'De wolken drukken' op oudkomers Reservoir adoptiekinderen raakt uitgeput Plan voor commissaris Delfzijl Geen beperkingen traumahelikopters FXr.T.ITSTF.F Binnenland Brunssum weigert referendum coffeeshop J. Heerkens (Wereldkinderen): wij beschouwen buitenlandse adoptie als 'second best' MEUBELPLEIN ZONDAG OPEN VAN 11 TOT 17 UUR Italiaans topdesign van Minotti bij Van Til van tilWEM S3 de ploeg Zaterdag i februari Zondag 2 februari 2003 nrc handelsblad j Naast nieuwe migranten, die verplicht inburgeren, volgen ook oudkomers - vrij willig- het inburgeringsprogramma. „Ik wil ook alleen naar de dokter gaan, of met de sociale dienst bellen." Door onze redacteur Ahmet Olgun Amsterdam, 1 febr. De Afghaanse Nou- ria is niet langer in de rouw: ze heeft haar witte hoofddoek afgedaan. Vier maanden geleden overleed haar vader en volgens de Afghaans-Tadzjiekse traditie moest ze een jaar lang haar hoofd bedekken met een witte doek. Nouria onderbrak het rouwen op dringend verzoek van haar man. Die "zeurde' de laatste tijd steeds vaker dat ze het witte textiel voortaan maar af moest la ten. „Hij is tegen hoofddoek", zegt Nou ria. Ondertussen moet de Indonesiër Indra het woord 'Allah' dat hij in Arabische te kens op de formicatafel heeft gekalkt van de Marokkaanse Soumaya weer heel snel weggummen. „Haram", zegt ze, wat zonde betekent. Indra, die in Indonesië jaren naast moslims heeft gewoond en derhalve een beetje Arabisch leest, schrijft en spreekt, begrijpt de dwingende nervosi teit bij Soumaya. Ze ziet het bekladden van de naam van haar God als een teken van ge brek aan respect. Stel je voor dat iemand er iets bovenop legt, of dat heilige woord met zijn ongewassen hand aanraakt! Even later zal Soumaya alweer afkeu rend knikken als docente Merel Borgesius de groep inlicht over de verschillende vor- INBURGEREN men van relaties. Dat er vrouwen en man nen zijn in Nederland die ongetrouwd sa menwonen, kan ze nog begrijpen, maar dat vrouwen en mannen partners van het zelfde geslacht hebben, keurt ze af. „Ha- ram", vindt ze. Waarom? „Omdat Allah dat zegt." De verwarring is compleet, ook bij niet- islamitische inburgeraars, als Borgesius ter illustratie van de verschillende leefvor men vertelt dat ze zelf in een woongroep woont. „Hoezo, wachtje op een eigen ap partement?" vraagt Tatjana. Waarom dan wel met wildvreemde mensen samenwo nen die niet eens je familie zijn, wil Samu el weten als Borgesius vertelt dat ze vijf tien jaar geleden vrijwillig voor de woon groep heeft gekozen. „Omdat het gewoon gezellig is", verklaart Borgesius. „Wie weet wat AOW is", vraagt Borgesi us als ze eerst heeft uitgelegd dat bejaar den in Nederland in een eigen woning kunnen wonen, maar ook in een aanleun woning, een bejaardenhuis of een ver pleeghuis als ze ziek zijn en verzorging nodig hebben. Olesea denkt dat de A voor Amsterdam staat. Mustafa vermoedt dat de afkorting moet gaan over ouderen en wonen. Indra weet het juiste antwoord. „Het geld dat ouderen van de overheid krijgen." Borgesius verklaart: ,Het is een Aan het eind van het inburgeringsprogramma hoeven de cursisten niet foutloos te spellen maar de woorden moeten wel in de goede volgorde een zin vormen. (Foto Evelyne Jacq) uitkering die alle mensen ouder dan 65 grammalangzaaminzichtkomt,moethet wel verkeerd spellen, als het woord maar jaar krijgen ongeacht of ze wel of niet heb- aantal taalfouten maar eens minder wor- herkenbaar is. De vervoeging van werk- ben gewerkt." „Weten jullie wat een uitke- den, zegt docente Borgesius tegen de klas. woorden moet correct zijn, meervouds- ring is?" „Ja", antwoordt de Idas. Als de inburgeraars eind april de toets voor vormen moeten kloppen en de woorden Nu het einde van het inburgeringspro- niveau 2 moeten afleggen mogen ze nog moeten ook in de juiste volgorde een zin vormen. Nog steeds kiezen de cursisten voor het verkeerde hulpwerkwoord. Als Borgesius een toets teruggeeft, blijkt Sou maya 19 jaar te hebben en doet Indra samen wonen. Terwijl Borgesius in lokaal 12 op de eer ste verdieping recht probeert te trekken wat taalkundig krom is bij haar nieuwko mers, doet haar collega Coos Lohman het zelfde bij de cursisten in haar klas. Bij Lohman zit ook 'oudkomer' Naniah van Motman in de klas. „Het is makkelijker mensen een taal te leren die nog niets we ten dan mensen die krom praten", vertelt Lohman als haar klas om half één uit is. Nieuwkomers, zegt Lohman, hebben nog geen kans gehad de taal verkeerd aan te le ren. Nederlanders praten krom tegen bui tenlanders omdat ze zich zo in eerste in stantie beter verstaanbaar kunnen maken, ze beseffen niet dat het op den duur scha delijk is, vertelt Lohman. „Ze kunnen het geduld niet opbrengen om goed Neder lands te praten tegen vreemdelingen." Voor migranten die al langer in Neder land wonen, is de inburgering niet ver plicht. Maar in het eerste halfjaar van 2002 volgden toch 14.600 oudkomers een in- burgeringscursus. Het merendeel van hen was vrouw. Volgens een voortgangsrapportage in het kader van het Groot Project Inburge ring Oudkomers (GPIO) die demissionair minister Nawijn (Vreemdelingenzaken en Integratie) vorige week vrijdag naar de Tweede Kamer stuurde, haken steeds min der oudkomers af tijdens de cursus. Begin 2002 maakte 15 procent van de oudkomers de cursus niet af; nu is dat 9 procent. De uitval onder oudkomers schommelt nu rond hetzelfde percentage als dat van de nieuwkomers die een inburgeringscursus volgen. Werklozen zoals Van Motman die al in Nederland woonden voordat de inburge ring in 1998 verplicht werd, vormen de grootste groep oudkomers die zich laten inburgeren. Ze worden door sociale dien sten en Centrum voor Werk en Inkomen aangespoord inburgeringsprogramma's te volgen, zodat ze meer kans maken op de arbeidsmarkt. De van oorsprong Indonesische Van Motman (50) leeft met haar Indonesisch- Nederlandse man van een bijstandsuitke ring. Sinds hun huwelijk in 1994 woont ze in Nederland. Nooit aan het volgen van taallessen gedacht, zegt ze, totdat ze een brief van de sociale dienst kreeg waarin werd meegedeeld dat ze zich moest in schrijven. „Wel een goed initiatief', vindt ze, ook al verwacht ze niet dat ze na vol tooiing van het programma meteen een baan zal krijgen. Ze heeft gezondheids klachten. „Ik wil ook alleen naar de dokter gaan, of met de sociale dienst bellen." Gevraagd naar het voornaamste verschil tussen nieuw- en oudkomers antwoordt docente Lohman dat migranten die al ja ren in Nederland wonen ongelukkiger zijn. Die mensen zijn met verwachtingen naar Nederland gekomen, vertelt ze, maar op een gegeven moment zijn ze met de werkelijkheid geconfronteerd en inmid dels weten ze dat ze niet alles kunnen be reiken, dat de taal moeilijk is, dat het hier te vaak regent en dat Nederlanders lang niet altijd aardig zijn. „Dan hebben ze ook vaker last van heimwee en zijn ze ook va ker depressief. 'Wolken drultken op me', zei een cursist. Dat geloof ik best." Dit is de vierde aflevering uit een serie over in burgeren. Eerdere afleveringen zijn te vinden op www.nrc.nl Door een onzer redacteuren delfzijl, i febr. De bestuurlij ke problemen in Delfzijl zijn zo groot dat de afgelopen jaren ver scheidene keren is overwogen een regeringscommissaris aan te stel len die het gemeentebestuur zou overnemen. Dat zegt de voormalig project leider van de Ontwikkelingsmaat schappij Delfzijl, J. Franke. Vol gens minister Rcmkes (Binnen landse Zaken) zijn de problemen in Delfzijl „nog niet groot ge noeg" voor de aanstelling van een regeringscommissaris. Een ge meentebestuur kan door het kabi net naar huis worden gestuurd als het zijn taken „grovelijk verwaar loosd". Slechts één keer werd eer der zo'n speciale gezant aange steld, in 1951 in het door commu nisten gedomineerde Finsterwol- de, waar het gemeentebestuur destijds financiële steun bood aan stakers. Delfzijl struikelt van affaire naar affaire, terwijl de stad al jaren kampt met ernstige sociale proble men en een enorme leegstand. Vo rige maand trad een wethouder af nadat bekend was geworden dat zij een raadslid geld had gegeven. Oud-Kamerlid Martin Zijlstra (PvdA), na de verkiezingen van vo rig jaar informateur in Delfzijl, vindt dat het hele gemeentebe stuur moet opstappen. Volgens hem zijn „list en bedrog" en de norm in politiek Delfzijl, dat hij vergelijkt met een „open inrich ting". De Groningse gedeputeerde voor ruimtelijke ordening Mare Calon verklaart de problemen doordat „er te veel mensen veel te lang in de raad zitten, onder wie veel ex-wethouders". Enkele jaren geleden gaf de pro vincie de sloop en de herbouw van woningen al bewust in handen van de onafhankelijke Ontwikke lingsmaatschappij Delfzijl, omdat de gemeente zelf de problemen onvoldoende aanpakte. Minister Remkes is tegen de aanstelling van een regeringscom missaris, maar vindt wel dat de wet zodanig moet worden gewij zigd dat burgemeester en wethou ders de gemeenteraad kunnen ontbinden en nieuwe verkiezin gen kunnen uitschrijven bij een ernstige bestuurscrisis, naar ana logie van de landelijke politiek. Remkes' voornemen krijgt in stemming van de provincie. zaterdags bijvoegsel: pagina 27 brunssum, i febr. De ge meente Brunssum heeft gisteren een verzoek afgewezen om een referendum te houden over de coffeeshopaffaire in deze stad. Dat heeft een woordvoerder van de gemeente gezegd. De ge meente Brunssum wil geen cof feeshop op haar grondgebied. In de zomer van vorig jaar be schuldigde een man uit het na burige Landgraaf drie wethou ders van Brunssum ervan dat ze hem wel een vergunning voor een coffeeshop wilden verstrek ken als hij hun betaalde. De wet houders ontkenden dit. Een inwoonster van Brunssum had om een referendum over de kwestie gevraagd, daarbij verwij zend naar 1.100 handtekeningen die in de gemeente zijn opge haald. Volgens haar is een grote meerderheid van de bevolking niet te spreken over de manier waarop burgemeester en wet houders de affaire hebben be handeld. De oppositie in de ge meenteraad steunt haar daarin. B en W hebben haar verzoek niet-ontvankelijk verklaard. De 1.100 handtekeningen zijn na melijk opgehaald in een ander verband, toen de oppositie een onderzoekscommissie wilde in stellen. De raad wees dit verzoek destijds af. Die handtekeningen mogen niet voor het aanvragen van een referendum worden ge bruikt, vinden B en W. Volgens het college zijn nooit toezeggingen gedaan aan de in woner van Landgraaf die een coffeeshop wilde beginnen. Vlak na de afwijzing van zijn aan vraag in mei vorig jaar werd een bomaanslag gepleegd op de wo ning van een van de wethouders. De aanvrager ontkent enige be trokkenheid bij de aanslag. Deze week was de woning van de aan vrager zelf het doelwit van een bomaanslag. Daarbij raakte nie mand gewond. De politie heeft geen idee wie achter de aansla gen zit. De rechtbank in Maastricht zou deze week drie wethouders over de affaire horen. Dit ging niet door omdat de advocaat van de aanvrager werd weggeroepen. (ANP) Het aantal kinderen dat uit het buitenland wordt geadopteerd neemt af, terwijl de vraag naar adoptiekinderen nog steeds toeneemt. Een continue spanning tussen de wens van de adoptieouder en het welzijn van een kind. Door onze redacteur MargotPoll rotterdam, 1 febr. Op het Haagse kantoor van Vereniging Wereldkinderen komen ieder jaar honderden verzoeken binnen van mensen die graag een kindje zou den willen adopteren. Maar voor steeds meer wensouders zal dat verlangen niet in vervulling kun nen gaan. Adoptie uit het buiten land wordt steeds moeilijker, zegt Jan Heerkens, woordvoerder van Wereldkinderen, de grootste adoptiebemiddelaar in Neder land. Bij Wereldkinderen daalde het aantal adoptiekinderen de laatste jaren met ruim 15 procent tot iets onder de 500 per jaar. Dat is ongeveer de helft van het totale aantal adoptiekinderen dat jaar lijks vanuit het buitenland naar Nederland komt. Wat zijn de oorzaken van de af name? Heerkens: „Het aantal adoptiekinderen loopt terug, ter wijl de vraag alleen maar toe neemt. Een van de redenen van die toename is dat mensen hun kin derwens uitstellen, waardoor de kans op een eigen kind aanzienlijk afneemt. De wens om te adopteren is daarmee duidelijk veranderd: het gaat om gezinsvorming en veel minder om gezinsuitbreiding." Het idealisme om een kind te adopteren lijkt daarmee minder geworden en het eigenbelang dus groter. Het aantal kinderen dat ter adoptie wordt afgestaan neemt de laatste jaren echter af. De wachttij den kunnen volgens het ministe rie van Justitie zelfs oplopen tot vijfjaar. Heerkens: „Bij ons loopt het ook terug. Vorig jaar hebben wij maar 493 keer kunnen bemid delen en dat is bij ons alleen al ruim honderd minder dan de afge lopen jaren." Dat het aantal ter adoptie aange boden kinderen stokt, heeft ver schillende oorzaken. Eén daarvan is dat het sociaal-economisch ge zien in veel landen beter gaat. Vooral in India speelt dat een rol. Dat betekent dat de belemmerin gen om een kind zelf op te voeden kleiner worden. Daarnaast veran dert de binnenlandse politiek in veel landen ten goede van het kind: taboes worden doorbroken. Een jonge, alleenstaande vrouw wordt niet langer verbannen als zij alleen haar kind wil opvoeden. Ook gaan landen zelf strengere regels stellen ten opzichte van Jan Heerkens (Foto Bas Czerwinski) adoptie. Zo heeft China besloten een beperking te stellen aan het aantal adopties, omdat de betrok ken instanties het aantal dossiers niet meer aankonden. In 2001 wa ren er nog maar 181 aankomsten uit China, terwijl dat in de jaren ervoor bijna het dubbele was. Ook het aantal kinderen uit Colombia nam af, omdat er weinig ouders waren die oudere kinderen wilden adopteren. Kosten adoptiekinderen Kosten per 1 februari x 1000 euro 0 5 10 15 India (Bombay) ~l' Colombia (tehuis) Ecuador -- 1 Brazilië Peru India (Delhi) Haïti Z-Afrika China i i Nepal Ethiopië ^m\ Colombia (ICBF*) Philippijnen i Thailand 1 Senegal 1 Instltuto Colombiano de Bienestar Familiar NRCH 010203 Bron: Bedrijf Daarnaast heeft ook Wereldkin deren zelf de koers gewijzigd. Heerkens: „Wij stellen namelijk nog duidelijker dan vroeger dat een kind het beste tot zijn recht komt in zijn eigen omgeving. De ze stelling komt voort uit het in ternationale Adoptieverdrag (dat geldt sinds 1998, red.), waarin staat dat opvang eerst in het land van herkomst geregeld moet wor den voordat wij er aan te pas ko men. Wij beschouwen buitenland se adoptie als the second best. Dus dragen wij er als organisatie zorg voor dat kinderen in eerste instan tie lokaal worden opgevangen of geadopteerd. En dat is inderdaad een koerswijziging. Dat doen we door middel van dertig nieuwe hulpprojecten op het gebied van pleegopvang, dagopvang en ge zinsherplaatsing. Adoptie is een middel om te helpen, maar lokale projecten zijn dat ook. En dan niet een waterput graven in Ethiopië, maar een pleeggezin vinden voor een straatkind. Geen school neer zetten, maar opvang voor eenou dergezinnen." In landen als India bijvoorbeeld is sinds 1998 ook veel meer aan dacht voor opvang in het eigen land. Wercldkinderen steunt deze ontwikkeling, zegt Heerkens: „Als het kind er maar beter van wordt. Dan kom je weer tot de conclusie dat we er zijn voor de kinderen en niet voor de adoptiefouders. Dat is een continue spanning: ouders willen dat wij doen wat zij zeggen, maar wij zijn wel hun en ons eigen geweten." Het teruggevallen aanbod van adoptiekinderen is ook een gevolg van het feit dat de Vereniging We reldkinderen afgelopen augustus het adoptieprogramma met Korea heeft beëindigd. Zonde? Heer kens: „Natuurlijk, want er kwa men zo'n zestig kinderen per jaar uit Korea. En dat valt nu weg. Wij hebben als regel dat degene met wie we contact hebben in het bui tenland, inzichtelijk, transparant en redelijk moet zijn. Daar begon het te botsen met Korea. Ons ver zoek om inzicht te krijgen in de boekhouding bleef na aandringen onbeantwoord. En jaarverslagen en accountantsrapporten bleven achterwege. Na anderhalfjaar on derhandelen vinden we het onver antwoord om door te gaan. He laas. Afgelopen week zijn de laat ste vijf kinderen naar Nederland gekomen en daarmee houdt die stroom op." Heerkens benadrukt dat het zo genoemde Rootsprogramma, waarbij Koreaanse adoptiekinde ren op zoek gaan naar hun biolo gische ouders, wel gewoon door gaat. Dat organiseert Wereldkin deren in samenwerking met Kore an Social Services (KSS). Eind juli is er een groepje Koreaanse gea- doptcerden met hun families naar Korea gereisd, waarbij zij door KSS zijn ontvangen. Op verzoek van de geadopteerde kinderen werd in sommige gevallen ook de biologische familie gevonden. Het aantal Koreaanse adoptiekinderen dat naar Korea gaat, is het afgelo pen jaar fors gestegen. Volgens Heerkens is de stijging maar door één gebeurtenis te verklaren: het overweldigende succes van het Ko reaanse voetbalelftal van Guus Hiddink doet twintigers enthou siast (terug) naar Korea gaan. den haag, i febr. De traumahe- likopters bij ziekenhuizen in Am sterdam, Nijmegen, Groningen en Rotterdam kunnen met ingang van vandaag onbeperkt worden ingezet voor spoedeisende situa ties. Dat heeft het ministerie van VROM gisteren meegedeeld. De inzet van traumahelikopters stuitte in het verleden soms op be zwaren van omwonenden en het was onduidelijk hoe het zat met de benodigde vergunningen. Het mi nisterie heeft nu bepaald dat al leen de stilste helikopters mogen worden ingezet. Eerder had de Raad van State in een door Gro ningse omwonenden aangespan nen procedure hun bezwaren af gewezen. De ziekenhuizen in Amsterdam, Groningen en Nijmegen worden aangewezen als zogeheten heli- traumacentrum. Het Erasmus Me disch Centrum in Rotterdam niet, omdat dit ziekenhuis de mobiele medische teams inzet vanaf Rot terdam Airport (Zestienhoven). Maar de helikopters mogen ook in Rotterdam wel degelijk landen en vertrekken in spoedeisende me dische situaties. Alleen volgens de letter van de wet valt het Rotter damse ziekenhuis net niet onder de definitie van een helitrauma- centrum, aldus een woordvoerder van het ministerie van VROM. Een woordvoerder van het Erasmus Medisch Centrum meende ook al dat sprake moest zijn van een mis verstand. Gemeenten of provincies kun nen geen aanvullende voorschrif ten opstellen over geluidsbelas ting of veiligheid bij de inzet van traumahelikopters. De traumahe likopters kunnen zo vaak als no dig worden ingezet voor het ver voer van patiënten, couveusekin deren, organen of transplantatie- teams, of leden van het mobiele medische team. (ANP) Ingezonden mededeling <i> LEIDERDORP (fw.meubelpteln-leidenlorp.nl Het Italiaanse Minotti is een van de meest toonaangevende meubetmerken ter wereld Op de designafdeling heeft Van Til vele aansprekende ontwer pen uit de Minotti-collectie Uniek Italiaans design van grote ontwerpers als de vermaarde Rodolfo Oordom Karakteristieke meubelen en accessoi res van wereldklasse Door de zeer grote keuze in uitvoering past echte Minotti in bijna elk interieur Deze karakteristieke lamp past harmonieus bij de meubelen uit de Minotti-collectie B 1038 Ma-CH-Wo 9.30-17.31 1823 CXI Alkmaar Do-W 9 30-21.00 uui Telefoon (0721 5112760 Za 9.30-17.30 uor Volg de borden Zondags gesloten Eigen pa DESIGNCENTRUM NEW COLOURS NEW MATERIALS NEW GRAPHICS COLLECTION 2003 13S7-yS

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 1