Zeeland kon de vooruitgang niet aan De uitstervende banaan, een sterk verhaal Nederlands Dagblad WETENSCHAP Het Katern vrijdag 31 januari 2003 2 wetenschapkort bijdragen: rené fransen en willem bouwman Zuurstof heelt wonden COLUMBUS - Zuivere zuurstof doet chronische wonden beter en sneller ge nezen. Een behandeling met zuivere zuurstof is bovendien goedkoper dan de gangbare behandeling onder hoge druk. Artsen van de Ohio State Uni versity (VS) behandelden dertig patiënten met verschillende typen open wonden, zoals zweren, doorligplekken en acute verwondingen die niet spontaan genazen, dagelijks met zuivere zuurstof. Dat gebeurde door een zakje over de wond te plakken en er anderhalf uur zuurstof door te leiden. Driekwart van de wonden genas, de meeste spontaan en enkele nadat er hechtingen waren aangebracht. Het herstel leek sneller te verlopen dan ge bruikelijk en ook de hoeveelheid littekens was minder, zo melden de artsen deze maand in het tijdschrift Pathofysiology. Wel was soms een langdurige behandeling nodig, tot wel acht maanden. Ook was het succes bij doorlig- wonden het minst. Minder dan de helft hiervan genas. Geen meerlingen door foliumzuur ATLANTA - Vrouwen die zwanger willen worden, krijgen tegenwoordig het advies om foliumzuur te slikken. Dit verlaagt de kans op een aantal aange boren afwijkingen, zoals een open ruggetje (spina bifida). Maar een aantal onderzoeken wijst uit dat het slikken van vitaminepreparaten met folium zuur de kans op meerlingen vergroot. Bij deze onderzoeken ging het echter om kleine aantallen vrouwen, waardoor de kans dat het om een toevallige fluctuatie ging, relatief groot was. Amerikaanse en Chinese wetenschap pers hebben daarom een grootschalig onderzoek opgezet, waarbij 240.000 Chinese vrouwen voor en tijdens de zwangerschap 400 milligram folium zuur slikten. Het aantal meerlingen lag op 0,6 procent, even hoog als in een controlegroep die geen foliumzuur slikte. De onderzoekers schrijven dan ook in het medische tijdschrift The Lancet dat foliumzuur de kans op meer lingen niet verhoogt. Ook handsfree bellen gevaarlijk UTAH - Het gevaar van mobiel bellen in de auto - met een hand aan het stuur - is bekend. Vandaar de campagne om toch vooral handsfree te bel len. Maar ook dat lijkt niet veilig, zo blijkt uit een onderzoek van de univer siteit van Utah (VS) dat in maart verschijnt in het wetenschappelijke tijd schrift Journal of Experimental Psychology. Studenten reden voor dit onder zoek in een rijsïmulator, waarbij ze - handsfree - moesten bellen. Wanneer een auto voor de beller plotseling remde, bleken de bellers minder snel te reageren dan niet-bellende proefpersonen. In een tweede experiment on derzochten de wetenschappers waarom dit zo was. Zij lieten de proefperso nen tijdens een rit in de simulator langs een aantal billboards rijden. Zij za gen er vijftien terwijl ze - opnieuw handsfree - aan het bellen waren, en vijf tien zonder te bellen. Na afloop bleken ze de billboards die langskwamen tijdens het bellen, minder goed te herkennen. Blijkbaar was hun aandacht er niet goed bij, hoewel ze niet minder vaak naar de (gesimuleerde) straat keken. Dat laatste bleek uit opnames van de ogen tijdens het rijden. In eer dere studies hadden dezelfde onderzoekers gevonden dat een gewoon ge sprek, of het luisteren naar muziek op de radio, de reactiesnelheid niet ver mindert. Kostuums doen verhalen leven MANHATTAN - Jonge kinderen duiken graag in een 'verkleedkist' om zich uit te dossen als prinses of koning. En ze houden ervan om naar verhalen te luisteren. Twee medewerkers van de Kansas State University (VS) combi neerden deze twee feiten en onderzochten het effect van de aanwezigheid van kostuums en rekwisieten tijdens het vertellen van een verhaal. Wan neer er kostuums aanwezig waren die het verhaal ondersteunden, bleken de kinderen het verhaal diezelfde dag veel beter te kunnen navertellen. Na vier dagen was het effect minder sterk, maar nog wel aanwezig. Volgens de beide onderzoekers stimuleert het navertellen van een verhaal de taal ontwikkeling. Zij deden hun experimenten dan ook bij kinderen met een problematische taalontwikkeling. Mogelijk kan het gebruik van kostuums en rekwisieten deze kinderen extra stimuleren en ze later helpen bij het le ren lezen en schrijven, zo meldden de onderzoekers op een wetenschappe lijk congres. Stabilisator helpt eiwitten vouwen LA JOLLA- Een aantal hersenziekten, zoals de ziekte van Parkinson en Alz heimer, wordt veroorzaakt doordat zich eiwitklonters vormen in de hersen cellen. Die klonters ontstaan doordat nieuwe aangemaakte eiwitten - door een defect aan het gen dat zorgt voor hun productie - fouten bevatten, waardoor ze zich niet op de juiste manier opvouwen. Het gevolg: ze kun nen hun functie niet uitoefenen en de klonters verstoren de chemische pro cessen in de cel, waardoor die uiteindelijk afsterft. Wetenschappers probe ren al jaren een manier te vinden om deze eiwïtklonters af te breken. Dat zou de ziekte moeten stoppen. Wetenschappers van het Amerikaanse Scripps Research Institute hebben een andere aanpak gekozen: zij zochten en vonden een klein molecuul dat voorkwam dat de verkeerd aangemaakte eiwitten gaan klonteren. Meestal gaat het om het eiwit amyloïde, dat be staat uit vier afzonderlijke eiwitketens. Wanneer een van de ketens een fout bevat, valt het eiwit uit elkaar en gaat het klonteren. In het laboratori um kan het stabilisator-molecuul voorkómen dat amyloïde met zo'n foute keten uiteen valt, zo rapporteren de onderzoekers vandaag in het weten schappelijke tijdschrift Science. Chromosomen voorspellen overlijden UTAH - Wanneer een cel zich deelt, moet het erfelijk materiaal - gelegen op de chromosomen - eerst worden gekopieerd. Bij dat kopiëren worden de uiteinden van de chromosomen, de zogeheten telomeren, telkens iets kor ter. Wanneer de telomeren te kort worden, gaan de uiteinden van de chro mosomen rafelen en kan het erfelijk materiaal niet meer gekopieerd wor den: de cel kan zich niet meer delen. Al langer vermoedden wetenschap pers dat de inkorting van de telomeren een van de redenen is waarom mensen verouderen. Naarmate meer en meer cellen zich niet langer kun nen delen, verliest het lichaam de mogelijkheid zich te verjongen. In het medische tijdschrift The Lancet van deze week beschrijven Amerikaanse wetenschappers een onderzoek dat deze theorie ondersteunt. Zij maten bij 143 ouderen de lengte van de telomeren. Vervolgens deelden ze deze per sonen in twee groepen in, op basis van de lengte. In de jaren die volgden, bleken de mensen met korte telomeren een grotere kans te hebben op overlijden. Hun kans te overlijden aan een hartziekte was driemaal zo hoog, de kans om te sterven aan een infectie achtmaal zo hoog. Volgens de onderzoekers moet het mogelijk zijn de levensduur te beïnvloeden met middelen die de telomeren verlengen. Pijnloze landing in ballon DELFT -TNO in Delft onderzoekt hoe passagiers tijdens de landing van een ballonvaart moeten zitten zodat ze zo weinig mogelijk letsel oplopen. Het onderzoeksinstituut kijkt of het nodig is om in de mand met hulp van een schuimkussen de inzittenden te beschermen. De studie gebeurt op verzoek van Britse ballonclubs en is eind dit jaar klaar. Bij de landing is de kans op kwetsuren aanwezig doordat de mand enige tijd over de grond sleept. Bal- lonvaarders gebruiken nu los van elkaar eigen manieren om blessures te beperken. Met hulp van computersimulaties wil TNO tot de ideale landings positie komen. Onderzoek ganzen Spitsbergen GRONINGEN - De Europese Unie stelt 350.000 euro beschikbaar voor een experiment met tamme ganzen op Spitsbergen. Een team van zeventien onderzoekers van dertien Europese instituten, waaronder het Arctisch Cen trum van de Rijksuniversiteit Groningen, gaat drie jaar lang onderzoeken wat de gevolgen zijn van overbegrazing. Aanleiding voor het onderzoek is de Noord-Amerikaanse beslissing om ganzen massaal af te schieten. Van de circa 3 a 4 miljoen ganzen op dat continent wordt jaarlijks ongeveer een derde door jagers doodgeschoten. Dat gebeurt omdat er door menselijke invloeden (beschermende maatregelen en veranderde landbouw) tien keer zoveel rondvliegen als in 1970. De jacht moet voorkomen dat in Canada toendra's worden leeggevreten, woestijnvorming ontstaat en deze gebie den als natuurgebied verloren gaan. Hij groeide met de provincie mee. Hoogleraar Niek van Sas spreekt over de intense en tegenstrijdige liefde voor zijn geboortegrond. „Zeeland is eeuwenlang bezig geweest met het managen van de achteruitgang. Sinds de ramp werd het vooral een kwestie van het managen van de vóóruitgang. En dat gaat ze veel minder goed af." DOOR MIRNA VAN DIJK M. ijdens de Zeeuwse waters noodramp, in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953, lag hij als tweeja rige rustig te slapen in zijn kinderledi kant. Zijn vader, burgemeester van het Zuid-Bevelandse dorp Wemeldin- ge, werd gewekt door een sluiswach ter die totaal over zijn toeren was en op straat stond te schreeuwen. Niek van Sas, hoogleraar, historicus én Zeeuw: „De meeste mensen gingen ervan uit dat de dijk het wel zou hou den, omdat de dijk het meestal wel hield. Mijn vader was dan ook verbijs terd toen hij die nacht met de dijk graaf naar de dijk reed om te gaan kij ken. De O.osterschelde was veranderd in een gigantische deinende massa. Inktzwart. Een onvoorstelbare situ atie." De watersnoodramp van 1953 vormt een bepalend moment in de geschie denis van Zeeland. De ingrijpende ef fecten die de ramp op langere termijn had, maakte Van Sas van dichtbij mee. Zo zouden aanzicht en karakter van de provincie drastisch veranderen. Ér moest meer gebeuren dan het opho gen van de dijken en het aanleggen van dammen. De tweede helft van de twintigste eeuw, de periode 'na de ramp', stond geheel in het teken van het opstuwen van Zeeland in de vaart der volkeren. Daarmee kwam een lan ge periode van achteruitgang ten ein de. Van Sas: „Toen Nederland in 1798 een eenheidsstaat werd, heeft Zeeland een forse tik gekregen. Gedurende de ne gentiende en twintigste eeuw wordt Zeeland vanuit Nederlands perspec tief steeds meer een uithoek. Terwijl het tijdens de Republiek een zeer be langrijke provincie was, vooral in het begin." „Zeeland kende al voor Holland zijn Gouden Eeuw. Middelburg was een bloeiende handelsstad en een in vloedrijk bestuurlijk centrum. Aan het eind van de achttiende eeuw, wan- Prof. Niek van Sas: 'Het mooiste stukje van de wereld vind ik de Kattendijkse Dijk, tussen Wemeldinge en Kattendijke.' foto. gpö merujn d neer belangrijke organen als de Sta tenvergadering en de Kamer van de VOC uit Middelburg verdwijnen, raakt het proces van achteruitgang in een versnelling. Zeeland verliest zijn soe vereiniteit, regentenfamilies trekken weg, het wordt een landbouwprovin- Vooruitgang „Zeeland is eeuwenlang bezig geweest met het managen van de achteruit gang. Sinds de ramp werd het vooral een kwestie van het managen van de vóóruitgang. En dat gaat ze veel min der goed af. Voor een deel zijn de gro te infrastructurele veranderingen on vermijdelijk geweest. Je kunt vooruit gang niet tegenhouden, en dat moetje ook niet willen. De vraag is alleen waartoe het leidt. Een hoop narigheid. Er is bijvoorbeeld serieus geprobeerd om van het Sloegebied een tweede Rijnmond te maken." „Dat is niet van de grond gekomen en dat hadden ze nooit zo grootscheeps moeten aanpakken. Net als de ingrij pende ruilverkavelingen - moet dat allemaal zo drastisch? Je verpest daar mee voor altijd het landschap. Het oude Zeeland, dat ik nog net heb mee gemaakt, was een idylle. Ik weet dat het nostalgisch klinkt. En ik heb mak kelijk praten, want ik woon en werk in de Randstad." „Een boer die op de Zeeuwse klei zijn brood moet verdienen, kijkt er na tuurlijk anders tegenaan. Of ik zelf weer in Zeeland zou willen wonen, durf ik niet te zeggen. Tegenstrijdig hè? Want als ik voorbij Bergen op Zoom de Kreekrakdam overrijd, de oude dam tussen Brabant en Zuid-Be veland, dan voel ik nadrukkelijk: ik ben thuis. Heel simpel. Het mooiste stukje van de wereld vind ik de Kat tendijkse Dijk, tussen Wemeldinge en Kattendijke." „De lucht, het water en het land zien er nooit hetzelfde uit. Als ik over de dijk fiets en ik steek mijn nek uit, kan ik de kerktorens zien van de drie plaatsen waar mijn grootvader, mijn vader en ikzelf geboren zijn. Ik voel me verbonden met die zee en dat land. Erg mooi is ook de zak van Zuid- Beveland, in de omgeving van Nisse. Daar kun je nog zien hoe Zeeland vroeger was. dat stuk is de verkaveling bespaard gebleven. Als daar de mei doorns bloeien, is het er echt bijzon der." „Het grote probleem van Zeeland is dat ongelooflijk veel mensen er weg trekken en niet meer terugkomen. Een van de redenen is dat er geen ho ger onderwijs is. Als je aan een univer siteit wilt studeren, moetje dat elders doen. Het heeft trouwens maar een haartje gescheeld of Zeeland had in 1575 een universiteit gekregen. Dat is om politieke redenen toen niet gelukt, het is Leiden geworden. Terwijl Zee land juist in die periode een belangrijk gewest was." „Later in de geschiedenis is het nog een paar keer ter sprake geweest. En nu komt er dus waarschijnlijk, als een duveltje uit een doosje, alsnog een universiteit in Zeeland. Een dramati sche ontwikkeling, want tussen Zee land en universiteit ligt een span ningsveld van eeuwen. Het idee dat Middelburg een universiteitsstad zou worden, daarbij moest ik even slikken. Ik geloof dat ik er positief tegenover sta. Maar ik moet het eerst zien voof ik het kan geloven." Tunnel „Op 16 maart gaat de Westerschelde- tunnel open. Dan verdwijnt het laat ste stukje Zeeuws isolement en is de ontsluiting compleet. Helaas. De ver bindingen worden te goed, vind ik. Zeeland krijgt een centralere ligging, en dat heeft allerlei veranderingen tot gevolg. Dus voor 16 maart, heb ik al tegen mijn kinderen gezegd, moeten we nog een keer met de pont van Kruiningen naar Perkpolder. Dan gaan we mosselen éten bij het restaurant van Wislcërke in Philippine," „Een van de grootste attracties van Zeeland. Nu is het een geciviliseerd etablissement, vroeger kreeg je er ge woon twee afwasteilen voor je neus; een volle en een lege. Zo zat je in die volkse omgeving met allemaal dikke Belgische madammen aan lange schragen mosselen te eten. Dat was in alle opzichten een belevenis. Met die tunnel straks kun je er ook komen, waarschijnlijk nog sneller dan nu. Maar het aantrekkelijke was natuur lijk om met de boot over te gaan." Hoort de noodklok: binnen tien jaar is de banaan niet meer in de supermarkt te koop. De gele vrucht zal de strijd tegen schim melziekten verliezen en van de aardbodem verdwijnen, zo meld den wetenschappers in het tijd schrift New Scientist. Het bericht zorgde voor een hype in de Nederlandse media, maar hoe nieuwswaardig was dit bananen- verhaal nu eigenlijk? DOOR TJIRK VAN DER ZIEL H 1 p 16 januari publiceerde New Scientist een uitgebreid interview met dr. Emile Frison, een Franse onder zoeker uit Montpellier, directeur van het International Network for the Im provement of Banana and Plantain (Inibap). Daarin waarschuwde hij voor een nieuwe schimmelziekte die de wortel van de bananenplant aantast en daarom niet met traditionele bestrij dingsmiddelen als fungiciden valt te bestrijden. Bovendien wordt een ande re boosdoener, de zwarte Sigatoka, steeds resistenter. De banaan zou ten dode zijn opgeschreven. Het blad maakte er prompt een omslagverhaal van, zette als zwarte kop 'Last days of the banana' erboven, en wist zich ver volgens verzekerd van wereldwijde be langstelling. Het handelt immers om 's werelds populairste vrucht (produc tie: 100 miljoen ton per jaar) en tevens om een belangrijk „overlevingsvoed- sel" voor miljoenen gezinnen in tropi sche landen. In Nederland hingen jour nalisten massaal aan de telefoon bij Wageningse wetenschappers voor commentaar, van NOS-Journaal en RTL-Nieuws tot dagbladen en radio zenders - „het was hier een gekken huis", klonk het door de gangen. Een kleine hype was geboren. Strijd De Wageningse fytopatholoog (plan- tenziektedeskundige) prof. Pierre de Wit wist de gemoederen te bedaren. De banaan wordt zeker niet acuut met uitsterven bedreigd, kon hij melden. De strijd tussen schimmels en bananen is niet van gisteren. De zwarte Sigatoka werd al negentig jaar geleden gesigna leerd. En het is maar de vraag of de nieuwe schimmel, een variant van de Panamaziekte (race 4) die weliswaar oprukt in Australië, Zuid-Afrika en de len van Azië, snel zal overslaan naar de grote commerciële plantages in Noord- Afrika en Midden- en Zuid-Amerika. Dat wil niet zeggen dat bananen pro bleemloos groeien. In sommige geval len moet de teler jaarlijks veertig tot vijftig maal met de spuit uitrukken om te voorkomen dat zijn vruchten ten on der gaan. Daarmee wordt de resistentie versneld. Verder beslaan bestrijdings middelen een kwart van de productie kosten en bedreigen ze zowel het mi lieu als de gezondheid van plantage werkers. Jac Niessen, wetenschapsvoorlichter van Wageningen UR, zag zo'n vijftien journalisten langs razen. Zelfs het Duit se persbureau DPA zat hem op de hie len. Hij wijt de hype aan het bericht dat het Algemeen Nederlands Persbureau verspreidde. Internationaal weten schappelijk nieuws schuift de buiten landredactie meestal door naar de col lega's van binnenland, die vervolgens een Nederlandse deskundige kunnen benaderen om zonodig diens uitleg of nuancering toe te voegen. Dat laatste hangt van af van de beschikbare tijd en van de inhoud en omvang van het be richt - een compleet verhaal wordt ge woon vertaald en doorgegeven. Dit maal verliep de route via 'buitenland' en was er geen tijd om te bellen, aldus het ANP. „Het bericht was een beetje varia, ledereen kent de banaan en als iemand er iets over roept, dan is dat wel aardig." Niettemin leek het om een serieuze wetenschapper te gaan, en omdat onder andere de Britse krant The Guardian het verhaal al had opge nomen, besloot het ANP niet achter te blijven. Vervolgens pikten andere Ne derlandse media het nieuws gretig op. Zelf plaatste Niessen grote vraagtekens bij het omslagverhaal. New Scientist is een populair-wetenschappelijk tijd schrift en moet daarom bij krasse uit spraken stevig gewantrouwd worden. Bovendien blijkt het te gaan om de me ning van slechts één wetenschapper, die weinig publicaties op zijn naam heeft staan en derhalve in zijn vakge bied geen vooraanstaande positie be kleedt. Hij vermoedt een mediastunt. „Waarom bracht Frison juist nü dit nieuws? Zou het niet kunnen gaan om een poging van Inibap om via de media meer onderzoeksgelden aan te trek ken?" De voorlichter verwijst naar de succes volle strategie van Nasa. Deze ruimte vaartinstelling hield enkele jaren gele den bewust beelden van de Hubble-te- lescoop achter tot vlak voor de datum waarop in het Amerikaanse parlement de begroting voor wetenschappelijk onderzoek werd behandeld. De ver bluffend mooie plaatjes bleken een po sitieve invloed op de stemming te heb ben. Niessen: „Het zijn vermoedens, maar dit verschijnsel komt in de we tenschap nu eenmaal voor, zeker wan neer onderzoekers afhankelijk zijn van derde geldstromen." Inibap steekt de blijdschap over de we reldwijde media-aandacht niet onder stoelen of banken. „Als we de kans krij gen een beetje geluid te maken en op die manier de bananen op de kaart te zetten, dan pakken we die", reageert dr. Jean-Vincent Escalant, collega van Frison, vanuit Montpellier. „Misschien was onze conclusie 'binnen tien jaar sterft de banaan uit' wat overdreven. Maar nu trokken we bijzonder veel be langstelling, zodat wij ook de rest van ons verhaal kwijt konden. Met zo'n aanpak heb ik geen enkele moeite. Als het bananenprobleem maar bekend wordt." Op de website van Inibap wordt toege geven dat sommige media in navolging van de New Scientist de dreigende uitsterving nogal hadden aangedikt. Niettemin zou deze aandacht in krant, op radio en tv een bijdrage kunnen le veren aan de bewustwording dat de banaan van groot belang is voor landen in de Derde Wereld. Het steekt Inibap dat rijst, eveneens belangrijk voedsel, veel hoger wordt aangeslagen. Wereld wijd zijn tweeduizend onderzoekers bezig met de ontwikkeling van nieuwe rijstvariëteiten. Vergelijkbare studies naar nieuwe bananen die bestand zijn tegen schimmels, trekken momenteel slechts vijf onderzoekers. „Er is alar merend weinig geld beschikbaar voor bananenonderzoek in vergelijking met het wereldwijde belang van de vrucht," schrijft de organisatie. Daar om wil de Inibap nieuwe en „bedui dend grotere investeringen mobilise ren", opdat de banaan voor veel gezin nen bestaanszekerheid kan blijven bie den. Schrik Jean-Vincent Escalant kan inmiddels de eerste successen melden. Collega- wetenschappers in Australië en Zuid- Afrika lazen de berichten in eigen me dia, schrokken zich een hoedje en wil len nu hun overheden vragen meer on derzoeksgeld beschikbaar te stellen. Desnoods wordt bij het bedrijfsleven aangeklopt. „Ze zijn wakker geschud." Overigens noemt Escalant nog een an dere reden voor Inibap om de publici teit te zoeken. De Europese Commissie is bezig met het zesde kaderprogram ma op het gebied van onderzoek en technologische ontwikkeling voor de période 2002 - 2006. Dit programma regelt de financiering van wetenschap pelijk onderzoek in de Europese Unie. Onderzoeksinstellingen kunnen voor stellen indienen die de komende maanden zullen worden beoordeeld. In totaal valt 17,5 miljard euro te verde len - dan kan roeren op de trom geen kwaad, vooral omdat afgelopen woensdag in Luxemburg het officiële startsein werd gegeven. De Wageningse hoogleraar Pierre de Wit ziet in het universiteitsblad Wb twee oplossingen voor het schimmel probleem. Veredeling met wilde soor ten wil nog wel eens een nieuwe, eet bare banaan opleveren. Grotere moge lijkheden dicht hij echter de genetische modificatie toe. Het gen dat een ba naan resistent maakt, is inmiddels be kend en zou zonder problemen inge bracht kunnen worden. „We mogen niet al die mensen in Afrika en Latijns- Amerika het brood uit de mond stoten. Het kan voorkomen dat vijftig keer per jaar met bestrijdingsmiddelen gespo ten wordt. Ik zou dit toch wel eens wil len voorleggen aan milieubescher mers."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 2