevroren. De zogenaamde ver se groenten gaan eerst naar de veiling, dan naar de supermarkt en belanden vervolgens vaak nog een paar dagen in de koelkast bij de consument. Dan treedt er een gigantisch vitamineverlies op. Door onze manier van bereiden be houd je veel meer vitamines. Dat is ook uit de onderzoeken gebleken." Bereidingswijze Patricia Schutte, woordvoerder en voedingsdeskundige van het Voedings centrum, nuanceert deze bewering enigszins. „De voordelen van verse groente en diepvriesgroente ontlopen elkaar niet veel. De reclameslogan "zo van 't land, zo de diepvries in" is niet ver bezijden de waarheid. Daardoor is het vitaminegehalte vrij hoog. Maar ook verse groenten bevatten ondanks dat ze vaak wat langer onderweg zijn genoeg vitaminen. Veel belangrijker is dat de consument 200 gram groente per dag gebruikt." Daarbij is ook de bereidingswijze van belang. „Kook groente niet langer dan dat nodig is. Doe je dat wel dan maak je van een goed, een minder goed of mis schien zelfs wel een slecht product. Volg

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 2