Het mugje en zijn maten speelden subliem Jl Weiterjnood '1953 Een bijeengeraapt elftal 50 jaar na de Profs dwingen via Watersnoodwedstrijd het beroepsvoetbal af in Nederland ZATERDAG 25 JANUARI 2003 „Zelfs het Wilhelmus mocht niet worden gezongen", herin nert Kees Rijvers zich van de Watersnoodwedstrijd. „Voor de KNVB waren wij het uitschot." Foto GPD/Johan van Gurp Het was een bij elkaar geraapt elftal, dat de historische Water snoodwedstrijd speelde. Initiatiefnemer Theo Timmermans wilde rechtsbinnen spelen, zodat Kees Rijvers noodgedwongen links binnen werd. Bram Appel, de stormrammidvoor, werd rechtsbui ten. Gerrie Vreeken, een aanvaller, speelde voor de gelegenheid rechtsback. Arie de Vroet, van huis uit linkshalf/linksbinnen, kwam linksback te staan, tegenover de beroemde Raymond Kopa. Het later beroemd geworden elftal bestond uit (doel, verdediging, middenveld, aanval): Frans de Munck (1. FC Köln, ex-Sittardse Boys); Gerrie Vreeken (Nantes, ex-ADO), Cor van der Hart (Lille, ex- Ajax), Arie de Vroet (Rouen, ex-Feyenoord); Rinus Schaap (Racing Club de Paris, ex-'t Gooi), Joop de Kubber (Bordeaux, ex-VUC); Bram Appel (Reims, ex-Sittard), Theo Timmermans (Nïmes, ex- ADO), Jan van Geen (Nantes, ex-Scheveningen), Kees Rijvers (St. Etienne, ex-NAC), Bertus de Harder (Bordeaux, ex-VUC). Nadat het profvoetbal in Nederland was geïntroduceerd maakten zeven spelers van dit elftal hun rentree in het Nederlands elftal of dwongen alsnog een Oranjecarrière af. Vreeken, Van Geen en De Kubber speelden nooit in het echte Oranje. De Munck: maakte als 32-jarige zijn rentree in Oranje en speel de nog 29 interlands, de laatste toen hij al 37 was. Van der Hart: vertrok al als 22-jange naar Frankrijk, maakte in 1955 als 27-jarige zijn debuut in Oranje. Speelde nog 44 inter lands. De Vroet: had Oranjecarrière (22 caps) al achter de rug, toen hij als 31-jarige nog naar Frankrijk ging. Was al 34 ten tijde van de Watersnoodwedstrijd. Schaap: 5 interlands als amateur, nog 8 als prof. Bleef tot zijn 39ste betaald voetbal spelen. Appel: prachtloopbaan, pas op 27-jarige leeftijd bekroond met debuut in Oranje, op de Spelen van 1948. Rentree in Oranje in 1955, speelde nog 11 interlands, tot in 1957. Timmermans: sensatie bij Oranjedebuut, tegen de Franse profs, in 1949, als 23-jarige. Drie goals! Jaar later naar Frankrijk. Speelde 12 interlands, waarvan 8 na ontstaan profvoetbal. Rijvers: pas 19 toen hij in 1946 debuteerde in Oranje, speelde 19 interlands tot vertrek naar Frankrijk. Rentree als 31 -jarige, laatste interland in 1960. Rijvers was 34. De Harder: de trukendoos was al 33, bij de Watersnoodwed strijd, maar nog steeds de beste linksbuiten van de profcompetitie in Frankrijk. In 1955 maakte hij als 35-jarige rentree in Oranje, bijna 17 jaar na zijn debuut. Bracht het tot 12 caps; het hadden er 60 kunnen zijn. Het profvoetbal dankt Nederland aan elf mannen die op donderdagmiddag 12 maart 1953 in Parijs de Wa tersnoodwedstrijd speelden. Kees Rijvers voelde zich echter 'uitschot'. En zo benoemt hij het 50 jaar later. Eigenlijk is het 'een lolletje' voor de jon gens die de nu befaamde Watersnoodwed strijd gaan spelen. Wel een bijzondere vriendschappelijke wedstrijd: elf in het buitenland spelende Nederlandse profs tegen het nationale elftal van Frankrijk. Maar het is geen interland, zelfs het W il helmus mag niet worden gezongen. Zelfs oranje shirtjes zijn verboden! Kees Rij vers, iets te zwaar, maar glimmend van gezondheid: „Wij waren het uitschot." Zo denkt tenminste de leiding van de KNVB. voorzitter Karei Lotsy voorop, over de voetbal lers die in het buitenland zijn gaan spelen voor geld. Bah! "Deserteurs' worden ze genoemd, "verraders'. Pers en publiek denken er het hunne van. AI jaren worden de liefhebbers getrakteerd op matig clubvoetbal en ronduit tranen verwek kend interlandvoetbal. Oranje verliest praktisch alles in deze tijd. zonder de topspelers die in Duitsland, Italië en vooral Frankrijk voetballen. Het is zo erg dat de KNVB besluit niet mee te doen aan de kwalificatiewed strijden voor de WK's van 1950 en 1954; het Ne derlands elftal is eenvoudigweg te zwak... Doodsbang Dan is het ineens 1 februari 1953. De water snoodramp. Nederland in droefenis. AI op 4 fe bruari worden her en der de eerste wedstrijden gespeeld ten bate van de slachtoffers van de ramp. Frankrijk biedt de KNVB een interland aan, maar de bond weigert, doodsbang dat het 10-0 wordt tegen de sterke Fransen, die net nog van toplanden als West-Duitsland en Oostenrijk hebben gewonnen. Theo Timmermans van Nïmes bedenkt dan het plan om met Nederlandse profs tegen Frankrijk te spelen. Prins Bernard wordt ingeschakeld, die het idee van harte steunt, waarna de KNVB moeilijk nog kan dwarsliggen. Lotsy kan het overigens niet opbrengen naar Parijs te komen, Abe Lenstra wel. Die kijkt zijn ogen uit! Hij niet alleen. Kees Rijvers: „Het hele belang van de wedstrijd drong eigenlijk pas geleidelijk, en dan vooral pas lang na de wedstrijd, tot ons door. We zouden op de wedstrijddag om 11.00 uur een bespreking hebben. Bram Appel had als aanvoerder een speech voorbereid, die ik vooraf te lezen kreeg. Hij had van alle spelers een analyse gemaakt: sterke kanten, waar ze op moesten letten. Kei hard. Maar die bespreking werd steeds maar uit gesteld omdat het hotel vol zat met journalisten, vrienden en supporters. We wisten met wat we meemaakten. In het stadion ook. Het was bom vol!" Naar schatting 8000 Nederlandse voetballiefheb bers zijn naar Parijs gereisd voor deze merkwaar dige wedstrijd. Tien in Frankrijk spelende profs plus keeper Frans de Munck (van 1. FC Köln) te gen het grote Frankrijk. Ten behoeve van het Rampenfonds. Vliegende storm Rijvers: „Van die catastrofe wist je eigenlijk niks. Ik heb pas vorige week voor het eerst televisie beelden gezien." Terwijl hij in de buurt is in die vreselijke dagen. „Ik was met de auto vanuit Frankrijk onderweg naar Breda. Voorbij Antwer pen werd het echt noodweer. Vliegende storm. Toen we de volgende morgen van de ramp hoor den, verbaasde me dat eigenlijk niks. Maar hoe geweldig de ellende was, bleef vaag voor je." Vorige week was hij in Zeeland, waar hij door de NOS werd gefilmd. „Ik stond op een dijk. Het was koud, het waaide en ik keek uit over de Oos- terschelde. Allemaal water, aan de andere kant kleine huisjes. Dan kun je je iets voorstellen bij wat er is gebeurd. Indrukwekkend." De wedstrijd in het Pare des Princes is ook m- Het elftal dat met 2-1 van Frankrijk won. Staand vanaf tweede van links Gerrie Vreeken, Rinus Schaap, Frans de Munck, Joop de Kubber en Arie de Vroet. Knielend vanaf links: Bram Appel, Kees Rijvers, Jan van Geen, Theo Timmermans en Bertus de Harder. Foto archief ANP De Harder maakt de 1-1, Appel kort voor tijd de 1-2. Twee keer is Rijvers de aangever. Rijvers wordt geroemd door Kuiphof. 'Neem Keesje Rij vers. Vroeger ging hij een straatje om als er fors geduelleerd moest worden en wie nam het hem eigenlijk kwalijk? Een mugje moet geen hamer slagen opzoeken, nietwaar?' En: 'Niet meer dat lange gepingel en gedraai, maar een correcte, lan ge pass aan een medespeler. En een verbluffend uithoudingsvermogen siert zijn virtuoze, maar niet langer onpraktische spel. Hij gaat er ander half uur lang in formidabel tempo tegen aan' Ze zijn allemaal sterk vooruitgegaan in het bui tenland, concludeert Kuiphof, ze zijn vooral een stuk harder geworden, 'storten zich onverwijld in tackles'. Het Vrije Volk schrijft: 'Wat jammer, wat heel jammer, dat het Nederlandse publiek, dat zondag in, zondag uit naar wedstrijden moet kijken waaraan reuk noch smaak zit, dit sublieme spel van onze profs onthouden is'. Met het spelen van deze wedstrijd zit de hulp van de profs er op. Het Rampenfonds krijgt een prachtig bedrag overhandigd. Meer lukt niet. Kees Rijvers. „We wilden meteen een retumwed- strijd organiseren, die zou helemaal een formida bel bedrag hebben opgeleverd. Maar de KNVB weigerde medewerking." De KNVB wilde uiter aard al helemaal niet aan een wedstrijd tussen de ze profs en het officiële Nederlands elftal... Rijvers en consorten als de steen des aanstoots. Nog even. De Watersnoodwedstrijd verandert het denken over beroepsvoetbal definitief Een half Natuurlijk heeft hij zijn favorieten. „Rivaldo, Henry, hoe heet-ie, Zidane, die vind ik fantastisch om te zien, zoals ze overeind blijven tegen agres sieve tegenstanders. Van Nistelrooy vind ik ook heel erg meevallen. Wat die heeft gepresteerd na zijn blessure. Hij blijft maar doorgaan, heel knap. Scoren en laten scoren. Ronaldo? Als hij fit is. Maar vergelijk hem niet met Pele of Cruijff, zeg! Van mijn generatie worden altijd Faas Wilkes en Abe Lenstra genoemd, maar volgens mij was Kick Smit de beste. Die had een aanbieding van het grote Arsenal, maar mocht niet. Dramatisch! Smit hoort in een rijtje met Di Stefano en Pele." Beter dan Wilkes? Lenstra9 „Die waren gefixeerd op specialismen. Maar ik weet niet of Faas min der was dan Ronaldo. Faas had niet alleen een dribbel, hij had een schot en hij kon afwerken." En de grote kleine man zelf? Kees Rijvers was een magnifieke binnenspeler, een van de beste voetballers die Nederland heeft gehad Technisch bekwaam, gezegend met inzicht en vooral geze gend met een prachtige wedstrijdmentaliteit. Rij vers was een knokker, een werker - ondanks zijn van god gekregen talent en balgevoel. Ook als trainer bleek hij een man die stond voor sportief, aanvallend, technisch voetbal. Rijvers speelde 33 interlands, als speler van NAC en Feyenoord, het hadden er 88 kunnen zijn. Vooral als de KNVB hem vanwege zijn profsta- tus niet jaren over het hoofd had gezien. HENRI VAN DER STEEN Bertus de Harder, tweede van rechts, brengt het Nederlands elftal weer naast de Fransen. Tweede van links, liggend, Bram Appel. jaar later start een wilde profcompetitie, ander halfjaar is het officiële beroepsvoetbal in Neder land een feit. Je kunt je nu nauwelijks nog voorstellen dat Kees Rijvers en zijn makkers er rond de jaren veertig en vijftig vele jaren over doen weg te komen. Rij vers: „Ik kreeg al meteen na de oorlog een aan bieding van Lille. En daarna elk jaar. van andere Franse clubs. Bij de bond waarschuwden ze ons. 'Het zijn bandieten in het buitenland, je wordt opgelicht.' En dat geloofde je nog ook. Toen ik uiteindelijk wel de beslissing nam om te gaan, wilden ze nog met meewerken aan de overschrij ving, die moest ik op het bondsbureau gaan opei sen, waar ze weer op me inpraatten. Wat ik deed was heel erg ondankbaar, vonden ze." Het definitieve vertrek naar Frankrijk komt nog hals over kop. Vrouw Annie wordt letterlijk het land uit gesmokkeld, met een zes weken oude ba by in de armen en wat lijfgoed in een tas. In Ant werpen wacht Kees zijn echtgenote op, samen gaan ze verder. Rijvers, zoon van een Bredase schoenmaker en van beroep elektricien, gaat bij St. Etienne voet ballen, maar niet alleen voor het geld „Ik kon van mijn hobby mijn beroep maken en er werd daar op een veel hoger niveau gespeeld. En ik ging goed verdienen, hoewel ik pas na een half jaar een tweedehands Cheveautje (Citroen 2CV, red.) kocht." Hij woont intussen alweer jaren in Frankrijk, op het eiland d'OIeron, voor de kust bij Bordeaux. Tot voor enkele jaren speelde Rijvers (bijna 77) er nog regelmatig op het strand met de plaatselij ke jeugd, vier tegen vier. „Dat lukt niet meer, sinds ik vier omleggingen heb gehad en een maaghemia. Daarom ben ik ook twaalf kilo te zwaar. Fietsen gaat nog, voetballen nu niet meer." Voetballen kijken nog wel, maar Rijvers taalt niet meer naar voetbal op televisie. Zelfs als bonds coach maakte hij er geen gewoonte van de televi sie aan te zetten voor voetballen. „Ik vind het een ramp. Je ziet ook alleen de balacties, je kunt het spel niet goed volgen. En het gaat alleen nog om balbezit. Ze zeggen dat het spel sneller is gewor den. Nou, de druk op de defensies is groter ge worden, daarom moeten ze sneller afspelen te genwoordig. Kick Smit boycot, maar die in Sportkroniek wel wordt nabe sproken. Herman Kuiphof is lyrisch over het spel van het 'uitschot', dat een 'diepe indruk' heeft gemaakt in binnen- en buitenland. „Het peil van dit beroepsvoetbal is VOORTREFFELIJK De ontmoeting tegen Frankrijk leverde VELE MO MENTEN MET MAGNIFIEK VOETBAL op." Kees Rijvers: „Aanvankelijk waren de Fransen veel beter, bij rust had het 4 of 5-0 kunnen staan, als Frans de Munck niet zo geweldig had ge keept. Oioioi. De Munck. Bij ons bestond er een kick om deze wedstrijd te spelen, maar er was ook onrust. We hadden maar één verdediger, Cor van der Hart. Het was een samengeraapt elftal. Vreeken en De Vroet werden back gezet, maar dat waren geen backs. In de rust kwamen we tot de ontdekking dat het pas 1 -0 was. En wij moes ten beter kunnen. Bram Appel kreeg commen taar. 'Bram, sodemieter op uit die achterhoede, naar voren!' Na rust zijn we toen gaan aanval len." Blunder Hij zet een videoband aan, met de beroemde beelden van de wedstrijd. Eerst die ontroerende shots van het elftal dat met een grote voetbal ta felvoetbal speelt. Een guitig kijkende Keesje Rij vers speelt met plezier mee. Dan de wedstrijd. Rijvers attendeert op het Franse doelpunt, na een fout van Bertus de Harder. „Een truc mislukte. Frankrijk scoorde. Tegen woordig zou De Harder meteen zijn gewisseld. Die tip heb ik nog wel voor jonge trainers: laat de beste man van je ploeg staan als hij een blunder heeft gemaakt. Niemand die meer gebukt gaat onder zo'n fout dan die speler zelf. En hij zal het goed willen maken." 'De Goddelijke Kale' maakt het meer dan goed, hij wordt de beste man van het veld in die tweede helft. Kuiphof wijdt in zijn verslag nog een ho nende alinea aan de tijd dat Rat Verlegh voorzit ter is van de Keuze Commissie. Die had het, vier jaar eerder, aangedurfd te stellen dat De Harder te oud was voor Oranje. De Harder was toen... 29. drukwekkend De profs leveren het bewijs dat het wel wat anders is hooguit twee keer in de week te trainen of twee keer per dag. En dan doet de bes te, Faas Wilkes, niet eens mee. Hij krijgt van To rino geen toestemming. De Watersnoodwedstrijd in Parijs krijgt een extra dimensie omdat het echte Nederlands elftal vijf dagen eerder ook een wedstrijd speelt ten behoe ve van het Rampenfonds. Een heuse interland, thuis in de Kuip, tegen Denemarken. Dat moet wat kunnen worden, want de Denen doen ook al jaren niks anders dan verliezen. De Kuip zit hele maal vol, met 65.000 liefhebbers voor deze Of ferwedstrijd, zoals de interland wordt genoemd. Nederland verliest evenwel weer op treurige wij ze. Dan de profjongens! Frankrijk-Nederland is een wedstrijd die dan wel door de KNVB wordt ge- Bram Appel (links) schudt de Franse aanvoer der Rene Marche de hand.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 4