AEX-index naar nieuw dieptepunt 'Trek opties af van winst' Koopjesjager grijpt nu naar het huismerk Wedden datje er niet in komt Rechtszaak tegen Aegon Rechter: Easygroup schond auteurswet Koers dollar weer lager HRM'ers op maat 4* - Overheid Non-profit nrc handelsblad Woensdag Door onze financiële redactie Amsterdam, 29 jan. De financiële markten zijn vanoch tend verder gedaald door toenemende vrees voor oorlog in Irak en voor verkoopdwang bij financiële instellingen. De Amerikaanse dollar verloor wederom terrein aan de euro. In Amsterdam duikelde de toon aangevende AEX-index vanoch tend tussentijds naar een nieuw dieptepunt van 273 punten. De beursgraadmeter heeft sinds 13 no vember 1996 niet meer dit niveau bereikt. Directe aanleiding voor de som bere markten zijn de reacties van de Verenigde Staten op de eerste bevindingen van de wapeninspec teurs. De Amerikaanse president Bush kondigde aan dat de Verenig de Staten zal aantonen dat Irak langdurig de resoluties van de Ver enigde Naties schendt. De vrees dat de lage aandelen koersen financiële instellingen tot de kapitaalversterking dwingt, zette de beurskoersen vanochtend verder onder druk. Een recentie studie van de Amerikaanse zaken bank Merrill Lynch schat dat circa 20 procent van de beleggingen van Europese verzekeraars uit aande len bestaat. Bank- en verzekerings instelling ING was vanochtend een van de grootste dalers in Europa omdat de markt bang is voor een uitgifte van nieuwe aandelen. Bestuursvoorzitter E. Kist van ING verklaarde vorige week woensdag dat bij een verdere da ling van de AEX-index van 10 tot 15 procent nieuw kapitaal moet wor den aangetrokken. In vergelijking met de dag dat hij zijn uitspraken tegenover persbureau Reuters deed lag de AEX-index vanochtend op zijn dieptepunt 9,3 procent la ger. Een woordvoerder gaf echter aan dat van concrete plannen om bijvoorbeeld nieuwe aandelen uit te geven absoluut geen sprake was. ING kwam vanochtend na een koersdaling van 6,3 procent met 12,90 euro op het laagste niveau in 52 weken. De Europese beurzen zijn de af gelopen dagen scherper gedaald dan de aandelenmarkten in Ameri ka. De gestaag dalende dollar zorgt voor extra koersdruk in Europa. Vanochtend werd de dollar en hal ve eurocent minder waard. De koers van de euro steeg van 1,082 dollar naar 1,087 dollar. Een lagere dollar verslechtert de exportpositie van het Europese be drijfsleven en verlaagt de waarde van de winst die de ondernemin gen in de VS maken. Van de afgelo pen twaalf dagen is de dollar elf da gen in waarde gedaald. LUX Beleggers wisten het al een tijd je, menig ondernemer ook. En nu begint het besef bij de ooit zo enthousiaste gebruiker door te dringen. De toekomst van het wereldwijde internet ligt aan diggelen. Wie onbegrensd wil surfen heeft aan één enkele na tionaliteit niet meer genoeg. Eerder deze week bepaalde een Arnhemse rechter dat Nederlan ders die via internet een gokje willen wagen voortaan de toe gang moet worden versperd. De uitspraak geldt in eerste instan tie alleen voor het Britse wed kantoor Ladbrokes dat onder deel is van de Hilton-groep. Maar De Lotto, die een kort ge ding had aangespannen, is zeker van plan om ook concurrerende aanbieders aan te pakken. De paspoortcontrole bij de voordeur is geen primeur voor internet. Eerder bepaalde een rechter al dat zoekmachine Google sites met nazi-sympa thieën niet aan Duitse internet ters mocht aanbieden. En Yahoo mocht met zijn veiling 'Frank rijk' niet in zodra Nazi-spullen onder de hamer gingen. Voor de beperkte toetreding zijn vaak goede argumenten. Zo dreigt De Lotto te worden inge haald door concurrenten die zich niet aan de Nederlandse wetge ving hoeven te houden. Geen verplichting om aan goede doe len te schenken, geen verplicht beleid om gokverslaving tegen te gaan. Oneerlijke concurrentie dus. En wie kan er iets van zeggen dat mensen een veiling van nazi spullen buiten de landsgrenzen trachten te houden? Allemaal waar, maar bij dergelijke rechts zaken lijkt niemand de belangen van internet en zijn gebruikers in het oog te houden. De hype rond internet mag op de beurs tot het verleden beho ren, het netwerk heeft in de praktijk nog altijd een grote eco nomische potentie. Één van de sterke punten is juist het wereld omvattende karakter en dat staat meer en meer op het spel. Voor wie concurrentie vreest via het web is het raadzaam om te bekij ken of zijn (voormalige) klanten geen surfverbod opgelegd kun nen krijgen. Is er voor de Neder landse boekhandel geen juri disch motief te vinden om het Amerikaanse Amazon of het Bel gische Proxis buiten de deur te houden? Ze wagen het toch niet om onder onze vaste boekenprijs te zitten? En druist spraaktelefo nie via internet niet in tegen de algemene voorwaarden van KPN? Uit de uitspraak van de Arn hemse rechter valt voor buiten landse concurrenten van De Lot to in elk geval één lichtpuntje te halen: inzetten via een 0800-tele- foonnummer heeft de rechter ex pliciet niet verboden. Bellen mag dus, inbellen niet. Nog even en de postduif wordt weer in ere hersteld. Erik van der Walle Van den Boogaart p ERSONEELSZAKEN vast óf interim www.vandenboogaart.nl 0182-59 60 06 AEX Stand 279.14 Stand 8.088.84 -5.711 +99,28 Dow Jones Euro in dollars Rente 10-jaars Stand 1,0869 Stand 4,06 -0,0049 +0,4 1.10 9.200 Snelle denker, gericht op resultaat Loopbaan: pagina 18 Koers ener de afgelopen 3 maanden - stand vandaag 12 30 uur - verschil met slotkoers vonge dag Hoopvol meezingen met John Lennon Actueel: pagina 19 Werving selectie van professionals. Vast of Interim. Bel met Miriam Kok. YERES «0UNG EMCUIIVE MCKVnHEKT js 23032 - 1100 DM Amsterdam ZO -Tel 020 - 69'50 II -E-mail amsterdamOyernl - «nwyernl 'Autoritaire leider goed voor belegger' Verenigde Staten: pagina 20 haikou - Afvalverwerking in de Chinese provincie Hainan: een man brengt een kar met honderden lege plastic flessen en containers naar een fabriek waar ze worden gerecycled. Volgens een recent milieu-onderzoek wordt de helft van alle pastic afval in China op straat en in rivieren achtergelaten en stevent het land af op een enorm milieu-probleem. (Foto Reuters) Door onze financiële redactie den haag, 29 jan. Een groep aandeelhouders is in opstand ge komen tegen Aegon. De aandeel houders verwijten de verzekeraar, bij monde van de Amerikaanse ad- vocatenfirma Milberg Weiss Bers- had Lerach, dat het de vooruit zichten vorig jaar te mooi heeft voorgespiegeld. Dat heeft het Amerikaanse advo catenkantoor Milberg bekendge maakt. De firma heeft namens de aandeelhouders een rechtszaak aangespannen tegen de verzeke raar. Aegon zou maandenlang „valse en misleidende" informatie naar buiten hebben gebracht over de gang van zaken in 2002. Op de Amsterdamse effecten beurs reageerden beleggers van morgen aanvankelijk zeer negatief op het nieuws. Het aandeel noteer de in de eerste helft van de ochtend ruim 6 procent lager. Rond het middaguur stond Aegon op 10,56 euro, een verlies van 4 procent. Terwijl vanaf april vorig jaar de beurzen hard onderuit gingen, en talloze branchegenoten met winst waarschuwingen kwamen, hield Aegon vol dat de nettowinst over 2002 gelijk zou blijven aan die van het jaar ervoor. Toen de Neder landse verzekeraar op 22 juli 2002 alsnog een winstwaarschuwing gaf, daalde het aandeel in twee da gen met 4,74 euro tot 11,06 euro. De advocaten van Milberg, ge vestigd in New York, vinden dat beleggers die tussen zomer 2001 en de winstwaarschuwing aandelen Aegon hebben gekocht, zijn mis leid en daarom een schadevergoe ding verdienen. Het advocaten kantoor roept aandeelhouders op zich aan te sluiten bij de claim. Een zegsman van Aegon liet van morgen weten dat het bedrijf zich ten alle tijden aan de Amerikaanse en Nederlandse regelgeving heeft gehouden. „Meer kunnen we er niet over zeggen", aldus de woord voerder. In 1998 overkwam softwarebe drijf Baan, inmiddels niet meer beursgenoteerd en overgenomen door het Britse bedrijf Invensys, hetzelfde. Ruim honderd boze aandeelhouders hadden zich toen gewend tot zeven Amerikaanse ad vocatenkantoren. De beschuldi gingen luidde destijds dat mana gers van Baan „inhoudelijk onjuis te en misleidende financiële ver klaringen" hadden afgegeven over de financiële toestand van het be drijf. Door onze redacteur Menno Tamminga Amsterdam, 29 jan. Nederland se ondernemingen moeten de wer kelijke kosten van hun optierege lingen voor managers en mede werkers van hun winst aftrekken. Dat heeft de regelgever voor de Ne derlandse boekhoudnormen, de Raad voor de Jaarverslaggeving, unaniem besloten. „Dit is een onvermijdelijke ont wikkeling", zegt voorzitter M. Hoogendoorn van de raad, waarin het bedrijfsleven, de vakbeweging, financiële analisten en de controle rende accountants zijn vertegen woordigd. Opties zijn kooprechten op aan delen. Als de beurskoers boven de optieprijs stijgt, wordt het profij telijk om het kooprecht uit te oefe nen en het verschil tussen die twee te incasseren. In 2001 hielden Nederlandse on dernemingen een bedrag van ze ker 900 miljoen euro buiten de winst door opties niet als kosten te boeken, zo bleek vorig jaar uit on derzoek van deze krant. De huidige internationale situ atie, waarin bedrijven opties bui ten de winst houden, heeft tot felle kritiek geleid na verscheidene be- drijfsdcbacles in de Verenigde Sta ten en Europa. Beleggers voelden zich misleid door concerns als Worldcom en Enron, waar de be- drijfstop op grote schaal opties te gelde maakten, terwijl aandeel houders na het bankroet de waarde van hun beleggingen zagen ver dampen. De raad steunt met zijn besluit het standpunt van de internatio nale adviesraad voor boekhoud normen, de IASB, die vooral in vloedrijk is in Europa. De Neder landse Raad wil echter pas defini tief akkoord gaan met 'opties zijn kosten' als de Amerikanse bedrij ven daartoe ook verplicht worden door hun regelgever. „Alle onder nemingen moeten dezelfde kant op", zegt Hoogendoorn, „anders leiden de verschillen tussen de Ver enigde Staten en Europa tot per manente winstverschillen". In het Amerikaanse bedrijfsle ven heeft de discussie felle reacties opgeroepen, zegt Hoogendoorn. „Geen enkel onderwerp is daar zo controversieel als dit. Het is tot in het Congres toe besproken. En dat overkomt boekhoudkundige on derwerpen niet zo vaak." Amerikaanse bedrijven als Coca- Cola, General Electric en de finan ciële bedrijfstak hebben inmiddels aangekondigd hun opties vrijwil lig als kostenpost in hun resulta ten te verwerken. Door een onzer redacteuren Rotterdam, 29 jan. De inter- netcafé's van het Britse concern Easy Group (waartoe ook Easyjet behoort) hebben de auteurswet overtreden door klanten muziek te laten downloaden en eigen cd's te laten branden. Dat heeft een Britse rechter gisteren bepaald. Het proces was aangespannen door de overkoepelende organisa tie van de Britse Muziekindustrie, de BPI. Ze ziet het downloaden van muziek als illegaal en als een inkomstenbedreiging. Bij de Easy intemetcafé's kon den klanten voor vijf pond (8 euro) muziek downloaden. Aan de balie konden cd's worden gekocht. Easy internet heeft fillialen in onder meer Nederland, Duitsland en Spanje. Het op cd zetten van mu ziek is in elk land met een auteurs wet illegaal. Toen de zaak werd aangespannen stopten de café's onmiddellijk met de service. „Ik zag dit aankomen", zegt Ea sy Group-eigenaar Stelios Haji-Io- annou in een telefonische reactie. Hij voelt zich niet aansprakelijk voor wat klanten doen met de mu ziek die ze in de café's downloa den. Muziek kopiëren is volgens Stelios hetzelfde als het opnemen van een video. Hij gaat in beroep tegen de uitspraak. BPI-voorzitter Peter Jamieson beschouwt de uitspraak als een belangrijk precedent ter regule ring van muziek op internet. In de economische malaise zoeken consumenten naar koopjes. Consumenten ontdekken huismerken als goedkoop alternatief voor dure merkproducten. Door onze redacteur Frits Baltesen Amsterdam, 29 jan. Topmer ken als Douwe Egberts, Coca Cola, Unox en Pampers leggen het de laatste maanden vaker af tegen de huismerken van supermarkten. De stagnerende economie cn dalende koopkracht dwingen veel consu menten naar de winkelschappen te lopen met de meestal saaie verpak kingen van de huismerk-produc ten. Die zijn vaak even goed als A- merken, maar een stuk goedkoper. Deze maand kan de winkelende consument tientallen euro's be sparen door gebruik te maken van de forse aanbiedingen die vrijwel alle supermarkten hebben. Een klein deel stapt over naar goedko pere concurrenten als C1000, Dirk van den Broek, Aldi en Lidl. Maar veel klanten ontdekken de laatste maanden bij hun supermarkt het vaak al lang bestaande huismerk. Alle supermarktketens melden dezer dagen een sterke omzetstij ging van huismerken over de laat ste maanden. Het omzetaandeel van huismerken binnen super markten daalde de afgelopen jaren licht, van 16,3 procent in 1999 naar 15,7 procent in 2001. Door de toenemende aandacht voor prijzen is daar een einde aan gekomen. De enige keten die een exact getal wil noemen, Plus (200 supermarkten), zegt dat de omzet door een eindspurt vorig jaar liefst 25 procent is gestegen ten opzichte van 2001. Edah, Super De Boer en Konmar noteren een 'significante stijging", beaamt de woordvoerster van moe derconcern Laurus. Ze wil uit con- currentieoverwegingen geen nauwkeuriger cijfers geven. Dat zelfde geldt voor Albert Heijn en C1000. De verkoop van 'AH Huis merk' stijgt matig volgens een woordvoerster, maar die van het tweede huismerk 'Euroshopper' „neemt enorm toe". Ook 'C1000 Selectie', het huismerk van C1000, laat volgens een woordvoerder een „nadrukkelijke stijging" zien. Huismerken hebben doorgaans vrijwel dezelfde kwaliteit als A- merken, zeggen de supermarktke tens, maar de prijzen ervan liggen in Nederland ruwweg 20 procent lager. 'AH Huismerk' is minimaal tien tot 30 procent goedkoper, 'Su per', het huismerk van Super De Boer cn Konmar, is gemiddeld 15 procent goedkoper, net als 'Edah'. Het huismerk 'Perfekt* van de Limburgse supermarktketen Jan Linders is rond 30 procent goedko per dan de topmerken. C1000 spant de kroon met een prijsver schil van gemiddeld 40 procent. Een woordvoerder bezweert dat die producten niet of nauwelijks in kwaliteit verschillen. Uit recente tests van de Consumentenbond worden enkele huismerkartikelen van C1000 aangemerkt als Treste koop'. Dat wil zeggen: goede kwa liteit voor een redelijke prijs. Euroshopper van Albert Heijn neemt een aparte positie in. De kwaliteit van dit huismerk is vol gens kenners niet te vergelijken met producten van bedrijven als Unilever, Procter Gamble en Ver kade. Maar Euroshopper is gemid deld wel 70 procent goedkoper vol gens een woordvoerster. Door de opmars van de huismer ken hebben de meeste super marktbedrijven plannen om hun assortiment uit te breiden. Albert Heijn kondigde vorige week aan het aantal producten te vergroten met ongeveer 200. Laurus wil elk jaar 200 nieuwe huismerkartike len introduceren bij zijn ketens Edah, Super De Boer en Konmar. Ook C1000 wil zijn selectie van 400 producten vergroten, maar moe derconcern Schuitema kan nog niet zeggen hoeveel. „Het zal me niet verbazen als de omzet van huismerken in deze maanden met 20 procent is geste gen," schat voorzitter Klaas van den Doel van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel. Hij ver wacht dat de verkoop van huismer ken sterk doorzet, omdat super marktketens in de huidige prijzen slag hun klanten willen wijzen op goedkope alternatieven. Veel klan ten zullen het huismerk ontdek ken als goed en niet duur, meent Van den Doel. „Huismerken waren vorig jaar goed voor 17 procent van de supermarktomzet. De kans is groot dat dat over een paar jaar zal zijn gestegen naar 27 procent." Chloortransporten per spoor mogen van rechter blijven almelo, 29 jan. Erzijngeenaan toonbaar grote risico's verbonden aan het vervoer van chloor per spoor. Het chemieconcern Akzo Nobel hoeft dan ook niet met on middellijke ingang te stoppen met chloortransporten. Dit heeft de president van de Almelose recht bank in kort geding bepaald. Pagina 20 Grootste winst ooit voor Sony Rotterdam, 29 jan. Het Japan se elektronicaconcern Sony heeft de grootste kwartaalwinst uit zijn ge schiedenis geboekt. Dat kwam vooral door kassuccessen bij films en de waardevermindering van de yen ten opzichte van de euro. Dat heeft Sony vandaag bekendge maakt. Pagina 19 Uitgaven voor tv-reclame stijgen Amstelveen, 29 jan. Het be drijfsleven heeft vorig jaar 5 pro cent meer uitgegeven aan reclame op de Nederlandse televisie-zen ders. De nettobestedingen kwamen uit op 717 miljoen euro, een stijging van 34 miljoen euro. In 2001, toen de vele internet- en telecomrecla- mes wegvielen, waren de bestedin gen nog met 43 miljoen euro ge daald. Voor dit jaar wordt een groei verwacht van 3,5 procent. Pagina 20 Omzetgroei voor France Telecom parijs, 29 jan. France Telecom heeft in het vierde kwartaal van vo rig jaar de omzet zien stijgen met 6,7 procent tot 12,2 miljard. De groei was vooral te danken aan de goede resultaten van de mobiele telefoniedochter Orange en inter- netdochter Wanadoo. Over heel 2002 nam de omzet toe met 8,4 procent tot 46,6 miljard euro, aldus het Franse telecombedrijf vandaag. Het concern verwacht verder dat de winst vóór belasting, rente, en af schrijvingen ook aanzienlijk en bo ven de verwachting van analisten zal toenemen. (Bloomberg, FDA) UPS presteert boven verwachting Atlanta. 29 jan. De Amerikaan se pakketbezorger UPS (United Parcel Service) heeft in het vierde kwartaal van 2002 een nettowinst geboekt van 670 miljard dollar (620 miljoen euro). In dezelfde periode in het voorgaande jaar was dat 645 miljoen dollar. Analisten hadden verwacht dat de winst ongeveer ge lijk zou blijven. De omzet ging ook omhoog, van 8 naar 8,3 miljard dol lar. Het lopende kwartaal zal geen groei te zien geven. Maar over heel 2003 zal de winst per aandeel door investeringen 10 tot 15 procent stij gen, zo verwacht het bedrijf. (ANP) ILO: herstel toerisme blijft uit geneve, 29 jan. In de toerisme sector zijn de afgelopen twee jaar over de hele wereld 6,6 miljoen ba nen verloren gegaan. De branche zat een aantal jaren achtereen in de lift met een groei van 4 procent of meer, maar in de loop van 2001 kwam daar de klad in, blijkt uit cij fers die de Internationale Arbeids organisatie (ILO) gisteren heeft be kendgemaakt. Ook voor 2003 zijn de verwachtingen niet best. De ILO heeft voorlopig geen aanwijzingen dat de sector zal aantrekken. Het niveau van het jaar 2000 zal op zijn vroegst in 2005 worden gehaald. (AFP) Crisis deert Duitse bierdrinker niet wiesbaden, 29 jan. De DuitSC bierliefhebbers trekken zich weinig aan van de economische crisis in hun land. Ze blijven nagenoeg de zelfde hoeveelheid gerstenat drin ken, blijkt uit cijfers van het Duitse bureau voor de statistiek. Vorig jaar bedroeg de afeet van de Duitse brouwerijen 107,7 miljoen hectoli ter, 0,1 procent minder dan in 2001. Opvallend is dat de Duitsers hun biertjes steeds meer mixen met an dere dranken, zoals limonade, cola en vruchtensappen. In 2002 ging het in totaal om 2,9 miljoen hectoli ter, 29 procent meer dan een jaar eerder. (DPA) 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 NRC Handelsblad 290103 Bron Thomson Financial Datastream en Bloomberg AEX-index sinds 1996 niet zo laag geweest AEX-index, in punten 800 700

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 2