Milieu en wegenbouw centraal op Intermat Heipaal kan evolueren tot energiepaal 0 w Cobouw Kunststof dakrandpaneel Internationale vakbeurs in Parijs groter dan ooit 'Ook China, Korea en de VS zijn vertegenwoordigd' Meer sneeuw o Overgang A It4 s wmv.Cobouw.jw Service /Techniek Nummer 21 Vrijdag 31 januari 2003 I I Faillissementen Opgeheven FOCO Kunststofmontage B.V., groothandel in bouwmaterialen, Moerheimstraat 81, 7701 CC De- demsvaart. 22 januari. Wegens gebrek aan baten. Jadodak Hoorn BV, dakdekkers- bedrijf, Elpermeer 170, 1025 AM Amsterdam. 23 januari. Wegens gebrek aan baten. Omgezet Rampen H.J., o.a. groothandel in bouwmaterialen, Graafschap Hornelaan 81, 6021 XK Budel. Omgezet in een schuldsanering op 20 januari. Cur. mr. S.H.F. Hoppenbrouwers, postbus 63, 5600 AB Eindhoven. Beëindigd Huisman Bronbemalingen BV, grond-, putboorderijen, bronbe- malingsbedrijf, Koning Assen- tijnpad 10, 3813 KT Amersfoort, opgave Graydon 17 januari. Verbindend worden van de (slot)uitdelingslijst. Telecommunicatie Groep Neder land BV, o.a. groothandel in elek tromotoren, elektrotechnische en elektronische instrumenten en onderdelen, Klaprozenwcg 75, 1033 NN Amsterdam. 17 januari. Verbindend worden van de (slot)uitdelingslijst. Van Dun Plafonds en Wanden VOF, aannemersbedrijf van tim merwerken, Bergstraat 90, 5051 HD Goirle. 8 januari, verbindend worden van de (slot)uitdelings- lyst. Vernietigd Rotim BV, aannemersbedrijf van timmerwerken, Heuvelstraat 5, 5101 TB Dongen. 21 januari. Na gedaan verzet. Certificaten In deze rubriek wordt vermeld welke be drijven recentelijk een nieuw certificaat hebben gekregen. Behalve ISO en VCA kan het ook om andere certificaten gaan. Sturen van een kopie van het be treffende certificaat (niet ouder dan drie maanden) aan de redactie volstaat voor eventuele vermelding. Faxen kan ook. ProLead Management Results Brielle VGM-beheerssysteem VCA*, 2000/03 Projectmanagement en advies ten behoeve van industriële nieuw bouw- en verbeterprojecten 15 september 2002 KiwaNV Safe Beveiliging Rotterdam VGM-beheerssysteem VCA*, 2000/03 Het leveren en plaatsen van hang en sluitwerk, advies, toegangscon trole, sluitsystemen en aanverwan te beveiligingsartikelen 15 december 2002 KiwaNV Waterhoogten Konstanz 319 -1 Lobith 1135 +6 Rheinfelden 255 -16 Pannerdense Kop 1099 +4 Maxau 558 +29 Nijmegen haven 916 +5 Plochingen 185 -5 IJsselkop 1000 7 Mannheim 381 +37 Eefde 607 +27 Steinbach 262 +46 Deventer 475 +25 Mainz 380 +23 Katerveer 148 13 Bingen 277 +20 Marcinelle ben. 9784 +26 Kaub 321 +27 Dinant beneden 8945 18 Trier 522 60 Ampsin-Neuville 6548 +23 Cochem 426 48 Borgharen-dorp 4198 +68 Koblenz 364 +35 Belfeld beneden 1335 +27 Keulen 475 +25 Grave beneden 603 18 Ruhrort 601 17 Lith 239 16 Colofon Redactie: telefoon (070) 304 57 00, fax: (070) 304 58 04, e-mail cobouw@wktlis.nl Correspondentie-adres: Postbus 49,2501 CA Den Haag Internet wwiv.cobouw.nl Hoofdredacteur: Irwin Kraal Chef nieuwsdienst a.i.: Jan Sint Nicolaas Chef eindredactie/opmaak: Bert Bosker Eindredactie: Tony Tangel (plv chef), Elsemiek de Jong Vormgeving: Ceciel Boschman, Marjan Hameleers, Johan van Spai\jen (beeld), Anne Vemoojj Opinie: Marcel van Duijn Verslaggeving: Rola Johannes, Inge Pranger, drs. Mario Silvester Techniek: drs. Ad. Tissink (coördinator), Menno Jelgersma, Jean Quist, ir. .Jan van Staveren, ir. Frans van Velden, An Visser Financiën en economie: Theo Leoné (coördinator), drs. Aemout Bouwman, Ferry Heu'brock, Joost Zwaga Parlement: drs. Ingrid Koenen (coördi nator), Elske Koopman, Bart Mullink Internet: ing. Willem Plug Correspondenten binnenland: Amster dam: Bert Pots; Rotterdam: Edo Beerda; Utrecht: André de Vos; Groningen: Persbu reau Chapeau; Friesland/Drenthe/Noord- Holland: Bonne van der Valk, Persbureau Noordoost; OverjjsseI/Achterhoek. Marcel van Rjjnbach, Raph Schouten; Arnhem/ Nij megen: Persbureau APA; 't Gooi/Vechts treek/Flevoland: Toos van der Weit; Lim burg: Henri Haenen Correspondenten buitenland: Brussel: Jan Scliils; Londen: Ruud Pe(js; Parijs: Ro ger Strjjland; Rome: Matthjjs Pronker; Ma drid: Henk Boom; Kopenhagen: Wim Ver- seput; New York: Koen Corver; Paramari bo: Armand Snijders Vaste medewerkers: Frans Bos, Geert Dekker, Wim Knol, Agnes Koerts, Derk van der Laan, Mari van Lieshout, Joost Meiten, Johan Nebbeling, Pieter van Scherpenberg Fotografen: Persbureau APA, Peter van Muilten, Fotopersbureau Dijkstra, Ton Borsboom Cartoons: Jaap Vegter, Gerard Wiegel Redactiesecretariaat: tel.: (070) 304 58 22, Stiny Parlevliet België Frankrijk Verenigd Verenigde Staten W. Heughebaert M. JacquineL Koninkrijk van Amerika Brussel Antony Oliver Smith Trade Media 02 3401800 (1)46686484 Partners Ltd International Corp. Duitsland Italië D. Oliver R. Diton Publicitas JAR Pubblieitè Estera London New York GmbH O. Casiraghi 0171 9781440 212-564-3380 B. Knabbe-Alex Como Zwitserland München 031 261407 Mediall 089-9210622 R. Bachman Brugg 056-4421440 Van onze redactie techniek Amsterdam - De grote interna tionale vakbeurs voor mate rieel en (wegen)bouwtechnie- ken Intermat, die van dinsdag 13 tot en met 17 mei in Parijs wordt gehouden, staat in het teken van milieu en wegen bouw en- onderhoud. De driejaarlijkse beurs in Paris- Nord VUlepinte, vlakbij het vlieg veld Charles de Gaulle, is groter dan ooit. Om alle 1500 exposanten, van wie meer dan de helft uit dertig verschillende landen afkomstig is, een plaats te kunnen bieden, is een extra hal in gebruik genomen. De 320.000 vierkante meter beursop- pervlakle is nagenoeg uitverkocht. Naast de hallen 3, 4 en 5 is een fik se oppervlakte gereserveerd voor buitenexposities en demonstraties. Hallen 3 en 4 zijn voornamelijk gereserveerd voor sectoren die in ontwikkeling zijn als steenver gruizing, zeven, sorteren, recy cling en milieubeheer in het alge meen. In het midden van hal 4 zal een 'village environnement' wor den gebouwd, die als een ontmoe tingsplaats voor 'de sector' dienst doet. Naast de expositie worden tegelijkertijd over een zestal the ma's conferenties gehouden. Het gaat daarbij voornamelijk over kosten, onderzoek en risico's bij sloop. In hal 5 geven fabrikanten en leveranciers van motoren geza menlijk een presentatie over op lossingen en technieken voor het verminderen van geluidsoverlast en uitlaatgassen. De wegensector speelt ditmaal een belangrijke rol op de beurs. Niet alleen materieel en produc ten en diensten komen aan bod, ook in deze sector zijn gelijktijdi ge conferenties aan de orde. Zo zullen onder meer besturing en boordcomputers, hot en cold re cycling en wegenbeheer aan bod komen. De diverse grote interna tionale fabrikanten zullen er hun nieuwste machines laten zien. Intermat 2003 verwacht meer dan 200.000 bezoekers, van wie de helft uit het buitenland afkomstig is. Landen die traditioneel sterk vertegenwoordigd zijn, zijn Italië, België en Duitsland. Opmerkelijk is de stijging van hel aantal lan- denpaviljoens. Naast de grote Eu ropese landen zullen ook China, Korea en de VS vertegenwoordigd zijn. Op de website www.intermat.fr is meer informatie te vinden over de voortdurend geactualiseerde expo- santenlijst, het beursprogramma, de aanvragen van toegangsbadges en dergelyke. Op de website van de Nederlandse vertegenwoordiging van de beurs, www.promosalons.nl is informatie te vinden over entree- kaarten en reis en verblijf tijdens de beurs. Heering Kunststof Profielen in Dedemsvaart in troduceert het Keralit dakrandpaneel. Een kunststof paneel, dat het milieu weinig belast en weinig onderhoud behoeft, aldus de producent. Het kan worden toegepast als dakrand, dakka pel, boeiboord, gootafwerking, luifel of carport, in renovatie- en nieuwbouwprojecten. Keralit bestaat voor meer dan 90 procent uit secundaire grondstoffen. Het oppervlak wordt afgewerkt met Renolitfolie, die ervoor zorgt dat het paneel kleurecht is. Er zijn negen verschillende gekleur de houtstructuren. Een paneel is te monteren op 6 meter lengte. Hierdoor zijn er weinig stuikna- den. Het materiaal trekt niet krom en is niet ge voelig voor schimmels, bacteriën en andere rot tingsprocessen. De garantie bedraagt tien jaar. Informatie: Archief: www.cobouw.nl - cobouwarchief - dagbladarchief (alleen abonnees) Cobouw is een uitgave van: ten Hagen Stam BV, Juliana van Stol berglaan 148,2595 CL Den Haag Postgiro 17260t.n.v. ten Hagen Stam BV Uitgever M. Ruigrok Advertenties: Klantenservice Adverteer ders: tel. (070) 304 57 25, fax (070) 304 58 12 e-mail: loap@wktlis.nl Postbus 34, 2501 AG Den Haag Account managers: Gerard Roeloffzen: (06) 53357240, Arjan in 't Veld: (06) 53352933, Ferry van der Ark: (06) 51189502 Binnendienst: Hans Looyé: (070)3046210 Abonnementen: wijzigingen, klachten bezorging en opgave nieuwe abonnees: klantenservice: (070) 304 68 10. Nieuwe abonnementen kunnen op elk ge- j wenst moment ingaan. Omdat het abonne mentsjaar geluk loopt met het kalender- jaar, worden jaar- c.q. kwartaalabonne menten de eerste keer naar rato berekend. Prijzen: Kwartaalabonnement binnenland €151,- per kalenderkwartaal. Jaarabon nementen binnenland €486,- per jaar. Buitenland €813,- per jaar, €252,- per kwartaal. België/Nederlandse Antillen €738,- per jaar. Prijzen excl. 6 btw. Losse nummers €3,89 (incl. btw). Adres wijziging twee weken van tevoren opge ven. Opzegging uitsluitend schriftelijk: kwartaalabonnementen 1 maand voor het verstrijken van het kalenderkwartaal, jaarabonnementen voor 1 november. Als niet tijdig is opgezegd, worden abonne menten automatisch met een kwartaal respectievelijk jaar verlengd. Voorwaarden gedeponeerd onder nr. 1875 KvK 's-Gravcnhage Auteursrecht: Alle rechten voorbehouden, Niets uit deze uitgave mag worden verveelvuldigd en/of openbaar gemaakt door middel van druk, fotoko pie, geluidsband, elektronisch of op welke ande re wijze ook. en evenmin in een retrieval system worden opgeslagen, zonder voorafgaande schrif- lelijke toestemming van de uitgever. u'ïtgeversverbond Groep uitgevers voor vak en wetenschap tenHagen&Stam bv wordt in de volgende landen vertegenwoordigd: Een holle heipaal die nauwelijks meer kost dan een traditionele, massieve variant. Met als ingebouwd extraatje de potentie om zonder al te veel moei te te worden omgebouwd tot een vol waardige geothermische paal. octrooi nummer: 1017655 houder: Beton Son BV, Son uitvinder: S. Pool Het concept geothermische paal is niet nieuw: via slangen in lange, holle palen kan in de zomer opgewarmd water in de bodem worden laten afgekoeld. Als het weer naar boven komt, kun je er een ge bouw mee koelen. In de winter kan koud water worden opgewarmd in de bodem, om er vervolgens het gebouw weer mee te verwarmen. Het gaat daarbij om een ge sloten watersysteem voorzien van een warmtepompinstallatie. Warmtepompen zijn relatief duur en een HR-ketel gestookt met aardgas is voor ruimteverwarming nog steeds de goedkoopste keuze. Maar in de toekomst zal dat anders liggen, want de aardgasprijs zal onvermijdelijk stijgen terwijl de ontwikkelingen op het gebied van warmtepompen doorgaan. Er komt dan ook een moment dat het goedkoper wordt om by nieuwe gebouwen geother mische palen te gebruiken. Bij oude ge bouwen zou een versleten ketel dan in principe zijn te vervangen door een warm tepompinstallatie, maar het bijplaatsen van de benodigde geothermische palen is lastig en kostbaar. Aansluitstuk S. Poot, Hoofd Innovatie van Beton Son, ontwierp een holle, betonnen paal die in de bouw gewoon als heipaal kan worden gebruikt en ook nauwelijks meer gaat kos ten. De paal wordt na het heien voorzien van een aansluitstuk dat zodanig wordt opgenomen in de fundatiebalk, dat het be reikbaar zal blijven voor opname in een toekomstig aan te leggen systeem met een warmtepomp. Het octrooi beschrijft enkele varianten, met aan de onderkant een afsluitplaat en aan de bovenkant een aansluitstuk met een zijdelings uitmondende, tijdelijk afge- Een holle heipaal (I), aan de onderzijde voorzien van een afsluitplaat (2), is tot iets onder het gewenste niveau in de grond gedreven. Aan de bovenzijde komt een knievormig aansluitstuk (3), waarvan het bodemdeel (3b) afdichtend aansluit op de binnenzijde van de holle paal. De bovenkant van het aansluitstuk mondt uit in het zijvlak van de op de paal liggende funderingsbalk (7). De resterende ruimte boven het bodemdeel (3b) is volgestort met vulmateriaal (27). In het aansluitstuk is ruimte voor twee, achteraf aan te brengen leidingen: een korte (5) tot vlak onder het bodemdeel en een lange (6) tot vlak boven de afsluitplaat (2). Via een warmtepompinstallatie (niet weergegeven) komt via de lange leiding water in de paal, dat op weg naar de korte leiding warmte uitwisselt met de paalwand. sloten opening. De eerste variant krijgt na het heien aan de bovenzijde een knievormig aansluit stuk waarvan het bodemdeel afdichtend aansluit op de binnenzijde van de holle paal. In het aansluitstuk is ruimte voor twee, achteraf aan te brengen leidingen: een korte tot vlak onder het bodemdeel en een lange tot vlak boven de afsluitplaat onder in de paal. Het te koelen of te ver warmen water komt via de lange leiding in de paal en wisselt onderweg naar de korte leiding warmte uit met de paalwand die op zijn beurt warmte uitwisselt met het grondwater. Een tweede uitvoeringsvariant heeft een afsluitstuk met daarin een cilindervormi ge ringkamer en een holle buis die ein digt vlak boven de afsluitplaat. Ringka mer en buis hebben een buitendiameter die iets kleiner is dan de binnendiameter van de paal. Het water komt via een zij delingse aansluitstomp in de holle buis en stroomt weer naar boven via de rela tief smalle ruimte tussen buis- en paal wand. Door enkele gaten komt het in de ringkamer en verdwijnt het uit de paal via een tweede aansluitstomp. In tegen stelling tot de opzet bij de eerste uitvoe ring is het bij deze variant moeilijk in te zien hoe het binnenwerk achteraf in de holle paal is aan te brengen. De uitvinder moet dan ook toegeven dat by deze uit voeringsvorm het binnenwerk van meet af aan al in de paal moet worden aange bracht, wat toch wel wat afbreuk lijkt te doen aan een van de uitgangspunten van het octrooi. Overspannen Verschillende experimentele varianten van de geothermische palen van Beton Son zitten onder het energiezuinige kan- Joost Meiten Eenzelfde holle heipaal (II) met daarin een holle buis (22). Deze buis eindigt vlak boven de afsluitplaat on der in de paal en hangt aan een cilin dervormige ringkamer 14) die met een flensrand 15) rust op de boven kant van de paal. Ringkamer en buis hebben een buitendiameter die iets kleiner is dan de binnendiameter van de paal. Het water komt via een zij delingse aansluitstomp (20) in de hol le buis en stroomt weer naar boven via de relatief smalle ruimte tussen buis- en paalwand. Het komt door ga ten (16) in de ringkamer en verdwijnt uit de paal via een tweede aansluit stomp (19). toor van ingenieursbureau DWA, dat eind vorige eeuw werd opgeleverd, maar de in het octrooi beschreven paaluitvoe- ringen zijn nog nergens in die precieze vorm toegepast. Volgens Poot hebben de ontwikkelingen een tijdje stil gelegen "wegens de overspannen markt en de wat op de prognoses achterblijvende toepas sing van warmtepompen", maar zal het bedrijf "zeer waarschijnlijk op korte ter mijn een pilotproject gaan realiseren." •ST-' hilf bewolkt hagelbui 4£> De sneeuwbuien die gisteren met een noordelijke stroming over ons land trokken en de we reld vooral in het westen, mid den en zuiden wit maakte, zullen vandaag beperkt blijven tot de kustprovincies. Elders blijft het met een matige noordoostenwind droog. In de winterzon blijft het in het oosten 2 graden vriezen. Aan zee komt het kwik vanmiddag even boven het vriespunt uit. Weersverwachting voor de komende 5 dagen ZATERDAG ZONDAG MAANDAG Verwachte weersituatie voor zaterdag t temp. 7.00 uur .4 I'..".™. ZUIDOOST temp. lO.COuur -7/0 -4- max. temp. -5°C -3°C neersbgkans 0 A -2/2 Z4 necrslagkans 70% - 2 DINSDAG WOENSDAG min. temp. min. temp. 0/4 0/3 4/6 S/7 wind W4 W4 neerslagkans neerslagkans 60% 50% zonuren 3 2 Nieuwe kraanbak Crane Container heeft meer inhoud Van onze redactie techniek ijsselstein - Crane Container uit IJsselstein biedt met de 2M3 de opvolger van de 1M3 Crane Container. Aboma Ke- boma keurde deze inmiddels goed voor gebruik. De bak biedt een inhoud van 2000 liter en kan met een gewicht van 4000 kilo worden getild. De voorziening spaart tijd omdat de kraanmachinist alle hande lingen kan verrichten. Andere types kraanbakken hebben een drie- of vierpunts beveiliging. Het gebruik ervan vergt daarmee volgens Crane Container meer mankracht. De kraanbak uit Us- selstein heeft één bevestigings punt en een automatisch kiep/kan- telsysteem waarmee de kraanma chinist zonder hulp kan lossen. Na het lossen draait de bak weer. in de horizontale laadstand wat het te rugdraaien op bijvoorbeeld de ver dieping vergemakkelijkt. Eventu eel achtergebleven lading kan zo geen schade of letsel veroorzaken. De bak is te gebruiken met diver se soorten kranen en andersoorti ge hef/hyswerktuigen met een hijsketting of kraanarm. Zodra de Crane Container op de grond staat zakt de hysarm langs zyn vergrendeling. Vervolgens kantelt de hysarm diagonaal achterover. Daarna kan de machinist de bak hijsen en de lading lossen. Het kiep/kantel/vergrendelsysteem is met een vorm/merk gedeponeerd en Europees beschermd. Advertentie Uw tips De coördinatie van deze pagina is in handen van Frans Bos. Tips voor onderwerpen kunt u aan hem doorgeven via het redactieadres of telefonisch: (070) 3045748 of (06)53362736. Komende nacht wordt het ook aan zee even droog en wordt het koud. Op de meeste plaat sen gaat het matig vriezen, mini ma rond -7 graden. Ook morgen blijft het met een mati ge, aan zee krachtige zuiden wind landinwaarts koud. Door het opdringen van zachte lucht vanuit het westen neemt de neerslagkans opnieuw toe. Op de meeste plaatsen is het zo koud dat er weer sneeuw valt, lokaal meer dan 5 cm. De sneeuw zal zondag vanuit het westen overgaan in regen met uiteindelijk ook in het oosten een graadje dooi. De kou komt volgende week niet terug. Met stevige westenwinden is er zelfs geen sprake meer van vorst in de nacht. Bron: Meteo Consult op: 8.19 uur onder: 17.24 uur

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 6