De Ramp in de ogen van kinderen 'Overal waar ik keek was water' EVENEMENTEN SCHOUWEN-DUIVELAND mam^^tÊÊÊÊÊÊBÈÊSÊmÊlÊÊÊÊÊÊÊk KINDEROPSTELLEN UIT 1953 EN DE MENlNQ VAN KINDER! X m SCHOUWEN-DUIVELAND - Kinderen schreven geschiedenis in de ramptijd van 1953. Ze schreven in keurig handschrift hun opstel over de watersnoodramp. Misschien kregen ze ook wel een cijfer voor 'net schri jven'. Net schrijven over een overweldigende gebeurtenis. Over het moment dat je kinderwereld instort. Vertellen dat je ziet, dat je ouders radeloos zijn omdat het water ieder minuut verder stijgt. Kinderen van de Evacuatieschool in Renesse schreven geschiedenis. De opstellen van klas 6,7 en 8 van schooljaar '53/'54 werden bewaard en gebundeld. Ze leveren nu een uniek stukje geschiedenis op. Door Anja Romijn sjCe- Op zaterdag op 31 januari 1953 hing er al een angstaanjagende dreiging in de lucht. Iedere Zeeuw die opgegroeid was langs de water kant bespeurde het. Het water stroomde niet goed terug met eb en daarbij loeide een zware storm. Het ging niet göed, maar nie- rfland durfde dat rechtstreeks uit te spreken. Mannen liépen zorgelijk l#igs de waterkant. Vrouwen en kinde ren hieven in huis, want de kinderen zouden van de straat afwaaien, zo geweldig ging de storm te keer. 's Nachts, twee dagen na volle maan, werd om 5.00 uur spring- vloed verwacht. De storm woedde met windkracht 11 en 12 uit het noordwesten. Qp sommige dorpen liep het water ofrer de vloedplanken heen. Uit voorzorg waren ze in de dijkcoupu- res geplaatst. Wie had dat ooit mee gemaakt, dat het water over de vloedplanken heen stroomde? Het water bleek niet te keren en met een immense oerkracht baande het zich een weg door het Zeeuwse land. „De avond viel en de wind nam nog meer toe, het stormde gewoon. De pannen klapperden op het dak. Tegen vier uur in de morgen werd er op de luiken gebonsd. Mijn vader ging cy/h-e^£yi' Femke de Jonge, Richard Kosiense, Ylonka Linden, Tom Boot en Bjnm Ummels hebben de spannende opstellen uit 1953 over de Ramp gelezen. Dat geldt ook voor Johtm Hart die niet aanwezig was toe nde foto werd gemaakt FOTO Marieke M andemaker yiyzrer de naar beneden en deed de deur open. Ze zeiden tegen hem, dat hij moest komen, want het water stond zo hoog, dat de dijk wel door kon breken. Mijn vader ging eens op de dijk kijken en weldra kwam hij terug met het bericht: het water staat zo hoog, zo heb ik het nog nooit gezien," schreef Loe Louwerse in zijn opstel. Iman den Boer schreef: „Het was zondagmorgen 1 februari. Mijn opa kwam me wakker maken. Hij zei: Sta gauw op, want dijk bij de Schelphoek is doorge broken. Ik stond natuurlijk gauw op. Ik ging naar beneden en daar zaten mijn vader en moeder en mijn broertje. We gingen eten. Toen we gegeten hadden, gingen we alle spullen naar boven doen." In de meeste opstellen wordt H. de Jonge genoemd als degene die hen waarschuwde. Aanzegger De Jonge liep langs de huizen en wekte de gezinnen met het bericht vol ramp spoed: „Wakker worden! De dijken zijn doorgebroken!" Willy Steen- land schreef: „We zaten voor de ramen te kijken. Toen zei Hanna: Kijk eens wat een mist. Toen zei mijn moeder: Er lopen allemaal koeien en paarden over de weg. Daar kwam een man voorbij en mijn vader vroeg: Wat is er aan de hand? En de man zei: Weet je dat niet? De dijk is doorgebroken. Hanna en mijn moeder brachten de stoe len en tafels naar boven." Jannie Bezuijen schreef: „Het paard, het varken, de konijnen, de kippen en alle andere dieren werden in de schuur gedaan. Toen moesten we naar boven, want het water stond al op de tramrails. Zo ging de nacht voorbij, terwijl het water rond het huis klotste, 's Maandags kapte vader een gat in het dak en hees daar een wit laken door. Dinsdag ochtend zweefde er een helikopter boven ons huis. Er werd een lus aan een stalen draad naar beneden gela ten." Ze vertelt hoe haar familie naar boven werd gehesen. Op het moment dat haar vader boven het,Johan. water hing, brak de draad. „Geluk kig kon hij nog worden gered." Femke de Jonge, Richard Kostense, Ylonka Linders, Johan Hart, Tom Boot en Bjom Ummels hebben de spannende opstellen uit 1953 over de Ramp gelezen. Ze zijn leerlingen van openbare basisschool Het Meetje in Ellemeet.. „Twee broers van mijn opa hebben toen een opstel geschreven," vertelt Ylonka. „Ik vraag nooit naar de ramp. Ik wil het misschien niet weten. Ik vind het zo zielig voor al die dieren en mensen. Daar wil ik eigenlijk niet te veel aan denken. Het is te ver drietig." Femke vertelt dat haar oma 9 jaar was met de Ramp en dat zij boeken heeft, die Femke wel eens mag bekijken. De kinderen verwonderen zich erover dat de mensen eerst nog gingen eten. „Als er brand is ga je ook niet eerst eten," vindt Femke. Dat de mensen de ernst van de situatie aanvanke lijk niet doorhadden vinden ze ech ter wel begrijpelijk. Richard vindt het erg, dat de men sen eerst de Tweede Wereldoorlog mee moesten maken en toen ook nog de Watersnoodramp. Tom: „Ik vind het zo zielig dat het midden in de nacht gebeurde, zo in het don ker." Bjom vindt het slim, dat ze witte lakens uit de ramen hingen om op te vallen bij de redders. Eén ding zouden ze terug willen uit die tijd, namelijk het trammetje dat voor de Ramp over het eiland reed en dat genoemd wordt in de opstel len. De kinderen voelen zich veilig en denken niet dat er hier nog zo'n ramp kan gebeuren. „Het Delta plan is bedacht en de dijken zijn nu heus wel stevig genoeg," meent ZIERIKZEESE BRACHT VERHALEN QEZIN BIJ ELKAAR JS SCHOUWEN- DUIVELAND - Bijna vijftig jaar na de Watersnoodramp kunnen vele Schouwen-Duivelanders nog steeds niet praten over de dingen die ze toen meemaakten. Evenals als de kinderen Deurloo uit Oosterland zagen ze overal om zich heen water, met daarin drijvend meubels, kadavers en soms lijken. Maartje Stuut-Deurloo uit Zierik- zee schreef de verhalen van haar broers en zussen op en bracht ze samen in een boek. 'Overal waar ik keek was water'. Door Wil Obbink Het gezin Deurloo woonde ten tijde van de ramp aan de Sint-Joostdijk in Oosterland. Maartje was net drie en een half en kan zich uit die tijd heel weinig herinneren. "Mijn ouders hadden een meubelwinkel met werkplaats en van de acht kin déren woonden er nog zeven thuis. Ik was de jongste." Iri de jaren na 1953 werd in het gezin weinig over de ramp gespro ken. Moeder Deurloo vertelde wel eens wat, maar Maartje was te klein dit te begrijpen. Nu moeder het niet meer vertellen kan wordt het item slechts sporadisch aangekaart. "Tijdens verjaardagen, vooral die van Cor op 31 januari, worden soms herinneringen opgehaald aan de tijd dat het huis omringd was door het water. Maartje luisterde tot nu roe en vroeg zich af wat er werkelijk omging in de hoofden van haar broers en zusters. "Verbaal waren er gfen emoties, maar ik voelde de spanning." De Zierikzeese liep al een poos rond met het idee de verhalen op te schrijven. "Het was nu of nooit met de vijftigjarige herdenking van de ramp in het vooruitzicht. En nu konden al mijn broers en zussen het nog vertellen. Tegen de tijd dat de ramp weer grootschalig herdacht wordt zijn we tien jaar verder. Wij zijn van de laatste generatie die het heeft meegemaakt en kan opschrij ven." Een andere reden was dat Maartje nog nooit een boek zag waarin de ervaringen van mensen staan beschreven van de ramp tot heden. "Mij interesseert hoe het verder ging met die mensen en hoe ze de ramp verwerkt hebben". Maartje vroeg haar broers en zussen om medewerking en Adrie zegde die op een gegeven ogenblik toe en kwam met zijn verhaal. "Toen ging ik ervan uit dat de rest ook wel luk ken zou." Het boek beschrijft de ervaringen van de elf mensen die vluchtten op een zolderkamertje. Adrie (20) bracht meubelen weg naar de hoger gelegen westhoek van het eiland en zag bij de Schelphoek dat het reeds hoog water was tijdens eb. Hij ver trouwde er op dat de dijkwachters dit ook gezien hadden en zouden reageren als het nodig was. Cor was op zaterdag negen jaar geworden en had een prachtig cadeau gekregen: een echte bouw doos. Hij mocht zijn cadeau niet meenemen naar zijn slaapkamer boven, maar moest het beneden op de schoorsteenmantel zetten. In de daaropvolgende nacht kwam het water en Cor heeft zijn bouwdoos nooit meer gezien. Beter verging het wat dat betreft Adrie, die in die tijd zijn hondje Jippie twee keer kwijtraakte en terugvond. In de dagen dat het gezin Deurloo in het zolderkamertje zat was het huis omringd door het zoute en koude water. De omliggende huisjes zakten een voor een in en ze vroegen zich af wanneer hun huis aan de beurt was. Ze waren onzeker, wanhopig, rade loos en machteloos. Drinkwater en voedsel werden schaars. Het water kwam steeds hoger, van alles dreef in en om het huis. De etalageruiten waren met veel lawaai gesprofigen en door de openingen zwommen gillende var kens naar binnen, die wanhopig probeerden houvast te krijgen. Het water kwam hoger en de varkens werden stil. Het huis deinde heen en weer. Net op tijd werd het elftal gered. Het boek volgt de familieleden in de tijd na de ramp, tijdens de eva cuatie en na de terugkeer. Ook positieve gevolgen van de ramp komen aan de orde. De ramp veranderde veel aan het leven op het eiland. Behalve alle verdriet en vernietiging bracht ze ook open heid. Mensen die geëvacueerd waren leerden ideeën, en soms ook een partner, kennen buiten Schou wen. De Deltawerken werden gere aliseerd en het eiland raakte uit haar isolement. De 'Hollandse' partners zorgden voor nieuw bloed, En dat was geen overbodige luxe. Maartje schreef de verhalen van op van haar broers en zussen en vond er foto's bij in een album van een broer. Een nichtje zorgde, samen met haar partner, voor de lay-out. Theo Spinnewijn van Boekhandel De Vries in Zierikzee gaf het boekje in eigen beheer uit en ook Commu nicatiecentrum De Vries werkte volledig mee. De broers en zussen ontvingen de eerste exemplaren in het restaurant 'De Vier Bannen'. Het boek is te koop bij de boekhan dels, o.a. Boekhandel De Vries in Zierikzee. 31-01-2003 Zierikzee, Nieuwe Kerk. Het Zeeuws Orkest en het Zeeuws Phil- harmonisch Orkest werken mee aan de uitvoering van het Requiem 1953,. dat Douwe Eisenga uit Middelburg heeft gecomponeerd in opdracht van het Zee land Nazomer Festival. Het Requiem 7 953 duurt 70 minuten en bevat 9 delen ter nagedachtenis aan de getroffenen van de watersnood. Tentoonstelling 'Strijd tegen hel water' Zierikzee tijdens de ramp 01- t/m 8 2 2003 Zierikzee, Stadhuismuseum Het Stadsmuseum te Zierikzee. aan de Meelstraat 6, exposeert in de week van 1 tot en met 8 februari foto's, objecten en archiefmateriaal met betrekking tot de ramp. Deze expositie is gratis toegankelijk en dagelijks te bezichtigen van 12 tot 17 uur. Later in het jaar, van 7 mei tot en met 31 oktober, is de expositie nogmaals te zien. Dan gelden echter de reguliere ope ningstijden en toegangsprijzen van het Stadhuismuseum. 01-07-2003 Zonnemaire, haven Bommenede In de polder bij Zonnemaire is een toneel stuk te zien over de watersnoodramp van 1953 Bij een zware stomi braken de Zeeuwse dijken. Meer dan 1800 mensen kwamen om en vele duizenden werden dakloos. Ook Zonnemaire stond onder water. Nu wordt er het verhaal verteld van twee mensen die De Ramp hebben meegemaakt, en nog elke dag worden achtervolgd door herinneringen. 01-02-2003 Ouwerkerk. Caissons en Nieuwerkerk: dorpshuis en begraafplaats. Het gemeentebestuur vari Schouwen-Dui- veland legt op 1 februari 2003 's morgens omstreeks 9.30 uur een krans bij het nieu we monument bij de caissons te Ouwer kerk. In Nieuwerkerk wordt vervolgens een herdenkingsbijeenkomst gehouden waaraan burgerlijke en kerkelijke organi saties een bijdrage zullen leveren. Aan sluitend gaat het gezelschap in stille tocht naar de begraafplaats in Nieuwerkerk om kransen en bloemen te leggen bij de gra ven van de slachtoffers van de water snoodramp. In de verschillende kernen van Schouwen-Duiveland vinden op deze ochtend ook herdenkingsplechtigheden plaats. Excursies en wandelroutes 01-01-2003 t/m 31-12-2003 Boswachterij Schouwen-Duiveland In de loop van 2003 zullen diverse excur sies en rondwandelingen van Staatsbosbe heer worden aangepast aan het thema voor 2003: wederopbouw na de water snoodramp. Het doel hiervan is wande laars met een andere blik naar de omge ving te laten kijken. Dit is met name inte ressant ter plekke van de grote littekens van de ramp (Schelphoek, Dijkwater en krekengebied Ouwerkerk). Tentoonstelling. Expositie en activiteiten in het kader van Boomfeestdag. 26-03-2003 Bezoekerscentrum Westerschouwen Staatsbosbeheer In het bezoekerscentrum van Staatsbos beheer op Westerschouwen besteedt een tentoonstelling aandacht aan de wederoph bouw van het landschap na de water snoodramp. De tentoonstelling wordt geopend op Boomfeestdag (26 maart). Staatsbosbeheer eft de Dienst Landelijk Gebied <DLC> werken aan plannen voor evenementen tijdens Boomfeestdag 2003 in en rond het Bos van de Toekomst in Schuddebeurs. Ook worden speciale les kisten ontwikkeld. De rode draad bij al deze activiteiten is de wederopbouw van het landschap na 1953. Stille tocht en herdenking 1-2-2003 Kats Vanaf 17.30 uur verzamelen de belang stellenden zich in dorpshuis 'De Vriend schap' te Kats, vanaf waar de fakkeltocht naar de begraafplaats. Vertrekt. Aldaar wordt een herdenkingsplechtigheid gehouden. Hierna lopen de deelnemers van de stille tocht langs de graven, leggen eventueel eigen bloemen neer en keren terug naar dorpshuis. Daar wordt om ongeveer 18.25 uur de stoet ontbonden. 29-11-2002 t/m 31-01-2003 Zeeland Vanaf vrijdag 29 november start Omroep Zeeland een tiendelige documentairese rie, met als titel 'Boven Water' over de watersnoodramp 1953. De laatste afleve ring valt op 31 januari 2003. In 10 afleve ringen - ieder met een eigen thema - ver halen mensen over de ramp. Iedere vrij dag om 18.39 uur en 19.17 uur. Moortje Stuut-Deurloo (midden) tussen broers en zussen aan wie ze het exemplaar van 'Overal waar je keek was water' overhandigde. FOTO Marieke Mandemaker

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 2