m CU Alle Tijgers -/Tavontuur.nii www.avontuur.nu bestelbon: Goedkoop is duurkoop - Als Ivo maar niet over Dafina zit te mijmeren Apenlevei Vrouw van de wereld Jofele goser op een rij 4f> de\oI LvL i*«i ut en Tanzania tfTtX fi shoestring en Tanzania afriesjreizen HSl inia Zanzibar 141 Vrijdag 31 januari 2003 cleYo 1 li.sL.iNi nt i nm FOTOBRUNOPRESS Het dak waarop een van de verstekelingen neerkwam. Het raadsel rond de twee mannen die vorige week donderdag in een buitenwijk van Shanghai uit de lucht kwamen gevallen, is opge- lost. Kort voordat een in Parijs opge stegen toestel van Air France zou landen op het Shanghaise vlieg veld Pudong, zagen ooggetuigen twee jonge mannen vallen. Een kwam in een veld terecht, de an der sloeg een gat in het dak van een boerenhuis. Ze toonden spo ren van bevriezing, dus waar schijnlijk waren ze al dood voor dat ze op de grond terechtkwa men. Geen enkele geregistreerde pas sagier werd bij aankomst vermist. Waarschijnlijk waren de slachtof fers dus verstekelingen die zich verscholen hadden gehouden in de ruimte van het landingsgestel. Maar wie waren ze? En wat kwa men ze in China doen? Alleen Redactie Heieen Beaart Robert van Gijssel didu@volkskrant.nl www.volkskrant.nl /single Noord-Koreanen komen clandes tien naar China. Waren het terro risten wellicht? Berichten uil Turkije hebben vrijdag aan alle speculaties een eind gemaakt. De slachtoffers wa ren Turkse jongens, een van 19 en een van 20, die gek waren op vlie gen. Ze hadden er een sport van gemaakt zich te verstoppen in het ruim van vliegtuigen om goed koop Europa te bereizen. Ze had den al vaker last met de politie gehad Toch slaagden ze er op het vlieg veld Charles de Gaulle in zich on gehinderd in een vliegtuig te ver stoppen. Jammer dat ze zich in het vluchtnummer hadden vergist. Ze hadden een uur na vertrek in Duitsland willen aankomen. In plaats daarvan vielen ze tien uur later bevroren uit de hemel boven Shanghai. Jan van der Putten Dag in Dag uit heeft een gorilla geadopteerd. Binti woont samen met haar soortgenoten Cindy, Dafina en Ivo in de Amsterdamse dierentuin Artis. Aflevering 18: vooruitgang. 'Binti zit verliefd naar Ivo te kij ken', zegt verzorger Yvonne woensdagmiddag vanaf het bank je voor het binnenhok. Het lijkt er inderdaad veel op. Ivo zit op de grond tegen de muur. Binti balan ceert op haar achterpoten op een ketting die van de muur naar het klimrek leidt. Iets eerder lag ze er zelfs languit op haar rug op; niks mis met haar evenwichtsgevoel, dat ze desondanks graag op de proef stelt. Binti heeft haar hoofd een slag gedraaid en kijkt naar Ivo. Nu houden de drie vrouwtjes zijn be wegingen meestal in de gaten, maar dit is anders. Ze lijkt echt naar hem te kijken, hem te zien. 'Ze is zo lief, zegt Yvonne, 'er zit niets kwaads in." Maar Ivo ziet het niet en kijkt recht voor zich uit Als hij maar niet over Dafina zit te mijmeren. Er is groot nieuws: Ivo heeft 'het' onlangs met Dafina gedaan. Verzorger Iris zag het za terdagochtend heel vroeg gebeu ren. Ze belde Yvonne, die bij de chimpansees aan het werk was, en zei: wat ik nu heb gezien En thousiasme, want dit is vooruit gang; tot nu toe beperkte Ivo zich tot oefenen. De rest van die dag hadden Dafina en Ivo de smaak te pakken. Heel positief allemaal, maar ba by's zullen er door hun samenzijn niet komen. Dafina en Cindy zijn tenslotte aan de pil. Het is Binti die is uitverkoren om moeder te worden, omdat van haar wordt verwacht dat ze in vorige woon plaats De Apenheul heeft afgeke ken hoe je dat doet met zo'n aapje. Het worden dus spannende tij den, nu Ivo seksueel actief is. Vra gen te over. Zet Ivo door? Wor den Dafina en hij een stel? Of stapt hij over op Binti als zij in haar vruchtbare periode zit? En als hij dat doet: hoe reageert Dafi na dan? Afwachten maar Wie weet hebben Binti's avances toch succes. Met Ivo gaat het in elk geval de goede kant op: hij wordt een echte macho. Maar hij moet nog wel wat oefenen voor die rol. Yvonne vertelt over een vrij nieuwe hobby van hem: jutezakken. Dit speel goed eet hij voor de verandering nou eens niet op. Pas had hij er een als een slaapzak over zijn voe ten getrokken. Toen kwam de nijl paardverzorger langslopen, op wie Ivo altijd zo heftig reageert. De zilverrug stond op om eens flink tegen het glas te springen. Hij was één ding vergeten: zijn jute zak. Blijf dan maar eens cool. Heieen Beaart Vragen of opmerkingen over Binti? Mail: didu@volkskrant.nl NORTH POLE De Alaskaanse La- Mara Lane eist schadevergoeding van het genenonderzoeksinstituut Indentigene. Het bedrijf had Lane een stuk been en huidweefsel van haar overleden vader opgestuurd. Lane dacht dat het gekoelde pak ket een LobslerGram was, een in Alaska populair dinercadeau. De vrouw raakte na opening van de doos in een shocktoestand. Iden- tigene had het weefsel van de va der onderzocht, omdat een ande re dochter niet geloofde dat La- Mare echt familie was. Na het on derzoek is het pakket per ongeluk naar LaMare Lane gezonden KLARENBEEK Alle leden van het popkoor Break Out zitten zonder jas. Een dief heeft 25 jassen uit de garderobe gehaald, toen de jonge ren aan het zingen waren in oe fenruimte Ons Gebouw. Het pop koor moest zonder jas door de regen naar huis. KINGSTON De 77-jarige Jamaicaan Ivan Nettleford is na 29 jaar vrij gelaten uit de gevangenis van Kingston. Hij zat vast wegens het breken van een raam. Op raam- breuk staat in Jamaica maximaal drie maanden of een boete van twintig dollar, maar de gevangenis was Nettleford vergeten. Tijdens de rechtszaak in 1972 mocht Nettleford zich niet verweren, omdat hij daartoe geestelijk niet in staat werd geacht. De rechter oor- ONDERTUSSEN IN deelde dat Nettleford eerst maar eens de gevangenis in moest, tot dat hij bij zinnen was. KOPENHAGEN De Deense politie heeft een verdachte teddybeer doorzeefd. De beer was gesigna leerd voor de ingang van een pand van de Jehova's Getuigen. Hij had een briefje bij zich met de tekst: 'Als je mij aanraakt, ontplof ik. Ik ben een bom.' De politie eva cueerde tachtig Jehova's Getuigen en opende het vuur op de beer, die achteraf geen bom bleek. Z0ETERMEER Leerlingen van het Oranje Nassau College krijgen voorlopig geen schietles meer. Daartoe heeft de onderwijsinspec tie besloten. Sinds zes jaar kunnen leerlingen tijdens de jaarlijkse sportdag schieten met luchtdruk pistolen en leren omgaan met vuurwapens. Omdat het college schieten nu ook wilde aanbieden als keuzevak, stuurde de inspectie een controle-ambtenaar naar de school. In overleg is bepaald dat er voorlopig niet geschoten wordt, vanwege de landelijke discussie over veiligheid. Schooldirecteur Hein Piet Van der Spek vindt de commotie nogal overdreven. Vol gens hem is schieten gewoon een sport. BRANICH De Britse goudvis Goldie is bijna de oudste goudvis aller tijden. Deze week vierde Goldie zijn 43ste verjaardag, in bijzijn van zijn eigenaars Pauline en Tom Evans. Het paar had Goldie in 1960 gewonnen op de kermis. Nog even en de goudvis is ouder dan de recordhouder, de goudvis Tish. Tish zwom ook 43 jaar rond jes in een kom, en was ook ooit een prijsje op de kermis. Bij het opstaan luister ik vaak naar De Ochtenden, vooral op dinsdag als de VPRO het voor het zeggen heeft, al was het alleen maar uit dankbaarheid dat ik veilig in mijn warme huis mag blijven In een vorig leven was ik dan al uren onderweg. De eerste - nog onverwarmde en uitge storven - trein had me, precies op tijd, dat wel, afgeleverd in het vaginaplaatsje Hilversum (sinds ik weer meedoe aan die monologen kan ik geen kut meer zeggen). In de stations stalling stond mijn fiets te trap pelen om me naar een van de idyllische VPRO-villa's op de 's- Gravelandseweg te brengen. Ik was omroepster in vaste dienst (met nevenwerkzaamhe den) en ik werd geacht om tien voor acht in mijn omroepcel te zitten voor de dagopening door een dominee uit het Vrijzinnig Protestantse Radiobestand. Steeds vaker was er alleen een technicus aanwezig. Dan had dominee zichzelf op een bandje laten zetten Ook het orgelspel van Simon C. Janssen was lang niet altijd live. Op het moment dat ik nu met lome hand mijn radiotoestel aanzet, zat toen die omroep- beurt er alweer op. Zo'n dag opening nam tien minuten in beslag. Wat was het eenzaam in mijn cel. Vooralsnog lieten de nevenwerkzaamheden op zich wachten; zo ook mijn VPRO- collega's. Pas uren later drup pelden de gedreven radioma kers (wandelende spijkerpak ken met langer haar dan het mijne) de villa binnen. Inmiddels zijn de dominees opgedonderd en de spijkerpak ken ook. De kleine dappere zendgemachtigde is samenge bald in een eigentijds gebouw en achter de microfoons zitten dames en heren die allemaal klinken alsof ze - in zo'n villa - zijn opgevoed door gouvernan tes, en bloc het gymnasium heb ben doorlopen en cum laude zijn afgestudeerd Je hoeft je programmablad niet te raadple gen om te horen welke omroep aan het woord is. Springt bij de EO de provinciaals/populisti sche 'ai'-klank onmiddellijk in het oor - zo een als van zang duo Acda de Munnick -, de VPRO-variant is ijler dan ijl. Ik denk aan de tongval van toon zetters Harmke Pijpers en Adri- aan van Dis, beiden ex-VPRO- medewerkers Ook aan de me deklinkers is de herkomst dui delijk te horen. Geen groter contrast dan tussen het evange lische erretje en het rijkeluisge- schraap van de omroep die al jaren van God los is Soms raak ik weieens in de war. Als ik midden in Een Goed Gesprek van Marjan Luif val. Luif beheerst alle accenten, dia lecten en intonaties. Sinds eni ge tijd voert ze haar gesprek in dialoogvorm. Haar heren te genspelers zijn meestal even knieën, maar de actrices niet al tijd. Door wie wordt zo'n een- actertje geregisseerd? Door nie mand naar ik vrees, dus door de makers zelf: een euvel waaraan ook een televisieprogramma als liskefet lijdt (leed?) Van de week was ik het spoor helemaal bijster. Weer meende ik in Een Goed Gesprek terecht te zijn gekomen. Wat een prachtige parodie op een radio interview, dacht ik nog. Knap hoe Luif die VPRO-lady neer zet en wie is die voortreffelijke acteur die precies die juiste dooie toon van Peter R. de Vries treft? Maar toen ik op de klok keek, zag ik dat Luifs pro grammaatje al lang was afgelo pen. Het gesprek met de mis- daaddeskundige bleek echt. Le lijker tongval, houteriger stem geluid, verongelijkter en tegelij kertijd gelijkhebberiger intonatie hoor je zelden. Ook de woordkeus en belevingswe reld beantwoordden geheel aan mijn verwachtingen: 'Als ik onze vriendschap zou verloo chenen, dan ben ik pas echt fout bezig.' Ook viel geregeld het prachtwoordje chemie: 'De chemie die tussen ons was.' Ons, dat waren natuurlijk de criminelengroupie zelf (25 jaar in dat Mooie Malle Vak) en jo fele goser (Cor, ik zal je vriend schap missen) Van Hout. Zoals in vroeger tijden Indi- aase echtgenotes mee het graf in mochten met hun overleden man, zo kan Peter R. mis schien. Zou iemand hem tegenhou den? Annemarie Oster ADVERTENTIE Ivo (links) laat zien wie de baas is. FOTO GUUS DUBBELMAN - DE VOLKSKRANT De Tiger Award-kanshebbers kritisch bekeken en besproken www.cinema.nl/iffr Help een werkend kind in Bangladesh naar school Jos Collignon - Heiho Heiho Het land verandert zo Wat een jaar, 2002. Een opeenvolging van politieke dieptepunten. Voor columnisten en tekenaars was dit het mooiste jaar sinds - noem 's wat - 1672. Aan de beurs moest je even niet zijn, maar wél in de krant. We lazen en huiverden, treurden en gniffelden. In de Volkskrant heeft Jos Collignon dit glorieuze rampjaar met zijn tekeningen op de voet gevolgd. Heiho Heiho Het land verandert zo is daar het gebundelde resultaat van. Tot 15 februari verkrijgbaar voor de intekenprijs van 10,25 (normale prijs 12,50). Bestellen en betalen via internet Ga naar www.volkskrant.nl/etalage. Na autorisatie van de betaling wordt het boek zo spoedig mogelijk toegestuurd. V 5 de wereld rend in één muisklik Wil je op avontuur, neem dan eens een kijkje bij één van onze aangesloten organisaties. Je vindt ze allemaal onder één muisklik bij www.avontuur.nu. Voor groepsreizen, expedities, safari's, maatwerk, vliegtickets en meer... naar ruim 100 landen! Bel: 0900-avontuur (0900-2866888) voor brochures (25 cpm) Hierbij machtig ik de Volkskrant éénmalig het bedrag van 10,25 I voor Jos Collignon van mijn rekening af te schrijven, giro/bankrekeningnummer I I I I straat huisnummer; postcode: woonplaats: telefoonnummer: e-mailadres: geboortedatum: datum: handtekening: Stuur de bon in een gesloten envelop zonder postzegel naar: de Volkskrant. Afd. Boeken- service. Antwoordnummer 2277, 1000 PA Amsterdam. Na 15 februari ook verkrijgbaar in de boekhandel en bij Nieuwspunt, Wibautstraat 131, Amsterdam. De Volkskrant gaat zorgvuldig om met uw gegevens. In het colofon treft u hierover informatie aan. Afrika: Oeganda 23-daagse kampeersafari Dit ongerepte, tropische en weelderig begroeide land met zijn vele meren is een lust voor het oog. Je komt chimpansees en berggorilla's tegen, maar ook het grote wild van de Afrikaanse hoogvlaktes. De bevolking is uiterst plezierig en vrolijk. 1449 Voor de echte liefhebbers van Afrika. incl. vlucht, vervoer, accommodatie, entreegelden, NL reisbegeleiding. Vertrek: 7/4,16/6,14/7, 4/8,8/9,13/10,15/12 Info: 020-6623953 www.afriesj.nl Meest complete Oost-Afrika reis! 22-daagse kampeerrondreis In Kenia en Tanzania zie je meer groot wild dan waar ook ter wereld. Onderweg zie je de Kilimanjaro, zwavelmeren vol flamingo's en de dierenrijkdom van 's werelds beroemdste wildparken zoals de Serengeti, Ngoro- Prijs v.a. 1299 Incl. vlucht, vervoer, safari's, accommodatie, entreegelden, NL-reisbegeleiding. Ngoro en Samburu. Vertrek: 6-20/5,17/6,1-15-29/7,26/8, Meer 'nfo: 020-6850203 of www.shoestring.nl 23-daagse kampeersafari Ga mee op avontuur met onze truck-safari's door de mooiste natuur ter wereld. Drie weken lang adembenemende ontmoetingen met leeuwen, olifanten en duizenden andere wilde dieren. Zeer afwisselend: Prijs v.a. 1449 incl. vlucht, safari's, accom modatie, entreegelden en NL reisbegeleiding savannes vol met wild, nevelwouden en bergen, de tropische oevers van Lake Victoria en natuurlijk parken als de Serengeti, vertrek: 5-26/4, 7-28/5,11/6, ML Kenya en Samburu. info: 020-6623953 www.afriesj.nl De magie van Afrika: l-daagse kampeer/hotelsafari met tropisch I strand aan het eind Tanzania is het land met de I mooiste wildparken ter wereld: Serengeti en NgoroNgoro. I Deze safari voert door de o i cqq prachtigste streken van dit n's v"a' .rmnfelijte land. Onfeweg ucM' 'ccom' maak je kennis met Masai, ™°da,le' en reegelden. Datoq en Hadzabe. Aan her UL reisbegeleidmg eind volgt een week op het Vertrek. 30/5,13/6,4-11-18-25/ magische tropische eiland 7> 8"16"29/8-12"19/9-10-24/1°- Tartar. M/U.1MM2 .«3KSI info: 020-6623953 www.afriesj.nl PROEF DE WILDERNIS! Kenia "i 22-daagse rondreis Ongelofelijk, maar waar vanaf 999 euro een prachtige safari met strand. Al jaren naar Kenia gewild voor echt avontuur? Lekker kamperen aan de evenaar? Dit is je kans! Shoestring heeft een reis ontwikkeld, die de beroemdste reservaten van het land combineert met prachtige tropische stranden. Geen luxe, wel avontuur en nnn plezier. Boek nu: Prijs v.a. VVV V0L=V0U mcl- vluchl> vervoer, accommodatie, reisbegeleiding Vertrek. 26/5,10-24/6,8-22/7, 5-19/8, 2-16-30/9,14-28/10, 11-25/11,9-23/12 fTWW shoestring Meer info: 020-6850203 of www.shoestring.nl hoogland en dichte wildernis Ongerept ETHIOPIË 29-daagse expeditie Ethiopië is het meest ongerepte land van Afrika, met een bonte verscheidenheid aan culturen en landschappen. Ga mee op expeditie naar traditionele stammen, prachtige berggebieden en ruige natuurparken. Vervoer o.a. per jeep, per paard en te voet Vertrek: 21/4,2/6,7-28/7,8/9, 13/10,24/11,25/12 Prijs v.a. 1999 incl. vluchten, vervoer, accommodatie, NL reis- begeleiding info: 020-6623953 v. afriesj.nl Cinema.nl doet dagelijks verslag van het 32ste mm International Film Festival CINEMA.NL Rotterdam vpro i de volkskrant Word lid van Unicef en bei 0800 - 1133 www.unicef.nl WÈKt

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 4