Reformatorisch Dagblad vrijdag 31 januari 2003 pagina 9 Omstreeks vier uur in de middag werd de situatie voor Geuze ook penibel. Omdat de muren van de pi ramidevormige woningen begonnen te schudden, had hij met zijn broer Dirk inmiddels alle pannen van het dak verwijderd. „Een uur nadat we met dat karwei klaar waren, stortte het huis in. Het was ver schrikkelijk. Het dak viel in vieren uit elkaar. Elk deel vormde een vlot. Mijn broer en zijn gezin zaten op een ander deel dan wij. We dreven steeds verder van elkaar vandaan." Blauw van de kou De uren die volgden, waren vol spanning en angst. De schemering viel, terwijl het vlot waarop Geuze en zijn ouders zaten, steeds kleiner werd omdat di verse planken loslieten. „Mijn vader was helemaal blauw van de kou. Het water spoelde voortdurend over het vlot heen. Het zal ongeveer acht uur zijn geweest, toen we ergens tegenaan voeren. Het bleek dat we in de buurt waren gekomen van de Ram- paartsedijk, vlak bij de Oosterschelde. Daar waren meer mensen naar toegedreven. Met een uiterste krachtsinspanning konden we op het droge komen. Gelukkig waren er ook balen stro aangespoeld, zo dat we ons daarin konden wannen." Elders op de dijk bleken ook broer Dirk en zijn vrouw en kind terecht te zijn gekomen. Aan land ko men was overigens geen vanzelfsprekendheid. Niet iedereen slaagde erin vaste grond onder de voeten te krijgen. Omdat er veel wrakhout voor de dijk dreef, konden sommigen met hun vlot niet verder. Onder hen was ook Marius Dorst met zij n broer en moeder, ,,'s Avonds om een uur of negen waren we daar aangespoeld. Mijn moeder was toen reeds van de koude bezweken. Hoe ik zelf de kant heb bereikt, weet ik niet meer. Het is met geen pen te beschrij ven -wat er in zulke ogenblikken door je heengaat. Achteraf zeg ik: de Heere heeft onderscheid ge maakt waar geen onderscheid was." De drenkelingen konden terecht in een huis dat overeind was gebleven. Zij werden de volgende dag ontdekt door een visser uit Yerseke. Geuze: „Een maal aan boord ben ik op m'n knieën gevallen om de Heere te danken dat we er nog waren. We hadden niets meer, m'n overall hing aan flarden om m'n li chaam. Maar we leefden nog. Van de schipper kre gen we warme chocolademelk. Wat een weldaad was dat. Ik ben in mijn leven nog nooit zo dankbaar geweest." In de omgeving van de Rampaartsedijk zijn later vele slachtoffers geborgen. Zij zijn uiteindelijk allen herbegraven op de gemeentelijke begraafplaats. De wederopbouw was toen in volle gang. Nadat de ga ten in de zeedijken waren gedicht, werden de dorpen aangepakt. De Nieuwerkerkers die de ramp hadden overleefd, konden na een evacuatie elders in het land, terecht in barakken bij Zierikzee. Daarna keer den ze definitief terug. Een jaar na de ramp deed zich in Nieuwerkerk een nieuwe tragedie voor. Een deel van de diep getrof fen gemeenschap was kerkelijk verbonden aan de Gereformeerde Gemeenten. De scheuring die zich t De ravage in het zwaar getroffen Nieuwerkerk was enorm. Reddingswerkers Icwamen na de vloedgolf in actie met bootjes en zelfgemaakte vlotten. in het kerkverband in 1953 voltrok, kreeg ook haar weerslag in het verdronken dorp. Een minderheid scheidde zich in juli 1954 af en sloot zich alsnog aan bij de Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Tijdens een vergadering in Zierikzee -Nieuwer kerk was nog in opbouw- kwam de scheuring aan de orde. Het eerste agendapunt betrof echter de her denking van de slachtoffers van de ramp: in totaal waren 73 leden van de kerkelijke gemeente omge komen. Nadat de voorzitter, ouderling H. Flikweert, hen had gememoreerd, ging hij over tot bespreking van de kerkelijke verwikkelingen. Msg altijd pijn Tot een scheiding kwam het drie maanden later. Tij dens een roerige vergadering werd besloten uiteen te gaan. De notulen vermelden ook nog dat aan het eind van de bijeenkomst een besluit werd genomen over de verdeling van gelden voor de slachtoffers van de ramp. „Het dorp lag in puin en de kerk erbij", zegt Henk Geuze. De kerkelijke verdeeldheid doet in Nieuwer kerk nog altijd zeer. „De scheuren lopen dwars door gezinnen en families heen. Voor een kleine gemeen schap als hier is dat heel erg. Nu, bij de herdenking van de ramp, komen alle gebeurtenissen weer voor ogen. Ik moet vaak denken: Wij zijn geslagen. Maar hebben we ook pijn gevoeld?" 4 Het echtpaar Geuze bij de korenmolen van Nieuwerkerk. Mensen dreven op slechts 10 meter voorbij. We konden on mogelijk hulp bieden." Foto Wim van Vossen Het water steeg in Nieu werkerk tot grote hoogte en trok een spoor van vernielin gen door het dorp. Het verdronken dorp Nieuwerkerk. Vrijwel alle wo ningen werden onherstelbaar verwoest door het waterge weld. Foto RD

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 5