Oosterschelde, windkracht 10 Donderdag 23 januari t/m Zondag 26 januari GROTE KERK NAARDEN-VESTING KUNST& ANTIEK WEEKEND Z PRONKSTUKKEN 55 Deense scholieren in Kopenhagen met kruiwagens voor het getroffen Nederland. fctc mmmmmmm ma mm mmmmisssmasBmBmmsmm. DE BOEKVERKOPER Nu het volk de beschikbaarstelling van onze Job voor de nationale zaak tegen het opruk kend gespuis onvoldoende op waarde heeft weten te schatten (dan moet het volk het maar zelf weten), gaan onze gedachten uit naar 1 februari 1953 - precies vijftig jaar geleden - toen een vloedgolf Zeeland overspoelde. 'Toen God de wateren schudde en een volk op sprong om hulp te bieden waar dat nog baten mocht en Nederland groot werd in haar on baatzuchtigheid en de vreemde broeders uit alle windstreken de grenzen vergaten..." Ik ci teer hier uit de machtige streekroman God schudde de wateren van Arie der Lugt. die ik als jongetje verslonden heb. Ook was ik indertijd behoorlijk trots op mijn oudste broertje die als Amsterdamse zeeverkenner afreisde om te helpen. Veel later, in 1976, verscheen het kin derboek Oosterschelde, windkracht 10 van Jan Terlouw (Lemniscaat 9,85), waarvan onlangs de 23ste druk verscheen. Het eerste deel vertelt de geschiedenis van het opstandige Zeeuw se meisje Anne en de student waterbouwkunde Henk vlak voor en tijdens de waters noodramp. In het tweede deel zijn alle personages twintig jaar ouder en staat de actiegroep 'NogTijd' centraal die - met succes zoals we nu weten - de Oosterschelde als getijdewater wist te behouden. Een ronduit hilarisch en spannend onderdeel van dit verhaal is hoe onze helden een hoge piet van Rijkswaterstaat onderuit wisten te halen. Het boek lijkt enigszins gedateerd door de strijdvaardige aandacht voor het millieu. thans een non-issue op de poli tieke agenda. Maar dat is niet zo hoor, want er komen betere tijden. TON SCHIMMELPENNINK van boekhandel Schimmelpennink aan de Weteringschans berichten over de ramp. Er zijn filmbeelden van onder andere de buitenlandse hulp en van het bezoek van koningin Juliana aan het rampgebied. Knijp uw neus dicht en spreek met metalige stem: 'Enige meisjes en jongens van Sirjansland werden verrast met een lang oor die koningin Juliana van Paleis Soestdijk had meegebracht.' De ramp In 1953 uitgegeven door de Vereemging ter Bevor dering van de Belangen des Boekhandels te Amster dam (met kaart van het rampgebied) Alleen nog antiquarisch verkrijgbaar jpgjfëpËggjgg Een paar dagen na de waters- noodramp besloten de uitgeve- IlSÉÊiÊêp rÜen °P initiatief van uitgever ItftlTJfJ-: Geert Lubberhuizen (De Bezige Bij) met een gezamenlijke uit- gave over de ramp te komen, met de Vereeniging ter Bevor- dering van de Belangen des Boekhandels als uitgeefster. Uitgevers, papierfabrieken, drukkerijen, bin derijen en boekhandelaren zouden belange loos meewerken. Er werd een affiche verspreid dat opriep de herdenkingsuitgave De ramp te kopen en voor uit te betalen: 'Help het Nationaal Rampen fonds aan minstens 100.000 extra'. Die hon derdduizend gulden was een bescheiden doelstelling, want al snel bleek het aantal be stellingen de verwachtingen ruimschoots te overtreffen. Uiteindelijk zouden meer dan zeshonderdduizend exemplaren van het boek worden verkocht, inclusief de Engelstalige uitgave met de heroïsche titel The Battle of the Floods. Die hoge oplage - er was 180.000 kilo papier nodig - dreef een wig in de gelederen van de boekhandelaren. De drie betrokken papierfa brieken, zeven drukkerijen en tien binderijen brachten boven een beginoplage hun kosten in rekening. Een aantal boekhandelaren vond dat bij deze massale oplage ook voor hen een tegemoetkoming in de onkosten op zijn plaats was. Aanvankelijk leek de vereniging met de lange naam hen daarin tegemoet te willen komen. In een brief gedateerd 10 fe bruari 1953, bewaard in het archief van de vereniging, werd voorgesteld dat de boekhan delaren per boek twee kwartjes zelf mochten houden. Twee dagen later werd dit besluit al weer herroepen. Vermoedelijk omdat het bleef rommelen, hield de Haagse boekhande laar J. van Seters een enquête onder collega's. Van Seters vond dat de boekhandel volkomen belangeloos moest meewerken: 'eerst dan kunnen wij trots zijn'. Van de inzenders was Max Dendermonde: Het water tot de lippen, wat wij deden via het Nationaal Rampenfonds Uitgeverij De Bezige Bij, 1958 Alleen nog antiquarisch verkrijgbaar Al lang vóór de waters noodramp bestond een ram penfonds. De stormramp van 10 augustus 1925 in Borculo vormde de aanleiding tot de oprichting van het Nationale Steuncomité Stormramp. Het geld dat overbleef, zou de ba sis worden van het in 1935 op gerichte Nationaal Rampenfonds. In zijn boek Het water tot de lippen vergelijkt Max Dendermonde het sluimerende fonds, in totaal vier ton, met een onzichtbare slaper dijk. Tot 1953 werden slechts vier uitkeringen gedaan, de hoogste (40.000 gulden) aan Lim burgwegens hagelschade. In februari 1953 werd het fonds ruw wakker geschud. Al op zondagochtend begreep men aan de Haagse Statenlaan dat vier ton een druppel op een gloeiende plaat was. Maar de giften stroomden binnen; geld, maar ook postzegels, munten en soms zelfs juwelen. Dendermonde gaat in zijn boek gedetailleerd in op de vele acties die in Nederland werden gevoerd. Soldaten leverden een Snertveldslag: op één dag werd dertigduizend liter erwten soep voor het goede doel verkocht. Uit Italië arriveerden met een eigen trein een brand weercommandant en zijn '156 luidruchtige en tevens zeer hard werkende Italiaanse brandweerlieden'. Uiteindelijk zou 137,9 miljoen gulden worden ingezameld, waarvan 95,6 miljoen uit Neder land afkomstig was. De door Johan Bodegra ven gepresenteerde radio-actie Beurzen open, Dijken dicht bracht 5,5 miljoen gulden op. Hgt aanvankelijk opgezette schadevergoe dingssysteem bleek, zo vond het fonds, 'te wei nig gedifferentieerd om te voldoen in de sec tor van de beter-gesitueerden'. Men deelde daarom de rampgemeenschap op in vijf 'woonmilieugroepen' die elk een in hoogte verschillende toeslag boven de aanvankelijk berekende vergoeding kregen. Dendermonde schrijft dat alle gelden 'op waardige wijze' werden besteed. De klasseverschillen leidden volgens hem niet tot noemenswaardig protes ten: "Niet zonder reden is het Nationaal Ram penfonds er trots op, dat van de 57.000 scha degevallen er niet meer dan slechts 186 in be roep zijn gekomen." Inez Flameling: Hoogwater, 50 jaar na de watersnood Ministerie van V&W/uitgeverij Kosmos, 2003, 15 (incl. cd-rom en kaart rampgebied) Rijkswaterstaat herdenkt de watersnoodramp met een rijk i geïllustreerd boek dat zich niet tot 1953 beperkt. Zo laat het hoofdstuk 'Commercie rondom waternood en waterstaat' zien dat de middenstand in elke overstroming brood ziet. Nadat Limburg in 1995 was ondergelopen, plaatste Jan Linders in Venlo een advertentie voor Jif en Glorix onder het kopje 'Samen ma ken we de boel weer schoon'. Een andere mid denstander sloeg aan het dichten: Moedermaas had zo haar kuren/ Daarom moesten wij het bezu ren./ Maar we hebben nog droge kleren/ Van de lage prijs kunt u nu profiteren. In 1916 verscheen na de overstromingen in het Zuiderzeegebied een advertentie voor abdijsiroop met een teke ning van handen die net boven het water uit staken: 'Help, help! Of wij verdrinken'. Nadere bestudering leerde dat het niet om waters noodslachtoffers ging, maar om lopende neu zen: 'Duizenden slachtoffers van een verwaar loosde verkoudheid roepen thans om hulp'. Drie weken na de watersnoodramp van 1953 adverteerde De Gruyter in Eilandennieuws: 'Plannen voor een nieuw, fris behangetje?' In Hoog water vertellen vijf mensen over de ramp van 1953 en hoe het ze daarna is ver gaan, maar ook een aantal evacués uit 1995 komt aan het woord. Het boek bevat een intri gerend hoofdstuk over onze wandelende kust. De badplaats Egmond aan Zee verplaatste zich de afgelopen eeuwen honderden meters landinwaarts. In 1990 besloot de overheid de kustlijn een halt toe te roepen en werd de toenmalige kustlijn de basiskustlijn. Jaarlijks wordt de kust opgemeten en zo nodig aange vuld met zandsuppleties. Op de cd-rom staan filmbeelden en geluidsfra- menten. Het weerbericht van het KNMI van 31 januari is te horen, evenals de eerste nieuws- meek dan 40 toonaangevende antiquairs en kunsthandelaren ut Nederland en België. Bijzondere collecties antiek zilver, juwelen ep sieraden, meubelen en klokken, schilder- en beeldhouwkunst. Daarnaast ook aardewerk, porselein en kristal. INTEREVENL BV wwwrenibraödthu is.nl Do Vrij: 10 tot 22 uur, Za middag: 14 lol 19 uur, Zo: 11 lo Charles Donker, etser Museum hei RombrniKllliui» Anisicnlam I'm 23 fcbiiiari 2003 un T3 UIT HETOUDE SYRIË*», 1 NOV 2002- 9 MBT 2003 £_J Hei PAROOL vrijdag 24 januari 2003

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2003 | | pagina 4