De Ramp langs de N59 Limerick stormvloed [windrichting t NOORDZEE Vossemeer Op Bagdad Vierhonderd raketten op Bagdad. En ik vraag me peinzend af: Mag dat? Ik dacht toch dat God, met zijn liefdegebod, bij de verkiezing van Bush nog gezag had. Francijn Brouwer Nederlands Dagblad 1 FEBRUARI 2003 Volgende week uw limerick over de actualiteit op deze plek? Mail naar zoz@nd.nl of fax: 0342-411611 3 Foto's 1953 Nederland herdenkt de Watersnoodramp van 1953 vandaag. Water kracht in beeld. 5 Freddy Weijs In het donker, op het meer, zag je niets. Je hoorde alleen vader en zijn schaatsen. 7 Arkventure Een blauwmetallic gevaarte biedt een blik in de wereld van de Bijbel. 9 Vergaderen De Nederlandse verga- derdrang vindt zijn diepste wortels in de vroege Middeleeuwen. 11 Modelspoor De mannen van de Modelspoorclub ne men hun mooiste locs mee en gaan bouwen. WATCEBEURDEEROP 1 februari 1965 Op die dag, een maandag, verrich te koningin Juliana de officiële ope ning van de Van Brienenoordbrug bij Rotterdam. De brug over de Nieuwe Maas is de oostelijke oe ververbinding van de 'Ruit om Rot terdam', een wegenstelsel dat Rot terdam, Vlaardingen en Schiedam moest ontlasten van doorgaand verkeer. De ruimte tussen de brug- pijlérs is 287,5 meter, waarmee de brug de grootste boogbrug is van Nederland. Ze is genoemd naar het eilandje Van Brienenoord, dat zich onder de brug bevindt. Het eiland is in 1895 opgeworpen met mod der van de afgegraven Groene- en Slikplaat in de monding van de Nieuwe Maas. Het eiland werd ge noemd naar A.N.J.M. Baron van Brienen van de Groote Lindt, die er het visrecht had. 1 februari is de geboortedag van Boris Jeltsin (1931). Het is de sterf dag van de filosoof René Descartes (1596-1650), van historicus Johan Huizinga (1872-1945) en van Jaco bus Capitein (1717-1747), een ne gerslaaf die dominee werd. Blik over de Oosterschelde vanuit Zierikzee. foto anp/Wim van Vossen Op de begraafplaats langs de Oostdijk in Oude Tonge zijn twee gemeentewerkers aan het werk. Aan de vooravond van vijftig jaar Februariramp zorgen zij ervoor dat de graven er netjes uit zien, want hier liggen de slachtoffers uit Oude Tonge, het zwaarst getroffen dorp: 305 mensen kwamen in het wa ter om. Aan Weerszijden van een heg liggen tientallen stenen keurig in ge lid, met op elke steen de namen van twee doden. Lena Donkersloot gebo ren Holleman, oud 31 jaar, ligt er on der dezelfde steen als Willem Knops, oud 14 jaar, en Willemina M. Bier boom, oud 17 jaar, deelt een steen met Adrianus C. van Noord, oud 14 jaar. De stenen zijn simpel, de teksten eenvoudig en allemaal dezelfde: slechts de namen en de leeftijden ver schillen van elkaar. Oude Tonge werd laat gewaarschuwd voor de ramp. Pas om half vier 's nachts werd burgemeester Bram van Dijk gewekt met een steen door de ruit. Bij de deur stonden de wet houder, de politiecommandant en een raadslid. Ze wilden dat de burgemees ter alarm liet slaan, maar hij was een aarzelend man, die zich liet overtui gen toen hij het water zag woeden bij de keersluis in het havenkanaal. Even later stroomde het water de polders in en was het te laat om de boeren te waarschuwen. Het kostte tijd om de nieuwe elektrische luidinstallatie in de toren aan het werk te krijgen, en toen de klokken eindelijk beierden, viel de stroom uit en stopte het klok gelui. Openstaande sluizen waren niet meer dicht te krijgen, zodat het water via de binnenpolders op het dorp af kwam. Ruim een uur na het ontwaken van de burgemeester reikte het water in de lage delen van het dorp tot de dakgoten. Oude Tonge was verloren. Met een rubberhamer kloppen de ge meentewerkers de stenen recht; met een hark trekken ze de aarde tussen de stenen vlak. Ze zeggen dat alles in het dorp veranderd is. Vanaf het kerk hof, gelegen op een dijk, hebben ze uitzicht op de Heerenpolder, waar ga ragehouder Pulleman vijftig jaar gele den werd bedolven onder de modder van een kapot gebeukte dijk; nu schit teren de pannen van vakantiehuisjes in de winterzon. In de huizen bij de kade zijn de gleuven te zien waarin vloedplanken werden aangebracht als het water over de kademuren kwam. De planken zelf zijn verdwenen: hun taak is overgenomen door de Greve- lingendam. Zwarte klei De dam verbindt Goeree-Overflakkee met Schouwen-Duiveland, waar de watersnood de meeste levens eiste: 534. Bruinisse, aan de voet van de Gre- velingendam, was het enige dorp op Duiveland dat voor het water bleef ge spaard. Elders op het eiland heersten door Willem Bouwman De N59 is een drukke weg die de Haringvliet brug bij Nuinansoorp verbindt met de Zeelandbrug bij Zierikzee, twee parels van de Deltawerken. Halverwege leidt de weg over de Grevelin- gendam, nog een waterbouwkundig monument dat een nieuwe ramp voorko men moet, en de oude ramp bijna vergeten doet. Langs de N59 liggen een paar dorpjes die men nauwelijks opmerkt - Oude Tonge, Oosterland, Nieuwer- kerk en Ouwerkerk. Hun namen werden in 1953 met huiver uitgesproken. de golven. Wie nu over de N59 rijdt, ziet aan beide zijden zwarte kleigron den die liggen te dampen in de zon; in augustus zal er weer geoogst gaan worden. Langs dezelfde weg liggen dorpen en gehuchten die in februari 1953 in het water verdwenen. Aan hun namen is de herinnering aan dood en verschrikking vastgeklonken. Drie kilometer voorbij Bruinisse wij zen de borden naar Oosterland: 65 do den, meldt de dodenlijst. De bevolking werd om half vier 's nachts door het zeewater verrast. Twee kilometer ver der is de afslag rechts naar Nieuwer- kerk: 288 doden, na Oude Tonge het zwaarst getroffen dorp. Links leidt de weg naar Ouwerkerk. De Burgemeeste Romeijnstraat eert Jacobus Romeijn, in 1953 al 25 jaar burgemeester van het dorp. In de stormnacht bleef hij le ven door zich vast te Idampen aan een voorbijdrijvende baal stro. Eenenne gentig andere Ouwerkerkers overleef den het water niet. In Ouwerkerk heeft de herinnering aan de watersnood vaste vorm gekre gen. In het krekengebied achter het dorp steken vier enorme blokken be ton uit de klei omhoog. Vijftig jaar ge leden groeide een dijkdoorbraak er uit tot het grootste stroomgat van het rampgebied. Eb en vloed vraten een opening in de dijk van 525 meter lang en op sommige plaatsen 37 meter diep. Met vloed stroomde 125 miljoen kubieke meter water de polder in. In het achterland ontstonden geulen die nauwelijks te dichten waren. Met be hulp van caissons, grote betonnen bakken die in het dijkgat werden neergelaten en opgevuld met zand, werd het gat van Ouwerkerk in de nacht van 6 op 7 november 1953 ge dicht. De gezamenlijke zenders Hil versum 1 en 2 en de samenwerkende omroepverenigingen deden verslag, de eerste live-uitzending op de Neder landse radio. De luisteraars hoorden een luid geloei van scheepstoeters en stoomfluiten, en het Wilhelmus, ge speeld door een muziekkorps uit Zie rikzee. In een van de caissons, het grootste, bevindt zich sinds 2000 het Museum Watersnood 1953. In afwachting van het grote herdenken was het tot giste ren gesloten. Ook de eigenaars van het nabijgelegen restaurant waren op va kantie, om zich op te laden voor de dingen die komen gaan. Hoogtepunt is de onthulling van het watersnood monument van Gust Romijn, een af gebrokkelde zuil, aan de top door kliefd met golvende stalen buizen. Ko ningin Beatrix onthult vandaag het monument naast het museum. Niet te vinden In al zijn omvang en allure imponeert het minder dan de resten van Capelle, een vlek langs de N59, dicht bij Zierik zee. Op het oog zijn het een paar hui zen met een boerderij, verzonken in een zee van klei, en op de meeste kaarten niet te vinden. Fietsers en voetgangers wie men er naar vraagt, halen de schouders op en maken een vage beweging richting Zierikzee. Ook het stratenboek verzuimt Capelles naam te noemen. Slechts de Capelle- weg staat erin vermeld, die recht streeks leidt naar de plek waar in 1953 een dorp van de aardbodem verdwe nen is. Twee huizen bleven overeind en van de honderd Capellenaren stier ven er 42. Capelle is nu de Zwaneburgse weg: aan de ene kant een moderne boerde rij, aan de andere kant een straat met drie huizen en aan het eind een kerk hof waar het jongste graf dateert van 1951. De bodem is er zompig van de vele regen van de laatste dagen. Na de ramp mocht er niemand meer begra anp/bron: De Deltawerken, Nederland en de zee ven worden, zelfs de verdronken Ca pellenaren niet. Capelle werd nooit herbouwd. Volgens de planologen hoorden boeren in de polder en bur gers in het dorp. Gehuchten van een paar boerderijen met huisjes erom heen heetten uit de tijd. Veel Capelle naren verhuisden naar Nieuwerkerk; anderen trokken weg, zelfs naar Fries land en Overijssel. Jarenlang stond er aan de rand van het verdwenen dorp een bord met de naam Kapelle. Voor de overlevenden was die K een ergernis, alsof zelfs de naam van hun dorp niet meer mocht bestaan. Sinds december staat er een nieuw bord, met Capelle erop. Ook werd eindelijk de geschiedenis van het dorp geschreven, door journalist Kees Slager. Hij ontdekte dat er in de ochtend van 31 januari 1953 in het gezin Van der Straten een jongetje ge boren was, dat twaalf uur later door het water werd meegesleurd en sa men met de moeder en drie kinderen verdronk. Het kind was niet aangege ven bij de burgerlijke stand en is nooit onder de 1835 slachtoffers gerekend. Nu wel, als nummer 1836. Statistie ken en infografieken zoals hierboven houden met die ontdekking nog geen rekening. Tweede generatie In Zierikzee, het eindpunt van de N59, doet boekhandel De Vries aan het Ha venplein goede zaken met boeken over de watersnood. Bij de ingang lig gen tien, twaalf titels in hoge stapels uitgestald. De belangstelling is groot. In een paar minuten tijd worden er vijf boeken van de tafel genomen en bij de kassa afgerekend. Vooral de herinneringsliteratuur verkoopt goed, zegt de winkelier: Hier was eens Ca pelle van Kees Slager, en Overal waar ik keek was water van Maartje Stuut, over een gezin waar het verboden was om over de ramp te praten. Stuut groeide op in zo'n gezin en werd er ongelukkig van. Haar relaas slaat aan bij de tweede en derde generatie na de ramp. Oude Tonge, Ouwerkerk, Nieuwer kerk, Capelle, Zierikzee, en dan eindigt de N59 aan de voet van de Zeeland- brug. Aan de overkant ligt Noord-Be veland, waar andere verhalen over de ramp te horen zijn. Colijnsplaat, het eerste dorp na Zierikzee, werd ge spaard. Toen de vloedplanken dreig den te bezwijken, smeet de storm een aardappelscheepje vanuit de haven voor de dijkingang. De golven braken stuk op het schip, zodat de vloedplan ken behouden bleven en het water werd gekeerd. Later sprak men van 'het wonder van Colijnsplaat'. Langs de Voorstraat, die uitkomt op de ha ven. staan zij aan zij de kleine, voor oorlogse woningen, die zonder het aardappelscheepje wellicht verzwol gen waren. Zoveel oude huisjes, zo'n idyllisch straatje treft men langs de N59 al jaren niet meer aan. Watersnoodramp Zeeland 1 februari 1953 De watersnoodramp in 1953 werd veroorzaakt door een combinatie van springtij en stormvloed. Tegen deze buitengewone hoge waterstanden waren de meest dijken niet bestand. Bij de ramp hebben 1835 mensen het leven verloren, van wie 873 in Zeeland. Stormvloed Een gedeelte van het water van de stormvloed komt 1 februari 1953 in het zuiden van de Noordzee terecht, opgestuwd door de noordwestenwind. Hoek van Tlolland 'Maassluis 0 Schiedagi Vlaardingen- voorne; putt£n Zuidland 12» :Mr. -i KRIMPENER jf' WAARD Ouderkerk o a/d IJssel t Duinen Dijkdoorbraak Zeekering binnendijk Ondergelopen land Drassig land overspoeld is geweest Slachtoffers in gemeenten die percentueel het zwaarst zijn getroffen. Stellendam GOERE^u °t 61 H O E K S-C H E vv RFLAKKEE' a a r d -iff, njtoi ^moskJ| BurS^z-yS*1" tc?88oóostedandt,65" Fijnaart f76 O £uwei^r£ot91 a V °SL P^ilipsland o Stavenisse Nieuwst 5 V- E V E LA N DI ALBLASSERWAARD recht A-v,- Papen- IJS-SEL- OMoNDE tjechf Sliedreeht Geertruidenberg Deltawerken Met de bouw van de Deltawerken werd in 1954 begonnen om het zuidwesten van Nederland voortaan te beschermen tegen stormvloeden. Maeslantomg stormvloedkering Hollandse IJssel Stormvloedkering Oosterschelde volkerakdam KortgeneQf 49 Veere WALCHERENGoes Middelburg f156 ZUID- Kruininrien> BEVELAND- I bouwtijd Wes/Sr De meeste dijken braken door aan de zuidelijke kusten. Deels omdat de noordelijke dijken hoger waren gemaakt in verband met de golfoploop bij noordwesterstormen. Dat de zware en langdurige noordwesterstorm, die zondag 31 januari op de Noordzeekust beukte, ook aan de zuidkant het waterpeil enorm deed toenemen, was niet voorzien. Stormvloedkering Hollandse IJssel Volkerakdam Haringvlietdam Zandkreekdam Veerse Gatdam Grevelingendam Brouwersdam Stormvloedkering Oosterschelde St. Philipsdam Oesterdam Markiezaatskade Bathse 'Sj^uik^naal en Spuisluis Maeslantkering Bijna vier jaar geleden werd een begin gemaakt met de inrichting van Museum Watersnood 1953 in een van de grote caissons in Ouwerkerk. Die waren vijftig jaar geleden neergelaten om het enorme gat in de dijk te dichten, foto anp/Wim van Vossen Kinderen op het land bij Oude Tonge, veilig achter de Deltawerken. foto ANP/Wim van Vossen Koningin Juliana bracht op 30 september 1953 een bezoek aan het getroffen gebied bij Nieuwerkerk. Pas op 6 november van dat jaar werd het dijkherstel voltooid met het dichten van het stroomgat bij Ouwerkerk. foto anp Het kleine kerkhof van Capelle, waar het jongste graf dateert van 1951. foto Nederlands Dagblad

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 1