Nationale ramp trof ons in een woedende nacht van Zaterdag op Zondag. Noodtoestand in verscheidene plaatsen. Nederlands Dagblad In verband met de herdenking van de Watersnoodramp drukken we op deze pagina de voorpagina af van het Gereformeerd Gezinsblad van 3 februari 1953. De voorloper van het huidige Nederlands Dagblad berichtte die dag voor het eerst over de overstromingen. zaterdagopzondag 1 FEBRUARI 2003 2 Be JAARGANG. DINSDAG 3 FEBRUARI 1Ö53. No, 350 Hoofdredacteur; P. JONGELING Redactie- en Administratie-bureaus Kanaalstraat 8 Postbus 130 Apeldoorn Telefoon 6060 (K 6760) Uitgave van Stichting De Vrije Kerk Apeldoorn. Post Giro 208305. Bankrelatie: Ned, Handel Maatschappij N.V* Agentschap Apeldoorn. Bijkantoor voor de Noordelijke provinciën: Brandenburgerstraat 3a, Groningen Tel. 23334 (K 5900)> Bijkantoor voor Rotterdam en omgeving: Siaghekstraat 94, Rotterdam-Z. Telefoon 71386 (K 1800 cmi Verschijnt 3 x per week. Abonnementsprijs 4:05 {of 5.05; hierbij inbegrepen voor steun Gezinsbladfonds) b|j vooruitbetaling vóór of op de eerste van leder kwartaal, per ..giro», postwissel of bank. BIJ feetaling per kwitantie 4.30 per kwartaal. Ad vectenti ën: ramiliëbencnten o.n per mm. Vraag en aanbod: tot 10 w. f 1.— tot ZÓ w. 2.—, tot 30 w. 3.- van de handel: f 0.18 per mm. BU contract belangrijke korting. Advertenties en alles wat nieuwe opgaven, betalingen, adres* wijzigingen etc. betreft te zenden aan het adres van de administratie te Apeldoorn. Op het ogenblik (Maandagechtend) nu er een weinig tekening in de situatie komt, is het moge lijk de ramp die ons land in de nacht van Zaterdag op Zondag heeft getroffen ten dele te overzien. Een Noord-Westerstorm, met een springvloed, raasde met een snelheid van Ongeveer honderd zes tig km per uur op onze kusten af, joeg het zee water in de riviermonden, beukte op de djjken en waterkeringen en deed deze bezwijken. Woedend en ziedend stroomde het water door de gemaakte openingen naar binnen. Het Zuiden en het Wésten van Nederland was tot noodgebied geworden, Grote stukken steden, dorpen en polders staan blank. Vele plaatsen hebben geen contact meer met de buitenwereld. Van Ameland in het Noorden tot Cadzand ih Zweeuws Vlaanderen, hebben het kustgebied en de daarachter gelegen polders zwaar te lijden gehad. Gp het ogenblik telt men reeds 250 doden en de mogelijkheid bestaat dat dit aantal nog belangrijk zal stygen. De hulpver lening, die eerst ongeorganiseerd maar'met gróte liefde werd geboden, wordt thans moer gecoördi neerd ter beschikking gesteld. Leger Marine en Luchtmacht, door middel van radio naar hun gar nizoenen teruggeroepen, bieden thans naast het Rode Kruis en de particuliere organisaties, hun steun aan de inwoners van de rampgebieden. Uit alle delen van hét land zyn reeds berichten binnen gekomen over spontane hulpverlening. Overal blijkt het medélevèh mét de slachtöfférs van 8e natuurramp zeer groot, evenals in het buitenland De centra van dé nood zyn: Tessel, waar by Oude Schild en Nieuwe Schild dijkdoorbraken wor den gemeld. De Noordzeekust heeft het meest te lijden gehad by Noordwijk, Katwyk en Hoek van Holland, bij 's-Gravenzande zyn de duinen over een grote lengte weggeslagen. Mocht ds hulp, die men daar op hét ogenblik organiseert geen effect heb ben, dan wordt het gehele Westland met onder lopen bedreigd. De overige noodgebieden zijn in Zuid-Hoïland bij VlaardingenMaassluis, Rotter dam, De Krimpenerwaard, de Alblass er waard, ÏJs- selmonde en Dordrecht. Verder naar het Zuiden is by Willemstad bij het Hollands Diep op twee plaatsen de dijk doorgebroken. Op het eiland Goeree-Overfalkkee wordt Stellendam ernstig be dreigd. Het Zeeuwse eiland Walcheren, pas be komen van de vreseiyke ramp gedurende Öe oor log, wordt opnieuw met ondergang bedreigd. De duinen en de zeedyk by Westkappelle zijn vernield, by Vlissingen en by Veere zyn de gaten, geslagen door de bommen in 1944, opnieuw geopend. Op Zuid-Beveland worden Kruïningen en Rilland Bath ernstig bedreigd door dijkdoorbraken. Ook West- Noord Brabant heeft enkele doorbraken, o.a. by Dinteloord én Halsteren, ten Moorden van c spoorSyn Bergen op Zoom—RoosendaalMoer dijk. Ten slotte werden uit Terneuzen en Honte- nisse in Oost Zeeuws Vlaanderen soortgelijke rampen als geheel West Nederland hebben getrof fen, gèmeid. Een nationale ramp Een nationale ramp van sinds lang niet gekende omvang heeft Nedex-land getroffen. De door de felle noord westerstorm opgezweepte zee 'heeft bij springvloed in een razende aanval dijken en water keringen doorbroken, duinenrijen stukgevreten en steden en dorpen overstroomd. Honderden mensen zijn verdron ken. Duizenden verkeren op het moment dat wij dit schrijven nog in levensgevaar. Voorshanas onbe rekenbaar groot is de aangerichte schade. Velen hebben al hun bezit tingen verloren. Herinneringen aan de vreselijke stormrampen uit de middeleeuwen, als de St. Elizabethsvloed, komen weer boven. Dat zulke dingen nu nog kunnen gebeuren, had vrijwel niemand voor mogelijk gehouden. Wel breekt er :s winters bij zware ijsgang een enkele keer nog eens èen rivierdijk, maar thans hebben gelijktijdig op tientallen plaatsen zware zeedijken het begeven en is er watersnood van Texel tot Zeeuws-Viaanderen. Landgenoten, voor een deel ook kerkgenoten, zijn zwaai* getroffen. Ons medeleven gaat naar hen uit. Materiële hulp is dringend nodig. Moge heel ons volk de getroffenen in deze nood bijstaan, opdat het leed en de schade gelenigd en ver holpen worden voor zover dat in het menselijk vermogen ligt. Reeds heeft de nationale hulp vaardigheid zich op spontane wijze geuit. Overal is men bezig geld en kleding op grote schaal in te zame len en hebben hónderden zich be reid verklaard, evacué's te herber gen. Dat niemand onzer verzuime zijn bijdrage te leveren tot afwen ding van de gevolgen dezer schrik- kelijke ramp. De naakten moeten worden gekleed, de hongerigen ge spijzigd, de daklozen geherbergd, de zo plotseling verarmden van nieuw „bezit voorzien. Wanneer wc in de gebeurtenissen van Zondag alleen maar „het spel der losgebroken natuurkrachten" zien, dan is het wérkelijk gebeuren ons ontgaan. De HEERE werkt in dit alles. Vuur en hagel, sneeuw en damp, de stormwind die Zijn woord doet, alle zijn ze Zijn dienaren, „Als Hij spreekt, zo doet Hij een stormwind opstaan, die haar golven omhoog verheft. Zij rijzen op naar de hemel, zij dalen neder tot in de afgronden; hun ziel versmelt van angst. Zij dansen en waggelen als een dronken man, en al hun wijsheid wordt verslonden. Doch roepende tot de HEERE in de benauwdheid die ze hadden, zo voerde Hij ze uit hun angsten. Hij doet de storm stilstaan, zodat hun. golven stilzwijgen". (Psalm 107 25—29). i]i Zo is er stellig in de bange uren van storm en watervloed ook door velen, die God nog kennen, geroe pen tot Hem die uit angst en nood kan verlossen. Zo zal er ook thans nog veel smeking zijn. En misschien ook aanvechtingen,,, bij kirfderen Gods die zwaar werden getroffen en die nuvragen waarom dit leed juist hen moest treffen. Laten dezulken hun ziel uitstor ten in het troostgevende gebed, dat we achter in onze kerkboeken, vin den: „Eeuwige, barmhartige God en Vader.' Gij zijt de eeuwige zaligheid der levenden en het eeuwig leven der stervenden Gij alleen hebt dood en leven in Uw hand. Zonder op houden zorgt Gij alzo voor ons, dat gezondheid noch krankheid, goed noch kwaad ons kan,overkomen, en geen haar van ons hoofd valt zon der Uw wil, en Gij voor Uw gelovi gen alle dingen te hunnen beste keert. Wij bidden U, verle.en ons de ge nade Uws Heiligen Geestes, dat Hii ons lere onze ellendigheid recht te kennen, en geduldig Uw kastijdin gen te verdragen, die wij toch dui-, zendmaal groter verdiend hebben. Wij weten dat zij ons niet zijn KATWIJK: Wat er overbleef van het restaurant Brittenburgaan de boule vard te Katwijk, waarvan de muren aan zeezijde tótaal weggeslagen wer dén. tekenen van Uw toorn, maar van Uw vaderlijke liefde jegens ons, opdat wij met de wereld niet ver oordeeld worden". Trooste de HEERE door Zijn Woord allen die in deze plotselinge moeite en ellende op Hem vertrou wen. Make Hij ons aller harten be reid om te steunen en te helpen mét alle macht. Moge er 20 aan deze grote nationale ramp toch ook nog een zegen verbonden zijn. Hoe te helpen? Van vele zijden bereiken ons reeds vragen van lezers, hoe men het beste de getroffen bevolking in de noodgebieden kan helpen, of het Gereformeerd Gezinsblad ook een eigen hulpactie voor de berooide broeders en zusters zal opletten, enzovoort. Op dit moment is de toestand nog weinig overzichtelijk. Wel staat vast dat we hier te doen hebben met een nationale ramp, die bijna geheel Zuidwest-Nederland beeft getroffen, en dat de schade in de milliarden zal lopen, Voorshands lijkt ons de juiste weg datwe allen naar vermogen bijdragen aan de grote nationale hulpactie. Mocht te zijner tijd blij ken dat er in eigen kring in het oog springende gevallen zijn waar hij extra hulp dringend nodig is,, dan zal ons blad uiteraard gaarne een voor dit doel opgezette hulp actie publiceren en stimuleren. NOORDZEEKUST. De West- klist van Noord- en Zuid-Hol land heeft van de watersnood ramp eimstig te lijden gehad. De Honds'oosse zeewering heeft het gehouden, maar hele stuk ken duin zijn ten Zuiden er van weggeslagen. Bij Noordwijk en Zandvoort zijn stukken boule vard met aangrenzende bebou wing geheel weggeslagen. De Noordwestelijke hoek van Noord-Brabant is érnstig getrof fen. Willemstad staat geheel on der water. Men is nog bezig met de evacuatie per ponton. De Moerdijkbrug staat geïso leerd. Van geen enkele zijde is zij op een groie verkeersweg te benaderen. Een tragisch voorval speelde zich op een toegangsweg Zater dagnacht af. Een automobilist iverd verrast door het: water. Hij wist het vege lijf te redden. Een onderweg, opgepikte lifter was échter niet zo gelukkig. Hij kwam in het water om. Op Goeree-Ovérflakkee heerst noodtoestand. Zeeland is zeer zwaar getrof fen. Op Walcheren, Zuid-Bever land enZeeuws-Vlaanderen telt men vele doden. Van vele punten ontbreekt échter een nauwkeurig over- 'Zié^t:>d3ai-vdé- v£:r(Undïn'gön veï- /.•broken zijn. Voorts verkeerde een groot aantal Nederlandse en buiten landse schepen, die zich voor onze kust bevonden'in nood. Tal van' reddingboten voeren uit. Voor hét leven van een tiental runners wordt gevreesd. De gehele binnennstad van Dordrecht overstroomd geweest. Wel is Zondagmorgen het water gezakt, maar niettemin stond een aantal straten bij laag water nog ge heel blank. Uit de bovenverdiepingen keken trieste gezichten naar de grauwe rimpelende waterspiegel, die tot de raamkozijnen der benedenhuizen reik te. Gelukkigen met lange kaplaarzen onderhielden nog éven communicatie met de omgeving. Hier en daar dreef een roeibootje; daar waar. enige uren te voren het water uit de rivieren zich met geweld een weg over de dijk had gebaand, was het straatdek vol komen omgewoeld. Gasbuizerf en electriciteitskabels wa ren bloot komen te li,ggen en zweef den hulpeloos boven de diepe putteft,. dat het kolkende water in het wegdek SAEVIS TRANQUILLUS IN UNDIS. De HEER regeert; de hoogste Majesteit. Bekleed met sterkt', omgord met heerlykheid Bevestigt d' aard, en houdt door Zijne hand Dat. schoon gebouw onwankelbaar in stand. Gij hebt Uw troon van eeuwigheid gegrond De waat'ren, HEER, verheffen zich. in 't rond; Rivier en meer verheffen hun geruis; Het siddert al op t woedend stroömgedruis. Maar, HEER, Gij zijt veel sterker, dan 't geweld Der waat'ren, dien Uw almacht palen stelt; De grote zee zwijgt, op Uw wenk en-wil Hoe fel zij bruis', hoe fel zij woéde, stil. Uw macht is groot, Uw trouw zal nooit vergaan-, Al wat Gij ooit beloofd hebt, zal bestaan; De heiligheid is voor Uw huis, o HEER, Eeuw uit eeuwVin, tot sieraad en tot eeer. had geslagen. Personen- en vracht auto's met donkerkijkende mannen aan het stuur, zochten zich met moeite een weg door de nog Vrije straten. Ze had den haast. Op een andere plaats wacht te èen oud echtpaar om naar een vei liger plek te worden overgebracht. El ders moesten zieken worden- gehaald. In allerijl werden huizen leeg gehaald en openbare gebouwen, wélke nog voorlopig veilig warén, weiden inge richt als tehuizen van ouden van dagen of als noodziekenhuizen. De politie auto reed door dé stad en riep alle jongemannen boven achttien jaar op, zich ten spoedigste naai* bepaalde ver zamelpunten te begeven, vanwaar zij naar bedreigde punten gedirigeerd "kunnen worden. Een hoofdinspecteur van politie vond nog even tijd een beeld te geven van dé situatié. De ge hele nacht waren hij en zijn: mannen in touw. Met in de haast gercciuireerde bootjes werd gedaan Wat: gedaan moest worden. Voor redding had men slechts aandacht.. Het persoorUjke be- istond op,,de achte^gi^d. Pa's ha 'een lange bange' nacht:, toén 'het water wat gezakt 'was, vond hij 'wat gelegenheid om te kijken naar zijn vrouw, en drie kinderen, die in. de Woning, welke voor overstroming was behoed geweest, waren achtergebleven. Een flinke kerel, zoals er in deze uren zo ontzaglijk velen naar voren zijn ge komen. Ook de burgemeester van Al- blasserdam, die pas ten lange leste het eigen gezin dacht te helpen, maar de boot zag vollopen, Waarmee hij de laatste vijftig meter naar zijn huis meende te overbruggen. Onheilspellend klonk in de zwarte stormnacht het geluid der stormklokken in zijn gebied. Hij ging zelf de hulzen langs om de bevolking op le roepen de vloedbalken in de dijk te plaatsen. Koningin naar geteisterde gebieden. DEN HAAG. H. M. de Koningin is gisteren in alle vroegte vertrokken naar de geteisterde gebieden»-waar zij de gehele dag zal doorbrengen. DORDRECHT: De grote ravage op het I spoorwegemplacement ie Dordrecht. AAN ONZE ABONNé'S IN DÉ NOODGEBIEDEN De overstromingsramp die West en Zuid-Nederland heeft getroffen heeft vele spoor- en busverbindin gen verbroken. Hoewel we ons uiterste best hebben gedaan om de verzending en bezorging van ons blad zoveel mogelijk normaal te doen geschieden, zal een deel van onze abonné's, woonachtig in ge- isoleerde plaatsen, toch de krant niet op de normale tijd ontvangen. We hebben énige honderden num mers extra gedrukt, waarmee we op aanvraag gaarne t.z.t. abonné's van dienst willen zijn die de krant ia 't geheel niet gekregen hebben. REDACTIE EN ADMINISTRATIE. Aantal doden steeg tot ruim 250 DEN HAAG. Volgens de tot nu toe binnengekomen berichten is het aantal doden reeds geste gen tot ruim 250. Hier volgt een overzicht van de plaatsen waar de slachtoffers vielen: Goeree- Overflakkee 40, Kruispolder 8, Vlissingen 4, Rotterdam 1, Nieu- we-Neuzenpolder 1, Halsteren 17, Hellevoetsluis 5, Texel 4, Ter- neuzen 4, Willemstad 12, Moer- dyk 13, Hontenisse 8, Krabben- dyke 4, 's-Gravendeel circa 55, Dinterloord 3, Stellendam 7, Mil- delbamis 10, Hoedekenskerke 1» Hondsbossche zeewering 1, SHe- drecht 1, Maassluis 1, Veere 2, Oosterschelde (van Schouwen) 4, Kortgene circa 35. St. Philips- land 1, Raamsdordksveer 2, Hoek gewaard 7.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 2