Pa zei nog dat het allemaal wel meeviel Zeeland na de ramp een volledig andere planeet Walcheren en de Stormvloed EVENEMENTEN - - 5 VLISS1NGEN - Walcheren ondervond relatief weinig schade van de waters- noodramp. Toch waren de gevolgen van het water voor die mensen die wel in getroffen gebie den woonden erg ingrijpend. De Vlissingse binnenstad liep vol als gevolg van de gaten die in de boulevardmuur sloe gen. Janny Sjardijn woonde ten tijde van de water snoodramp in de Adriaan Brouwerlaan en herinnert zich de rampnacht nog als de dag van gisteren. janny was net 16 geworden en mocht die zaterdagavond voor het eerst van haar ouders naar de late film. Een uitje waar zij enorm naar uitkeek. Gewoontegetrouw bracht de familie Sjardijn die zaterdagmid dag een bezoek aan opoe (Suzanne) Florusse. ,,Ik zat eigenlijk dag en uur bij opoe, dat ging toen zo. Ik deed de boodschappen, hielp haar wat in huis en zo", vertelt Janny. Die middag stormde het al flink en opoe was er niets gerust op. Zij had de overstroming van 1906 meege maakt en had het helemaal niet op slecht weer. Opoe Florusse woonde destijds in de Nieuwstraat en was net tijdelijk verhuisd naar een benedenwoning omdat haar etage op nummer 58 gerenoveerd werd. „De hele dag bleef ze maar herha len dat ze veel liever met dit weer op haar bovenwoning had gezeten." Of het de storm was, of de spanning van het eerste echte uitje, de stem ming zat er goed in bij het groepje jongelingen waar Janny mee op stap ging. „Na de film zijn we de boule vard opgegaan", vertelt zij. „We waren een balorig groepje en erg nieuwsgierig hoe hoog het water inmiddels zou staan. Op de boule vard aangekomen vlogen de stuk ken steen ons rond de oren en spat te het water met veel geweld dwars door de gaten die inmiddels in de muur zaten. Ik wist direct dat dit niet goed zou gaan." Thuisgekomen alarmeerde Janny haar ouders over het water dat volgens haar binnen afzienbare tijd in de binnenstad zou staan. Opoe Sjardijn woonde in de Nieuwstraat en Janny vreesde dat de woning van opoe vol zou lopen. „Ik heb wel tien keer gezegd dat we opoe uit d'r huisje moesten halen, maar pa zei dat het allemaal wel mee zou vallen." Vader Piet Sjardijn - een marine man in hart en nieren - was niet zo esloep is ofi weg naar de Nieuwstraat om de bewoners uit hun huizen te halen snel onder de indruk en maande zijn dochter die avond tot kalmte. „Hij nam me helemaal niet serieus en zei nog: 'maak niet zo'n drukte, er is niets aan de hand en die late uitjes zijn direct afgelopen jongeda me'. Toch niet helemaal gerust kropen Janny en d'r zusje die nacht bij moeder in bed. En al snel klonk jjT» •.AX*. - - «ri jswVP'vi'J 'iwDt. r ZEELAND - De strijd tegen het water lijkt sinds de uitvo ering van de Deltawerken voorlopig in ons voordeel te zijn beslecht. Dankzij het uitgebreide Zeeuwse dijkenstelsel, diverse dammen en de Oosterscheldekering kunnen we ons, als de wind loeit en de golven met grote kracht op de kust beuken, nog eens onbezorgd omdraaien in bed. Sinds jaar en dag heeft de zee geen vat meer gehad op het Zeeuwse landschap. De overstromingen van 1 februari 1953 daarentegen betekenden een dramatische metamor- Overal in Zeeland is het landschap getekend door het water. Vooral in Zuid-Beveland, maar ook op andere Zeeuwse eilanden zijn de sporen die het zeewater trok duidelijk waar te nemen. Walcheren vormt in dat opzicht een uitzondering. Het is in de vorige eeuw dan wel voor een groot deel overstroomd geweest, maar dit was het gevolg van geal lieerde bombardementen op de zee dijken, tijdens de Tweede Wereld oorlog, met als doel het saboteren van de activiteiten van de Duitse bezetter. In de rampnacht van 1 februari 1953 braken de Zeeuwse dijken op meerdere plaatsen door. Een zware noordwester storm stuw de het Noordzeewater op tot gevaarlijke hoogten en zette de dij ken onder zware druk, tot zij het begaven. Met grote kracht perste het water zich door de ontstane kolkgaten en in het land erachter ontstonden diepe kraters. Zij vor men de directe sporen die de water snoodramp achterliet. Middelen om de schade aan de dijken weer in de oude staat te herstellen waren in veel gevallen niet voorhanden. Nieuwe stukken dijk werden om de gaten heen gelegd. Den Inkel, bij Kruiningen, is zo'n 'doorbraakweel'. Ook na overstromingen van vóór die van '53 werden zeeweringen op die manier hersteld. Na De Ramp bleek, dat er niet alleen veel zand achter de doorge broken dijken was verdwenen, maar dat het water ook nog eens allerlei ongewenst materiaal had afgezet, zoals schelpen. Het gevolg van dit alles was, dat de bodem op deze plaatsen ongeschikt was geworden voor de landbouw. In plaats daarvan werden bomen aan geplant. Deze boden een mooi, fris aanzien en de nieuw ontstane bossen kon den worden benut voor recreatied oeleinden en bosbouw. De verwoes tingen in het landschap waren zo omvangrijk en ingrijpend, dat uit gestrekte gebieden compleet moes ten worden heringericht: ruilverka-' veling en schaalvergroting gaven het landschap vervolgens een totaal ander aanzien. De grillige invulling ervan en de oorspronkelijke, natuurlijke lijnen verdwenen en voor vele Zeeuwen zal de aanblik van het verwoeste en vervolgens herschapen landschap die zijn geweest van een andere planeet. Dat de herinrichting ten koste is gegaan van veel landschappelijke charme hoeft geen betoog. De voor Zuid-Beveland bijvoor beeld zo typerende kleine kaveltjes met hun meidoornomheiningen en de vele romantische, slingerende polderweggetjes verdwenen voor goed. Aan het uitwissen van eeu wen van landschapshistorie zijn dus zowel de natuur als de mens, met zijn bulldozers, schuldig. Ook voor de flora en fauna had de water snoodramp de nodige gevolgen. Vele bomen legden het door het hoge zoutgehalte van de bodem af. Typische bosvogels, zoals de ekster en de kraai, voelden zich in de voorheen door bomen gesierde gebieden niet langer thuis en ble ven er tot ver in de jaren '60 een zeldzaamheid. Het geniale Deltaplan, dat voorzag in de oplossing van een aantal nij pende veiligheidsvraagstukken, had ondermeer tot gevolg dat het eilandrijk dat Zeeland ooit was, werd ontsloten. Voorheen geïso leerde gebieden werden veel gemakkelijker toegankelijk voor 'de buitenwereld' en Zeeland werd meer en meer opgestuwd in de vaart der volkeren. Het massatoerisme deed zijn intrede, evenals de indus trialisatie, Zonder twijfel hebben deze ontwikkelingen de Zeeuwen de nodige zegeningen gebracht. Schaduwzijden ervan zijn het ver dwijnen van een stuk Zeeuwse eigenheid, drukte op de wegen en een toenemende druk op natuur en milieu. Stuk voor stuk zaken die, om de leefbaarheid van Zeeland voor zowel mens, flora als fauna nu en in de toekomst te waarborgen, vragen om voortdurende zorg- en waakzaamheid. toen het geluid van de radiowagen in de straat. De bewoners werden gewaarschuwd en de stem uit de luidspreker vertel de dat de binnenstad vol water stond. „Vrijwel op hetzelfde moment stond mijn oom aan de deur, die ook bij marine was, om mijn vader op te halen. Zij zijn met FOTO: DERT FOTOGRAFIE roeibootjes de binnenstad ingegaan om de mensen uit hun huizen te halen. Ook onze opoe." De vrees van Suzanne Florusse was niet ongegrond geweest. Het water nam meedogenloos bezit van haar woning. „Na de overstroming raak te opoe slecht ter been", vertelt haar kleindochter. „De schrik was letterlijk en figuurlijk in haar benen geslagen." Janny herinnert zich de verhalen van haar vader nog goed. „De over stroming en de hulpacties waren bij ons jaren het gesprek van de dag. Bijvoorbeeld het verhaal van de fotograaf die weigerde om de mari nemensen door zijn winkel te laten. „Fotograaf Dert zat toen aan de Nieuwendijk en via zijn winkel konden de marinemensen zien hoe de situatie in de Nieuwstraat was, maar hij wilde mijn vader en zijn collega's niet door de winkel heb ben, want dan zouden ze alles onder de modder lopen!" De Ramp heeft grote indruk op Jan ny gemaakt en zeker bij slecht weer komen de herinneringen terug. „Er zijn beelden die je nooit meer kwijtraakt. Op Walcheren zijn er gelukkig maar weinig mensen omgekomen in de ramp, maar zo verdronk bij ons in de stad wel Wil lem de schoenmaker in zijn souter rain Ik zie die man nog steeds voor me, ineens was hij er niet meer. Janny is na al die jaren nog steeds bang voor storm. „Ik heb jaren een vluchttasje in huis gehad, als er wat zou gebeuren had ik al mijn waarde volle spulletjes bij elkaar. Dat tasje heb ik nu niet meer, maar ik blijf wel op als het erg hard waait. En het klinkt misschien heel gek, maar ik heb altijd het idee dat het nog een keer gebeurt." WALCHEREN - De stormvloed van 1953 veroorzaakte op Walcheren met name heel wat materiele schade. Nog her stellende van de inundatie van 1944 liep een deel van Walcheren tijdens de ramp nacht opnieuw onder water. De dijken waren niet hoog genoeg voor het extreem hoge waterpeil. Op diverse plaatsen stroomde het water over de dijken heen en ont stonden er gaten in de dijken. Ook de duinen konden het water niet weren, vooral het duin bij het waterwingebied liep flinke schade op. In Domburg werd een groot gedeelte van het duin afgeslagen en op het strand zelf verdwenen de strandhuisjes in de razende storm. Ook de Westkapelse Zeedijk moest er aan geloven, de nog maar pas aangebrachte nieuwe beglooiing liep fikse schade op. Het water dat over de Vlissingse boulevard sloeg zette een deel van de binnenstad blank. En als gevolg van overstro mingen van de Veersedijk en de dijk van de Suzannapolder hield het land rond Amemuiden en Kle- verskerke het ook niet droog. Door het gat in de Poldersedijk kwam heel Kleverskerke onder water te staan. Alle bewoners werden door de brandweer en vrijwilligers geëva cueerd. Ook het omliggende land van Amemuiden kwam blank te staan en een groot deel van het dorp zelf liep vol waardoor talloze woningen werden beschadigd. De waarschuwing van het KNMI De Stormvloedkering Oosterschclde in aanbouw. werd 31 januari met recht serieus genomen. Op Walcheren waren de dijkwachten al paraat en de schui ven in de waterkeringen Vrouwen polder en Nieuwland werden pre ventief gesloten. Onderhoudsaan- nemers, militairen, de Nederlandse Heidemij, de Schelde en vele vrij willigers werden gemobiliseerd om de strijd tegen het water aan te gaan. De gevolgen van de storm konden zij echter niet voor heel Walcheren beperken. Al in de rampnacht zelf en de dagen daarna werden gaten en weggeslagen stuk ken van dijk en duin gevuld met zakken. Op veel dorpen werd de schooljeugd ingezet om de zakken te helpen vullen. Het echte herstel ging gepaard met enorm veel geld. Geld dat niet Wet op Deltahoogte brengen van Wenkapelse zeedijk. FOTO. JAAP W'OLTERBEEK FOTO: JAAP WOLTERBEEK altijd direct voor handen was. De grootste investeringen voor het herstel kwamen van rijkswege. Voor de uitvoering werd de Dienst Dijkherstel in het leven geroepen. Het eerste Deltawerk (het op Del tahoogte brengen van de dijken) was de aanleg van de dijk Zoutelan- de in 1957. Een andere veiligheids maatregel was de afsluiting van het Veerse Gat in 1961. In eerste instantie was het de bedoeling dat ook de Oosterschelde met een dam zou worden afgeslo ten, maar na veel protest en discus sie over de nadelige gevolgen van een dam voor flora en fauna besloot de regering in 1975 om een storm vloedkering met beweegbare schui ven te bouwen. Zo werd de veilig heid gewaarborgd en de natuur gespaard. Pas in 1987 werd de Westkapelse zeedijk op hoogte gebracht. Waar mee Walcheren veilig zou zijn. Recentelijk onderzoek van de tech nische adviescommissie waterke ringen doet deze stelling echter wankelen. Volgens dit onderzoek zou de kust bij Domburg mogelijk niet bestand zijn tegen extreem hoge waterstanden tijdens heftige noordwester storm. De Deltanorm zoals vastgesteld na de water snoodramp zou volgens het onder zoek niet meer afdoende zijn. Het ministerie van Verkeer en Waters taat maakte begin dit jaar in een uitzending van Zembla bekend de resultaten van het onderzoek te zul len checken en na te gaan of de bevindingen kloppen. Noodnet zendamateurs 01-02-2003 'Koudekerke, Neeltje Jans, Vtissingen, Ouwerkerk, Oude Tonge, Wiihelmina- dorp, Terneuzen, Nieuw-Vossemeer en op Voorne-Putten. De Verenigde Radiozendamateurs Water snoodramp Herdenking 2003 (VRWH2003) zullen op 1 februari 2003 24 uur in de lucht zijn met radioamateur- verkeer. Deze stations zullen voornamelijk opereren op de frequentieband, die ook in p 7 953 in gebruik was als zogenaamd "noodnet", de 80 meter band op en rond de 3700 kHz. Als de omstandigheden het toelaten zal ook gewerkt worden op de zogenaamde kortegolfbanden, waarbij geprobeerd zal worden verbinding te maken met geëmigreerde Nederlanders uit het voormalig rampgebied, thans woon achtig in Canada, AmerikaAustralië en Nieuw-Zeeland. Toneelvoorstelling Stormkracht 01-03-2003 t/m 21-06-2003 Zeeland Theater Kwark heeft voor de leerlingen van de groepen 7 en 8 van de basisscho len en de bruggroepen van het voortgezet onderwijs een educaUeve thèatervoorstel- ling ontwikkeld. In de goed doordachte productie 'Stormkracht' weet Kwark een sfeer te treffen die geen afbreuk doet aan de soberheid, waarmee het project Delta 2003 de tragische gebeurtenissen tijdens de watersnoodramp van 1953 herdenkt. De theatervoorstelling maakt deel uit van het Onderwijsproject Delta 2003. Concert. Herdenkingscantate 03-02-2003 Stellendam Koninklijke Christelijke Zangersbond De koren van de "Koninklijke Christelijke Zangers Bond" en daarvan de kring Flak- kee een herdenkingsconcert geven 3 februari een concert in de Hervormde kerk van Stellendam. Als gastkoor is het kamer koor "Magnificat" uit Middelharnis aanwe zig, ook is er medewerking van sopraan Marijke Nieuweweg. In totaal zijn er 120 koorleden aanwezig. Organist is Paul Kie- J vit. Er wordt een herdenkingcantate uitge- voerd, die speciaal voor deze koren is gecomponeerd door Arie Keijzer. Deze componist en organist is geboren in Nieu- 5 wejTonge en heeft ook zelf de ramp van 1953 meegemaakt. Concert, Herdenkingscantate 01-02-2003 Oude-Tonge, Nederlands Hervormde Kerk De koren van de "Koninklijke Christelijke Zangers Bond" en daarvan de kring Flak- kee geven 1 februari 2003 om 20.00 een herdenkingsconcert in de Nederlands Her vormde kerk van Oude-Tonge. Als gast koor is aanwezig het kamerkoor "Magnifi cat" uit Middelharnis, ook is er medewer- king van sopraan Marijke Nieuweweg. Organist is Paul Kievit. Er wordt een her denkingcantate uitgevoerd, die speciaal voor deze koren is gecomponeerd door Arie Keijzer. Deze componist en organist is geboren in Nieuwe-Tonge en heeft ook zelfde ramp van 1953 meegemaakt. In de fff cantate is de gehele beleving zoals hij dat heeft meegemaakt hoor- en voelbaar. De componist heeft ook de algehele leiding van de avond. Concert, herdenkingsconcert 07-02-2003 Oude-Tonge, R.K. Kerk O.L.V. Hemelvaart Fanfareorkest 'Vooruit' en Oecumenische Werkgroep Oude-Tonge Goeree-Over- flakkee geven deze dag een gezamenlijke uitvoering ter herdenking van de water snoodramp. Het concert begint om 20 uur. Onthulling monument, boekpresentatie en bijeenkomst van oud-militairen 12-04-2003 Oude Tonge De Koninklijke Marine herdenkt op 12 april 2003 de militaire deelname aan de watersnoodramp 1953 met een bijeen komst in Oude Tonge. Tijdens deze bij eenkomst wordt een boek gepresenteerd dat is uitgegeven door het Instituut Mari tieme Historie. Auteur is de heer Van Geneste, oud-woordvoerder van de Koninklijke Marine. Kolonel b.d. Hameete T heeft een stichting in het leven geroepen om een monument ter ere van de hulpver leners op te richten nabij het gemeente huis van Oostflakkee, Oude Tonge. Dit monuiment zou 12-04-2003 onthuld moe ten worden. Het is nog met geheel duide lijk, of deze actie daadwerkelijk gaat plaatsvinden, omdat de initiatiefnemer afhankelijk is van subsidies Herdenkingsbijeenkomst te Kruiningen 01-02-2003 Kruiningen: gemeentehuis en Johanneskerk In Kruiningen wordt 1 februari een her- denkingsbijeenkomst gehouden. Het gemeentehuis is open vanaf 18.00 uur. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in de johanneskerk. Na de bijeenkomst bestaat er gelegenheid om kransen en bloemen te leggen bij het beeld van Jan Wolkers en is het gemeentehuis weer open voor ont moeting.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 6