Blanke bastions Een sociale sneldenker Loopbaan jg nrc handelsblad Woensdag 29 januari 2003 wie is waar Cateraar wil meer kantines Overal waar bedrijfskantines zijn wordt geklaagd. Over de kwaliteit van het eten, over her aanbod en over de prijs. „De kwaliteit van het eten is onze verantwoordelijkheid, op die andere twee hebben wij weinig invloed", zegt Hans Jacobs (46), sinds 1 januari voor zitter van de directie van cateraar Al- bron, waar veel bedrijven hun catering aan hebben uitbesteed. „De bedrijven die ons inhuren bepalen zelf hoe groot het assortiment is en in hoeverre ze de kantine willen subsidiëren. Dus als ze bezuinigen op de kantine, gaan onze prijzen omhoog." Jacobs, die al langer voor Albron werkt, gaat proberen kan tines die door bedrijven zelf worden ge ëxploiteerd over te nemen. „De meeste grote bedrijven hebben hun catering al uitbesteed, maar er zijn nog genoeg middelgrote bedrijven met een kantine in eigen beheer." Door schaalvoordelen kan Albron de catering volgens Jacobs goedkoper aanbieden. Albron Catering, dat 3.500 werknemers heeft, had vorig jaar een omzet van 248 miljoen euro. Meer dan alleen schroeven Koninklijke Nedschroef, fabrikant van moeren, bouten en schroeven, heeft Chris Merger (52) tot bestuursvoorzit ter benoemd. „Ik geef toe, bouten en schroeven, dat klinkt niet erg sexy", zegt Merger, die al tien jaar in de raad van bestuur van de beursgenoteerde onderneming uit het Brabantse Hel mond zit. „Maar wat wij doen, is veel breder dan je zou verwachten. Wij zijn gespecialiseerd in bevestigingsmidde len voor de auto-industrie en op dat ge bied verkopen wij praktisch alles watje kunt bedenken." Mergers klanten - „zo goed als de hele Europese auto- industrie" - vragen daar ook om: die willen zaken doen met één leverancier. „Dus wat wij zelf niet maken, kopen we in en verhandelen we. Hele stan daard bouten en schroeven importeren we bijvoorbeeld uit Taiwan, omdat die daar goedkoop gemaakt worden." Mer ger is niet van plan ingrijpende veran deringen door te voeren bij Nedschroef. „Die hebben we net achter de rug." In 2001 boekte Nedschroef op een omzet van 283 miljoen euro 2 miljoen verlies. Inmiddels staat het bedrijf er, na sane ring van de kosten, het sluiten van twee fabrieken en het schrappen van 180 ba nen, weer beter voor. Merger: „Terwijl de auto-industrie heel conjunctuurge voelig is, blijven wij nu juist heel sta biel." Levensduur van hout verlengen Palletbouwer Kees Faber (61), directeur van de Faber Halbertsma Groep, de grootste fabrikant van houten pallets in Europa, wordt voorzitter van het Platform Hout. Het platform behartigt de belangen van het bij de bos- en hout keten betrokken bedrijfsleven. „Hout is een prachtig, natuurlijk product, dat niet verloren mag gaan", zegt Faber. Is daar sprake van dan? „Op zich niet, maar hout is onze grondstof, dus het is voor ons van levensbelang om die veilig te stellen." Het Platform Hout verenigt timmerfabrikanten, de papier- en kar tonindustrie, houthandelaren en de palletindustrie, de sector waar Faber zelf uit afkomstig is. „Wij zijn met de houten pallets bijvoorbeeld heel ver in het verlengen van de levensduur van hout. Kapotte pallets komen weer bij ons terug, zodat we die kunnen repare ren en ze weer opnieuw gebruikt kun nen worden." In principe heeft hout volgens Faber drie 'levens': eerst als massief hout, daarna in de vorm van houtsnippers en ten slotte als brand stof. „Hout kun je heel goed recyclen." Weer een bijbaan voor Hermans Oud-minister van Onderwijs Loek Her mans (51) is sinds 1 januari president commissaris van afvalverwerker DAR uit Nijmegen, de stad waar hij zijn po litieke carrière ooit begon als gemeen teraadslid. Hermans, die eerder Kamer lid (WD), burgemeester van Zwolle en commissaris van de koningin in Fries land was, werd vorig jaar al voorzitter van het Nederlands Uitgeversverbond. Hij staat ook op kandidatenlijst van de WD voor de Eerste Kamer. jochen van barschot personalia@nrc.nl Wie is Michiel Boersma Foto Flip Franssen Een snelle denker die gericht is op het resultaat, maar tegelijkertijd een heel sociaal mens. Zo omschrijven vrienden Michiel Boersma (55), de nieuwe be stuursvoorzitter van energiebedrijf Es- sent. „Michiel is een hele snelle denker, die zijn blik op het resultaat gericht houdt", zegt Erik Vollebregt, oud collega van Boersma en tegenwoordig hoofd van Shell Technology Ventures. „Hij kan heel snel en gestructureerd door een probleem heenlopen en hij loopt niet blind achter een idee aan", zegt Vollebregt, die Boersma al 15 jaar kent. De eigenschap kan af en toe echter leiden tot ongeduldigheid, bijvoor beeld bij een partijtje golf. „Hij heeft niet echt het geduld voor het spel, wat vaalt geestig is, hij is meer tijd kwijt met ballen zoeken dan met het spel", vertelt Vollebregt. Boersma is per 1 januari begonnen bij Essent en zal na een inwerkperiode de scepter in mei overnemen van Kees Wie- chers, die met pensioen gaat. Een energieman is Boersma al wel, al hoewel de stroommarkt nieuw voor hem is. Na zijn studie aan de Techni sche Universiteit van Eindhoven trad hij in 1972 in dienst van de Koninklijke/ Shell Groep en hij bleef, behalve een korte uitstap midden jaren zeventig om te promoveren, het bedrijf trouw, zoals zoveel werknemers van Shell. Ria Oomen leerde Boersma beginja ren zeventig kennen toen ze samen on derdeel uitmaakten van een groep die probeerde een christen-democratische jongerenorganisatie op te zetten, de voorloper van de huidige jongerenafde ling van het CDA. „Elke week hadden we vergadering in Utrecht. Ik kwam uit Roermond en Michiel stapte in Eindho ven in", vertelt de Europarlementariër van het CDA. „Ik verhuisde dan altijd naar de tweede klasse omdat ik dacht dat hij geen eerste klasse kaartje had en hij stapte in de tweede klasse omdat hij ervan uitging dat ik een kaartje voor de ze klasse had. We hebben minstens een halfjaar in de tweede klasse gezeten tot dat een conducteur ons op een gegeven moment vroeg of we soms dachten dat er geen plaats was in de eerste klasse", lacht Oomen. Oomen en Boersma hielden contact met elkaar, ook toen Boersma het labo ratorium van Shell in Amsterdam in 1981 verruilde voor het Zuid-Franse Berre, waar hij werkte als senior techno logist. „Toen de verhuiswagen voor stond moesten ook de zakken steriel zand mee die hij had gekocht voor de zandbak van zijn zoon. Hij was er niet zeker van dat hij in Frankrijk het goede zand kon krijgen en wilde niet dat zijn kind in troep zou spelen. Hij is een piet je precies, maar erg zorgzaam en soci aal", aldus Oomen. Na de uitzending naar Frankrijk ging hij weer terug naar het Amsterdamse la boratorium waar hij in het manage ment werd opgenomen. Vanaf 1988 woonde Boersma en zijn gezin - hij heeft drie kinderen - vrijwel onafgebro ken in Londen, met een kort uitstapje naar Istanbul tussen 1995 en 1997. Boersma was tussen 1981 en 2000 onder meer chief executive officer van Shell Gas (LPG), hoofd strategische planning van Olieproducten en verantwoordelijk voor de activiteiten in Turkije. Sinds mei 2000 was Boersma weer te rug op het Haagse hoofdkantoor als president van Shell Global Solutions en nu dus Essent. Oomen is niet verrast dat hij na zoveel jaar van werkgever wissel de. „Hij is iemand die uitdagingen no dig heeft. Bij Shell had hij al zoveel din gen gedaan." Ook Vollebregt begrijpt dat zijn voormalige chef naar Essent gaat.,Hij liep al jaren mee in het top management bij Shell, ik heb er begrip voor dat hij aan het eind van zijn carriè re nog iets nieuws wil proberen." Ook in Nederland blijven was belang rijk voor Boersma. Zijn vrouw woont nog in Groot-Brittannië, het land waar de kinderen opgroeiden en studeren. Zij komt over nu Boersma een baan heeft waarbij hij in Nederland blijft, een stuk grond in Oosterbeek is al ge kocht. Het internationale leven bij Shell zal hij zo af en toe wel missen, aldus Boersma, die echter blij is dat hij nu 's avonds eens thuis is en niet zoveel tijd uit een koffer op hotelkamers hoeft te leven „zoals ik de helft van mijn werk zame leven heb gedaan". Heleen de Graaf Hoewel het aantal allochtone rechten studenten al een aantal jaren toeneemt, kom je ze na hun studie maar mondjesmaat tegen bij de rechtbanken en advocatenkantoren. De Raad voor de Rechtspraak maakt zich zorgen over de ondervertegenwoordiging van allochtonen in de magistratuur. Danielle Pinedo A d AH L JLh dvocate', antwoordde Hilal Benek (30) toen L haar tijdens een kringge sprek in de zesde klas van de lagere school werd gevraagd wat zij wilde worden. „Dat is héél moeilijk, Hi lal", antwoordde haar toenmalige leraar verontrust. „Dan moet je héél goed Nederlands kunnen." Moeilijk of niet, Benek zette door. En met succes. Na haar rech tenstudie werd de Turkse toegela ten tot de selectieve zesjarige op leiding tot rechter of officier van justitie in Zutphen. Ze werkt nu nog bij de rechtbank in 's-Herto- genbosch als rechterlijk ambte naar in opleiding (raio). Maar als alles volgens plan verloopt, wordt Benek over twee jaar als rechter be ëdigd. „Rechters zijn het klop pend hart van de juridische we reld", verklaart zij haar omme zwaai van de advocatuur naar de zittende magistratuur. „Ze be schikken over nóg meer kennis en inzicht dan advocaten." Ook de in Armenië geboren Dik- ran Sarian (38) werd in 1994 toege laten tot de raio-opleiding. Hij koos voor een loopbaan als officier van justitie en is sinds enkele jaren werkzaam bij het parket in Lely stad en Zwolle. Sarian spreekt van „een dynamisch en veelzijdig be roep" dat goed past bij zijn per soonlijkheid. Hij ontwikkelt on der meer beleid voor de aanpak van huiselijk geweld en voetbal vandalisme. Benek en Sarian behoren tot een select groepje allochtonen dat deel uitmaakt van de rechterlijke macht. Hoewel de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak (NVvR) niet registreert op nationa liteit, wijst een rondgang langs rechtbanken en parketten uit dat er in ons land tien tot vijftien al lochtone officieren van justitie werkzaam zijn en een handvol al lochtone rechters. Afgaande op het aantal rechterlijk ambtenaren in opleiding, zal hun aantal de ko mende jaren niet opzienbarend toenemen. Van de 150 raio's die sinds april 2001 de opleiding tot rechter of officier van justitie vol gen zijn vier van allochtone kom af, meldt Martin Groeneveld, se cretaris van de Raio-selectiecom missie. De Raad voor de Rechtspraak maakt zich zorgen over de forse ondervertegenwoordiging van allochtonen in de zittende en staande magistratuur. „Een van de onvolkomenheden van de rechter lijke macht is de eenzijdige sa- Vrijwel geen allochtone advocaten bij grote kantoren Aantal allochtone juristen bij de grote advocatenkantoren NautaDutilh 4 op 308 advocaten De Brauw B.lac(<stone Westbroek 1 op 250 advocaten Houthoff Buruma 3.op 213 advocaten AKD Prinsen Van Wijmen 1 op 175 advocaten CMS Derks Star Busmann Hanotiau 0 op 173 advocaten Allen Overy 0 op 144 advocaten Stibbe 1 op 143 advocaten Loyens en Loeff 4 op 140 advocaten Pels Rijcken Drooglever Fortuijn 2 op 129 advocaten Holland van Gijzen 0 op 128 advocaten NRC Handelsblad 02290103 Bron: Advocatenblad Illustratie Dick Klut menstelling", merkte raadsvoor zitter Bert van Delden vorig jaar in Het Parool op. „Zonder de dingen op een goudschaaltje te wegen, zou de rechterlijke macht een af spiegeling van de samenleving moeten zijn", concludeerde hij. In een strategische verkenning van de Raad is 'multiculturalisering' onlangs als agendapunt opgeno men. Een woordvoerder meldt dat er de komende jaren „gericht zal worden gezocht" naar gekwalifi ceerde allochtonen voor de rech terlijke macht. De in Marokko geboren Sadik Harchaoui (29), onderzoeker bij het Willem Pompe Instituut voor Strafwetenschappen, juicht het nieuwe beleid van de Raad toe. „Maar gemakkelijk zal het niet worden", voorspelt hij. „Veel zal afhangen van de hoogste bazen. Als je die eenmaal achter je hebt, kan er écht iets veranderen." En verder is het volgens hem nodig dat allochtonen zelf iets gaan on dernemen. Zoals netwerken in het leven roepen, die de werving van juristen vergemakkelijken. „Emancipatie begint van binnen uit." Binnen de advocatuur, waar naar schatting honderd allochto nen werkzaam zijn, bestaat zo'n netwerk al. Het werd in 1996 door advocaat Nazmi Türkkol (33) op gericht en telt zo'n veertig leden. Türkkol: „Het gaat om een net werk in de meest ruime zin van het woord. Twee keer per jaar organi seren we een informele bijeen komst waar advocaten van Turkse komaf gedachten en ervaringen kunnen uitwisselen." Beginnende advocaten uit minderheidsgroe pen hebben volgens de welbe spraakte Turkse jurist veel baat bij een eigen netwerk. „De meesten hebben geen toegang tot de regu liere advocatennetwcrken en moe ten veel moeite doen voor een sta geplek binnen de advocatuur. Een avondje in het café doet dan vaak wonderen." Zelf werd Türkkol na zijn afstu deren in 1993 begeleid door Ügur Sarikaya, de eerste Turkse advo caat in Nederland. Via het ministe rie van justitie, waar Türkkol een jaar als juridisch medewerker werkzaam was, kwam hij bij een middelgroot Amsterdams advoca tenkantoor terecht. Hij heeft nu een maatschap met twee Neder landers in dezelfde stad. Türkkol: „Hoe ik mij ertussen heb gewron gen? Door de publiciteit te zoeken. Waren er problemen rond de uit breiding van een moskee, dan bel de ik meteen de krant. Mijn kracht is dat ik de Turkse gemeenschap en taal goed ken. Dat heb ik weten uit te buiten." Negentig procent van Türkkols cliënten is van Turk se komaf of heeft affiniteit met Turkije. „Ze weten mij moeiteloos te vinden." Lang niet alle afgestudeerde ju risten vergaat het als Türkkol. Want hoewel het aantal allochtone rechtenstudenten al een aantal ja ren toeneemt - 'bijna eenderde van onze eerstejaars rechtenstu denten is allochtoon' meldt een woordvoerder van de Erasmus Universiteit - vindt het merendeel slechts met moeite een baan. Laat staan een baan bij een gerenom meerd advocatenkantoor. Bij de tien grootste kantoren - samen goed voor zo'n 1.800 advocaten - werken slechts zestien allochto nen, zo wees een inventarisatie van het Advocatenblad vorig jaar uit. „Het is een angst voor het anders zijn", concludeerde Famile Arslan (31), de eerste advocate met hoofd doek in Nederland, onlangs in de ze krant. „Mensen kiezen graag voor wat vertrouwd is." Het me rendeel van de allochtone juristen komt terecht bij een middelgroot advocatenkantoor. Een klein aan tal richt een eigen kantoor op. Toch zijn er ook lichtpuntjes. Want naarmate het aantal niet- westerse allochtonen toeneemt - het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) voorspelt dat het er in 2015 twee miljoen zullen zijn - wordt ook de vraag naar mensen die affiniteit met deze nieuwe doelgroep hebben steeds groter. Zo wordt advocaat Nazmi Türkkol steeds vaker gebeld door advoca tenkantoren die op zoek zijn naar een getalenteerde Turkse jurist in opleiding. Türkkol: „Als je als ad vocaat met die cultuur bent opge groeid, zo is de gedachte, ben je be ter in staat de belangen van Turkse cliënten te behartigen. En dus ne men ze een Turkse advocaat in dienst om bijvoorbeeld zaken over eerwraak te behandelen. Zo'n per soon kent en begrijpt de emoties en gevoeligheden. Hij kan ze daar door ook beter inzichtelijk maken voor een rechter." De Armeense officier van justitie Sarian is het niet eens met die stel ling. „Wat een onzin!", roept hij geërgerd. „Zo'n rechter of officier moet zich gewoon goed in het dos sier verdiepen - zo nodig met be hulp van een deskundige. Zoals hij zich ook in het dossier van een psy chiatrische patiënt verdiept. Of in het dossier van een voetbalvanda- list. Ik hoef toch geen psychiatri sche patiënt of voetbalvandaal te zijn om tot een afgewogen oordeel te komen?" Bovendien, zegt hij, suggereer je daarmee ook dat al lochtone juristen minder goed in staat zijn om zaken te beoordelen die autochtonen aangaan. „Ook dat lijkt mij een onzinnige stel ling." Voor rechters en officieren van justitie ligt de affiniteit met de ei gen minderheidsgroep een stuk gevoeliger. De meesten zijn bang om in de rechtszaal van vooringe nomenheid te worden beticht. Zo onderstreept rechter-in-opleiding Hilal Benek dat zij zich meer thuisvoelt in Nederland dan in Turkije. „Ik ben in Deventer gebo ren en getogen. Met het geboorte land van mijn ouders heb ik niet zo veel." De Turkse arts waarmee zij is getrouwd is „geen import- Turk", haast zij zich te zeggen. En nee, zij zou nóóit in Turkije recht willen spreken. „In Turkije is er een enorme kloof tussen de bevol king en de rechterlijke macht. Dat spreekt mij niet aan." Meer diversiteit in de magistra tuur en advocatuur zal allochtone jongeren inspireren om hun dro men te verwezenlijken, denkt Sa rian. Maar multiculturalisering van de rechterlijke macht en advo catuur kan ook tot stigmatisering leiden. „Uiteindelijk neem je ie mand aan vanwege zijn kwalitei ten, niet vanwege zijn huidskleur. Wek je de verkeerde indruk, dan benadeel je de mensen die je voor uit wilt helpen." FNV wil controle ondernemingsraad op loonbepaling Door een onzer redacteuren Rotterdam, 29 jan. De vak centrale FNV wil dat de werkge vers in de komende Wet op de On dernemingsraden (WOR) wettelijk verplicht worden om hun loonbe paling aan de ondernemingsraden te laten zien. Door deze controle rende functie van de onderne mingsraden (OR) denkt de FNV dat het verschil tussen mannen- en vrouwenionen kan worden aanpakt. De loongegevens zijn al voor handen voor de OR, maar ze wor den volgens de FNV sporadisch verstrekt door de werkgever. Ook zullen de loongegevens uitge splitst moeten worden naar ge slacht en leeftijd. „Dat gebeurt nu niet." Volgens vice-voorzitter K. Rooz- emond blijft er een onverklaar baar verschil van 5 a 7 procent be staan tussen mannen- en vrou wenionen. De OR kan volgens de FNV aan de hand van de checklist 'Gelijke Beloning" van de Stich ting van de Arbeid, een landelijk overlegorgaan tussen werkgevers en werknemers, bepalen of er on derscheid wordt gemaakt. Regionaal verschil in overleg met OR helvoirt, 29 jan. Een op de vijf werkgevers in Noord-Brabant en Zeeland onderhandelt met hun ondernemingsraad (OR) over ar beidsvoorwaarden. Dat is aanzien lijk meer dan in andere regio's. In Groningen overleggen werkgevers het minst met hun OR, namelijk een op 25. Dat heeft de werkgeversvereni ging AWVN gemeld op een bijeen komst in Helvoirt, na een enquête onder zeshonderd bedrijven in Nederland. De vereniging heeft geen verklaring voor de regionale verschillen. Vermoedelijk vallen in Brabant en Zeeland meer be drijven onder bedrijfstak-C AO's, die bepaalde afspraken overlaten aan de ondernemer en de onder nemingsraad. Het onderhandelen met de OR kwam medio vorig jaar in het nieuws door een pleidooi daar voor van voorzitter J. Schraven van werkgeversvereniging VNO- NCW. Hij overwoog de vakbonden buitenspel te zetten bij CAO-on- derhandelingen. Schraven betwij felde of vakbonden nog wel ge noeg leden hebben om alle werk nemers te vertegenwoordigen. Bo vendien zouden bonden onvol doende bereid zijn de lonen te ma tigen. (ANP) Op zoek naar een baan? Alle vacatures uit NRC Handelsblad staan op www.nrc.nl/vacatures

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 3