riJ FATALE COMBINATIE ZEEWERING BEREKEND OP 3,5 METER EXTRA WATER Si Bouw van de Deltawerken 1954-1997j Met de bouw van de Deltawerken werd in 1954 begonnen om het zuidwesten van Nederland voortaan te beschermen tegen stormvloeden. melijk nog steeds naar het oos ten en kwam boven de Britse Eilanden terecht: Hierdoor bleef het luchtdrukverschil op de Noordzee erg groot zodat de noorderstorm op 1 februari nog een groot deel van de dag aanhield, zeker langs de Ne derlandse westkust. Ook de waterstand bleef erg hoog; tij dens hoogwater in de middag bedroeg de opzet nog altijd 2 meter. De gehavende dijken waren nog steeds een gemak kelijke prooi voor het water en opnieuw verdronken veel mensen. Pas in de vroege och tend van 2 februari zakte de windsnelheid voor de Zeeuw se kust tot onder stormkracht, windkracht 9. De dagen na de stormvloed werd het rustiger, maar ook kouder. Er vielen geregeld sneeuwbuien bij temperatu ren van dichtbij nul en 's nachts vroor het soms flink. februari 1953, 00.00 uur Onderdeel van de Compartimenteringswerken Project voor het aanleggen van een aantal compartimenten die nodig zijn om een zo'n groot mogelijk getijde- verschil in de Oosterschelde te houden. Ook zorgen ze voor een scheiding tussen zoet en zout water. Het moet wel heel gek lopen wil waters nood zoals die van 1953 zich kunnen herhalen. Vrijwel de gehele Noordzeekust is berekend op die super- storm die zich statistisch eens in de zoveel duizend jaar kan voordoen. Alleen voor een vijftal plaatsen is de veiligheid nog niet gegarandeerd. Als het aan de hoogste waterambtenaar van Ne derland, H. Dijk, ligt, is die garan tie er nog voor het komend storm seizoen. Over Ter Heijde - tussen Den Haag en Hoek van Holland-, Cal- lantsoog, de Hondsbossche zeewe ring, het Flauwe Werk bij Oud dorp en de kust ten westen van Breskens bestaan twijfels. Twee jaar geleden leek het er nog op dat de hele kust voldeed aan de eisen maar nieuwe metingen hebben twijfel gezaaid. Vermoedelijk is de ondermij nende invloed van de gol ven op de kust groter dan was ver wacht, waardoor de veiligheidsga rantie voor deze vijf plaatsen op drijfzand bleek te berusten. Dijk, directeur Water van het ministerie van Verkeer en Water staat, benadrukt dat dit niet bete kent dat de zeewering op deze plaatsen op doorbreken staat. „Het is niet iets om wakker van te liggen maar wij willen er zeker van zijn." Daarom zijn er maatregelen aange kondigd. Voor plaatsen waar de zeewe ring uit relatief smalle duinen be staat, zoals bij Ter Heijde, Cal- lantsoog en Ouddorp, betekent dit dat er extra zand aan de zeekant van de duinen wordt neergelegd. Bij de Hondsbossche zeewering, die uit een dijk met kribben be staat, moet iets gebeuren omdat er bij golfslag te veel water overheen slaat. Dit maakt de grond achter dijk slap waardoor de wering wordt ondermijnd. Een oplossing voor dit probleem is aan de zee kant grote blokken neerleggen die het opstuwende water van de gol ven, de zogeheten golfoploop, op vangen. Deze maatregelen kunnen geen kwestie van jaren zijn, vindt Dijk. „Ik denk eerder aan maanden, voor dit najaar het stormseizoen begint. Maar die beslissing is uit- ZWAKKE PLEKKEN Petten Hondbossche-^ zeewering aan Zee Egmond izee aanZee «Zandvoort® Ter Heijde Amsterdam Flaauwe kust ten We!k «Den Haag westen van Breskens_ eindelijk wel aan de politiek." Dat betekent nog niet dat het dan af is en Dijk vanaf komend najaar op zijn lauweren kan rusten. Het kli maat verandert, de zeespiegel stijgt, en de kust is continu in be weging. Alleen al de zandhonger vereist dat er jaarlijks bergen zand voor de kust moeten worden neer gelegd. Langs de kust loopt name lijk een geul, de zogenoemde zand- rivier, die het zand op natuurlijke wijze in noordelijke richting af voert. Verder zijn er structurele maat regelen nodig omdat de dijken op sommige plaatsen simpelweg te laag of de duinenrijen te smal zijn. Vooral in het laatste geval heeft dat nogal wat voeten in de aarde. De waterschappen of provincies die over de duinen gaanzien het liefst dat de duinen aan de zeekant wor den versterkt maar dit kost han denvol geld. Verbreding aan de landkant ligt meer voor de hand, maar is minder populair omdat daarvoor woningen en bedrijven moeten wijken. De discussie over deze perma nente maatregelen op de vijf zwakke plekken langs de kust is net van start gegaan. Maar zelfs als deze structurele maatregelen zijn getroffen en de kust klaar lijkt voor die ene superstorm, blijft pe riodieke controle noodzakelijk, al dus Dijk. De vijf zwakke schakels die uit de laatste metingen naar voren kwamen, staven die bewe ring. (ANP) De waterbouwers gaan voor de verdedi ging van de Hollandse kust uit van een su perstorm die volgens de statistiek eens in de 10.000 jaar kan voorkomen, voor het Deltagebied is dat 4000 jaar. Hierbij is een gemiddelde stijging van de zeespiegel van 60 centimeter de komende eeuw meege nomen. Ter vergelijking: de dijken in het rivierengebied moeten bestand zijn tegen een waterstand die eens in de 1250 jaar voorkomt. Zo'n superstorm is vele malen erger dan die van 31 januari 1953. Was toen de wind snelheid hooguit 110 kilometer per uur, bij de statistische superstorm is dat 135 kilo meter, zo blijkt uit berekeningen van het KNMI. Dit verschil lijkt klein maar heeft grote gevolgen omdat de waterhoogte ex ponentieel groter wordt met een verho gingvan de windsnelheid. In 1953 kwam er 2,35 meter water bovenop het hoogwater- peil van 2,20 boven NAP, bij de super storm zal dat zo'n 3,50 meter zijn. Dat zou betekenen dat het water een meter hoger komt dan in 1953. (ANP) EB EN VLOED Vloed ontstaat wanneer de maan boven het aardoppervlak staat en het water iets optilt. Hierdoor ontstaat een verhoging in het zeeoppervlak. De aarde roteert sneller dan de maan beweegt. De verhoging beweegt zich over het aardoppervlak. Is de verhoging voorbij dan daalt het water- oppervlak en spreekt men van eb. Wanneer de positie aarde- Een storm„|oed is een sterke verhoging van de zeespiegel langs de kust maan en sarde- zon in een (j00r (je wjnd. z0'n extra verhoging boven het astronomisch getij, opzet hoek van 90 d^aen staan, genoemd, hangt af van windrichting en windkracht over de hele Noordzee. aan zwakken de krachten j:en trechtervormige kustlijn kan de opzet nog verder verhogen en dat elkaar at en spreekt men geldt ook voor een diepe zee en in mindere mate voor algehele luchtdruk. van doodtij. Zeespiegel staat meer dan 2,50 meter boven O De vloed komt op. Astronomisch gezien een spring- fllAP. De dijken beginnen te breken, vloed. Samen met de storm wordt dit een stormvloed. Staan aarde, maan en zon in één lijn dan versterken de krachten van maan en zon zich en wordt het water nog meer opgetild. Het is dan springvloed.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 4