<53^ Prikbord Blij met een ei jgffteilemreler ^Korten Klein Boerderijen op palen £3 ^GfapPap Het water kamt -■ SéLiïierL de varl^en-S voeren S3 Hanneke Nederlands Dagblad l FEBRUAR1_2003 12 1 redactie: bopnia aeuze Heb jij een leuke mop, vraag of wil je gewoon iets kwijt? Stuur naar Popcom, Postbus 111,3770 AC Barneveld. Vergeet niet je adres te vermelden. Meelen kan ook: popcorn@nd.nl Een kip heeft een slecht geheugen. Het dier kan maar 20 andere kippen herken nen. Een kip is kippig, maar kan wel heel 'goed zijn kop draaien. Het dier heeft wel veertien nekwervels, een mens maar ze ven. Als je in groep 7 of 8 zit, weet je bin nenkort vast nog veel meer over kippen en eieren. Iedere school krijgt van de Stichting Blij meteen Ei! een cd-rom. Op de cd-rom staat allemaal leuke informa tie. Na elk blokje volgen een paar vragen. Als je de antwoorden goed hebt, mag je een spelletje spelen: eieren vangen of gooien bijvoorbeeld. Zitje niet in groep 7 of 8, maar ben je wel nieuwsgierig geworden? Kijk dan op www.blijmeteenei.nl n.a.v. Het water komt tan van Reenen. De Banier, Utrecht. 89 blz. Vanaf 10 jaar. S,90 door Annette van Beuzekom Bijna iedereen voelde zich veilig ach ter de sterke dijken. Daar zou het wa ter niet doorheen breken! Toch ge beurde het óp 1 februari 1953. Het stormde vreselijk en overal stroomde het woeste water de polders in. De huizen en schuren kraakten en piep ten. De mensen zaten soms in de ijs koude wind op het dak. Zou iemand hen komen redden? De watersnoodramp is alweer 50 jaar geleden. Maar Vergeten zijn we het niet. Op school heb je er vast over ge hoord. Wil je weten wat er precies ge beurde? Lees dan Hef water komt over de familie Heijboer. Ze wonen midden in het rampgebied in Zeeland. De storm en hét water beuken tegen de muren van hun boerderij. In een flits begrijpen ze wat er gebeurt: Het huis staat op instorten! Dat is het begin van een vreselijk avontuur. Na de ramp zijn de dijken meteen ver sterkt Ook nu nog maken we plannen om het water buiten de deur te hou den. Dat is maar goed ook, want zó'h ramp mag nóóit meer gebeuren! „irwaste veelpmiek, Ea waar schuwingen zijn met serieus ge- nomen. Als ze meteen de dpes versterkt had'dea, wsèwte- bemf', vertelt Lemmré vm DOmme (IJ). Leonard zet kt groep 8 vm de de christelijke Basis- sckmlBe Wegmjmrm Serooskerke opWakkemm ■lennard, Mark Gréenteerfn) ee nog een paar kinderen maken een presentatie over de waters* madmmp. Het is dit jaar precies vijftig jaar geleden dat het water van de Noordzee grote delen van Zeeland en Zuid-Holland overstroomde. In de nacht van 31 janu ari op 1 februari 1953 braken de dijken. De meester van Mark en Lennaar, meester Lobbezoo, heeft het meege- maakt. Hij heeft de klas zijn verhaal ver teld. „De meester was vier toen het ge beurde", vertelt Mark. „Hij woonde in Rilland", vult Lennard aan. „Het water drong eerst zijn huis binnen. Ze hebben alle kostbare spullen naar boven ge bracht. Toen hebben ze twee nachten op zolder gezeten voordat er hulp kwam." De oma's van Lennard en Mark hebben de watersnood ook meege maakt. „Mijn oma praat er nooit over", vertelt Lennard. Marks oma ook niet. „Maar voor het project ga ik haar inter viewen. Ik ga haar vragen wat ze er nog over weet." De watersnoodramp is nog Aan het eind van januari 1953 stormde het heel hard in Nederland. Het water beukte tegen de dijken. Er zaten ook zwakke plek- ken en lage ge deelten in de dijken. De in woners van Zeeland en Zuid-Holland probeerden 7 met stenen en zandzaken de dijken hoger en dikker te maken. Toch braken op veel plaatsen de, dij ken door. FOTO ANP VM- 'ife cjél HlijïX °XtlcL iïl£erv\ie-we:ti ©ver de -w>a.^er^ixoodra.3Gp.pv niet vergeten. Er zijn gedenktekens ge maakt. „En soms zie je op huizen nog strepen en mos." Dat is de plek tot waar het water is gekomen, legt Mark uit. Mark vindt het belangrijk dat de mensen nog aan de watersnoodramp denken. „Je moet erop voorbereid zijn dat het nog een keer gebeurt. Ik zou zelf mijn dierbaarste spullen en familie naar bo- ven brengen en wachten op hulp." Lennard vindt dat ook het belangrijkste. Mark vindt verder dat de mensen van de fouten van toen moeten leren. Ze moe ten en/oor zorgen dat de dijken goed zijn. Af en toe denkt Mark zelf aan een overstroming. „Toen er pas een erge windhoos was, zat ik wel te huiveren. Maar ik denk wel dat de dijken nu goed genoeg zijn." Niet alleen de overstroming was erg, ook de tijd er na was heel moeilijk. Er verdronken wel 1683 mensen en 152 mensen werden nooit terug gevonden Na de ramp waren er opeens 92 wees kinderen. En van 167 kinderen was één van'de ouders verdronken. Sommige mensen waren ook nog hun huis of be drijf kwijt. Erverdronken veel dieren en de grond was door het zoute water een tijd niette gebruiken voorde landbouw Na de watersnoodramp zijn de Deltawerken gebouwd. Dit stelsel van sluizen en dammen moet ervoor zorgen dat er nooit meer zo'n ramp kan gebeu ren Als je meer wilt weten over de waters noodramp kun je kijken op www.delta2003.nl /riiWij vinden het heel leuk om op een boer- n;; derij te wonen", schrijven Anje, Herolt, Tamara en Myrthe Bouwmeester uit Drogeham. „Je hebt heel veel ruimte om te spelen. Hutten bouwen bijvoorbeeld in het weiland. We mogen ook wel eens mee op de trekker. Soms helpen we bij het voeren van de varkens. Myrthe vindt dat de var kens erg hard schreeuwen. Daarom doet ze haar handen voor haar oren. Wij hebben ook pony's, schapen, een geit, een hond en konijnen. We ho pen dat er in de lente weer jonge dieren worden Het is dit jaar het Jaar van de Boerderij. Wil jij ook watvertellen over jullie boerderij of die van je (vriendje? Stuur jeverhaal.naar. Nederlands Dagblad, ta.v. Popcorn, Postbus 111,3770 AC k Barneveld. Je mag ook een foto meesturen. Hanneke van Dis woont in Cambodja. Haar vader foeBpt arme Cambodjamen bij het opzetten van scholen en ziekenhuizen. Haar moe der geeft les op school. Elke maand vertelt Hanneke over haar Beven in Cambodja. De boerderijen in Cambodja zien er heel anders uit dan in Nederland. Meestal is het een houten huis met palen stevig in de grond gezet. Als er een overstroming komt, blijft het huis droog. Onder de boerderij wonen en slapen de dieren, gewoon op de grond. Sommige boerderijen hebben ook nog een klein schuurtje. De meeste Cambodjanen leven van rijst en kokosnoten. Het platteland van Cambodja is behoorlijk plat met hier en daar een berg. Het is een heel groen land met grote kokosbomen en suikerpalmen. Omdat het platte land vrij plat is, komen er vaak over stromingen voor. Alles staat dan on der water. In het Noorden van Cambodja staan rubberbomen. Er zijn hier weinig koeien. De boeren houden meervarkens en kippen. De meeste boerën verbouwen rijst en vangen visjes in de rijstvelden. De koeien die er zijn, zijn wit. Omdat het hier zo warm is, blijft de melk niet lang goed. Daarom wordt er weinig melk geproduceerd. En de meeste Cambodjanen vinden melk heel erg vies. Op het platteland werken veel vrou wen. Zij verbouwen groenten en planten de rijst. Verder helpen ze mee bij de oogst. Vrouwen op het platteland zijn heel belangrijk. De kinderen passen op jongere broertjes of zusjes. En ze laten de koeien - als ze die hebben - grazen langs de wegen. Volgende keer vertel ik meer over wat we hiér eten. Groetjes Hanneke Waarom laten oenen hun slaapkamerdeur altijd open staan? Antwoord: Omdat er dan niemand door het sleutelgat kan loeren. Mark BClamer, Haren Mama vraagt aan Martin: „Je peutert toeft- niet met je wijsvinger in je neus, Martin-??'. Martin: „Nee, mama! Welke vinger zal ik dan nemen?" Esther Seinen, AOmere Het is wit en je kan het niet zien. Antwoord: Een fles melk om de hoek. Moeder vraagt aan Jantje: „Heb je alweer de deur met vieze handen opengemaakt? Hij zit volvuile vegen!' Jantje: „Nee hoor, mama. Echt niet! Sinds je me daarvoor een standje hebt gegeven, trap ik de deur open." Ellis Biewenga, 9 jaar, Amersfoort Wat is het toppunt van nieuwsgierigheid? Antwoord: Door het sleutelgat van een gla zen deur kijken! Wat is paars en heeft twee witte strepen? Antwoord: Een tomaat met bretels.' Maar een tomaat is toch rood? Antwoord: Ja, maar zijn bretels zitten te strak, Hoe heet het plasje van een gymleraar? Antwoord: Gympies! EveSame Meijerink, BameveBd Hallo allemaal! Ik ben Marije en ik ben 13 jaar oud. Ik ben hééél erg fan van dolfijnen. Dus heb je nog wat? Gooi het dan niet weg! Stuur het op naar: Marije v/d Heide, Tolheksleane 19, 9249 NN Frieschepalen Alvast bedankt!:! Indianen in een Nederlands park. Dat zie je niet elke dag. En daarom is het nieuws. Dat vonden de kinderen van groep 6/7 van de gereformeerde Pieter Jongelingschool in Arnhem ook. En daarom kwam het in hun zelfgemaakte jeugdjournaal. Tïmo: Het idee om een journaal te ma ken, was van de meester. De onderwer pen hebben we allemaal zelf verzon nen. Timo en Martijn mochten het nieuws presenteren. Martijn: Dat was niet zo heel erg moei lijk, maar ik was wel een beetje zenuw achtig. Karine speelde één van de Indianen. Karine: Er was een indianenstam ont dekt in het Sonsbeekpark. Ik had geen echte indianenkleren, maar wel een veer. We hadden oude potten meege nomen naar het park. En we hadden een indianentent, een tipi. Bram was één van de weermannen. Bram: We vertelden dat het min 3 gra den zou worden en wat voor weer het werd in Den Bosch en in Zeeland. De meester heeft het hele journaal op de video gezet. Later heeft de groep de video bekeken, Hendrien: Dat was wel geinig. Het leek net echt. Ik vond het leukste stukje dat er een auto in de sloot terechtkwam. Meester Sikkema: Het was geen echte auto. We hebben een speelgoedauto gebruikt, dat was veel goedkoper. Peter: Ik duwde de auto steeds een stukje verder. De meester zette de video steeds uiten aan. Uiteindelijk duwde ik de auto in een bak met water met on derin zand. Het belangrijkste nieuws was misschien wel dat Osama Bin Laden werd opge pakt. Je weet wel, de terrorist uit Afghanistan. In het echt weet niemand waar hij op dit moment is en of hij nog leeft. De kinderen van de Pieter Jongelingschool verzonnen dat hij opge pakt is.. Harmen speelde Osama Bin Laden. Harmen: Ik zat gewoon verstopt in de grotten in Afghanistan.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 5