Inhoudsopgave Colofon Reformatorisch Dagblad rijdag 31 januari 2003 pagina i Pagina 3 „Bij storm is het nog altijd spannend." Pagina 5 Een muur van water achter de nevel. Pagina 6 Het verdronken land van Sta- venisse. Pagina 8 Het dal van de schaduwen des doods. Pagina 11 Cruciale rol Urkers bij red dingsacties. Pagina 12 De diagnose van professor Wisse. Pagina 14 Overzicht van de getroffen gebieden. Pagina 17 Vergeten vader van het Delta plan. Pagina 18 Evacuatie was niet het einde. Pagina 21 Deltaplan leidde tot verande rend getij. Pagina 22 „Deltawerken zijn onze ka thedralen." Pagina 25 „Ramp niet verwerkt, wel verdrongen." Pagina 26 Dertien 'dammen' dichten delta. Pagina 27 Een dijk van een zeewering. Foto's voorpagina: ANP, Zeeuws Documentatie centrum en Nederlands Foto archief Amsterdam We hebben geprobeerd de rech ten van de historische foto's te achterhalen. Dat is niet in alle ge vallen gelukt. Degenen die me nen rechten te hebben op foto's verzoeken we contact op te ne men met de hoofdredacteur van deze krant. 'Directie: ing. j. Koetsier Hoofdredactie: dr. C. S. L. Janse Eindredactie: Dick van Dijke Vormgeving: Fenny Haase Verweerde grafzerken met uitgesleten na men. Monumenten met de namen van de ver misten. Stoere dijken, zware sluizen. En nog steeds zijn de zoutsporen zichtbaar in de mu ren van huizen die de ramp doorstonden. De watersnood van 1953 heeft diepe sporen ge trokken in de geschiedenis van Zuidwest- Nederland. Zoals oudere Nederlanders nog wel spreken van voor of na de oorlog, zo ge bruiken de bewoners van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden vaak de uitdruk king „voor of na de ramp." De vloed van '53 is een keerpunt in de geschiedenis. W. B. Kranendonk Bij de vijftigjarige herdenking van de waters nood voelen nabestaanden de littekens van de verliezen die een halve eeuw terug geleden zijn. De wonden zijn geheeld maar de pijn is niet ver dwenen. Nog steeds beleeft een groep overleven den de traumatische ervaringen van februari '53. De angstige nachten die mensen doorbrachten op zolderkamers terwijl de golven beukten tegen het huis, vergeten ze nooit meer. Het moment dat geliefde familieleden werden meegesleurd door het woeste water, staat nog helder op hun net vlies. De panische zoektocht naar vermisten doet hen bij tijden nog de keel dichtknijpen. Immate riële schade die door geen rampenfonds en ande re vormen van hulpbetoon ooit kon worden ver goed. Schade De materiële schade was natuurlijk ook groot. De infrastructuur in grote delen van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden was door het water verwoest. Het bedrijfsleven leed grote schade, met name de agrarische sector, die nog jaren na de ramp met verzilte grond kampte. En dan de schade die burgers hadden geleden. Hun huizen waren vaak onherstelbaar vernield, hun privé-be- zittingen verdwenen, waarbij met name het ver lies werd gevoeld van onvervangbare spullen die een emotionele waarde hadden. Natuurlijk was er mededogen, medeleven en hulpbetoon. Bijzondere voorbeelden van helden moed tijdens de rampnacht worden tot op de dag van vandaag doorverteld aan kinderen en klein kinderen. Uit binnen- en buitenland kwam hulp, zowel in de eerste dagen na de ramp als tijdens de wederopbouw. Huizen in Finse en Oostenrijk se bouwstijl in verscheidene dorpen herinneren daar nog steeds aan. Cesuur De watersnood van '53 betekende niet alleen een cesuur in de persoonlijke herinnering van de ei landbewoners. Hij bracht ook op allerlei andere terreinen grote veranderingen. Met de uitvoering van het Deltaplan vestigde Nederland zijn naam als expert op gebied van de bouw van waterstaat kundige werken. Overheden van andere landen maken dankbaar gebruik van die deskundigheid. De bouw van de deltawerken was niet alleen een poging de veiligheid van dit gebied te ver groten, hij ontnam de eilanden ook grotendeels hun karakter van tamelijk geïsoleerd gebied. Sinds de aanleg van nieuwe dijken, dammen en bruggen zijn de eilanden geen eilanden meer. Zeeland en de omringende eilanden werden ont sloten. Dat bracht grote maatschappelijke veran deringen die het eigen karakter van dit gebied hebben aangetast. De vlucht van het toerisme en de groei van de industrie zijn niet door alle ei landbewoners altijd positief geduid. „De moder ne tijdgeest wordt door losbandige toeristen op onze jongeren overgebracht", klaagde een predi kant midden jaren zestig. Ook al valt te betwij felen of de jongeren uitsluitend door het toeris- -A. „De littekens van de verliezen die een halve eeuw terug geleden zijn voelen nabestaanden nog steeds." Bergen van slachtoffers in Stavenisse. Foto De Spiegel me in de verleiding werden gebracht om het niet meer zo nauw te nemen, duidelijk is wel dat de komst van grote groepen vakantiegangers het le ven in de dorpen van het deltagebied heeft ver anderd. De herdenking van de watersnood bepaalt ons bij de kwetsbaarheid van ons land. Menselijke garanties voor veiligheid zijn betrekkelijk. Het water blijft een bedreiging, ook na de aanleg van de deltawerken. Uiteindelijk is de loop van de natuur in Gods hand. „Hij doet Zijn wind waai en, de wateren vloeien heen" (Psalm 147:18) en de stormwind volgt Zijn bevel (Psalm 148:8). Dat besefis de laatste halve eeuw niet sterker ge worden. Vast vertrouwen De redacteur van het Gereformeerd Weekblad schreef in de week na de ramp: „Bij alle zorgen, angsten, diepe ellende is er toch rust te vinden bij Hem Die alle dingen regeert naar de raad van Zijn wil. Geen onbezonnen vraag, fel verwijt, geen bittere opstandigheid drijft ons dan tot zon den. Want dit is ons vast vertrouwen, dat de Hee- re regeert. We belijden daarbij in ootmoed, dat Hij ons volk zwaar geslagen heeft, maar niet naar onze zonden." Aan het eind van het jaar '53 blikt dezelfde schrijver nog een keer terug op de ramp. Ver twijfeld vraagt hij zich af of ons volk de „sprake Gods die er van de ramp uitging" wel heeft ver staan. „De vloed maande tot wederkeer tot de Heere. Kunt u zeggen dat u Zijn roepstem wer kelijk hebt verstaan?" Die vraag stelt de herden king van de watersnood ons nog een keer.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 2