1 Boterhammen werd halt toegeroepen nF FFRPIIAPIPAMD ADVERTENTIE WATERSNOOD Hei PAROOL vrijdag 24 januari 2003 Kees Slager: De ramp, herziene en uit gebreide druk Uitgeverij Atlas, €29,95 Het beeld dat velen van de watersnoodramp hadden was 'het land van leed en ke rels', een sterk geromanti seerd beeld. In 1993, veertig jaar na de ramp, stelde Kees Slager dat beeld met zijn boek De ramp stevig bij. Veel burgemeesters die als een lcip zonder kop rondliepen. Dijkgraven die van toeten noch blazen wisten. Achterstal lig onderhoud. Vloedplanken die tijdens de oorlog in de kachel waren verdwenen. Een waarschuwingssysteem dat niet deugde, de afwezigheid van een rampenplan en een traag reagerende regering. De regering beloofde een parlementaire en quête, 'op een passend moment', maar dat passende moment kwam nooit. Waarna Sla ger maar een éénmans parlementaire en quêtecommissie vormde, met zijn boek als rapport. Onlangs verscheen een herziene en uitgebreide uitgave. Veel burgemeesters bleken tijdens de ramp 'papieren ventjes', zoals de zoon van een veekoper het uitdrukte. Terwijl het water door de straten van Veere kolkte, lag de bur gemeester, jonkheer I. den Beer Poortugael, klaarwakker op zijn bed. Hij ondernam geen actie. De jonkheer sprak later in zijn dagboek zijn bewondering uit voor zijn daadkrachtige wethouder: 'Ikzelf heb dat bepaald niet in mijn bloed zitten. Ik ben gauwer de kluts kwijt.' Burgemeester De Jonge van Sint-Philipsland bleek ook tot niets in staat. Een collega-burgemeester trof hem aan, doelloos over een dijk lopend, on der het uitroepen van 'Wat een gaeten! Wat een gaeten!' Slager schetst een ontluisterend beeld. In Kortgene steeg het water, maar bleef het ge meentebestuur doorfeesten. In Kruiningen weigerde de burgemeester de dorpelingen te waarschuwen: 'Het geeft zo'n paniek als we nu meteen het hele dorp wakker ma ken.' Op meer plaatsen werd ondanks de kritieke situatie geen alarm geslagen. Soms namen bestuurders verkeerde beslissingen, zoals in Den Bommel, waar op advies van de boeren het gat in de Molendijk niet werd gedicht, met rampzalig gevolg. De reconstructie van Slager van de hulpver lening levert even verbijsterende als hilari sche momenten op. Een christelijke vrou wenclub besloot de hulpverleners, die bij Kattendijke de dijk aan het dichten waren, van boterhammen te voorzien. Slager ci teert iemand van de Heidemij: "De socialis tische vrouwen vonden dat zij niet moch ten achterblijven. Dus die begonnen ook bo terhammen te smeren en koffie te zetten. Op 't laatst was het zo erg dat we een poli tieagent op de dijk hebben gezet om de wa gens met boterhammen tegen te houden." Er ging wel meer mis. Zierilczee werd da genlang met broden gebombardeerd (op een gegeven moment lagen er 20.000 bro den in de Grote Kerk opgeslagen) en in Brouwershaven werden vaten met drinkwa ter door een vliegtuig gedropt, waarbij men vergat er een parachute aan te binden waar door de vaten te pletter sloegen. De goedbedoelde hulp uit het buitenland zwol aan tot een nieuwe zondvloed. Na twee weken schatte het Rode Kruis dat voor acht miljoen mensen kleren waren ingeza meld, terwijl in het hele rampgebied 580.000 mensen woonden. De directeur van het Rode Kruis sprak over 'een ramp in een ramp'. had. Ik was zeer ontdaan door de troostelo ze aanblik die het overstroomde gebied bood: hele dorpen in het water, lange eenzame dij ken, stukken slib met slechts puin, hout en naakte bomen, een watervlakte die alleen door een horizon werd afgesloten, een grauwe troosteloze horizon." Later werkte Kooistra zijn in de 'zeepbel' ge maakte 'luchtkrabbels' uit. In het boekje zijn tien van zijn prachtige tekeningen afgedrukt. Een ervan heeft dode dieren als onderwerp. Kooistra, die met militaire voertuigen door het getroffen gebied meeliftte, schrijft erover in zijn dagboek: "Ik ben gedwongen om met de laatste auto mee te gaan. Het spijt mij erg nu ik juist zo geïnspireerd ben door de dode dieren mijn werk te moeten afbreken. Later passeren we het lijk van een vrouw. Later zal ik er spijt van krijgen dat ik toen niet ben op gesprongen om het te tekenen." Ad Zuiderent: Na de watersnood, schrijvers en dichters en de ramp van 1953 Querido, 2003, €17,95 Kaart Luctor et Emergo van Eppo Doeve ten bate van Nationaal Rampenfonds. tachtig procent het met hem eens. De even eens Haagse boekhandel Wattez kwam in maart met een tegenenquête, die een geheel andere uitslag liet zien. In het verenigingsar chief is de brief bewaard die de heer H. Raker van de Zwolse boekhandel WJ. Berends schreef op 18 april. Raker beknorde zich over het wegvallen van de vergoeding: "Neen, ik vind die hele geschiedenis van dat boek voor de Boekhandel 'een ramp', uitgezonderd voor de papiergroothandel, drukkers, clichéma kers en binders. Die slaan er een aardig slaat je uit, wat betreft die 450.000 exx. en wij leg gen er geld bij, wat het publiek toch niet ge looft." In april nam koningin Juliana - haar echtge noot was voorzitter van het fonds - op Paleis Soestdijk het eerste exemplaar van De Ramp en een cheque ter waarde van 1 miljoen gul den in ontvangst. Uiteindelijk werd een ldei- ne 1,3 miljoen gulden uitgekeerd aan het Na tionaal Rampenfonds. Pieter Kooistra: Getroffen, in woord en beeld Slibreeks nr. 104, Stichting Kunstuitleen Zeeland, Middelburg. 2003, €9 GETROFFEN kunsten331" Pieter Kooistra - hij was de uitvinder van de Kunstuitleen - reisde op don derdag 5 februari vanuit Am sterdam af naar het rampge bied met als doel: 'Een goed beeld van de ellende tekenen; de tekeningen ter beschikking stellen van ons land en ze ver kopen ten bate van de slachtoffers.' Die tekeningen zijn nu, tezamen met het dag boek van de in 1998 overleden Kooistra. uitge geven ter gelegenheid van de watersnoodher denking. Kooistra kreeg gedaan dat hij in een helikopter boven het rampgebied schetsen mocht maken. Het was ook de eerste keer dat hij vloog: "Ik zag het landschap onder mij net zoals ik het uit mijn fantasie vaak getekend inium Ad Zuiderent verzamelde ver- inH'fïin halen en gedichten van Neder- WATEK-SHOOD landse auteurs die de ramp "onS/fi* van 1953 tot onderwerp heb- ben. In het dorp waar Rien Vroegindeweij woonde, kwam het water pas 's middags: "Om vier uur kwam het aanrollen, in een grote grijze massa. Eindelijk waren we nu ook slachtoffers van de ramp geworden." De kleine Rien hield er een Dinky Toy aan over. God is vaak aanwezig in de verhalen. Rien hoorde de buurvrouw zeggen dat de water vloed 'de straffe Gods' was. Maarten 't Hart schreef een prachtig verhaal over een bijbel verzameling die waterschade oploopt: het ver dronken Woord des Heren. Was het God de Heere die de stormvloed en de wateren zond? Was het Gods adem die de dij ken in 1953 had doorbroken? Dit geluid was na de ramp vanaf veel kansels te horen. Ook de christelijke pers zag in de ramp een godde lijk ingrijpen: de watersnood als tuchtroede Gods. Psalm 107, vers 25 werd regelmatig aan gehaald. Als Hij spreekt, zo doet Hij een storm wind opstaan die hare golven omhoog verheft.' René Zwaap haalt Selma Leydesdorff aan die in haar boek Het water en de herinnering stelt dat de religieuze duiding van de ramp in Zee land nog springlevend is. Tot slot een fragment van een gedicht van H.H. ter Balkt: Aanzienlijk nu de zee, februarikleu- rig, spoelend/ aan zolderramen, kloppend aan deu ren. Ach Willie,/ in een trekgat weggespoeld waar land was. Topstukken bieden een dwarse kijk op koloniaal verleden Het KITTropenmuseum laat vanaf I februari 2003 in de nieuwe exposities zijn verleden spreken. Een cruciaal historisch thema geplaatst in de actuele context van globalisering en verscherping van het debat over de nationale en culturele identiteit. Zaterdag I februari vanaf 12.00 uur KIT Tropenmuseum NCDO organiseren een publieksdag: 'Van ethische politiek tot modern wereldburgerschap Een feestelijke dag met rondleidingen, een wereldbur gercursus, actualiteitencolleges over kunstroof, Papoea, de Molukken en Indonesië. Een uitvoering op de gamelan en nostalgische Indorock, Aziatische hapjes en drankjes en een filmprogramma.Voor jongeren: workshops Papoea- dansen en spetterende optredens door Move Your World. De middag wordt besloten met een performance van de Indonesische schrijfster Ayu Utami en een politiek debat o.l.v. Chris Kijne (VPRO) over het 'Koloniaal heden' KIT TROPENMUSEUM Linnaeusstraat 2, Amsterdam www.tropenmuseum.nl

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 4