Commissie wil soepeler teruggave Rampfoto's in gestileerde verpakking Schilder op grens van 'smartlap' Schrijfster Claire Tomalin wint Whitbreadprijs i Complete Shakespeare op één avond Songfestival wijst geen land meer af Kunst Advies handel en roofkunst Woensdag 29 januari 2003 NRC HANDELSBLAD Door onze kunstredactie Rotterdam, 29 jan. De commissie Ekkart, die onder zoek doet naar door de nazi's ontvreemde kunst, bepleit een soepeler en menselijker handelswijze ten aanzien van de te ruggave van kunstwerken die in de oorlog uit bezit van kunsthandelaren in Duitse handen zijn gekomen. Dat is de strekking van de tweede reeks aanbevelingen van de com missie Ekkart, die vandaag zijn overhandigd aan demissionair staatssecretaris C. van Leeuwen (Cultuur). De commissie doet in opdracht van het ministerie van OCenW onderzoek naar de her komst van kunstvoorwerpen die in de Tweede Wereldoorlog naar Duitsland werden gevoerd, na de oorlog naar Nederland werden ge recupereerd en toen in bezit van het Rijk kwamen. In 2001 bracht de commissie adviezen uit over het te- ruggavebeleid aan particulieren die hun kunst aan de Duitse bezet ter kwijtraakten. De aanbevelin gen ten aanzien van kunsthandela ren, waarbij speciale aandacht uit gaat naar joodse handelaren wier bedrijven tijdens de bezetting on der Duits beheer werden gesteld, komen hier in grote lijnen mee overeen. Ook dit keer houd t de commissie rekening met het feit dat er door de oorlogsomstandigheden vaak geen bewijzen voor eigendom of onvrijwillig verlies van kunstvoor werpen voorhanden zijn. Soms moeten duidelijke aanwijzingen in plaats van hard bewijs voldoen de worden geacht voor teruggave, aldus de commissie. Bij kunstwerken uit de privé- collectie van een handelaar moeten verzoeken om restitutie worden behandeld conform de normen voor particulier kunstbezit. Als bij de aangifte na de oorlog 'diefstal' of'confiscatie' is aangegeven en dit nergens wordt tegengesproken, moet die kwalificatie worden geac cepteerd. Indien er geen aangifte gedaan is maar er wel duidelijke aanwijzingen voor diefstal of con fiscatie bestaan, dient dat ook als grond voor teruggave te worden beschouwd, net als duidelijke aan wijzingen voor verkoop onder dwang, zoals dreiging met repre sailles. Zaken waarin na de oorlog door de Raad voor het Rechtsherstel of een andere bevoegde rechter een vonnis is gewezen, moeten als af gehandeld worden beschouwd. Hetzelfde geldt voor zaken waarin na de oorlog een formele schikking tussen de rechthebbenden en de boven de Stichting Nederlands Kunstbezit geplaatste organen is getroffen. De nieuwe aanbevelingen van de commissie Ekkart zijn gebaseerd op de resultaten van het herkomst- onderzoek naar kunstwerken van het Projectbureau Herkomst Ge zocht, en van het in november 2002 in boekvorm verschenen his torisch onderzoek naar de resti tutie in de jaren na de oorlog door hetzelfde bureau. Door onze kunstredactie amsterdam, z9 jan. Het Eurovi- sie Songfestival staat vanaf vol gend jaar weer open voor alle lan den die willen meedoen. De finale op zaterdagavond wordt voortaan voorafgegaan door een voorronde op vrijdagavond, die eveneens rechtstreeks op de televisie wordt uitgezonden. De tien landen die in de voorronde het hoogst eindi gen, gaan door naar de finale. Daarmee maakt de organise rende European Broadcasting Union een eind aan het fel bekriti seerde systeem dat enkele jaren geleden werd ingevoerd om de toestroom van nieuwe landen in te dammen en de uitzending niet langer dan drie uur te laten duren. Tot nu toe vallen elk jaar de lan den af die tijdens de vorige finale de minste punten haalden. Zo heeft Nederland om die reden al twee keer niet mogen meedoen. Vanaf 2004 zijn de eerste tien landen van het vorige jaar, net als de vaste deelnemers Groot-Brit- tannië, Duitsland, Frankrijk en Spanje, altijd verzekerd van een plaats in de finale. Tijdens de nieuwe voorronde wordt gestre den om de resterende tien plaat sen. Zo blijft het maximum van 24 landen op de finale-avond ge handhaafd, terwijl er a priori geen landen meer worden afgewezen. De EBU heeft hiertoe besloten op aandringen van de aangesloten publieke omroepen, die in hun strijd tegen de commerciële zen ders maximaal rendement willen halen uit de populariteit van het evenement. Dit jaar vindt de internationale finale op 24 mei plaats in Riga, omdat Letland vorig jaar het festi val won. Zaterdag begint de Ne derlandse voorronde, die over vier zaterdagavonden is verdeeld. Door onze correspondent londen, 29 jan. De Britse Whitbreadprijs voor literatuur is gisteren toegekend aan de Lon- dense schrijfster Claire Tomalin voor The Unequalled Self, haar bio grafie van Samuel Pepys, de ze- ventiende-eeuwse ambtenaar, vrouwenversierder en dagboek schrijver. De Whïtbread, met een prijzen geld van 30.000 pond (48.000 eu ro), concurreert al 32 jaar met de Booker Prize om de hoogste sta tus. Tomalin (69) versloeg haar echtgenoot, roman- en toneel schrijver Michael Frayn (69), die voor dezelfde prijs was genomi neerd voor zijn roman Spies. Beide favorieten voerden al weken een double-act op door bij elke gelegen heid te verklaren dat hun eigen boek de prijs absoluut niet ver diende, maar dat van de ander. Pepys (1633-1703) was een hoge ambtenaar en bestuurder van de Engelse marine tijdens de zeeoor logen met de Nederlandse Repu bliek. Negen jaar (van 1660 tot 1669) hield hij een gedetailleerd dagboek bij, dat nog steeds geldt als een van de beste historische bronnen van de Restauration, toen Engeland na de periode-Cromwell in Karei n weer een koning had. Pepys was getuige van historische gebeurtenissen zoals de grote brand van Londen (1666), die ook een einde maakte aan de pestuit- braak waarbij een kwart van de 94.000 inwoners een jaar eerder omkwam. Aan Pepys danken we beschrijvingen van Shakespeare- uitvoeringen („het meest smake loze en ridicule stuk dat ik ooit zag") en over zijn liefdesavontu ren schreef hij in code, die pas 150 jaar later ontraadseld werd. Ook zat hij zes weken gevangen in de Tower, op verdenking van mede plichtigheid aan een paaps com plot tegen de koning. In The Une qualled Self probeert Tomalin ook Pepys' leven buiten de dagboekpe riode in kaart te brengen. De Whitbreadprijs wordt tradi tioneel in stappen toegekend. De jury kiest eerst de beste boeken in vijf categorieën: romans, biogra fieën, debuten, poëzie en kinder boeken. De laatste drie categorie- en werden gewonnen door respec tievelijk Norman Lebrecht voor zijn roman The Song of Names, Paul Farley voor zijn bundel The Ice Age en door Hilary McKay met Saffy's Angel. Vorig jaar mochten kinderboe ken voor het eerst meedingen naar de hoofdprijs. Die werd toen gewonnen door Philip Pullman voor zijn trilogie His Dark Material. Omslagen van tijdschriften ten tijde van de watersnoodramp op de expositie in het Fotomuseum (Foto NRC Handelsblad, Vincent Mentzel) Tentoonstelling: De ramp van '53 door het oog van de media. Nederlands Fotomuseum, Witte de Withstraat 63, Rotterdam. T/m 9/3, dit/m zo ll-17u. Inf. 010-2132011 of www.nederlandsfotomuseum.nl. Door Eddie Marsman In de diverse Nederlandse fotoar chieven ligt een schat aan fotoma teriaal, gemaakt ten tijde van de watersnoodramp die zich dit jaar precies een halve eeuw geleden vol trok in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland. Daaruit moet een indringende tentoonstelling zijn samen te stellen die niet alleen een beeld schetst van de gebeurtenis sen en de gevolgen maar ook - di rect of indirect - van de wijze waar op deze door professionele foto grafen in beeld werden gebracht. Waar letten ze op? Welke foto's maakten ze en welke werden er wel en welke niet gebruikt door de re dacties van kranten en tijdschrif ten? Met De Ramp van '53 door het oog van de media heeft het nieuwe Ne derlands Fotomuseum in Rotter dam (recent ontstaan uit de fusie van het Nederlands Foto Instituut, het Nederlands Fotoarchief en het Nationaal Fotorestauratie Atelier) geprobeerd die gedroomde ten toonstelling te maken. Maar meer dan een poging is het niet gewor den. Centraal in de presentatie staat een metershoog beeldscherm waarop doorlopend fragmenten uit historisch beeld- en geluidsma teriaal vertoond worden. Dat ma teriaal zit verstopt in een 'Engraph multimedia' computer, een nieu we presentatietechniek waarmee bezoekers zelf aan de slag kunnen. Zoiets heet interactief maar is in de praktijk, en zeker met maar één beeldscherm, vooral overactief. Af hankelijk van de grillen van de me debezoekers wordt er eindeloos gezapt op zoek naar dat ene film pje met die zwemmende koe dat nóg eens gezien moet worden. De foto's die ook in de Engraph moe ten zitten, de tijdschriften waarin virtueel gebladerd kan worden: ze willen maar niet tevoorschijn ko men. Tegenover het beeldscherm staan, óf beter gezegd leunen, fo to's van onder meer Henk Jonker, Ed van der Elslcen en Ed van Wijk in aluminium constructies die met hun ronde gebogen achterkant en diagonale steunen doen denken aan strandstoelen - een associatie die wordt versterkt door de met de signershand uitgestrooide bergjes fijn zand waarin ze zijn neergezet. Die vormgeving zal ongetwijfeld bedoeld zijn om het contrast te ac centueren tussen de watersnood van toen en het argeloze vakantie vertier van nu. Maar uitgewerkt t WATERSNOOD 1953 wordt dat contrast nergens, en wat overblijft is niet meer dan een ge stileerde verpakking die zich op geen enkele wijze wil verbinden met de realiteit van de inhoud. Niet alleen is de fotoselectie met 38 moderne reproducties zowel kwalitatief als kwantitatief uiterst mager, ook van de in de titel van de tentoonstelling voorgespiegelde duiding komt bitter weinig te recht. De Engraph toont beelden maar analyseert ze nergens, de fo to's hangen zonder tekst of uitleg in hun stoelen en voor het overige moet de bezoeker het doen met een reeks ook alweer zonder enig com mentaar gepresenteerde voorpagi na's van kranten en tijdschriften, en met enkele opengeslagen exem plaren van het kort na de gebeurte nis uitgebrachte boek De Ramp. Vanwege de voor de slachtoffers bestemde opbrengst werd dit bock in zo'n grote oplage gedrukt dat het tot op de dag van vandaag in ie der antiquariaat voor het oprapen ligt. Dat gebrek aan interpretatie en analyse van het visuele beeld doet op zijn minst vreemd aan voor een museum dat zich juist op dit terrein zegt te willen onderschei den van de andere, al dan niet re cent opgerichte foto-instellingen die zich juist meer richten op indi viduele fotografen en hun oeuvres. En dat terwijl de aanknopings punten voor een beeldanalyse (of een aanzet daartoe) toch voor het oprapen liggen. Waarom werden er op covers van zowel binnen- als buitenlandse tijdschriften zo veel- Deze week wordt herdacht dat vijftig jaar geleden Zeeland en delen van Zuid-Holland en Noord-Brabant werden getroffen door een waters noodramp. Vandaag herinnert dichter Rien Vroegindeweij zich op de Achterpagina hoe het vijandig water opeens bij hem thuis in het trapgat klotste. Vrijdag een recensie van de wereldpremière van Requiem 1953, gecomponeerd door de Friese Zeeuw Douwe Eisenga, en een verhaal over Capelle, dat ernstige schade leed. In het Zaterdags Bijvoegsel schrijft Kees Slager over het bestuurlijk falen van de autoriteiten voor en tijdens de ramp. vuldig foto's gemonteerd? Had dat enkel te maken met de traagheid van de beeldvoorziening in die ja ren waardoor de sterkste foto's lang niet altijd direct voorhanden waren, of gebeurde het doelbewust om een gewenst effect te bereiken? Zowel uit de kranten als de tijd schriften blijkt dat vrijwel vanaf het begin in de nieuwsvoorziening sterk de nadruk werd gelegd op de wederopbouw, meestal gecombi neerd met een naar de oorlogsjaren verwijzend pleidooi voor saamho righeid. In hoeverre speelde dat mee in de keuze van beeldbepalen de foto's? Want het is opvallend hoe vaalt er gebruik werd gemaakt van foto's van een moeder en een kind, bij voorkeur schuilend onder een deken - een direct op herken bare emotie inspelende symboliek. En waarom werden er alleen maar dode koeien gefotografeerd? Zou den dode mensen te veel aan de oorlogsjaren herinneren, of wer den dergelijke beelden niet beta melijk geacht in de Nederlandse fotojournalistiek van die jaren? Hoe uitzonderlijk is dus die ene in de expositie opgenomen 'Karde' foto van Henk Nieuwenhuijs, van een wanhopig verkrampte vuist tussen een stapel puin en planken? Het zijn vragen waarvan je zou ver wachten dat de expositie ze niet al leen zou stellen, maar ook zou be antwoorden. www.nrc.nl Meepraten over films van het International Filmfestival Rotterdam: www.filmpage.nl SOLE In de blanke, Amerikaanse hip- hop-underground doen ze niet al les anders dan de echt grote rap pers. Zo had El-P, voorman van het Def Jux-label, al eens een flin ke verbale aanvaring met Sole, een van de meest getalenteerde verte genwoordigers van de scene rond het label Anticon. Waarover het ging zullen de direct betrokkenen ook niet meer precies weten, maar feit is dat Sole op zijn tweede cd SellingLive Water bepaald niet ach terblijft bij de concurrentie. Een zinsnede als „I didn't vote; now I'm rolling with the commies, but I never took lessons from no hiphop-nazis", waarmee het titel nummer opent, zegt al iets over de scherpe manier waarop Sole naar de buitenwereld kijkt. Zijn observaties, verwoord in een meedogenloze flow, krijgen gezelschap van de nogal donker uitgevallen productiemethodes van labelgenoot Alias (in de meer derheid van de nummers althans), waarin af en toe zelfs het dwingen de karakter van de beat opgeheven wordt. Alsof het hele geluidensta ketsel elk moment in elkaar kan donderen. De indringende luisterervaring die dat oplevert, is genoeg recht vaardiging voor een plaat als Sel lingLive Water. Jacob Haagsma Sole: SellingLive Water (Anticon abr0026cd) distr. Konkurrent Tentoonstelling: Kees van Dongen (1877-1968), Litho's, pochoirs en schilderijen. Kunsthal, Westzeedijk 341, Rotterdam. T/m 27 april. Di-za 10-17u, zo ll-17u. Cat. 27,50. Inl. 010-4400301. Door Saskia de Bodt j Na een Rotterdamse jeugd en aca- j demietijd vertrok Kees van Don- I gen in 1897 voorgoed naar Frank rijk. In Parijs maakte hij al gauw j furore met zijn fauvistische por- I tretten van steeds mondainere da mes en heren. Meer dames dan he ren, want hij was een indringend beschouwer van het vrouwelijk schoon dat hij, naarmate hij ouder werd, in steeds zwieriger lijnen tot de essentie terugbracht. Zijn latere werken, vooral de litho's uit het In terbellum en lang daarna (de kun stenaar werkte nog tot in de jaren zestig), zijn sterk decoratief. Juist aan dit aspect, wat niet het meest voor de hand liggende is voor Van Dongen, geeft de Kunsthal dit voorjaar ruimschoots aandacht. De tentoonstelling is groot, bijna té groot, want het omvangrijke grafische werk van Van Dongen is nog aangevuld met tekeningen en schilderijen. Dat laatste werkt enigszins nadelig. Gloedvolle ge schilderde portretten met zinde rende kleuren als Naakt met hoed (particuliere collectie USA), hoe fantastisch ook, versterken het beeld van Van Dongens grafiek niet. Integendeel, ze benadrukken juist het gestileerde, vaak al te ge makkelijke karakter van het ge drukte werk. Toch is de tentoonstelling zeker de moeite waard, al was het maar omdat goed te zien is hoe deze gro te kunstenaar, evenals vele van zijn tijdgenoten, ook op de grens van de 'smartlap' en de cartoon heeft gewerkt. Het begon er mee dat hij in 1901 voor het populaire tijd schrift L'Assiette au Beurre zestien paginagrote penseeltekeningen le verde die een heel nummer vulden met het droeve relaas over een ar me moeder en haar dochter aan de zelfkant. Vooral de boekillustraties die Van Dongen bijna vijftig jaar later nog maakte voor gelimiteerde uit gaven van hoogtepunten uit de Franse literatuur (van Henri de Montherlant, Voltaire, Baudelaire) intrigeren en verwonderen. Nu geldt dat misschien in het alge- Van Dongen: Brigitte Bardot, 1954 meen voor illustraties door kun stenaars die bekend en gewaar deerd zijn vanwege hun 'echte', se rieuze kunst. Dat komt waar schijnlijk vooral omdat je opeens ziet hoe die kunstenaars (die per definitie een groot ego hebben) zich in alle bochten hebben ge wrongen om zich in de gedachten- wereld van iemand anders te ver diepen. Dan lijkt het wel alsof ze zich, doordrongen van het feit dat hun werk direct moet aanslaan, opeens veel losser en speelser op stellen. Bij Van Dongen is dat zeker het geval. Voor de verschillende episodes uit de dierenverhalen van Rudyard Kipling bijvoorbeeld (1920) komt hij tot een soort van surrealistische oplossingen. Een pijp, een doodshoofd en een wijn glaasje zijn uitgespaard in een om gekeerde landkaart van het gebied rond Soissons. Een olifantje met een blauw opgemaakt oog en een dikke parelketting paradeert met netkousjes en op hoge hakjes rond. In de meeste andere boeken, zoals La revolte des Anges van Anatole France, voert de kunstenaar de spanning tussen de geest en het li chaam soms hoog op, maar bijna altijd ontlokken deze illustraties ook een glimlach. Het is humor die gedateerd is maar die toch nooit helemaal vergaat, omdat er een naïeve blijheid aan ten grondslag ligt. In Van Dongens 'vrije' grafiek blijft dat aspect overigens geheel achterwege. Brigitte Bardot en de vele dames met pagekopjes staren hun vereeuwiger cool aan, of probe ren ze hem toch te verleiden? Voorstelling: The Complete Works of W ill iam Shakespeare (abridged), door The Reduced Shakespeare Company. Regie: Adam Long. Gezien: 25/1 Leidse Schouwburg, Leiden. Tournee t/m 12/3. Inl. (020) 675 0966 of www.thierens.nl. Door Wilfred Takken Shakespeare's Othello wordt be zongen in een hip-hoplied. De Ro meinse veldheer Titus Andronicus presenteert een bloedig kookpro- gramma. De tiendelige Rozenoor- logen worden gebracht als foot- ball-wedstrijd waarbij de Engelse kroon als speelbal dient. Al vijftien jaar tourt The Reduced Shakespea re Company door Engeland, Ame rika en Australië met een komische show waarin alle toneelstukken van William Shakespeare op één avond worden afgeraffeld. Inmid dels hebben de komieken een vaste show in het Londense West End en maakten ze soortgelijke shows over de Bijbel en de geschiedenis van de Verenigde Staten. Impresa riaat Gislebert Thierens heeft de groep nu naar Nederland gehaald. De even opzienbarende als on mogelijke pretentie om het om vangrijke oeuvre in anderhalf uur te proppen is al grappig, de uitwer king is nog grappiger; alom aanbe den meesterwerken worden ver malen tot snelle, komische num mers. De aankleding is carnava lesk, met slechte pruiken en lullige valse baardjes. Eerste slachtoffer is Romeo en Julia, dat met ballctpasjes en quasi-amateurisme onderuit wordt gehaald. Daarna beginnen de komieken meteen vals te spe len; 'compleet' blijkt deze show helemaal niet re zijn. De zestien komedies worden samengevoegd tot één komedie met een onna volgbare intrige. Van de 37 stuk ken worden er 26 slechts zijdelings genoemd. De geroutineerde komieken Rick Bland, Walter Lewis en Chris tian Malcolm zijn sterk in vette grappen en slapstick. De razend snelle 'bardbusters' stappen steeds uit hun rol en bespreken de show uitgebreid met elkaar, zodat het publiek betrokken blijft. De anar chistische chaos doet aan Monty Python denken, maar dat kan ook ons beperkte Britse referentieka der liggen. Bovendien balanceren de komieken tussen behaagzucht en charme, wat meer in de Ameri kaanse humortraditie past. Na de pauze heeft de groep slechts één toneelstuk over: Ham let. Het langer stilstaan bij één stuk blijkt geestiger dan het vluchtig langs zoveel mogelijk stukken ren nen. Hoogtepunt is de scène waar in Hamlet het uitmaakt met zijn geliefde Ophelia. De scène wordt uitgesponnen tot een hilarisch staaltje publieksdeelname. Eén blootbuikig blond meisje uit het publiek moet Ophelia spelen. De rest van het publiek moet haar te genstrijdige gedachtes vertolken. Terwijl de rechterhelft van de zaal bulderend: „Get thee to a Nunne ry!" ('Ga toch naar het klooster") scandeert, roept het balkon: „Cut the crap, Hamlet. My biological clock is ticking. I want babies now!" Je zou verwachten dat zo'n ty pisch Britse show de oversteek naar Nederland niet overleeft. Maar de taal is niet moeilijk en de grappen zijn ook leuk voor men sen die niet veel van Shakespeare weten. Wat enigszins verloren gaat is het beeldenstormende aspect van de show, het spotten met de heiligheid van Shakespeare. De schrijver is hier al op zoveel manie ren bewerkt dat we niet schrikken van een hiphop-Othello. Als toegiften wordt Hamlet ook nog in dertig secondes, in twee se condes én achterstevoren ge speeld. Dan heeft de groep de zaal allang los gespeeld en volledig voor zich gewonnen. Kritiek op Amsterdamse schouwburg Door onze kunstredactie Amsterdam, 29 jan. De Vereni ging Vrienden van de Amsterdam se Binnenstad en het Cuypersge- nootschap verzetten zich tegen de bouw van een nieuw vlakke-vloer- theater tussen de Stadsschouw burg en popzaal De Melkweg in Amsterdam. De vereniging, die strijdt voor het behoud van het monumentale karakter van de grachtengordel, schrijft aan de Stadsdeelraad Centrum: „Door de grootschaligheid van de uitbrei ding, zowel in hoogte (bijna 40 meter!) als in de maten van de ge velvlakken reduceert zij de be staande schouwburg tot een mal lotig aanhangsel." Vooral het feit dat de „uit de kluiten gewassen melkfabriek" boven de schouw burg uit zal steken, stuit op verzet. Cor Schlösser, directeur van de Melkweg, noemt de kritiek voor barig omdat het definitieve bouw plan pas eind februari wordt ge presenteerd, waarna de gebruike lijke inspraakprocedures volgen. Schlösser bestrijdt niet dat de nieuwbouw hoger zal zijn dan de schouwburg, maar zegt dat dit vanaf het Leidseplein niet te zien zal zijn. De bouw staat gepland voor begin 2004. Het Cuypersge- nootschap, dat strijdt voor behoud van 19de-eeuwse architectuur, richt zich vooral tegen het plan om ook het interieur van de schouw burg te verbouwen. Verkoop van operakostuums Door onze kunstredactie Amsterdam, 29 jan. De Neder landse Opera houdt met een pu blieke verkoop opruiming onder de kostuums van operaproducties die niet meer zullen worden uitge voerd. Op 8 februari kan men van 12 tot 18 uur in de foyers van het Amsterdamse Muziektheater kie zen uit zo'n vierduizend kos tuums, hoeden, sieraden en schoe nen uit opera's als La Traviata. Car men, Krol Roger en Don Giovanni. De prijzen variëren van één tot hon derd euro. Chihwaseon slot Filmfestival Door onze kunstredactie Rotterdam, 29 jan. Het Inter national Film Festival Rotterdam zal zaterdag 1 februari worden af gesloten met de vertoning van de speelfilm Chihwaseon van de de Ko reaanse regisseur lm Kwon-taek. De film is geïnspireerd op het le ven van de Koreaanse schilder Oh- won Jang Seung. Festivaldirecteur Simon Field koos de film onder meer om zijn klassieke stijl. „Iro nisch genoeg is deze prachtige klassieke stijl zeldzaam geworden binnen de onafhankelijke film kunst."» Tamar van den Dop wint met LOT anger, 29 jan. Regisseur Tamar van den Dop heeft met haar film LOT op een filmfestival in het Franse Anger de publieksprijs voor de beste korte Europese film èn de prijs van de jury gewonnen. LOT toont de wereld gezien door de ogen van een vij fjarige. (ANP) Geld Van Vliet voor Unicef scheveningen, 29 jan. Cabare tier Paul van Vliet (67) heeft 700.000 euro ten bate van Unicef opgehaald met zijn eerste theater tournee, die gisteravond werd af gesloten in het Circustheater in Scheveningen. Van Vliet is al ruim tien jaar Unicef-ambassadeur en treedt sinds anderhalf jaar alleen nog op ten bate van het kinder fonds. Het geld gaat naar een on derwijsproject voor kinderen in Bangladesh. Volgend seizoen gaat de hij opnieuw vier maanden op toemec. (ANP) Verhoeff maakt film over Thoolen Door onze kunstredactie Amsterdam, 29 jan. Pieter Ver hoeff maakt een tv-documentaire over de acteur Gerard Thoolen, die in 1996 op 53-jarige leeftijd over leed. Hij combineert archiefbeel den met de herinneringen die naar boven komen tijdens een speciaal georganiseerd diner met vrienden, bekenden en familieleden van Thoolen. De documentaire, ge steund door het Stimulerings fonds Culturele Omroepproduk- ties, wordt waarschijnlijk volgend seizoen uitgezonden door de Hu manistische Omroep Stichting. In samenwerking met Omrop Frys- lan gaat Verhoeff tevens een film versie maken van de Friestalige theatervoorstelling King Lear, die in mei in première gaat bij toneel groep Tryater, met de 71-jarige ca baretier Rients Gratama in de hoofdrol. Edison voor oeuvre Knopfler Hilversum, 29 jan. Gitarist, zanger en componist Mark Knop fler (53) krijgt op 6 maart bij de uit reiking van de Edison Music Awards 2003 de Oeuvreprijs Inter nationaal overhandigd. De Edison Oeuvreprijs Nationaal gaat dit jaar naar René Froger.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 1